• Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Aerowatch

Laurent Ferrier Classic Moon Annual Calendar. Dyskretny luksus i powrót do korzeni


Atrakcyjność zegarków niezwykle często uwydatnia się poprzez śmiałość projektantów odpowiedzialnych za ich tworzenie. Lecz czy w tak dynamicznej branży, na tak wysokim pułapie cenowym, stonowany projekt zegarka ma szansę, aby się wyróżnić?

Zdecydowanie tak!

Laurent Ferrier z okazji cyklicznego wydarzenia organizowanego w Genewie, czyli Watches & Wonders 2024, przygotował nowy model zegarka, w typowym dla tej marki stylu, który dostępny jest w dwóch mocno różniących się od siebie wersjach.

Powrót do korzeni

Po kilku sportowo-eleganckich referencjach, takich jak m.in: Sport Auto, czy też Grand Sport Tourbillon, niezależny zegarmistrz Laurent Ferrier zdecydował się na swoisty powrót do korzeni. Producent ten w świecie ekskluzywnych zegarków jest znany ze swoich projektów w których dominuje elegancja, połączona ze spokojnym designem przepełnionym lekkością i gładkością, co mocno wyróżnia się na takich wydarzeniach, jak chociażby “W&W 2024”.

Laurent Ferrier Classic Moon Annual Calendar

Laurent Ferrier Classic Moon Annual Calendar

Tegoroczna nowość o nazwie Classic Moon Annual Calendar, oprócz komplikacji konstrukcji mechanizmu w postaci wskazań faz księżyca, oferuje także kalendarz roczny.

Jak wspomniałem w tytule artykułu, “powrót do korzeni” w przypadku tego nowego zegarka oznacza odniesienie się do kształtu koperty modelu, który debiutował w 2010 roku.

Dyskretny luksus

Koperta typu “Galet”, o lekkim kształcie poduszki, po raz kolejny prezentuje się niezwykle ciekawie, a efekt ten uzyskano dzięki gładkim liniom i krzywiznom przebiegających po jej powierzchni potęgując efekt jego smukłości. Jej średnica to 40 mm, przy wysokości 12.9 mm. Zestawiono ją z koronką o typowym dla marki kształcie “kopułki”, będącej znakiem rozpoznawczym tego szwajcarskiego producenta.

Szkło szafirowe chroniące tarczę od góry jest pozbawione powłoki antyrefleksyjnej. Naturalnie nie wynika to z faktu szukania oszczędności lub tzw. cięcia kosztów produkcji, lecz jest to celowy zabieg Laurenta, który preferuje odbicie pojawiające się nad tarczą czasomierza.

Laurent Ferrier Classic Moon Annual Calendar

Nowy Classic Moon występuje w dwóch wersjach: jest opcja w obudowie wykonanej z czerwonego złota 5N lub z kopertą ze stali szlachetnej.

Wersja w “czerwonym złocie” została połączona ze srebrną tarczą wykończoną subtelnym, pionowym szczotkowaniem, tworzącym ciekawą grę światła odbitego od jej powierzchni. Ciepła barwa złotej koperty zawiera w sobie wskazówkę kalendarza w mocnej czerwonej barwie, oraz liczbę “31” tego samego, pasującego do reszty koloru.

Laurent Ferrier Classic Moon Annual Calendar

Laurent Ferrier Classic Moon Annual Calendar

Zupełnie inaczej prezentuje się drugi wariant modelu Classic Moon Annual Calendar wykonany ze stali szlachetnej, który odwołuje się do bardziej młodzieżowego charakteru. Sam niebieski kolor widoczny na tarczy dodaje więcej tzw. “nowoczesności”, podkreślonej akcentami w postaci błękitnej wskazówki kalendarza i daty “31”

Przejrzysta tarcza i wskazówki „Assegai”

Przechodząc do opisu tarczy zegarka, nie sposób nie zacząć jej prezentacji od pełnego kalendarza rocznego (Annual Calendar), z którego odczytujemy aktualny dzień miesiąca wskazywany przez długą wskazówkę. Mamy tu do czynienia z typem kalendarza rocznego z mechanizmem uwzględniającym miesiące 30 lub 31-dniowe.

Ten typ komplikacji konstrukcji mechanizmu wymaga od użytkownika jedynie drobnej korekty jeden raz w roku, na przełomie lutego i marca. Aktualna wersja jest ewolucją modelu zaprezentowanego w 2018 roku noszącego nazwę “École Annual Calendar”, po pewnych modyfikacjach i dołożonej funkcji wskazania faz księżyca.

Classic Moon Annual Calendar kontynuuje ponadczasową i indywidualną elegancję z jakiej słynie manufaktura. Delikatnie szczotkowana powierzchnia cyferblatu, oprócz wspomnianej gry światłem, daje odczucie przejrzystości, a właściwie bardziej czystości.

Laurent Ferrier Classic Moon Annual Calendar

Indeksy godzinowe to trzy smukłe cyfry rzymskie zestawione z prostymi pałeczkami znacznikowymi.

Na zewnętrznej części tarczy widnieje mocno wyrazisty tor z zaznaczonymi cyframi kalendarza. W górnej części tarczy znajdują się głęboko osadzone okienka prezentujące: dzień tygodnia po lewej i bieżący miesiąc po prawej stronie. Wskazówki godzinowa i minutowa są smukłe. Dla wersji zegarka w stalowej obudowie są pomalowane na jasny kolor, natomiast dla wariantu złotego zostały one poddane obróbce rutenem. Ich prosty kształt o nazwie “Assegai” jest inspirowany kształtem żelaznej włóczni, jaka występuje w afrykańskiej kulturze plemiennej.

W dolnej części tarczy zegarka została wkomponowana subtarcza będąca połączeniem wskaźnika faz księżyca (do którego przejdziemy za moment) i sekundnika. Subtarcza została delikatnie powiększona, tak, aby jeszcze lepiej prezentować wskazania danej funkcji.

Nietypowe wskazanie faz księżyca

Dodatkowa funkcja, która znalazła się po raz pierwszy w zegarka Laurent Ferrier, czyli wskazanie faz księżyca, jest wykonana w sposób nowatorski, oraz trzeba przyznać, że naprawdę piękny. Tarcza ta ukazuje dysk z cyklem faz Księżyca, a otrzymała ona specjalne awenturynowe szkło, którego wykonaniem zajęli się rzemieślnicy z Murano.

Laurent Ferrier Classic Moon Annual Calendar

Jest ono  wykończone całkowicie ręcznie, tak, aby dokładnie ukazać kształt Księżyca oraz gwiazd. Biała farba znajdująca się na tych detalach jest także nakładana metodą ręczną. Następnie wizerunku Księżyca i gwiazd są wypełniane substancją SuperLumiNova i zostają poddane wypalaniu w bardzo wysokiej temperaturze.

Kolejnym etapem jest staranne grawerowanie w zastygniętej masie SuperLuminova w celu odtworzenia kraterów widocznych na powierzchni Srebrnego Globu. W końcowej fazie wierzch dysku zostaje częściowo przykryty półprzezroczystą emalią w ciekawym kolorze określanym “błękitem benzyny”, który zasłania lub odsłania powierzchnię Księżyca znajdującego się pod spodem. Ten błękitny element daje wyjątkowy widok na Księżyc w momencie, gdy światło dzienne przenika przez jego warstwy.

Lecz prawdziwie spektakularny efekt możemy obserwować  gdy zapada noc.

Laurent Ferrier Classic Moon Annual Calendar

Laurent Ferrier Classic Moon Annual Calendar

Dwa księżyce świecą wtedy mocnym, mieniącym się światłem nasuwającym złudzenie jak gdybyśmy patrzyli na prawdziwy księżyc.

Podwójny dysk wskazuje fazę zarówno dla półkuli północnej jak i dla południowej.

Mechaniczne serce zegarka

Przeszklony dekiel pozwala na podziwianie piękna pracującego wewnątrz mechanizmu. Wewnątrz koperty osadzono nakręcany ręcznie mechanizm o oznaczeniu LF126.02, oferujący zwiększoną (w wyniku modyfikacji) rezerwę chodu do 80 godz.

Do stworzenia mechanizmu dodano ponad 30 dodatkowych elementów, a kolejne 20 zmodyfikowano. Kolejnym elementem umieszczonym w mało oczywistym miejscu jest wskaźnik rezerwy chodu. Nie znajdziemy go na powierzchni tarczy, do czego zdążyli nas już przyzwyczaić inni producenci, lecz znalazł on miejsce z prawej strony od strony dekla.

Laurent Ferrier Classic Moon Annual Calendar

Laurent Ferrier Classic Moon Annual Calendar

Laurent Ferrier Classic Moon Annual Calendar

Sam mechanizm ma średnicę 31.6 mm, składa się z 266 elementów i łożyskowany jest za pomocą 25 kamieni syntetycznych. Balans pracuje z częstotliwością 21 600 (3Hz) wahnięć na godzinę, a mechanizm zapewnia wspomnianą już rezerwę chodu na poziomie 80 godz.

Laurent Ferrier Classic Moon Annual Calendar – dostępność i cena

Dopełnieniem zegarka Laurent Ferrier Classic Moon Annual Calendar są rzecz jasna paski, które w tym przypadku są ręcznie szyte z połączenia nubuku i miękkiej podszewki z alcantary. Klamra modelu w złotym wariancie również wykonana została ze złota, a wersja stalowa ma klamrę z analogicznego materiału, czyli ze stali szlachetnej.

Cena stalowego modelu Laurent Ferrier Classic Moon Annual Calendar wynosi 70 000 CHF, około 307 000 PLN, a model ze złota kosztuje ponad 350 000 PLN plus podatek.

Laurent Ferrier Classic Moon Annual Calendar

Laurent Ferrier Classic Moon Annual Calendar

Czasomierze opuszczające mury pracowni zegarmistrzowskiej Laurent Ferrier słyną ze swojego smukłego i stonowanego designu. Oczywiście pod minimalistycznym wyglądem zegarki te skrywają skomplikowane, złożone konstrukcje mechanizmów, będące dziełem doskonałego zegarmistrza.

W przypadku prezentowanego, nowego modelu oprócz wskazań czasu możemy podziwiać komplikację faz księżyca - skonstruowaną inaczej niż to, do czego zdążyliśmy się przyzwyczaić, a sam fakt zastosowania tej komplikacji po raz pierwszy w zegarkach tego producenta sprawia, że możemy mówić o przełomowym modelu marki.

O marce Laurent Ferrier pisaliśmy także w artykule przedstawiającym cichy luksus w świecie zegarmistrzostwa, podając wśród różnych przykładów zegarków tego typu także jeden z modeli tej marki. Polecamy ten artykuł tu: Cichy luksus w świecie zegarków. Kto wie, ten wie.


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Janeba Oris 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Alpina Seastrong Diver Extreme Auto...
Alpina Seastrong Diver Extreme Auto...
01.05.2024
Vacheron Constantin The Berkley Gra...
Vacheron Constantin The Berkley Gra...
03.05.2024

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco