Założony w 1766 roku dom aukcyjny Christie's jest światowym liderem w dziedzinie sprzedaży sztuki i towarów luksusowych. Znany i zaufany ze względu na swoje profesjonalne aukcje odbywające się na żywo i online, a także na indywidualnej sprzedaży prywatnej, Christie's oferuje swoim klientom pełne portfolio usług globalnych, w tym wycenę, finansowanie dzieł sztuki, oraz międzynarodowe obecność i edukację w tym zakresie. Christie's działa w 46 krajach na całym świecie: w Amerykach, Europie, na Bliskim Wschodzie i w regionie Azji i Pacyfiku, z „okrętami flagowymi” jakim są międzynarodowe centra sprzedaży w Nowym Jorku, Londynie, Hong Kongu, Paryżu i Genewie. To także jedyny międzynarodowy dom aukcyjny upoważniony do prowadzenia sprzedaży w Chinach kontynentalnych (Szanghaj).
Sekcja „Oman”
Po sukcesie aukcji zegarków w Genewie w listopadzie 2022 roku, które wyniosły łącznie 55 548 348 CHF i miały współczynniki sprzedaży na poziomie 100%, Christie's z dumą zaprezentował następną aukcję rzadko spotykanych zegarków, w tym modele naręczne firm Rolex, Patek Philippe , F.P.Journe, Cartier i wielu innych, która odbyła się 13 maja 2023 roku.
Dużym wydarzeniem była aukcja rzadkiej sekcji „Oman” z 7 zabytkowymi i nowoczesnymi Rolexami należącymi do różnych właścicieli, z których każdy powstał na prośbę Jego Królewskiej Mości Sułtana Qaboosa Bin Saida Al Saida.
Interesujące nas aukcje obejmują zegarki vintage, konkretnie model Sea-Dweller Ref. 1665 i trzy Daytony o referencjach 6263, 6265 i 6269. Niezwykłe jest oferowanie tak dużej liczby modeli z godłem Khanjar lub podpisem samego sułtana, z których każdy z nich jest w niemal idealnym stanie zachowania. Astronomiczne ceny osiągnięte na aukcji przez każdy z wymienionych niżej zegarków mieszczą się w szacunkach domu aukcyjnego.
Poznajmy zatem bliżej każdy z 4 sprzedanych zegarków.
1. Rolex Sea-Dweller Ref. 1665 w zestawie
Zacznijmy od jedynego egzemplarza zegarka nie będącego Daytoną; to Rolex o referencji 1665 i znanej nazwie Sea-Dweller, który powstał około 1973 roku.
Ten niezwykle rzadko spotykany, godny muzeum zegarek mechaniczny jest prawdopodobnie egzemplarzem w najlepszym stanie zachowania, jaki kiedykolwiek wystawiono na aukcjach!
Zdjęcie Rolex Ref. 1665 Sea-Dweller, z tarczą ‘Qaboos’
Od zachowania ostrych kątów, płaszczyzn, wykończenia i napisów na kopercie po nietkniętą, naturalnie spatynowaną wkładkę lunety. Na tarczy znajduje się jaskrawoczerwona sygnatura Jego Królewskiej Mości Qaboosa Bin Saida, połączona z trytowymi indeksami, które pokryły się bogatą, głęboką patyną o pięknym odcieniu.
Jednym z najciekawszych aspektów Rolexów produkowanych dla sułtana Omanu w latach 70. XX wieku jest to, że ich tarcze zostały zaprojektowane specjalnie dla modeli „omańskich”; na przykład charakterystyczne napisy oznaczające klasę wodoszczelności i napis „Superlative Chronometer Officially Certified” standardowego Sea-Dweller’a 1665 z tego okresu zostały usunięte aby podkreślić czerwony podpis Qaboos.
Zegarek Rolex Sea-Dweller Ref. 1665 został sprzedany za 252 000 franków szwajcarskich, co przekłada się na kwotę rzędu 1 174 142 złotych.
2. Rolex Daytona Cosmograph Ref. 6263
Drugi zlicytowany zegarek to Rolex Daytona Ref. 6263, wyprodukowany około 1974 roku.
Jest jednym z zaledwie czterech znanych egzemplarzy tego typu.
Ten konkretny model 6263 Cosmograph nie tylko posiada czerwony podpis sułtana Omanu na tarczy, ale ma także kopertę z wygrawerowanym wewnątrz numerem seryjnym, oraz dekiel z wygrawerowanym podpisem firmy jubilerskiej Asprey.
Jest przykładem zegarka podarowanego przez samego sułtana jako prezent - z tego powodu był wysoko ceniony przez swoich właścicieli, a przez to – rzadko noszony.
Cena zegara Rolex Daytona Cosmograph Ref. 6263 na aukcji to 831 600 franków szwajcarskich, czyli około 3 874 669 złotych.
3. Rolex Daytona Ref. 6265 w zestawie
Powszechnie wiadomo, że w okresie, w którym ten niezwykły zestaw był nowy, wszystkie zegarki stworzone dla sułtana Omanu były sprzedawane za pośrednictwem londyńskiej firmy Asprey przy New Bond Street.
Mniej znany jest fakt, że od połowy lat 70. XX wieku Asprey prowadził salon wystawowy w Genewie przy 40 Rue du Rhone, który został otwarty po zakończeniu kryzysu naftowego w 1973 roku, kiedy siła nabywcza klientów Asprey z Bliskiego Wschodu odwiedzających Genewę zwiększyła się gwałtownie. Obecnie produkowany Rolex Daytona jest jednym z nielicznych zegarków nadal dostarczonych Sułtanowi Omanu przez firmę Asprey.
Rolex Daytona Ref. 6265, wyprodukowany około 1978 roku, to zegarek z kopertą z 18-karatowego złota zachowany w doskonałym stanie. Nadal ma nawet oryginalną naklejkę Rolex’a na deklu; w zestawie jest również okazałe pudełko z dopasowanym, charakterystycznym czerwonym zamszem Asprey, a towarzyszy mu para specjalnie wykonanych długopisów Caran d'Ache, również ozdobionych emblematem Oman Khanjar.
Cena jaką osiągnął ten model Rolex Daytona Ref. 6265 w zestawie to 693 000 franków szwajcarskich, co daje kwotę rzędu 3 228 891 złotych.
4. Rolex Daytona 6269 „Jack of Diamonds”
Ostatni zegarek, powstały około 1985 roku, w ogromnej mierze wysadzany brylantami złoty Rolex o numerze referencyjnym 6269, tak zwany „Jack of Diamonds”, jest jednym z najbardziej nieuchwytnych modeli wśród wszystkich chronografów Rolexa.
Dzięki kopercie z wygrawerowanym emblematem Omanu Khanjar jest to gratka dla każdego kolekcjonera. Jest on też jednym z dwóch znanych egzemplarzy sprzedanych temu monarsze.
Ten zegarek, wysłany na aukcję przez prywatnego kolekcjonera, jest niemal w idealnym stanie zachowania, na co liczy każdy kolekcjoner zabytkowym czasomierzy. Drugi znany egzemplarz tego modelu, z wygrawerowanym na deklu Khanjarem ( to omański tradycyjny sztylet), został sprzedany przez Antiquorum Geneva w dniu 12 maja 2013 roku.
Zegarek ten został sprzedany za 1 134 000 franków szwajcarskich, czyli 5 283 640 złotych.
Na koniec kilka słów o samym Sułtanie.
Sułtan Qaboos Bin Said Al Said
Jego Królewska Mość Sułtan Qaboos Bin Said Al Said (1940-2020), sułtan Omanu urodził się 18 listopada 1940 roku, w Salalah w prowincji Dhofar jako jedyny syn sułtana Saida bin Taimura i księżniczki Mazoon al-Mashani.
Jego formalna edukacja najpierw odbyła się w Salalah w Indiach, gdzie studiował pod kierunkiem Dhayala Sharmy, byłego prezydenta Indii, a następnie w Anglii. W wieku 20 lat rozpoczął szkolenie wojskowe i wstąpił do Królewskiej Akademii Wojskowej w Sandhurst, ostatecznie służąc w pułkach szkockich przez rok w Niemczech.
Zdjęcie: Jego Królewska Mość Sułtan Qaboos Bin Said Al Said. Źródło zdj: Wikipedia
Jego Królewska Mość wstąpił na tron 23 lipca 1970 roku.
Będąc monarchą absolutnym, okazał się odnoszącym sukcesy władcą, wykorzystującym dochody z ropy naftowej na modernizację kraju. Dzięki jego przewodnictwu jego kraj i poddani cieszyli się postępami, zarówno społecznymi, jak i technologicznymi. Oman zacieśnił swoje stosunki międzynarodowe, zarówno na Bliskim Wschodzie, jak i w skali globalnej. W kraju dozwolone są niezależne gazety, zbudowano szkoły, autostrady, hotele i centra handlowe. Omańskie systemy opieki zdrowotnej i edukacji korzystają ze znacznych dotacji publicznych. Sułtan zezwolił także na wybory parlamentarne, podczas których kobiety mogły głosować i być wybierane na pełniące urzędy; a parlament ma władzę ustawodawczą. Polityka zagraniczna Jego Królewskiej Mości była i polityką formalnej neutralności, jest ona kontynuowana w dalszym ciągu przez jego następcę.
Oprócz zamiłowania do zegarków sułtan interesował się także muzyką. Był zagorzałym fanem muzyki klasycznej, ze szczególnym zamiłowaniem do organów piszczałkowych. Omańska orkiestra jest jedną z najbardziej cenionych na Bliskim Wschodzie.
Polecamy także artykuł: Najdroższy zegarek sprzedany na aukcji internetowej! Patek Philippe Sky Moon Tourbillon.
Więcej ciekawych informacji ze świata zegarków tu: zegarkowe ciekawostki.
* na bazie materiałów prasowych domu aukcyjnego Christies
06:30 27.05.2023Ciekawostki
Wyjątkowe zegarki Rolex wykonane na zamówienie Sułtana Omanu trafiły na aukcję!
Tagi:

Woroniecki Ferdynand. Warszawski zegarmistrz znany w całej Polsce
Na łamach portalu Zegarki i Pasja w dziale Sylwetki wielkich zegarmistrzów, na pewno nie można nie przeznaczyć miejsca dla warszawskiego przedstawiciela tej profesji – Fe ...

Napęd po amerykańsku. Sprężyna w bębnie
Zbierając materiały do kolejnego z punktów „Kalendarium ewolucji mechanizmów” naszego portalu o nietypowym rozwiązaniu łożyskowania bębna napędowego – systemie Spherodriv ...

Thomas Mudge - sylwetki wielkich zegarmistrzów
Historię Thomasa Mudge należałoby rozpocząć na 4 lata przed jego narodzinami, w niewielkim mieście Exeter, urodzony 1694 roku, nastoletni Zachariasz Mudge zakochuje się w ...

Zegarki marki Heinrich, czyli zaskoczenie vintage’m (AuroChronos 2025)
Zapewne każdy z Was, drodzy Czytelnicy i Czytelniczki, doświadczył w swoim życiu uczucia, które na własny użytek określiłbym jako: „niby człowiek wiedział, a jednak się z ...

Fiyta Spaceman. Uniwersalny, ultra cienki zegarek ze zintegrowaną bransoletą
Wspominaliśmy już wielokrotnie, że traktowanie w taki sam (niezbyt przychylny) sposób całej zegarkowej produkcji pochodzącej z Chin nie jest słuszne. Oczywiście dla wielu ...

Zegarki czytelników: recenzja Seiko Prospex Turtle Automatic Diver's 200M SRP775
Uważam, że każdy kolekcjoner zegarków powinien mieć divera. Nawet jeśli – tak jak ja – kompletnie nie potrafi pływać. Nie mówiąc już o nurkowaniu… Tym humorystycznym akce ...

Jaeger-LeCoultre Master Ultra Thin Perpetual Calendar. Odświeżona i poszerza kolekcja 2024
Wzbudzająca zachwyt kolekcja zegarków o nazwie “Master Ultra Thin”, będąca odzwierciedleniem klasycznego i skomplikowanego zegarmistrzostwa od manufaktury Jaeger-LeCoultr ...

Zegarki z napisem “Korea made” na tarczy, czyli najciekawsze marki z Korei Południowej
W cyklu artykułów prezentowanych na portalu Zegarki i Pasja “odwiedziliśmy” do tej pory kilka krajów – m. in. Australię, Islandię i Norwegię, pokazując Wam spore grono ci ...

Jakub Przygoński nowym ambasadorem zegarków marki Edifice!
Marka Edifice w swoim zegarkowym języku projektowym, ma bardzo mocno zakorzenione powiązania ze sportami motorowymi. Nie dziwi więc kierunek najnowszej kampanii japońskie ...

Alpina Heritage Tropic-Proof Handwinding. Zaskakująca i (nie)doceniona premiera 2025
Podczas, gdy wiele zegarków zaprezentowanych na tegorocznych targach Watches & Wonders 2025 w Genewie zdawało się niemal krzyczeć o uwagę - latającym tourbillonem, mister ...

Ergonomia i harmonia. Rado Anatom z ceramicznymi bransoletami High-Tech
Zegarki Rado nie pozostawiają nikogo obojętnym. Ta szwajcarska marka od dekad stosuje w procesie produkcji różne materiały, ale jest szczególnie doświadczonym specjalistą ...

Vostok Europe Undine. Damskie zegarki łączące piękno z wytrzymałością
Litewska firma Vostok Europe to producent oferujący bardzo charakterystyczne i wyjątkowe zegarki, wyróżniające się na tle rynkowej oferty popularnych marek. Ich główną ce ...
0 Komentarzy
Średnia 0.00