• Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Davosa

Aukcja Only Watch 2023 niespodziewanie przełożona na 2024 rok!


Pod koniec października nasza redakcja otrzymała komunikat od jednego z uczestników aukcji charytatywnej Only Watch, Konstantin Chaykin Manufacture, że 10. edycja tego popularnego w świecie zegarków wydarzenie zostaje przełożona na 2024 rok (bez podania konkretnej daty).  Poniżej przetłumaczona treść komunikatu:

“Drodzy przyjaciele!

23 października ogłoszono, że 10. aukcja charytatywna Only Watch zostaje przełożona na 2024 rok. Only Watch od 18 lat jest jednym z kluczowych wydarzeń w branży zegarmistrzowskiej. Luc Pettavino zdołał zjednoczyć wiodące marki w branży i zainspirować je do tworzenia wyjątkowych dzieł, które bez tej inicjatywy mogłyby nigdy nie powstać. Sukces ten był możliwy w dużej mierze dzięki charytatywnemu charakterowi aukcji, podczas której zebrano fundusze na stworzenie leku na dystrofię mięśniową Duchenne’a, co zjednoczyło wszystkich uczestników: marki, znawców zegarmistrzostwa i media.

Manufaktura „Konstantin Chaykin” bierze udział w aukcjach od 2017 roku.

W 2023 roku na aukcję powstał Stargazer, najbardziej skomplikowany zegarek spośród tegorocznych uczestników. Był to także najbardziej skomplikowany zegarek na rękę, jaki kiedykolwiek wyprodukował „Konstantin Chaykin”, z czego jesteśmy bardzo dumni.

Konstantin Chaykin Stargazer

Chcielibyśmy podziękować Lucowi Pettavino za inspirację i mamy nadzieję, że jego ważna inicjatywa charytatywna powróci w przyszłym roku.

Konstanty Czajkin”

Jak można się domyślić, wiadomość ta była dość niespodziewana.

Kontrowersyjna sprawa

Jednocześnie w komunikacie Konstantin Chaykin nie podaje powodu przełożenie terminu aukcji.
Postanowiliśmy zgłębić temat i poznać przyczyny obecnego stanu rzeczy.

Z informacji jakie podaje Forbes wynika, że cała sytuacja swoją genezę ma w raporcie finansowym opublikowanym przez Association Monégasque contre les Myopathies (AMM)- stowarzyszenie, które nadzoruje aukcję i dystrybucję funduszy.

Z raportu wynika, że na walkę z dystrofią mięśniową Duchenne’a została rozdysponowana jedynie połowa z zebranych niemal 100 mln dolarów. Jak można było się spodziewać, na początku października pojawiło się wiele pytań dotyczących tej, nie da się ukryć, kontrowersyjnej sprawy. Całej sytuacji nie pomogła decyzja marki Audemars Piguet, która 18 października 2023 postanowiła wycofać się z aukcji Only Watch.

Co ciekawe, zrobiła to nie podając żadnych wyjaśnień.

Aukcja Only Watch 2023 niespodziewanie przełożona na 2024 rok!

Osoby śledzący coraz to nowsze wiadomości dotyczące aukcji zwróciły również uwagę, że marka Patek Philippe - mimo teoretycznego udziału w aukcji - nie zaprezentowała swojego zegarka przeznaczonego na nią.

Oczywiście zrodziło to kolejne spekulacje w kwestii przejrzystości całej akcji.

Ostatecznie pod koniec października 2023 roku organizatorzy Only Watch wydali oświadczenie o dalszych działaniach związanych z aukcją.

Przełożenie aukcji na 2024 rok

“Monako (październik 2023 r.) – Stowarzyszenie Monégasque contre les Myopathies (AMM) podjęło decyzję o przełożeniu 10. edycji aukcji Only Watch (OW) na 2024 r., pierwotnie zaplanowanej na 5 listopada 2023 r. w Genewie.
 
AMM zostało utworzone w 2001 roku przez grupę rodziców po postawieniu diagnozy dla ich dzieci i przyświecało mu jeden cel: przyspieszenie badań nad leczeniem dystrofii mięśniowej Duchenne’a, rzadkiej choroby genetycznej.

W 2005 roku AMM zorganizowało pierwszą edycję Only Watch: fantastycznego projektu skupiającego największe marki zegarków i nowe talenty w celu zebrania znacznych funduszy na badania nad dystrofią mięśniową poprzez aukcję unikalnych zegarków stworzonych na tę okazję.
 
W ciągu ostatnich dwóch lat nastąpił poważny punkt zwrotny w tej epickiej podróży w stronę terapii wraz z zatwierdzeniem przez francuskie i europejskie władze ds. zdrowia „pierwszego badania klinicznego na ludziach”, finansowanego w całości ze środków zebranych w ramach OW, rozpoczętego w czerwcu 2023 r . Szpital Garches w regionie paryskim.
 
Wpływ ten jest owocem prawie 20-letniej pracy zjednoczonej grupy skupiającej marki zegarków, nabywców/darczyńców, badaczy, klinicystów, partnerów organizacyjnych i logistycznych oraz media. Tysiące godzin pracy tysięcy ludzi złożyło się na stworzenie najlepszej na świecie aukcji charytatywnej unikalnych zegarków.

Na kilka dni przed aukcją pojawiły się pytania dotyczące podziału środków i zarządzania AMM, stowarzyszeniem rodzin pacjentów. Udzielono odpowiedzi na temat wybranych strategii finansowania, struktur i wspieranych projektów, a także sprawozdań finansowych i budżetu stowarzyszenia.

Jednak czas certyfikacji, zmian w zarządzaniu i zbliżającej się aukcji nie pokrywają się.

Aukcja Only Watch 2023 niespodziewanie przełożona na 2024 rok!

Aukcja Only Watch 2023 niespodziewanie przełożona na 2024 rok!

Nie możemy pozwolić na poddanie w wątpliwość szczerości zaangażowania wszystkich stron zaangażowanych w ten projekt, ani nie możemy pozwolić, aby ta wspaniała historia została przepisana. Chcemy nadal iść do przodu w harmonii ze społecznością, która zjednoczyła się wokół tego wyjątkowego i ambitnego projektu charytatywnego i naukowego, dlatego dzisiaj podejmujemy decyzję o przełożeniu aukcji na 2024 rok.”

Oryginalny tekst notatki prasowej Only Watch możecie przeczytać na stronie www.onlywatch.com.

Sprawa w toku

Otrzymujemy również wypowiedź założyciela Only Watch oraz prezesa AMM, Luc’a Pettavino’a:

“Będziemy nadal posuwać się do przodu, dostarczając jeszcze więcej informacji na temat cnotliwych i niezwykłych działań, które osiągnęliśmy dzięki tej aktywności. Cechująca nas zwinność umożliwiła nam osiągnięcie wyjątkowego postępu. Jedną z naszych największych radości jest świadomość, gdy piszemy te słowa, że grupa dzieci i młodych dorosłych została włączona do badania klinicznego, które było możliwe dzięki funduszom Only Watch. Jest namacalny, konkretny i daje nadzieję na wyleczenie. To właśnie jest ważne.”

Jak można zauważyć, sprawa cały czas jest w toku. Nigdzie nie ma również informacji, że to właśnie działania marek AP czy Patek Philippe wpłynęły na ostateczną decyzję o zmianie terminu aukcji, dlatego nie chcemy powielać niepotwierdzonych teorii.

Aukcja Only Watch 2023 niespodziewanie przełożona na 2024 rok!

Nam, jako medium branżowemu a zarazem fanom świata zegarmistrzostwa pozostaje jedynie czekać na kolejne, oficjalne informacje dotyczące tego wydarzenia. Oczywiście będziemy na bieżąco śledzić tę sprawę dla naszych czytelników.

Trzeba mieć głęboką nadzieję, że po zapowiedzianych przez AMM wewnętrznych audytach wszelkie nieścisłości zostaną wyjaśnione. Niewiele jest bowiem aktywności bardziej godnych naśladowania niż chęć pomocy potrzebującym, a aukcje Only Watch przez właśnie ten pryzmat były do tej pory postrzegane.   

Zapraszamy do zapoznania się z kilkoma przedstawionymi już przez nas zegarkami, które miały wziąć udział w tegorocznej aukcji: Only Watch 2023 – przegląd 7 wybranych, unikatowych zegarków.

Więcej informacji ze świata zegarków tutaj - wiadomości.


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Epos 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Montblanc 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

„Focus Forward”. Globalna kampania ...
„Focus Forward”. Globalna kampania ...
11.11.2023
Wystawa Planet OMEGA w Nowym Jorku....
Wystawa Planet OMEGA w Nowym Jorku....
16.11.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco