Odwiedziliśmy już Australię, dziś zabieramy Was w kolejną podróż – oto druga odsłona naszego cyklu publikacji, w których pragniemy prezentować oraz przybliżyć naszym Czytelnikom i Czytelniczkom sylwetki firm, producentów zegarków, pochodzących z odległych krajów. Państw lub regionów często określanych u nas mianem „egzotycznych”. Tym razem będzie to wyprawa na pewną wyspę położoną na Oceanie Atlantyckim.
Islandia. Kraj znany z dużej liczby wulkanów, pięknej, dzikiej przyrody, oraz - według wierzeń ludności ją zamieszkującej - z występowania …Trolli.
Ale czy wyspa ta może być także kojarzona z branżą zegarmistrzowską oraz z niszowymi markami wytwarzającymi czasomierze?
Otóż tak! Jest to związane z niewielkimi, ale bardzo prężnie rozwijającymi się firmami, które zajmują się wytwarzaniem zegarków w typowym dla siebie, wyspiarskim stylu.
Poznajmy zatem 3 marki produkujące zegarki pochodzące z Islandii.
JS Watch Company Reykjavik
Przy jednej z uliczek znajdującej się w centrum Reykjaviku mieści się malutka islandzka firma ciesząca się największym uznaniem wśród miłośników zegarmistrzostwa z całego świata. Tam, w 2005 roku, islandzki zegarmistrz o imieniu Gilbert Gudjonsson wraz z synem i dwoma wspólnikami powołali do życia pewne przedsiębiorstwo.
JS Watch Company - taką nosi nazwę. Marka ta wprowadziła na rynek swoją pierwszą linię zegarków właśnie w 2005 roku, a jej założyciele nie byli przygotowani na tak wielki sukces, jaki udało im się osiągnąć. Wszystkie wyprodukowane czasomierze znalazły swoich nabywców w przeciągu zaledwie sześciu miesięcy.
Na dowód słów, iż marka JS Watch Co. cieszy się uznaniem na świecie wystarczy zajrzeć do jej firmowego sklepu – jego ściany pokrywają zdjęcia tworzące istną galerię celebrytów, którzy są klientami tego przedsiębiorstwa. Zaliczyć do nich można m.in. Toma Cruise, Quentina Tarantino, Jude Law, Viggo Mortenstera, Eda Sheeran, czy też Dalajlamę.
Sklep odwiedzić nie łatwo, ale warto zajrzeć na internetową stronę marki wykonaną w ciekawy sposób – jest ona atrakcyjna wizualnie z jednej strony, a zarazem oddaje duży dystans twórców marki do siebie. Strona jest nieco oldschoolowa, stwarzająca wrażenie swoistej „przytulności”, jak gdybyśmy zostali zaproszeni do czyjegoś domu. Znajdziemy tam osobną zakładkę „Hall of Fame”, gdzie prezentowane są zdjęcia ze znanymi klientami marki.
Kolekcje zegarków JS Watch Company
Najpopularniejszym zegarkiem w kolekcji marki JS Watch Co. jest model o nazwie “Sif N.A.R.T. 1948”. Czasomierz mechaniczny wyposażony w szwajcarski mechanizm z automatycznym naciągiem i systemem ochrony przed wstrząsami INCABLOC (prawdopodobnie wykonany na bazie Soprod M100). Pracuje on z częstotliwością 28 800 wahnięć na godzinę (4Hz), a jego rezerwa chodu wynosi 40 godzin. Mechanizm jest dekorowany, ale nie jest widoczny przez dekiel, gdyż koperta w której go osadzono - wykonana ze stali nierdzewnej 316L – ma klasę wodoszczelności aż 1000 m.
Naniesione indeksy godzinowe na tarczy tego czasomierza zostały pokryte warstwą substancji luminescencyjnej SuperLuminova. Jak żartobliwie zapewnia producent - “indeksy są jedyną gwarancją zobaczenia zielonych świateł w nocy” – co odnosi się oczywiście do występowania zórz polarnych na Islandii.
Pył wulkaniczny na tarczy zegarka
Kolejnym ciekawym zegarkiem marki JS Watch Company Reykjavik jest model, którego tarcza została pokryta pyłem wulkanicznym zebranym w czasie erupcji jednego z islandzkich wulkanów. Wulkan ten nosi nazwę Eyjafjallajökull i jest on w sumie bardzo sławny – to właśnie on jest odpowiedzialny m.in. za wstrzymanie ruchu lotniczego w zachodniej Europie. Zebrany pył, po zastosowaniu specjalnej techniki (zajęła się tym jedna z firm znajdująca się w Niemczech), został naniesiony na tarczę zegarka z kolekcji SIF NART VOLCANO.
Czasomierz ten wyceniono na 4 637 USD, jest to najdroższy model w gamie.
Oprócz zegarka wulkanicznego, który także jest flagowym modelem tego małego przedsiębiorstwa, możemy nabyć np. czasomierz o nazwie Sif North Atlantic Rescue Timer (N.A.R.T.) Jest to typowy tool - watch wykonany specjalnie dla pilotów helikopterów Islandzkiej Straży Przybrzeżnej. Zegarek ten również ma mechanizm z automatycznym naciągiem oferujący rezerwę chodu na poziomie 38 godzin. Model ten kosztuje 2 720 USD.
Oczywiście w portfolio producenta z Reykjaviku występuje także klasyczny czasomierz wyposażony w funkcję stopera - The Islandus Chronograph, który ma dobrze znany wszystkim miłośnikom zegarmistrzostwa mechanizm. To szwajcarska ETA Valjoux 7750 jest mechanicznym sercem tego modelu, którego koperta ze stali szlachetnej ma średnicę 44 mm. Model ten aktualnie jest niedostępny, jego pierwsza partia została ograniczona do 100 sztuk.
Czy te zegarki są odpowiednio wycenione?
Z pewnością tak!
Jest to uzasadnione wieloma czynnikami, wśród których można wymienić to, że mamy do czynienia z produktem wykonanym ręcznie, pochodzącym z małego przedsiębiorstwa, w którym szczególny nacisk jest kładziony na jakość i precyzję oferowanych produktów. Do tego należy dodać fakt, że decydując się na taki czasomierz mamy poczucie przynależności do wąskiego grona koneserów używających zegarka określanego mianem “egzotyczny”.
ArcTic Iceland
Kolejnym producentem zegarków wywodzącym się również z Reykjaviku jest przedsiębiorstwo noszące nazwę ArcTic Iceland. Jednym z kluczowych założeń, jaki kieruje się ta firma w swojej działalności jest zachowanie przystępnych cen oferowanych przez nią produktów, dzięki czemu każdy z nich ma być w zasięgu szerokiego grona odbiorców.
Jak można przeczytać na jej stronie: „Siedziba marki ARC-TIC Iceland znajduje się w Gilbert’s Workshop w centrum Reykjaviku, gdzie marka koncentruje się na tworzeniu wysokiej jakości zegarków w bardzo przystępnych cenach”. Kim jest Gilbert? Otóż mowa o Gilbercie Gudjonssonie, czyli założycielu prezentowanego wcześniej zakładu JS Watch Company.
Firma ArcTic Iceland w sprytny sposób stara się łączyć nowoczesne wzornictwo i jakość wykonania. Efektem końcowym są relatywnie proste w aspekcie technicznym zegarki kwarcowe oferowane w kilku liniach stylistycznych, których cechą wspólną jest uniwersalność.
Wzornictwo i warianty
W rozbudowanej ofercie zegarków tego islandzkiego producenta istnieje spora liczba wariantów oraz wersji kolorystycznych danego modelu sprawiając, że (w zamyśle marki) każdy zainteresowany nabyciem takiego czasomierza bez trudu znajdzie coś dla siebie.
Pierwszą, najbardziej klasyczną opcją jest linia o nazwie “Retro Classic Collection”.
Cechuje ją typowy islandzki design oznaczający prostą formę, przy zachowaniu dobrej czytelności, połączoną z elegancją. Koperty zegarków z tej linii wytworzone są ze stali szlachetnej, a ich średnica wynosi 42 mm, niezależnie od wariantu kolorystycznego. Każdy zegarek ma utwardzone szkło mineralne.
Linia Retro Classic oferowana jest w zestawie z dwoma paskami: skórzanym (ze skóry cielęcej) i Nato w kolorach islandzkiej flagi. Ponadto producent dodaje narzędzie do samodzielnej wymiany paska. Producent wyposażył zegarki z tej kolekcji w szwajcarskie mechanizmy kwarcowe.
Oprócz tej najbardziej klasycznej linii, firma ma w swojej ofercie także kolekcję modeli “The Retro Nature Collection”, a także “The Retro City Collection”, których to zegarki mogą pełnić rolę towarzyszy podczas bardziej formalnych okazji.
Dla aktywnych osób poszukujących zegarka w bardziej sportowym stylu przewidziana jest natomiast linia “Iceland Mean Time Collection”. Warto zwrócić uwagę na jej nazwę.
Iceland Mean Time
Jak pisze producent, to seria zegarków przeznaczona do wykorzystania podczas uprawiania sportów ekstremalnych. Model ten nazywa się ARC-TIC Iceland IMT (Iceland Mean Time). Stanowi efekt ponad dwuletniej intensywnej pracy, a jego nazwa odnosi się do strefy czasowej Greenwich Mean Time (GMT), w której znajduje się Islandia, ale w przeciwieństwie do większości krajów w Europie, na Islandii NIE obserwuje się czasu letniego. Jeśli przyjrzeć się uważnie mapie świata GMT, zobaczymy, że Islandia jest w rzeczywistości położona między -1 a -2 GMT, więc marka wymyśliła własny termin IMT, co oznacza Średni Czas Islandzki.
Zegarki z serii ARC-TIC Iceland IMT charakteryzują się wodoszczelnością do 200 metrów, obrotową lunetą, oraz dodatkową funkcją wskazania czasu w drugiej strefie czasowej (funkcja GMT). Ponadto model ten ma szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną, chroniące cyferblat pokryty czarną powłoką PVD.
Ceny zegarków kwarcowych firmy ArcTic Iceland są zdecydowanie bardziej przystępne niż wyrobów wcześniej opisywanej JS Watch Company, mieszczą się one w przedziela 230 USD – 299 USD. Można je nabyć w stacjonarnym salonie firmowym mieszczącym się w Reykjaviku, oraz w oficjalnym sklepie internetowym marki (z darmową wysyłką).
Michelsen Watchmakers
Prezentując ostatnią, trzecią w naszym zestawieniu markę zegarków z Islandii zaczniemy od jednego z jej najciekawszych modeli - Michelsen Watch Reykjavik 64°N/ 22°W.
Trzeba wyjaśnić skąd wzięła się jego nazwa. Otóż bezpośrednio odnosi się ona do długości i szerokości geograficznej położenia Reykjaviku. Marka Michelsen Watchmakers powstała w 1909 roku, więc można uznać, iż jest najstarszą islandzką firmą zegarmistrzowską. W swoich współczesnych zegarkach łączy szwajcarskie mechanizmy z ciekawą stylistyką.
Warto nadmienić, iż Michelsen Watchmakers to także (a może przede wszystkim) sklepy z zegarkami oferujące produkty znanych światowych marek. Na czele firmy stał przez lata Frank U. Michelsen (zmarł w kwietniu 2020) będący zegarmistrzem, który prowadził ją wraz z bratem Robertem, posiadającym zegarmistrzowski certyfikat WOSTEP, który jest respektowany na całym świecie. Najmłodszy z trójki rodzeństwa zajmuje się działalnością marketingową przedsiębiorstwa.
Najbardziej islandzki producent zegarków
Marka ta w swojej ofercie posiada kilka ciekawych zegarków, w dużej mierze odnoszących się do kraju z którego się wywodzą. Jednym z przykładów jest model Svartifoss.
Nazwany tak od wodospadu o takiej samej nazwie. Ten 20 metrowy wodospad określany jest “czarnym wodospadem” ze względu na otaczające go skały. Jest to spójne z wyglądem zegarka Michelsen Svartifoss ponieważ jego tarcza jest pokryta powłoką DLC w kolorze czarnym. Koperta ma 44 mm średnicy i wykonana jest ze stali, zastosowano szkło szafirowe, klasa wodoszczelności wynosi 3ATM. Powierzchnię oraz elementy pracującego w nim mechanizmu ETA 6498-2 z ręcznym naciągiem także udekorowano w kolorze czarnym.
Firma rozpoznawalna jest także za sprawą czasomierza o nazwie Arctic Explorer GMT - oferującego dodatkową funkcję GMT. Elementem szczególnym tej kolekcji jest tarcza, szczególnie w wariancie w kolorze białym przywołująca skojarzenie z arktyczną bielą, która zmienia swoją barwę w zależności od padającego na nią światła. Dostępne są też wersje w kolorze czarnym i niebieskim. Tu kluczowa jest czytelność. Jak podaje producent - zegarek ten jest specjalnie zaprojektowany dla osób mieszkających w odludnych miejscach na Islandii.
Na specjalne życzenie klientów istnieje możliwość personalizacji zegarka w zakresie m.in. zmiany obrotowej lunety na pierścień z naniesionymi kierunkami świata jak na kompasie. Przydatną funkcją w tym modelu jest wskazanie dzień – noc. Jest to bardzo ważne z racji występowania dnia i nocy polarnej na tej wyspie. Koperty zegarków z linii Arctic Explorer są wykonane ze stali szlachetnej, cyferblat jest chroniony przez zastosowanie szkła szafirowego. Średnica koperty wynosi 42 mm sprawiając, że jest to bardzo uniwersalny czasomierz. Mechanizm zastosowany w tym modelu to znana ETA 2893-A2, który można podziwiać przez zastosowanie przeszklonego dekla od spodu.
Cena modelu Michelsen Arctic Explorer GMT oscyluje w okolicy 2 300 USD.
Producent Michelsen Watchmakers zajmuje się produkcją zegarków głównie dla mężczyzn, lecz w jego ofercie są także czasomierze dla kobiet, jak chociażby model o nazwie “Michelsen Tradition” z kopertą w rozmiarze 29 mm.
Marki zegarmistrzowskie z Islandii – podsumowanie
Pomimo, iż Islandia nie ma długoletniego dziedzictwa zegarmistrzowskiego, to zaprezentowane w tym artykule trzy marki oraz ich produkty mogą być ciekawą alternatywą dla osób poszukujących zegarków o nieco odmiennej, ale klasycznej stylistyce.
Zegarki tych producentów nie są zbyt rozpoznawalne poza Islandią, ale osoby poszukujące “czegoś innego” z pewnością docenią fakt posiadania czasomierza z logo niszowego brandu, przy zachowaniu trwałości i dokładności, czyli cech typowych dla popularnych zegarków szwajcarskich, japońskich czy niemieckich.
Zaprezentowane w artykule firmy są tego doskonałym przykładem.
Polecamy także artykuł: Top 3 marki zegarmistrzowskie pochodzące z Australii!
Zródło zdjęć i informacji:
www.jswatch.com
www.arc-tic.com
www.michelsen.is
www.facebook.com/michelsen.watchmakers
13:00 26.12.2022Ciekawostki
Na północ od 65 równoleżnika - TOP 3 marki zegarków z Islandii
Tagi:
zegarek mechanicznyzegarki męskie mechanicznenietypowe zegarkiczarny zegarekzegarek z kompasemchronografzegarek do garnituruzegarek wodoszczelnyzegarki kwarcoweeleganckie zegarkisrebrny zegarekzegarki młodzieżowezegarek do pływaniazegarki automatycznezegarki sportowe
REKLAMA
Krótka historia zegarmistrzostwa od II Wojny Światowej. „Bitwa o handel”
Nie tylko na fali ujawniania tajemnic funkcjonowania powojennej Polski, bardzo ciekawą może okazać się próba przedstawienia historii niezwykłego zawodu, jakim jest zegarm ...
Sięgając gwiazd - 60 lat modelu Speedmaster!
W tym roku marka Omega, a zarazem także liczne grono jej fanów z całego świata, świętuje wyjątkowy jubileusz – 60 lat kultowego modelu Speedmaster! To bezdyskusyjnie jede ...
VICTORINOX - historia scyzoryków i zegarków marki Victorinox
Tytułem wstępu: historia marki Victorinox nie jest powiązana ściśle z zegarmistrzostwem. Mimo, iż jej genezy należy doszukiwać się, podobnie zresztą jak w przypadku wielu ...
Maison Alcée. Zegar zgodny z filozofią IKEA, czyli złóż go sam!
W obecnych czasach przyzwyczailiśmy się bardzo mocno do składania wielu przedmiotów, które są niezbędne w codziennym życiu. Chyba każdy z nas wielokrotnie zajmował się mo ...
Pierwszy butik szwajcarskiej marki Tissot w Polsce już otwarty!
W sobotę, 21 września 2024 roku, w warszawskich Złotych Tarasach swoje podwoje otworzył pierwszy w Polsce butik szwajcarskiej marki Tissot. Monobrandowy salon marki Tisso ...
Oscary 2024: zegarki Omega na nadgarstkach filmowych gwiazd
Za nami 96-ty już, oscarowy wieczór z najważniejszymi bodaj nagrodami w branży filmowej, wieczór z nagim Johnem Cena, rozerwaną sukienką laureatki Oscara, Emmy Stone, z p ...
Seiko Astron GPS Solar. Nowa, futurystyczna luneta i planetarne tarcze
Firma Seiko to producent, który ma po pierwsze - bardzo szerokie portfolio produktowe, po drugie - słynie z tego, że jest w stanie wyprodukować każdy zegarek w całości, w ...
Mały Książę w nowej odsłonie. IWC Big Pilot’s Watch 43 Tourbillon Le Petit Prince
Jedna z najbardziej cenionych marek w świecie zegarmistrzowskim zaprezentowała kolejny, wyjątkowy model zegarka. Precyzja i doskonałość połączone są tu ze szlachetnym mat ...
Żegnamy Armina Stroma, mistrza zegarków szkieletowanych
Mimo, że dzień 6 grudnia kojarzy się z mikołajkami, to niestety w 2024 roku zegarkowy świat obiegła smutna informacji o śmierci pana Armina Stroma - założyciela marki zeg ...
Panerai Luminor Dieci Giorni GMT Ceramica. Funkcja GMT, 10 dni rezerwy chodu i super trwałe materiały
Zegarki marki Panerai to projekty mocno wyróżniające się, które w swej szerokiej liczbie wariantów mogą jednak trafić w gusta niemalże każdego klienta. Panerai podczas wy ...
GPHG 2024 - prezentujemy wybrane, nagrodzone zegarki. Oscary branży zegarmistrzowskiej rozdane!
Le Grand Prix d'Horlogerie de Genève, czyli w skrócie GPHG, już za nami. W 2024 roku nagrodzeni producenci wyjątkowych zegarków mieli okazję do zaprezentowania swoich pop ...
Omega x Swatch MoonSwatch Mission to Earthphase. Ziemia widziana z Księżyca
Najnowsze wcielenie MoonSwatcha, Mission to Earthphase, jest ukłonem w stronę załogowych lotów na Księżyc oraz podkreśleniem związku dwóch najbliższych sobie ciał niebies ...