• Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Victorinox

Top 3 marki zegarmistrzowskie pochodzące z… Australii!


Niniejszym opracowaniem rozpoczynamy cykl publikacji, w których pragniemy prezentować oraz przybliżyć Wam sylwetki firm, producentów zegarków, pochodzących z odległych krajów. Państw lub regionów często określanych u nas mianem „egzotycznych”. 

Egzotycznych, czyli jakich? W naszej ocenie, jako marki egzotyczne można uznać tych producentów zajmujących się wytwarzaniem zegarków, którzy wywodzą się z krajów kompletnie nie kojarzonych z branżą zegarmistrzowską. To marki, które posiadają dużą rozpoznawalność i cieszą się popularnością na tamtejszych rynkach, ale w Europie, w tym także w Polsce, są znane bardzo wąskiemu gronu pasjonatów, lub… nie są znane wcale.

Branża zegarmistrzowska w zakresie liczby marek oraz ich globalnej rozpoznawalności w zasadzie od dekad jest rozdzielona głównie między producentów z dwóch krajów. Państwami tymi są: Szwajcaria i Japonia. To właśnie marki wywodzące się z tych dwóch rejonów świata dominują, a tym samym bardzo często także wyznaczają trendy w całej branży, jednocześnie tworząc najbardziej pożądane i doskonałe czasomierze, które nierzadko stają się ikonami zegarmistrzostwa. Ale czy faktycznie tylko producenci z tych dwóch krajów mogą ubiegać się o kolejne tytuły i osiągnięcia w branży zegarmistrzowskiej?

Przenieśmy się zatem na tzw. “Piąty Kontynent”. 

Do kraju bardzo odległego geograficznie od Polski, jakim jest Australia. To właśnie tam swoje przedsiębiorstwa prowadzi i nieustannie rozwija kilka rodzimych firm, mogących poszczycić się nieco innym podejściem do zegarków w zakresie ich projektowania i wytwarzania.

Poznajmy top 3 marki produkujące zegarki pochodzące z Australii!

1.  ADINA WATCHES

“Można je nosić nawet podczas walki z krokodylem” - tak brzmi jedno z haseł reklamowych marki, która rozpoczyna zestawienie, a jest nią ADINA Watches.

Top 3 marki zegarmistrzowskie pochodzące z… Australii!

Top 3 marki zegarmistrzowskie pochodzące z… Australii!
  
To producent wywodzący się ze wschodniego wybrzeża Australii, z miejscowości Brisbane. ADINA Watches została założona w 1971 roku, co czyni ją jedną z najstarszych firm zegarmistrzowskich w całej Australii. 

Marka ta, podobnie jak wiele innych w tej branży, narodziła się z pasji. W tym przypadku była to pasja człowieka nazywającego się Bob Menzies, stając się równocześnie jego zrealizowanym marzeniem o stworzeniu australijskiego przedsiębiorstwa produkującego zegarki. Głównymi założeniami w zakresie tworzenia coraz to nowszych kolekcji zegarków tej marki były: wytrzymałość oraz surowe rygory, jakimi wyróżnia się australijski styl życia.

W szerokiej ofercie, jaką przedstawia ADINA Watches, prawdopodobnie każdy bez większego trudu znalazłby odpowiedni dla siebie model zegarka. Wszystkie charakteryzują się bowiem bardzo dobrymi parametrami technicznymi oraz wspomnianą wytrzymałością. 

Zegarki dla górników, oraz zegary stojące i stołowe

W urozmaiconej ofercie tego producenta znajdują się również zegary stojące, mogące stanowić idealne uzupełnienie wystroju wnętrz w domach lub mieszkaniach. Zróżnicowanie cenowe sprawia, że firma jest jednym z liderów australijskiego zegarmistrzostwa. 

Top 3 marki zegarmistrzowskie pochodzące z… Australii!

Top 3 marki zegarmistrzowskie pochodzące z… Australii!

Top 3 marki zegarmistrzowskie pochodzące z… Australii!

Firma ADINA Watches oferuje zegarki męskie i damskie. 

Marka znana jest z wysokiej jakości wykonania i ciekawego wzornictwa oferowanych przez siebie produktów. Zaczynając od jakości użytych materiałów, po mechanizmy pochodzące od szwajcarskich producentów (min. firm ETA oraz Ronda). 

Surowy klimat Australii, oraz wymagające warunki panujące na tym terenie sprawiają, że tylko wytrzymałe, solidnie wykonane czasomierze mogą przetrwać ciężkie próby, jakim są poddawane podczas użytkowania ich na co dzień. Co ciekawe, marka ta wykonywała nawet zegarki mechaniczne przeznaczone dla górników, do pracy w kopalni.

Aktualnie firma posiada punkty sprzedaży na terenie całej Australii, oraz w sąsiadującej z nią Nowej Zelandii, jednak możliwy jest zakup także w sklepie internetowym.

2.  Nicholas Hacko. “Manufactured in Australia”

Opisując kolejną, drugą markę z naszego zestawienia przenosimy się do serca miasta, jakim jest Sydney. To tu swoją siedzibę ma jedna z najlepszych i najbardziej cenionych manufaktur zegarmistrzowskich w Australii, a jest nią “Nicholas Hacko Watchmaker”.

Użycie słowa manufaktura w kontekście tego producenta jest w pełni uprawnione. Zanim przejdziemy do prezentacji sylwetki tej marki polecamy zobaczyć krótkie wideo poniżej:
 


Nicholas Hacko - nazwisko tego zegarmistrza jest bardzo rozpoznawalne, kojarząc się z innowacyjnym podejściem do wykonywania czasomierzy, oraz z wielkim uporem w dążeniu do obranego przez siebie celu. Impulsem do powstania tej firmy była dość nieoczekiwana sytuacja - mianowicie szwajcarscy producenci przestali dostarczać części zamienne, jakie są potrzebne do produkcji zegarków, a także niezbędne do ich naprawy.

Rebelia

Hacko pozostawiony, wydawałoby się, w niezwykle trudnej sytuacji, postanowił, że udowodni wielkim szwajcarskim markom, iż jego zakład może stać się samowystarczalny i niezależny.

Właśnie wtedy nastąpił przełom w jego życiu. 

Postanowił stworzyć linię czasomierzy sygnowaną swoim imieniem i nazwiskiem, według własnej wizji i pomysłu, na takich warunkach, jakie były dla niego w pełni akceptowalne. Decydując się na taki właśnie krok, musiał przekraczać kolejne granice, pokonywać trudności w wielu obszarach i dziedzinach konstrukcji czasomierzy. Trud się jednak opłacił. 

Efektem są oryginalne, atrakcyjne i manufakturowe zegarki mechaniczne z Australii.  

Top 3 marki zegarmistrzowskie pochodzące z… Australii!

Top 3 marki zegarmistrzowskie pochodzące z… Australii!

Doskonałym tego przykładem jest produkowanie elementów zegarka z wykorzystaniem specjalnego stopu tytanu o nazwie “Timascus”, charakteryzującego się niezwykle barwną paletą kolorów, a co najważniejsze - posiadającego właściwości antymagnetyczne.

Portfolio ofertowe tego producenta składa się z klasycznych zegarków inspirowanych lotnictwem (modele z serii Mark 1), ale największą dumą marki są czasomierze z serii NH2, w których wykorzystywany jest, wspomniany wcześniej, wielobarwny stop tytanu “Timascus”.

Marka Nicholas Hacko nastawiona jest na wytwarzanie małoseryjnych czasomierzy mechanicznych, w bardzo ograniczonej liczbie, co dodatkowo wpływa na ich ekskluzywność. Ich posiadacze tworzą małe i elitarne grono. Na ten fakt wpływa też liczba zegarków używanych, czyli z rynku wtórnego, które dostępne są do zakupu na stronach internetowych.

Top 3 marki zegarmistrzowskie pochodzące z… Australii!

Top 3 marki zegarmistrzowskie pochodzące z… Australii!

Aktualnie, w 2022 roku, produkty sygnowane logo Nicholas Hacko pozostają jedynymi czasomierzami, które są zaprojektowane i wyprodukowane w Australii, a imię i nazwisko twórcy tej firmy jednoznacznie kojarzy się z innowacyjnością i wysoką jakością wykonania. 

Z tego właśnie powodu marka ta nie mogła zostać pominięta w tym zestawieniu.

3. Bausele

Szczególne miejsce w naszym rankingu egzotycznych producentów branży zegarmistrzowskiej zajmuje firma o nazwie Bausele. Jak dotąd, prawdopodobnie żaden inny producent nie jest tak związany z miejscem, w którym funkcjonuje, ale także żyje i pracuje, jak właśnie to przedsiębiorstwo, ale o tym nieco później.

Top 3 marki zegarmistrzowskie pochodzące z… Australii!

Nazwa Bausele pochodzi od “BEyond AUStralian ELEments”, i jest pierwszą australijską marką zegarków łączącą szwajcarską technikę w dziedzinie mechanizmów z australijskim wzornictwem. Jest to stosunkowo młode przedsiębiorstwo, założone w 2011 roku, a jego pomysłodawcą był Chrostophe Hoppe. Przedsiębiorca specjalizujący się w szwajcarskim przemyśle zegarmistrzowskim, w poprzednich latach związany z grupą “Swatch”.

Australijskie z natury

Najciekawszą cechą, choć może lepszym określeniem jest - nietypowym elementem każdego czasomierza Bausele jest to, że każdy z nich zawiera prawdziwą cząstkę Australii. 

W jednej z oferowanych w sprzedaży linii zegarków możemy znaleźć np. czerwoną ziemię pochodzącą z Outbacku (Outbackiem nazywa się rozległe, pustynne obszary znajdujące się w sercu tego kontynentu), a cechą charakterystyczną jest jej czerwony kolor.

Top 3 marki zegarmistrzowskie pochodzące z… Australii!

Top 3 marki zegarmistrzowskie pochodzące z… Australii!
W zegarkach pochodzących z innych kolekcji producent umieszcza np. piasek z australijskich plaż “Bondi Beach“ w koronce, jak również minerały występujące na tym kontynencie, takie jak np. najdroższa odmiana minerału Opal z Coober Pedy lub węgiel z Newcastle.

Aktualnie kolekcja czasomierzy tej marki składa się także z inspirowanego lotnictwem zegarka o nazwie “Pilot Automatic”, oraz flagowego “Terra Australis”. To właśnie ten drugi model jest chlubą marki Bausele, wyposażony w szwajcarski mechanizm z naciągiem automatycznym - SOPROD A10, zapewniający precyzję i dokładność odmierzania czasu.

Top 3 marki zegarmistrzowskie pochodzące z… Australii!

Kolejnymi zaskakującymi elementami wyposażenia zegarków Bausele są także: czarna koronka wytworzona z materiału specjalnie opracowanego w laboratoriach “Australijskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii”, co świadczy o zaangażowaniu w tę branżę świat nauki i techniki. Drugim elementem, który nie jest typowy dla innych producentów, jest materiał z jakiego wykonany został pasek zegarka. Mianowicie chodzi o skórę kangura.

Na unikalność marki – co sama podkreśla - wpływa fakt, że dokądkolwiek się udamy, mamy możliwość noszenia na ręku kawałek Australii. Niezależnie od tego, gdzie przebywamy.
  
Marki zegarmistrzowskie z Australii - podsumowanie


Z wielu powodów, których nie będziemy tu wymieniać, producenci wywodzący się z tak zwanych krajów egzotycznych, gdzie przemysł zegarmistrzowski jest rozwinięty i sprzedaż ma się dobrze, nie oferują swoich produktów na całym “starym kontynencie”.

Zaprezentowane marki zegarkowe z Australii, zapewne w znikomym stopniu kojarzone w Polsce lub w ogóle nieznane, mogą być ciekawą i interesującą alternatywą dla osób poszukujących “czegoś innego”, to na bardzo zróżnicowanym poziomie cenowym.

Polecamy także inne publikacje w ramach działu – Ciekawostki zegarkowe.


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Janeba Oris 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Yema CMM.20 - pierwszy mechanizm „i...
Yema CMM.20 - pierwszy mechanizm „i...
22.10.2022
Omega Speedmaster Wally’ego Schirry...
Omega Speedmaster Wally’ego Schirry...
31.10.2022

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco