Słownik pojęć zegarmistrzowskich


Powrót do słownika

Na skróty:

Chronograf

Chronograf - urządzenie składające się z licznika czasu umożliwiającego pomiar czasu i rejestrowania wyników pomiarów przedziału czasu.

Nie powinno się mylić chronografu z chronoskopem (chronoskop). Według definicji chronoskop pokazuje interwały czasu, natomiast chronograf rejestruje czas. Prace nad pierwszym chronoskopem zakończył w 1816 roku Louis Moinet (1768-1853). Jego Compteur de Tierces z balansem bijącym z częstotliwością 30 hz (216 000 wibracji na godzinę) był najdokładniejszym instrumentem swojego okresu, mierząc czas sześć razy dokładniej niż ówczesna norma. Pierwszy komercyjnym chronografem opracował w 1821 roku na zlecenie Ludwika VIII Nicolas Mathieu Rieussec. Chronograf Rieussec składał się z obrotowej tarczy i stalówki zawierającej mały zbiornik z atramentem. Atramentowy ślad, który zostawił na tarczy umożliwił wyznaczenie mierzonego przedziału czasu.
 
Definicja potoczna:

Dziś, termin ten opisuje  głównie zegarek na rękę, zwłaszcza analogowy z dodatkową funkcją stopera (stoper). W zegarkach z chronografem w odróżnieniu od tradycyjnych stoperów zatrzymywanie i zwracanie wskazówek odbywa się za sprawą układu dźwigni i kół zębatych sprzęgniętych podczas pomiaru odstępu czasu ze stale działającym mechanizmem chodu zegarka (chód zegara). W odniesieniu do zegarków naręcznych ze stoperem właściwszym byłoby termin chronoskop jako określenie urządzenia, które wskazuje, ale nie dokonuje zapisów interwałów czasu.

Terminy związane z chronografami:
  • chronograf rattrapante (ang. split-seconds chronograph) znany również jako „chronograf z ułamkami sekundy lub podwójny chronograf, chronograf-rattrapante. Pozwala użytkownikowi na rejestrowanie dwóch odcinków czasu (głównego i dodatkowego), które zaczynają się, ale nie kończą w tym samym czasie. W chronografie rattrapante druga centralna wskazówka sekundowa może zostać zatrzymana za naciśnięciem przycisku, aby uzyskać czas pośredni. Po zwolnieniu przycisku wskaźnik przeciągania wraca do normalnego wyświetlania i może ponownie wyświetlić czas pośredni. 
  • flyback (Flyback Chronograph
  • monoposuir (monopusher chronograph, chronograf z jednym przyciskiem). Rodzaj chronografu, w którym tylko jeden przycisk (przycisk koperty) służy do uruchamiania, zatrzymywania i resetowania wskazówki chronografu do pozycji 0. Różnica między chronografem jednoprzyciskowym a dwuprzyciskowym polega na tym, że model jednoprzyciskowy nie może mierzyć przerwanych okresów czasu.
Autor: zespół Pro Watches s.c.

Kategorie - Słownik

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco