• Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Ball

Wystawa Planet OMEGA w Nowym Jorku. Zegarki (także vintage), Bond i wiele więcej!


Historię Omegi można teraz poznać bliżej podczas specjalnej ekspozycji w Chelsea Factory w Nowym Jorku. Od 9. do 19. listopada 2023 wystawa Planet OMEGA przybliża unikalne DNA słynnej szwajcarskiej marki oraz wiele z jej najbardziej innowacyjnych i legendarnych modeli.

Tuż przy wejściu gości wita specjalna sekcja „Vintage”, w której prezentowany jest wybór historycznych czasomierzy wypożyczonych z Muzeum OMEGI w szwajcarskim Biel.

Można tam podziwiać:

- zegarek Omegi na rękę noszony przez Elvisa Presleya – prezent od RCA Records z 1960 roku. Jego lunetę zdobią 44 brylanty w klasycznym szlifie diamentowym, a napis na deklu głosi „To Elvis, 75 Million Records, RCA Victor, 12-25-60”. To nawiązanie do rekordowej liczby sprzedanych płyt artysty. Elvis korzystał z zegarka na scenie i poza nią przez wiele lat. To prawdopodobnie najlepiej rozpoznawalny czasomierz Elvisa, jaki kiedykolwiek pojawił się na rynku.

- model Omega Slimline noszony przez Johna F. Kennedy’ego podczas jego własnej prezydenckiej ceremonii inauguracyjnej w 1961 roku. Kennedy otrzymał zegarek jeszcze przed wyborem na prezydenta od przyjaciela Granta Stockdale’a, który wygrawerował na nim słowa „Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki John F. Kennedy od przyjaciela Granta.”

Po kilku miesiącach ta przepowiednia okazała się prawdziwa.

Wystawa Planet OMEGA w Nowym Jorku

Wystawa Planet OMEGA w Nowym Jorku

Wystawa Planet OMEGA w Nowym Jorku

- oryginalny zegarek Ladymatic z 1955 roku, uznawany ówcześnie za prawdziwą rewolucję w kobiecym zegarmistrzostwie. Ideą było stworzenie czasomierza, który byłby nie tylko kwintesencją kobiecego stylu, ale także oferował tę samą precyzję, co zegarki dla mężczyzn. Wewnątrz koperty zegarka osadzono mechanizm kaliber 455, który stał się najmniejszym oficjalnie certyfikowanym mechanizmem z automatycznym naciągiem na świecie.

Pozostała, obszerna przestrzeń wystawowa została podzielona na sześć specjalnych sekcji tematycznych dedykowanych uniwersum OMEGI.

Uniwersum Omegi

Sport

W sekcji poświęconej Sportowi i Igrzyskom Olimpijskim marka celebruje dumne dziedzictwo w sportowym chronometrażu, które obejmuje nieustanie powiększającą się listę dyscyplin i wydarzeń: od żeglarskiego Pucharu Ameryki, po zawodowy golfa, pływanie i lekką atletykę.

Eksponowane zegarki to między innymi:

- jeden z oryginalnych chronografów z funkcją pomiaru międzyczasów wykorzystywany do oficjalnego chronometrażu Igrzysk Olimpijskich w 1932 roku. Omega pełni tę zaszczytną rolę aż do dziś. Na tę pierwszą okazję, ponad 90 lat temu, w długą drogę do Los Angeles wybrał się tylko jeden specjalnie oddelegowany zegarmistrz Omegi, który dostarczył 30 stoperów dla sędziów. Każdy z nich był certyfikowanym w Obserwatorium Neuchâtel chronometrem i działał z precyzją do 1/10 części sekundy. Imponującym rozwiązaniem była komplikacja split-seconds, umożliwiająca pomiar międzyczasów.

Wystawa Planet OMEGA w Nowym Jorku

- historyczny czasomierz stał się inspiracją dla opracowanego przez markę nowego i przełomowego zegarka Chrono Chime, wyposażonego w najbardziej złożony mechanizm kiedykolwiek stworzony przez Omegę, który także udostępniono dla odwiedzających.
 
Podwodna eksploracja

W części Ocean wystawa zgłębia ekspercki dorobek Omegi w podwodnej eksploracji oraz historię wzornictwa inspirowanego środowiskiem morskim. Można tu zobaczyć:

- oryginalny 1932 Marine, znany jako pierwszy zegarek do nurkowania dostępny dla amatorskich nurków. Charakteryzował się pomysłową, podwójną budową koperty i był wodoszczelny do poziomu 135 metrów. Ze względu na zaawansowane i niezawodne innowacje, Marine stał się bardzo popularnym wyborem wśród pionierów eksploracji oceanów.

- goście wystawy mogą zobaczyć także jeden z najnowszych Seamasterów „Ultra Deep”. W 2019 roku pierwsze z nich osiągnęły historycznie najgłębszy punkt oceanu na Ziemi. Model na eskpozycji to zmodyfikowana wersja tamtego czasomierza, dostępna w otwartej sprzedaży i wodoszczelna do niesamowitych 6000 metrów (20000 stóp).

James Bond

Sekcja James Bond to królestwo najsłynniejszego szpiega świata, który nosi zegarki OMEGI w każdym filmie od 1995 roku. W tej części poznamy:

- Seamaster Diver 300M 007 Edition z ostatniej kreacji Daniela Craiga w roli Bonda, w „Nie czas umierać”. To autentyczny rekwizyt z planu filmowego stworzony z tytanu 2. stopnia. Zegarek posiada wojskowe oznaczenia, a w jego projektowaniu uczestniczył sam aktor, Daniel Craig. Jego unikalna wiedza o 007 i pasja do klasycznych czasomierzy stanowiły inspirację dla niektórych detali modelu.

- na ekspozycji są także dwa wyjątkowe czasomierze, które powstały z okazji 60. rocznicy kultowej serii filmowej. Warto zwrócić uwagę na animację na deklach tych modeli, które powielają słynne sceny z czołówki filmów o przygodach Jamesa Bonda.

Ten zegarek niedawno gościł u nas w redakcji, mieliśmy okazję przyjrzeć mu się bliżej, więcej tu: recenzja Omega Seamaster Diver 300M “James Bond 60th anniversary”.

Skoro mowa o Bondzie, to nie mogło zabraknąć oczywiście Daniela Craiga. Po czwartkowym, uroczystym otwarciu w obecności Nicole Kidman, Daniel był kolejnym ambasadorem Omegi, który odwiedził wystawę w Chelsea Factory.

Wystawa Planet OMEGA w Nowym Jorku

Wystawa Planet OMEGA w Nowym Jorku

Wystawa Planet OMEGA w Nowym Jorku

Raynald Aeschlimann, Prezydent i Dyrektor Generalny OMEGI, również wziął udział w wieczornym przyjęciu, a także osobiście oprowadził Daniela po wystawie. Raynald Aeschlimann powiedział "Nie możemy mówić o Omedze nie wspominając o Jamesie Bondzie. Super szpieg nosi nasze zegarki od 1995 roku i jestem zachwycony, że Daniel jest tu dziś z nami. W swoich pięciu filmach o 007 naprawdę pomógł wyeksponować precyzję, styl i niezawodność Omegi, a nawet wziął udział w procesie projektowania zegarków."

Daniel Craig jest ambasadorem Omegi odkąd przyjął rolę Jamesa Bonda w filmie Casino Royale, w 2006 roku. Podczas wizyty na wystawie Planet OMEGA, mógł obejrzeć większość z charakterystycznych modeli Seamaster, które pojawiały się w filmach przez ponad ćwierć wieku. Znalazł się wśród nich Seamaster Diver 300M, który sam niedawno nosił na planie Nie czas umierać - oryginalny filmowy rekwizyt, wypożyczony z Muzeum OMEGI w Szwajcarii.

Wystawa Planet OMEGA w Nowym Jorku

Wystawa Planet OMEGA w Nowym Jorku

Przemawiając podczas wydarzenia w Nowym Jorku, Daniel powiedział: "Od dawna podziwiam ponadczasowe wzory Omegi i podoba mi się sposób, w jaki ta wystawa pokazuje autentyczną ciągłość pomiędzy jej modelami vintage i najnowszymi kreacjami. To perfekcyjny sposób, aby zademonstrować unikalną esencję marki."

Kosmos i Księżyc

Żadna wystawa marki Omega nie byłaby kompletna bez części poświęconej Przestrzeni kosmicznej. Od dnia, gdy Speedmaster Moonwatch został zakwalifikowany przez NASA do wszystkich załogowych misji kosmicznych w 1965 roku, Omega odegrała kluczową rolę w niektórych z najbardziej śmiałych wyczynów w dziejach eksploracji kosmosu, w tym w pierwszym lądowaniu na Księżycu, w 1969 roku. Na wystawie można zobaczyć w tej sekcji:

- model CK2998 noszony przez astronautę Wally’ego Schirrę w 1962 roku na pokładzie misji Mercury Sigma 7, znany jako „pierwsza Omega w kosmosie” i symbolicznie reprezentujący pierwszy rozdział pozaziemskiej historii marki.

- wśród innych modeli do odkrycia znalazł się także najnowszy Speedmaster „Silver Snoopy Award”, a także zegarki stworzone z wykorzystaniem elementów autentycznego meteorytu.

Wystawa Planet OMEGA w Nowym Jorku

Wystawa Planet OMEGA w Nowym Jorku

Przyjaciele i ambasadorzy

Współcześnie marka Omega słynie także z globalnej rodziny Przyjaciół i ambasadorów. Każdy z nich reprezentuje wartości marki. Symbolizują doskonałość i sukces w tak różnych dziedzinach jak moda, rozrywka, eksploracja, czy sport. Odwiedzający wystawę obejrzą tu między innymi:

- model Constellation w kopercie z 18-karatowego złota Sedna™ - zegarek z linii tak uwielbianej przez najdłużej związaną z marką ambasadorkę, Cindy Crawford. Ten 34 mm czasomierz wyposażono w burgundową tarczę ze słonecznym szlifem i brylantowe indeksy godzinowe o zróżnicowanych, uszeregowanych narastająco rozmiarach.

Jak już wspomnieliśmy przy okazji Daniela Craiga, także Nicole Kidman zaszczyciła swoją obecnością kameralne, uroczyste otwarcie wystawy Planet Omega. Uroczystość miała miejsce w samym sercu Manhattanu. Laureatka Oscara, aktorka Nicole Kidman, jest ambasadorką Omegi od 2005 roku i tym samym jedną z najdłużej kojarzonych z marką ikon. Jej inspirujący styl mogliśmy przez lata podziwiać w licznych kampaniach reklamowych, a ostatnio, regularnie, także podczas serii wydarzeń marki „Her Time”, celebrujących historię kobiecego zegarmistrzostwa spod znaku OMEGI.

Wystawa Planet OMEGA w Nowym Jorku

Wystawa Planet OMEGA w Nowym Jorku

Wystawa Planet OMEGA w Nowym Jorku

Podczas nowojorskiej ceremonii otwarcia, Nicole powiedziała: „Dzięki tej wspaniałej wystawie możemy zobaczyć, jak wpływowa jest Omega w tak wielu dziedzinach życia. Marka od zawsze była dla mnie inspiracją i jestem zachwycona, że jej historię można teraz poznać w tak wyjątkowy sposób. Dopiero gdy oglądamy te zegarki z bliska zaczynamy rozumieć piękno oraz mistrzowskie rzemiosło, które w nich drzemią.”

Nicole można często ujrzeć na czerwonym dywanie z jednym z historycznych zegarków Omegi na ręku. Na wystawie aktorka mogła podziwiać niektóre z najświeższych kreacji marki, a także oryginalny model Ladymatic z 1955 roku, który w dniu premiery uznano za prawdziwą rewolucję w kobiecym zegarmistrzostwie.

W wydarzeniu wzięło udział również wielu innych przyjaciół i ambasadorów OMEGI. Byli wśród nich między innymi aktor Paul Wesley i szwajcarski autor piosenek i muzyk, Bastian Baker.

Precyzja

Ostatnią część tematyczną wystawy poświęcono ponadczasowej wartości od zawsze pozostającej w samym sercu marki Omega – Precyzji.

W tym miejscu warto zobaczyć krótkie wideo prezentujące wystawę:
 


Po odwiedzinach tej ostatniej sekcji można lepiej zrozumieć niektóre z najbardziej istotnych, przełomowych osiągnięć szwajcarskiej marki w jej dziejach.

Ma w tym także pomóc tegoroczny, nowy Speedmaster Super Racing – pierwszy na świecie zegarek z rewolucyjnym systemem Spirate™. Rozwiązanie powstało w oparciu o oczekujący na patent włos balansu, który umożliwia ultra dokładną regulację i pozwala na osiąganie certyfikowanych odchyleń wariacji chodu na poziomie 0/+2 sekundy na dobę.

Ten ciekawy model także opisywaliśmy na Zegarki i Pasja w styczniu 2023 roku tu: Omega Speedmaster SuperRacing z systemem Spirate.

Szukasz informacji o nowościach marki Omega i recenzji zegarków? Sprawdź nasze pozostałe publikacje - zegarki Omega.

Redakcja Zegarki i Pasja


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

SEIKO 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Aukcja Only Watch 2023 niespodziewa...
Aukcja Only Watch 2023 niespodziewa...
14.11.2023
Notatki z prywatki. Relacja ze spot...
Notatki z prywatki. Relacja ze spot...
21.11.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco