W centrum położonego nad brzegiem jeziora Zurychskiego, szwajcarskiego miasteczka Rapperswil, w salach średniowiecznego, usytuowanego na wzniesieniu zamku mieści się Muzeum Polskie - jedno z najpiękniejszych nie tylko wśród tych zlokalizowanych poza granicami kraju.
Posiadające niezwykłą historię miejsce i od ponad stu lat związane z Polską, zachęca do zwiedzania zgromadzonych tu zbiorów. Wśród wielu cennych narodowych pamiątek i charakterystycznych dla naszego kraju ciekawostek znajdują się także wyjątkowe „polskie zegarki”.
Wszyscy zwiedzający Rapperswil, tak Polacy, Szwajcarzy, jak i turyści z innych krajów, znajdując Muzeum Polskie w Rapperswilu są zachwyceni tak wartością historyczną zebranych i prezentowanych tam zbiorów, jak i widoczną dla każdego, wielką troskę w ich jak najlepsze wyeksponowanie, oraz zaskakującą ponadczasowością przekazu każdej z prezentowanych wystaw.
Dobrze się stało, że to powstałe w roku 1870 Polskie Muzeum, wtedy ukierunkowane na zachowanie pamiątek narodowych wywiezionych i rozproszonych po Europie na fali Wielkiej Emigracji, w obecnych zbiorach prezentuje związki Polski i Szwajcarii, Polaków przebywających, lub osiadłych w Szwajcarii, a także Szwajcarów, którzy swoje życie związali z Polską.
Ci pierwsi - emigranci polityczny, którzy po Powstaniu Listopadowym zmuszeni byli opuścić kraj, szukali dla siebie najróżniejszych zajęć zawodowych. Wszyscy, którzy trafili do Szwajcarii zetknęli się tam, z raczkującym wtedy zegarmistrzowskim przemysłem.
Część z nich mając zegarmistrzowską wiedzę, lub spotykając mających takie zainteresowania przyjaciół rozpoczynała działalność w tej branży.
W gablotach wystawowych muzeum, wśród najcenniejszych zbiorów są zegarki z polskimi – narodowymi i religijnymi motywami. Były one wyprodukowane właśnie przez takich wskazanych powyżej polskich emigrantów politycznych, osiadłych w Szwajcarii i kontynuujących zawód zegarmistrza (Franciszek Czapek), lub rozwijających zegarmistrzowskie firmy (Antoni Norbert Patek).
Znajdziemy tu zegarki z emaliowanym wizerunkiem Adama Mickiewicza, grawerowanym portretem Tadeusza Kościuszki, czy symbolicznym polskim kosynierem. Na jednym z eksponowanych zegarków przedstawiony jest wizerunek Matki Bożej Ostrobramskiej – Opiekunki - tak bardzo bliska Polakom na emigracji. Zegarki są sygnowane jako wyroby firm: Czapek i Spółka z Genewy, Patek i S-ka i oczywiście Patek Philippe i S-ka.
Jest moim niespełnionym dotychczas marzeniem, by doprowadzić do powstania pełnej dokumentacji wszystkich „Rapperswilskich Patków”. Niestety teraz, gdy zagrożone jest funkcjonowanie Muzeum Polskiego na zamku w Rapperswilu, może się to znowu odsunąć.
W ostatnim czasie nad Muzeum Rapperswilskim zawisły niebezpieczne, czarne chmury. Możemy mieć tylko nadzieję, że tak jak całe muzeum, tak i jego zegarkowe zbiory pozostaną w tym uroczym, choć niestety w dalszym ciągu zbyt mało znanym nam Polakom miejscu.
Po ponad 140 latach obecności Muzeum Polskiego na zamku w Rapperswilu, instytucji tej grozi konieczność poszukania innego lokum. Informacje o takim niebezpieczeństwie pojawiają się w prasie, a samo Muzeum udostępniło na swojej stronie notatkę na ten temat, wraz z sugestią wsparcia i formy pomocy w wysłaniu petycji do władz miejskich Rapperswilu w tej sprawie.
Zachęcamy do zapoznania się z historią Muzeum Polskiego poprzez jego stronę internetową: https://www.muzeum-polskie.org/mpr/polski/index.html
Stanowisko Muzeum w sprawie umowy i petycja do władz miasta: https://www.muzeum-polskie.org/mpr/polski/oficjalne-stanowisko-muzeum.html
Informacja o sytuacji Muzeum - Rzeczpospolita:
https://www.rp.pl/artykul/1153916.html
Władysław Meller