• Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Ball

Nieznani producenci zegarków z dobrze znanej Japonii


Kontynuując cykl publikacji na portalu Zegarki i Pasja, w którym prezentujemy i przybliżamy sylwetki producentów zegarków z odległych krajów, często niekojarzonych z zegarmistrzostwem, pragniemy zaprosić Was do odbycia z nami kolejnej podróży. Odwiedziliśmy już Australię, Islandię oraz Norwegię. W niniejszym artykule pragniemy przenieść się do pewnego wyspiarskiego kraju, jakim jest Japonia.

Japonia - nazywana również Krajem Kwitnącej Wiśni, jest szczególnym miejscem. To właśnie tam najnowocześniejsze osiągnięcia technologiczne współgrają z poszanowaniem dla tradycji, tworząc spójną i niepowtarzalną całość.

Odwołując się do tytułu artykułu: “nieznani producenci zegarków z dobrze znanej Japonii”, faktem jest, że kraj ten w branży zegarmistrzowskiej jest akurat doskonale znany, głównie za sprawą dwóch największych japońskich firm (Seiko i Citizen), posiadających wielkie grono miłośników oraz entuzjastów. Ale jest jeszcze druga grupa producentów z Kraju Kwitnącej Wiśni, którzy wytwarzanie czasomierzy opanowali i wynieśli do absolutnej perfekcji, choć nadal pozostając w cieniu największych marek wywodzących się z tego kraju.

Pora, aby wydobyć ich z cienia, przyjrzeć się im bliżej.

Hajime Asaoka

Jednym z przedstawicieli reprezentującym wąską grupę niezależnych japońskich manufaktur jest Hajime Asaoka. Jest on jedną z najbardziej charakterystycznych postaci w całej branży zegarmistrzowskiej za sprawą stosowania nietypowych rozwiązań konstrukcyjnych i odważnego wzornictwa tworzonych przez siebie zegarków.

Nieznani producenci zegarków z dobrze znanej Japonii

Nieznani producenci zegarków z dobrze znanej Japonii

H. Asaoka jest absolwentem Wydziału Wzornictwa na Narodowym Uniwersytecie Sztuk Pięknych w Tokio. Ponadto jest pełnoprawnym członkiem AHCI (Academy of Independent Creators  in Watchmaking) międzynarodowej organizacji składającej się z kilkudziesięciu niezależnych zegarmistrzów z całego świata, co dodatkowo podkreśla jego wyjątkowość.

Marka H. Asaoka zadebiutowała w 2005 roku, a zaledwie cztery lata później opracowała i wykonała własny zegarek wyposażony w tourbillon.

Projekt-T Tourbillon

Projekt-T Tourbillon, taką nazwę nosi prezentowany model, jest zegarkiem wyróżniającym się nietypowym i unikalnym rozwiązaniem technicznym. Balans i wychwyt mechanizmu umieszczone w klatce tourbillonu są łożyskowane na łożyskach kulkowych, w przeciwieństwie do standardowo stosowanego rozwiązania innych producentów, którzy używają kamienie łożyskujące. Rozwiązanie H. Asaokaego stało się sporym zaskoczeniem dla całej branży, choć wielu specjalistów twierdziło, że łożysko kulkowe powoduje większe tarcie niż rubiny łożyskujące.

Nieznani producenci zegarków z dobrze znanej Japonii

Nieznani producenci zegarków z dobrze znanej Japonii

Nieznani producenci zegarków z dobrze znanej Japonii

Jako ciekawostkę można wspomnieć, że za wytworzenie najmniejszych łożysk kulkowych na świecie odpowiedzialna jest firma YUKI Precision z Yokohama. Producent ten ustanowił rekord Guinnessa za wykonanie łożyska kulkowego o średnicy 1,5 mm, które zostało wykorzystane do …Fidget Spinnera.

Rezerwa chodu modelu T Tourbillon wynosi 40 godzin, a jego balans pracuje z częstotliwością 18 000 wahnięć na godzinę. W tym zegarku, oprócz piękna pracującego tourbillonu, możemy także podziwiać atrakcyjną tarczę, która jest wykończona z zastosowaniem powłoki DLC (Diamond Like Carbon), co przekłada się na jej wyjątkowo czarno - stalowy kolor.

Warto zobaczyć krótkie wideo prezentujące ten model i etapy jego powstawania:
 


Średnica koperty zegarka, wykonanej ze stali szlachetnej, wynosi 43 mm.

Chronograph

W portfolio manufaktury znajduje się także czasomierz wyposażony w funkcję stopera, jest nim zegarek o jakże prostej nazwie - “Chronograph”.

W modelu tym już na pierwszy rzut oka widać dysproporcje w zakresie zdobienia na jakie zdecydował się jego twórca. Od strony tarczy widać większość elementów pracującego mechanizmu. H. Asaoka już kilka lat temu wprowadził trend zmniejszania rozmiarów kopert zegarków. Takie podejście obecnie stosuje już większość marek na rynku zegarmistrzowskim.

W zegarku mechanicznym z kopertą o średnicy 38 mm twórca zdecydował się na zastosowanie pewnego odważnego kroku w zakresie jego projektu od strony wizualnej.

Nieznani producenci zegarków z dobrze znanej Japonii

Nieznani producenci zegarków z dobrze znanej Japonii

Nieznani producenci zegarków z dobrze znanej Japonii

Ponieważ prywatnie pan Asaoka jest miłośnikiem klasycznych zegarków wyposażonych w funkcję stopera, szczególnie tych z lat 50. i 60. XX wieku, postanowił, by jego chronograf był bogato zdobiony przy jednoczesnym zachowaniu łatwości odczytu wskazań. Za dopełnienie projektu od strony cyferblatu odpowiadają dwie ręcznie polerowane wskazówki, które ze względu na uzyskany kolor dodają zegarkowi niepowtarzalnego charakteru.

Gdy odwrócimy zegarka od strony dekla widzimy mechanizm (ok. 40 godzin rezerwy chodu) będący zupełnym przeciwieństwem tarczy, charakteryzujący się prostotą. Ilość zdobień jest ograniczona do minimum, co kontrastuje z bogato zdobionym cyferblatem czasomierza. Koło balansu jest sporych, ponadstandardowych rozmiarów, ma aż 15 mm średnicy, co - jak deklaruje producent – ma przełożenie na dobre właściwości pracy mechanizmu, przy minimalizowaniu negatywnych czynników mających wpływ na dokładność chodu.

Tsunami

Występujące w przyrodzie tsunami kojarzy się z czymś nieprzewidywalnym, z chaosem.

Właśnie z tego względu H. Asaoka postanowił, że jego najbardziej klasyczny z całej oferty zegarków będzie nosił taką nazwę – tak troszkę przekornie, na zasadzie odwrócenia znaczeń.

Nieznani producenci zegarków z dobrze znanej Japonii

Nieznani producenci zegarków z dobrze znanej Japonii

Nieznani producenci zegarków z dobrze znanej Japonii

Tsunami jest bardzo eleganckim zegarkiem mechanicznym.

Model ten ma subtarczę w dolnej części cyferblatu, z charakterystyczną, ręcznie malowaną na kolor wiśniowy wskazówką sekundnika. Dwie główne wskazówki - godzinowa i minutowa - przywołują skojarzenia z japońskimi mieczami samurajskimi, są bardzo smukłe i sprawiają wrażenie bardzo ostrych.

Projekt tego zegarka opiera się na uwielbianym przez jego twórcę stylu Art Deco, dodatkowo preferującym ciemne tarcze w swoich zegarkach.

Manufakturowy mechanizm z rezerwą chodu na poziomie 40 godzin jest osadzony w kopercie o średnicy 37 mm, która wykonana została ze stali szlachetnej.

Zegarki, które emanują swoją wyjątkowością

Piękny zegarki, które są projektowane, produkowane i montowane przez H. Asaoka, prezentują się nie tylko estetycznie, lecz są niepowtarzalnymi dziełami sztuki zegarmistrzowskiej. Sam projektant jest w branży zegarmistrzowskiej nazywany “jednoosobowym zespołem”, który nie idzie na kompromisy.

Produkcja czasomierzy jest ściśle ograniczona do zaledwie kilku zegarków rocznie.

Naoya Hida & Co.

Ta niezależna manufaktura została założona przez Naoya Hida w 2018 roku.

Pomysł na powstanie marki zrodził się z chęci tworzenia niespotykanych dotychczas zegarków mechanicznych z wykorzystaniem ręcznej, rzemieślniczej pracy w połączeniu z najnowocześniejszą technologią w zakresie obróbki elementów w skali mikro.

Nieznani producenci zegarków z dobrze znanej Japonii

N. Hida w przeszłości pracował jako przedstawiciel w branży zegarkowej oraz biżuterii marki Ralpha Laurena, więc posiadał już bogate doświadczenie związane z wiedzą na temat funkcjonowania tego rynku, a w 2020 roku dołączył do niego Pan Kosuke Fujita. Ten zegarmistrz posiada liczne certyfikaty, a zatrudniony był w centrum serwisowym marki Seiko. W 2022 roku do zespołu dołączył Keisuke Kano, specjalizujący się w grawerstwie.

Firma każdego roku na wiosnę oferuje możliwość kupna swoich zegarków, a sama sprzedaż odbywa się na zasadzie loterii. Zwycięzcy są osobiście powiadamiani przez szefa tego przedsiębiorstwa, co podkreśla wyjątkowość tej manufaktury.

Roczna produkcja ograniczona jest do 10 sztuk dla każdej z dostępnych linii zegarków.

Nowoczesny vintage

Obecnie kolekcja Naoya Hida & Co. składa się z kilku modeli: “Typ 1”- wyposażony w subtarczę z tzw. dolną sekundą, “Typ 2” - z centralnie umieszczonym sekundnikiem (którego ramię wykonane jest z polerowanej stali), oraz “Typ 3” - posiadający komplikację konstrukcji mechanizmu w postaci wskazania faz księżyca. Każdy z tych modeli ma kopertę o średnicy 37 mm.

Nieznani producenci zegarków z dobrze znanej Japonii

Nieznani producenci zegarków z dobrze znanej Japonii

Cechą wyróżniającą te zegarki na tle produktów konkurencji jest m. in. fakt, że ich indeksy godzinowe są ręcznie grawerowane przez wykwalifikowanych rzemieślników, a następnie wypełniane specjalnym lakierem “Urushi”. Modele z serii “Type 1 i Type 2” mają mechanizm z naciągiem automatycznym, bazujący na Valjoux 7750, jednak producent pozbawił go funkcji dokręcania za pomocą koronki a także funkcji stopera.

W modelu “Type 2” mechanizm ma dodatkowy zespół kół zębatych, aby przekierować wskazania do umieszczonej centralnie wskazówki sekundnika. Model “Type 3 A Moon Phase” to klasyczny zegarek z lubianą funkcją dodatkową wskazania faz księżyca.

Klasyka rodem z Tokio

Manufaktura N. Hida wywodząca się z Tokio, ze stolicy Japonii, znana jest prawdopodobnie tylko nielicznym miłośnikom zegarmistrzostwa, a samo posiadanie takiego czasomierza jest czymś wyjątkowy, bo ich dostępność jest bardzo ograniczona, co oczywiście ma wpływ na egzemplarze tego producenta z rynku wtórnego.

Nieznani producenci zegarków z dobrze znanej Japonii

Nieznani producenci zegarków z dobrze znanej Japonii

Nieznani producenci zegarków z dobrze znanej Japonii

Ceny zegarków Naoya Hida & Co. zaczynają się od kwoty około 14 000 euro, jednak z uwagi na pochodzenie tego produktu spoza Europy należy liczyć się z dodatkową opłatą celną (23%). Jest także część klientów decydujących się na odbiór osobisty zamówionego zegarka w Tokio, łącząc to z wycieczką do tego kraju.

Zakończenie i podsumowanie

Pasja do dziedziny jaką jest pomiar czasu charakteryzuje obydwie zaprezentowane manufaktury, Hajime Asaoka i Naoya Hida &Co. Pracowitość ich twórców, pomysłowość oraz wielkie zaangażowanie w to co robią sprawia, że zegarki jakie są przez nich oferowane wręcz emanują wyjątkowością.
 
Przedstawiciele ci reprezentują wąską grupę niezależnych japońskich manufaktur, gdzie mamy do czynienia z zegarkami stworzonymi w oparciu o nieco inną wizję i filozofię niż czasomierze wywodzące się ze Szwajcarii czy też z Niemiec. Ponadto nacechowane są hołdem dla długoletniej tradycji w doskonaleniu się, oraz pracy rzemieślniczej. Przekłada się to na wspomnianą „wyjątkowość” i ekskluzywność zegarków z manufaktur “Made in Japan “.

zdjęcia: pwtokyo.co.jp oraz naoyahidawatch.com

Polecamy także inne publikacje z tej serii:

Norweskie zegarki wykonane według ściśle określonych kryteriów. Micromilspec

Na północ od 65 równoleżnika - TOP 3 marki zegarków z Islandii

Top 3 marki zegarmistrzowskie pochodzące z Australii!


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Epos 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Wyjątkowe zegarki Rolex wykonane na...
Wyjątkowe zegarki Rolex wykonane na...
27.05.2023
Wielkie zegarmistrzostwo z niewielk...
Wielkie zegarmistrzostwo z niewielk...
29.06.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco