Słownik pojęć zegarmistrzowskich


Powrót do słownika

Na skróty:

Chronometr czy Chronograf?

Czym się różnią?

Często bywają mylone z uwagi na podobnie brzmiące oba określenia. Oznaczają jednak zupełnie co innego pomimo, iż łączy je wspólna cecha, mianowicie dotyczą grupy urządzeń zwanej czasomierzami.   

Określenie „chronometr” odnosi się do zegarów i zegarków spełniających podstawową funkcję, którą jest pomiar i wskazywanie bieżącego czasu. Wywodzi się z metrologii czasu tj. chronometrii, dziedziny zajmującej się pomiarami czasu, a zwłaszcza metodami pomiarowymi i badaniem wzorców czasu i przyrządów do jego dokładnego pomiaru.

We współczesnym znaczeniu potocznym oznacza zegarek często wyższej klasy bądź sam jego mechanizm (obecnie również kwarcowy), o podwyższonej precyzji chodu, który został poddany testom w wielu różnych warunkach, spełniający określone normy precyzji odmierzania czasu, potwierdzone oficjalnym certyfikatem wydanym przez jedno z kilku niezależnych laboratoriów badawczych.

Najbardziej rozpowszechnionym certyfikatem chronometru jest certyfikat wydawany przez Contrôle Officiel Suisse des Chronomètres (C.O.S.C.)        
       
Określenie „chronograf” odnosi się do urządzeń służących do pomiaru odstępów czasu. Są to tzw. stopery zwane inaczej sekundomierzami. Chronografem nazywa się też nieściśle zegarki ze stoperem, które tym różnią się od stoperów, że zatrzymywanie i zerowanie wskazówek odbywa się przy pomocy układu dźwigni i kół zębatych sprzęgniętych podczas pomiaru odstępu czasu ze stale działającym mechanizmem chodu zegarka.

Ścisła definicja „chronografu” określa przyrząd do pomiaru oraz rejestrowania wyników pomiarów przedziału czasu, stąd słowo „graf” w nazwie.

W odniesieniu do zegarków naręcznych ze stoperem właściwszym byłoby określenie „chronoskop”.   
      
Pierwszym na świecie zegarkiem, który posiadał mechanizm z automatycznym naciągiem, komplikację konstrukcji mechanizmu w postaci chronografu oraz pomyślnie przeszedł testy i otrzymał certyfikat C.O.S.C. był zegarek OMEGA Speedmaster 125 z 1973 roku, wyprodukowany w 2.000 egzemplarzach.


Kategorie - Słownik

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco