• Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Frederique Constant

Alpina Seastrong Diver Extreme Automatic GMT. Moc koperty Extreme i funkcja GMT


Pisząc o marce Alpina wielokrotnie wspominamy o tym, że jest to siostrzana firma wobec Frederique Constant, przy czym ta druga skupia się na zegarkach, które są klasyczne, eleganckie. Tam też najczęściej są wprowadzane jako pierwsze różne techniczne innowacje oraz osiągnięcia w tym zakresie, natomiast Alpina skupiona jest na tworzeniu zegarków sportowych, bardziej wytrzymałych, o sprawdzonych cechach.

Na pewno kolekcja zegarków Extreme tej marki, ze swoim charakterystycznym wyglądem, do takiej grupy właśnie się zalicza. Niedawno pisaliśmy o nowym modelu z serii Extreme, a teraz czas na… na kolejny.

„moc” koperty Extreme

Seastrong Diver Extreme Automatic GMT. To zegarek, który ma, szczególnie od strony wizualnej, te cechy, o których pisaliśmy przy okazji prezentacji nowego, pomniejszonego modelu z tej kolekcji o średnicy koperty na poziomie 41 mm (opisywaliśmy go dokładnie tu: recenzja: Alpina Alpiner Extreme Automatic 41 mm). Tutaj, w prezentowanej wersji na 2024, atrybuty te są niejako zaprzęgnięte do zegarka, który jest modelem nurkowym.

Jak pisze firma w materiałach promocyjnych, to jakby łączenie Ziemi i Morza w ekstremalny sposób. W przypadku kolekcji Seastrong możemy mówić o przełomowych zmianach, ponieważ nowy zegarek Alpina Seastrong Diver Extreme Automatic GMT po raz pierwszy wykorzystuje „moc” koperty Extreme.

Alpina Seastrong Diver Extreme Automatic GMT

Alpina Seastrong Diver Extreme Automatic GMT

Ale to nie wszystko, bo zegarek typowo nurkowy podkreślony został dodatkowym elementem, a w zasadzie dodatkowym możliwościami w postaci komplikacji konstrukcji mechanizmu jaką jest wskazywaniem drugiego  czasu - chodzi oczywiście o funkcję GMT.

Górskie, Alpejskie i morskie przygody są teraz połączone w innowacyjnym, mocnym i charakterystycznym elemencie, stalowej kopercie o nieprzerośniętych wymiarach: 39 mm x 40,50 mm, i trzyczęściowej konstrukcji. Grubość zegarka to 12,8 mm. Naprawdę niewiele, biorąc pod uwagę dodatkową wskazówkę i nurkowe parametry.

To oczywiście jest odpowiedź szwajcarskiej marki Alpina nie tylko na oczekiwania osób o szczuplejszych nadgarstkach, którzy o zegarkach kolekcji Extreme kiedyś mogli tylko pomarzyć, ale to także jest właśnie reakcja firmy na coraz mocniej odczuwalny trend na zegarki mniejsze, na zegarki o bardziej racjonalnych wymiarach. No, ale tak to właśnie już jest, że po okresie gigantomanii wręcz, mamy teraz czas powrotu do wielkości kopert zegarków, które święciły triumfy w latach 80. i 90., a czasami wcześniej.

Nie martw się

Dziś można powiedzieć, że Alpina zaproponowała nam nurkowy zegarek dla podróżników. Może dla podróżujących nurków? Jak przeczytałem w materiałach prasowych, a brzmiało to zachęcająco: „Jeśli nie masz niebieskiej laguny tuż za drzwiami wejściowymi, nie martw się: nowy Seastrong Diver Extreme Automatic GMT firmy Alpina zabierze Cię do jednej z nich”.

Może nie dosłownie -  ale to może być motywacja do działania.

Alpina Seastrong Diver Extreme Automatic GMT

Alpina Seastrong Diver Extreme Automatic GMT

Nowy model Seastrong Diver Extreme Automatic GMT, a w zasadzie jego dwie wersje, uzupełniają kolekcję Seastrong. To dwa zegarki z mechanizmem z automatycznym naciągiem sprężyny, ze wskazaniem datownika oraz funkcją GMR. Oba z charakterystyczną, stalową kopertą, na czarnym gumowym pasku - z perforowaną powierzchnią - zintegrowanym przy mocowaniu z kopertą.

Pierwszy ma tarczę w kolorze srebrnym, a drugi wariant w kolorze tarczym. Format o kształcie przypominającym zarys poduszki jest zarówno mocny w odbiorze, solidny a jednocześnie kompaktowy, dzięki czemu idealnie nadaje się zarówno do uprawiania sportów wodnych, jak i do codziennego użytkowania w głębinach… miasta, na przykład.

To, co najlepsze z dwóch światów

Nowy model Alpina Seastrong Diver Extreme Automatic GMT łączy w sobie to, co najlepsze z dwóch światów. Z jednej strony mamy oryginalne DNA certyfikowanego zegarka nurkowego, wyposażonego w zakręcany dekiel, zakręcaną koronkę z osłonkami, oferujący świetną czytelność, z luminescencyjnymi wskazówkami i znacznikami godzin.

Alpina Seastrong Diver Extreme Automatic GMT

Te atrybuty połączono z obrotową lunetą, ale nie nurkową.

Obraca się ona w dwie strony, a skala naniesiona niej to 24-godzinna skala służąca do wsparcia odczytu w drugiej strefie czasowej przy użyciu wskazówki GMT. To wprawdzie nieco odbiera nurkowych możliwości zegarka, ale biorąc pod uwagę, że większość tego rodzaju zegarków profesjonalnie do nurkowania nie będzie używanych, to można powiedzieć, że rozszerza możliwości w innym zakresie.

Przez połączenie cech, jakie od początku miały zegarki Alpina, czyli cech zegarków sportowych do eksploracji gór z atrybutami porządnego zegarka nurkowego, dało nam świetny, codzienny, sportowy zegarek mechaniczny z opcją śledzenia drugiego czasu. Doskonały dla osób podróżujących, które wolą mieć solidny, wytrzymały czasomierz, jak i oczywiście dla każdego, kto chce szybko odczytać czas w innej strefie.

Alpina Seastrong Diver Extreme Automatic GMT

Koperta Extreme, jako flagowy projekt Alpiny, teraz w wersji kompaktowej, jest doskonale przygotowana do wszelkich form aktywności na świeżym powietrzu, a po wkomponowaniu niejako w linię Seastrong Diver w wersji standardowej oraz prezentowanej dziś GMT jest także gotowa na podbój głębin.

Wodoszczelność na poziomie do 300m to już niebagatelny parametr w tym zakresie.

Mechanicznym sercem zegarków Alpina Seastrong Diver Extreme Automatic GMT jest mechanizm AL560 bazujący na Sellita SW330. Łożyskowany na 25 kamieniach, pracuje z częstotliwością 28 800 wahnięć balansu na godzinę i zapewnia około 50 godzin rezerwy chodu.

Dwie wersje i obsługa funkcji GMT

W 2024 zaprezentowano, jak wspomniałem, dwa nowe zegarki z tej serii.

Pierwszy ze srebrzystą tarczą, na której powierzchni jest trójwymiarowy wzór naprzemiennie ułożonych wobec siebie trójkątów, co jest nawiązaniem do logo marki, z wyrazistymi, nakładanymi indeksami i równie wyrazistymi wskazówkami, częściowo ażurowanymi daje widok nie tylko funkcjonalny i czytelny, ale też atrakcyjny stylistycznie.

Alpina Seastrong Diver Extreme Automatic GMT

Alpina Seastrong Diver Extreme Automatic GMT

Na godzinie 6. zamiast indeksu wodzimy okienko datownika.

Czwarta wskazówka centralna, obok godzinowej, minutowej i sekundowej, to właśnie ta służąca do odczytu drugiego czasu. Wyróżnia ją trójkątny grot z czerwoną ramką i wypełnienie masą luminescencyjną. Grot to także nawiązanie do logo marki Alpina. Masy świecącej użyto oczywiście także do nałożenia na indeksy i wskazówki, by umożliwić odczyt czasu w ciemności. Punkt na luniecie, w trójwymiarowym trójkąciku, także wykonano z masy świecącej. Wspomniana luneta otacza tarczę. Wykonano ją z ceramiki, a 24-godzinna skala jest również trójwymiarowa. Okala ona szafirowe szkło z powłoką antyrefleksyjną.

Do obsługi funkcji GMT nie są wymagane żadne dodatkowe elementy sterujące, ponieważ wszystko odbywa się za pomocą pojedynczej koronki na godzinie 3.

Drugi zegarek jest prawie bliźniaczy.

Alpina Seastrong Diver Extreme Automatic GMT

Alpina Seastrong Diver Extreme Automatic GMT

Alpina Seastrong Diver Extreme Automatic GMT

Oba zegarki wykorzystują kopertę o wymiarach 39 mm x 40,50 mm z naprzemiennie polerowanymi i szczotkowanymi wykończeniami powierzchni, do tego obie wersje mają teksturowany gumowy pasek wyposażony w składane zapięcie zabezpieczone przyciskiem.

Obie wersje tego modelu mają matową, czarną ceramiczną lunetę z polerowanymi, wypukłymi oznaczeniami cyframi. Umieszczona na godzinie 3. koronka, o której wspominałem, w obydwu przypadkach ma gumowy pierścień, który zapewnia pewny chwyt, nawet w rękawicach do nurkowania.

Na tarczach obu modeli wytłoczony jest charakterystyczny dla Alpiny trójkątny motyw.  

Alpina Seastrong Diver Extreme Automatic GMT – dostępność i cena

Różnica między dwiema dostępnymi wersja polega na kolorze tarczy. Rozpisałem się, a chodzi w sumie o to, że druga wersja zegarka ma po prostu czarną tarczę.

Cena Apina Seastrong Diver Extreme Automatic GMT to 10 990 złotych. Model ten jest już dostępny w sprzedaży.

Szukasz informacji o nowościach marki Alpina i recenzji zegarków? Sprawdź nasze pozostałe publikacje - zegarki Alpina.


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Frederique Constant 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Herbelin Cap Camarat w damskiej wer...
Herbelin Cap Camarat w damskiej wer...
30.04.2024
Laurent Ferrier Classic Moon Annual...
Laurent Ferrier Classic Moon Annual...
02.05.2024

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco