• Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Mudita

Technologie Eco-Drive i Radio Controlled marki Citizen – co oferują i jak działają?


Zapraszamy do podróży do Japonii, kraju Kwitnącej Wiśni, ojczyzny sushi, karate i gejsz. Zakątka na ziemi, gdzie przeciętna długość życia jest najwyższa na świecie, a kraj ten należy do grupy państw wysoko rozwiniętych i czołowych potęg gospodarczych świata, między innymi dzięki dynamicznemu rozwojowi przemysłu innowacyjnych technologii. To tu wytwarza się urządzenia optyczne, sprzęt audiowizualny, komputery osobiste, maszyny biurowe, roboty, a także zegarki! Jedną z powszechnie znanych japońskich marek jest Citizen - pionier wielu innowacji łączących świat zegarmistrzostwa i najnowszych technologii.
 
Eco-Drive - światło idealnym źródłem zasilania

Jak podkreśla marka Citizen, technologia Eco-Drive powstała, aby „zaprząc” energię świetlną do ładowania źródła prądu w mechanizmie zegarka.

W 1976 roku został zaprezentowany pierwszy zegarek kwarcowy z analogową prezentacją aktualnego czasu zasilany światłem.

Technologie Eco-Drive i Radio Controlled marki Citizen

Ponad 40 lat badań i rozwoju tej technologii pozwoliło, aby marka Citizen obecnie była jedną z czołowych firm w produkcji zegarków wykorzystujących do zasilania zegarków energią świetlną. To rozwiązanie z założenia i nazwy (Eco-) ekologiczne wynika z bardzo pragmatycznego podejścia Japończyków, którzy dokładają wszelkich starań, aby ograniczyć do minimum generowanie elektro-śmieci, jakimi są np. zużyte baterie.

Dzięki temu technologia Eco-Drive została wyróżniona przez Japan Environment Association (JEA) za wkład w ochronę środowiska. Już w 1996 roku zegarek z Eco-Drive został nominowany w dziedzinie Eco Mark. Kilka lat później Citizen, jako pierwszy producent zegarków, otrzymał najwyższą nagrodę w konkursie Eco Mark organizowanego przez wskazane powyżej stowarzyszenie JEA.

Technologie Eco-Drive i Radio Controlled marki Citizen
 
Określenie zegarka mianem zasilanego energią świetlną może sugerować, że aby zegarek pracował musi mieć stały dostęp do naturalnego światła słonecznego. Nic bardziej mylnego. Jedną z najistotniejszych właściwości zegarków Eco-Drive jest wykorzystywanie każdego rodzaju światła dla podtrzymania pracy mechanizmu.

Światło słoneczne jest oczywiście najbardziej wydajnym źródłem światła wykorzystanym do ładowania akumulatora, ale zegarek wykorzystuje każdy rodzaj oświetlenia. Dla zaistnienia procesu ładowania nie ma znaczenia, czy tarcza z elementami światłoczułymi będzie wyeksponowana na promienie słońca czy na światło sztuczne. Rodzaj i intensywność padającego światła wpływa jedynie na szybkość ładowania akumulatora.

Technologie Eco-Drive i Radio Controlled marki Citizen

Technologie Eco-Drive i Radio Controlled marki Citizen
 
Obecnie funkcjonujące rozwiązanie marki Citizen w aspekcie technologii Eco-Drive opiera się na działaniu paneli słonecznych (ogniw fotowoltaicznych) odbierających światło i przetwarzających je w energię elektryczną przekazywaną dalej do akumulatora. Są to płaskie płyty w kształcie koła, ukryte pod półprzezroczystym cyferblatem zegarka.

Innym rodzajem jest elastyczna obręcz solarna umieszczana wokół tarczy. To drugie rozwiązanie jest mniej znane z innych rozwiązań technicznych, a jest równie efektywne.

Co ważne, pozwala ono na dużo większą dowolność w kwestii rodzaju wskazań umieszczonych na cyferblacie. Dobór rodzaju paneli słonecznych zależy od ilości funkcji zegarka, co przekłada się na jego zapotrzebowania na energię. Pełne naładowanie akumulatora w większości modeli absorbujących światło w systemie Eco-Drive wystarcza na ponad pół roku pracy zegarka znajdującego się w całkowitej ciemności (osiągi różnią się w zależności od modelu, rekordzista działa nawet 720 dni!). Osiągnięcie takiego okresu czasu jest naprawdę doskonałym wynikiem!

Jednakże dużo ważniejszą własnością jest ta, że gdy będziemy użytkować zegarek w standardowy sposób, to będzie on działał bez przeszkód przez wiele lat (nawet dwie dekady) bez potrzeby otwierania koperty i wymiany akumulatora. Takiego komfortu nie mają użytkownicy tradycyjnych zegarków elektronicznych, w przypadku których mniej więcej co dwa – trzy lata występuje potrzeba wymiany baterii. Z tą ostatnią czynnością wiąże się konieczność otwarcia zegarka, co nigdy nie jest czynnością pożądaną.

Technologie Eco-Drive i Radio Controlled marki Citizen

Technologie Eco-Drive i Radio Controlled marki Citizen
 
Zegarki wyposażone w moduł Eco-Drive posiadają również dwie niezwykle istotne własności, o których warto wspomnieć. Pierwszą z nich jest Insufficient Charge Warning, czyli przekaz informacji, że akumulator wkrótce się rozładuje. Jest ona widoczna poprzez dwusekundowe skoki wskazówki sekundowej.

Przydatna jest także druga właściwość - system Power-Save Feature. Jest to praca urządzenia w trybie oszczędzania energii. Jest on aktywowany, gdy zegarek trafi na dłuższy czas w miejsce, gdzie do jego tarczy nie będą docierały promienie światła. W takiej sytuacji, w celu oszczędności energii wskazówki zegarka zatrzymają się. Mechanizm zegarka będzie nadal pracował i mierzył upływ czasu, a wskazówki aktywują się, gdy zegarek ponownie „ujrzy” światło i dostosują swoją pozycję do właściwego czasu odmierzanego w tle w czasie “uśpienia”.
 
Radio Controlled - gwarant precyzyjnego wskazania czasu

Wśród flagowych technologii marki Citizen znajdziemy także system Radio Controlled, który odpowiada za korekty wskazań czasu dokonywanych dzięki odbiorowi sygnału radiowego przez zegarek. Sygnał nadawany jest z wież radiowych i przekazuje sygnał z wzorcem czasu. Pierwszy model zegarka Citizen z takim rozwiązaniem ukazał się 25 lat temu, a firma z Kraju Kwitnącej Wiśni była jednym z prekursorów takiego rozwiązania.

Technologie Eco-Drive i Radio Controlled marki Citizen

Technologie Eco-Drive i Radio Controlled marki Citizen

Odbiór sygnału z wzorcem czasu zegara atomowego pozwala zegarkom Citizen pracować z niezwykłą precyzją, której margines błędu wynosi 1 sekundę na 100 tysięcy lat. Sygnał przekazywany drogą radiową niesie informację o dokładnym czasie, wraz z datą i dniem tygodnia. Wspomniany „wzór czasu” jest wysyłany przez nadajniki radiowe za pomocą fal o odpowiedniej częstotliwości, a w godzinach nocnych szum radiowy jest mniejszy niż w ciągu dnia (zakłócenia generowane przez wszechotaczającą nas elektronikę), więc sygnał silniejszy i bez przeszkód dociera do anteny w zegarku.

Na całym świecie zlokalizowanych jest pięć nadajników radiowych, których sygnały odbierają zegarki Citizen. Znajdują się one w Niemczech, USA, dwa w Japonii oraz w Chinach. Oczywiście odbiór sygnału jest zależny przede wszystkim od warunków geograficznych i warunków zabudowy.

Technologie Eco-Drive i Radio Controlled marki Citizen

Z drugiej strony, ze względu na to, że każdy z nadajników ma ograniczony promień zasięgu dotarcia sygnału, jego odbiór nie jest możliwy w każdym miejscu na ziemi. Nie odbierając radiowego sygnału korygującego, zegarki sterowane radiem działają wówczas jak bardzo dobrej jakości tradycyjne zegarki kwarcowe.

Po powrocie do obszaru gdzie sygnał jest odbierany - synchronizują się na nowo.

Technologie Eco-Drive i Radio Controlled marki Citizen
 
Dwa omówione wyżej rozwiązania technologiczne: Eco-Drive i Radio Controlled są swoistym dziedzictwem i znakiem rozpoznawczym marki Citizen. Mają swoje własne logo i de facto są opatentowanymi technologiami wykorzystywanymi tylko w zegarkach tego producenta. Eco-Drive jest technologią bazową, występująca w ok 90% zegarków z oferty marki, natomiast Radio Controlled to dodatkowa funkcja, która dodawana jest do dużej grupy kolekcji, które już są wyposażone w Eco-Drive.
 
Rozwiązania oferowane przez Citizen są niezwykle zaawansowane technicznie i sprawiają, że kupując zegarek możemy się cieszyć z jego użytkowania przez wiele lat bez obaw o przyszłość. Japońska marka Citizen już od 100 lat rozwijając technologie przyszłości udowadnia, że produkuje zegarki przyszłości.

Artykuł ukazał się w drukowanym kwartalniku – Magazyn Zegarki i Pasja NR 9

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Citizen dostępne są zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – CITIZEN

Jakub Wojdat


Certina - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Janeba Oris 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Zegarmistrzostwo jako sztuka, sztuk...
Zegarmistrzostwo jako sztuka, sztuk...
30.05.2019
GFRP oraz DC, czyli wytrzymałość na...
GFRP oraz DC, czyli wytrzymałość na...
08.08.2019

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco