• Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Tissot

Tudor Pelagos FXD. Diver wykonany we współpracy z czynnymi wojskowymi


Już od połowy lat 50. XX wieku divery od Tudora można było zobaczyć na nadgarstkach żołnierzy marynarki wojennej USA. W 1958 roku marka ta oficjalnie zagościła w US Navy, z tej racji, że marynarka zakupiła jej zegarki w celu wyposażenia nurków w różnych jednostkach.

Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych wydawała zegarki nurkowe Tudor żołnierzom przez dziesięciolecia, począwszy od końcówki lat 50. XX wieku. Zegarki były używane przez zespoły Navy Seal od ich utworzenia w 1962 roku, aż do późnych lat 80. Te solidne zegarki pełniące rolę instrumentów nurkowych służyły we wszelkich podwodnych zadaniach, w tym instruktorom UDT, Seabees i szkół nurkowych marynarki wojennej.

Wydane do użytkowania zegarki Tudor Submariner odegrały rolę w nauczaniu podstaw nurkowania w militarnych szkołach nurków, jak i służyły przy podwodnej konserwacji łodzi podwodnych w bazach okrętów podwodnych w USA i nie tylko.

Zaprezentujemy dziś najnowszą odsłonę tytanowego „nurka” od tego renomowanego producenta, w wersji z czarną tarczą. To model Pelagos FXD.

Najważniejsze cechy Pelagos FXD

Prezentowany Pelagos FXD ma oddawać swego rodzaju hołd zegarkom używanym ponad 60 lat temu i przez dziesięciolecia później. FXD ze swoją tytanową kopertą, parametrami na wysokim poziomie i nowoczesnym, manufakturowym mechanizmem to współczesny “milsub”.

Tudor Pelagos FXD

Tudor Pelagos FXD

Militarny, wojskowy diver. Pelagos FXD jest symbolicznym następcą tamtych zegarków. FXD w nazwie odnosi się do niezwykle wytrzymałych pasków mocowanych do stałych, bez teleskopowych uszu koperty zegarka. Wizualnie jest on najbardziej zgodny z referencją Tudor Oyster Prince Submariner z końca lat 60. – 7016. Zawiera elementy ze specyfikacji wojskowych USA dla zegarków nurkowych, a także detale inspirowane innymi generacjami zegarków Tudor, takie jak nietypowe, spiczaste osłony koronki.

Najważniejsze cechy Pelagos FXD:

1. szczotkowana, tytanowa koperta 42 mm ze stałymi, zamkniętymi uszami, wykonana z jednego bloku tytanu. Grubość 12,75 mm, a wysokość od ucha do ucha to 52 mm,

2. jednokierunkowa, obrotowa luneta z tytanu, z wkładką ceramiczną i 60-minutową podziałką wypełnioną masą luminescencyjną Super-LumiNova® X1,

3. matowa czarna tarcza z naniesionymi znacznikami godzin z masą Super-LumiNova® X1,

4. własnej produkcji mechanizm Tudor kaliber MT5602, certyfikowany przez COSC, ze sprężyną włosową z krzemu i 70-godzinną rezerwą chodu,

5. wskazówki ze słynnym zakończeniem godzinowej „snow flakes”,

6. jednoczęściowy pasek z tkaniny z samozaciskowym systemem zapięcia w kolorze leśnej zieleni z czerwoną paskiem poprowadzonym przez środek i dodatkowym jednoczęściowym gumowym paskiem z wytłoczonym motywem tkaniny.

Wykonany we współpracy z czynnymi wojskowymi

Zegarek opracowano we współpracy z czynnymi wojskowymi.

Tudor Pelagos FXD

Tudor Pelagos FXD

Tudor Pelagos FXD

Koperta Pelagos FXD opiera się na zestawie specyfikacji, które są równie precyzyjne, co wymagające. Z tego powodu zawiera pewne funkcje, które są unikalne w kolekcji zegarków Tudor, takie jak jednoczęściowe paski, które są bezpośrednio mocowane w tytanowej kopercie bez pośrednictwa teleskopów. Daje to pewne mocowanie do nadgarstka, co jest nie do przecenienia podczas nurkowania.

Daje to też charakterystyczną sylwetkę tego modelu. Kolejną cechą tego zegarka jest ergonomiczna, obrotowa w jednym kierunku ramka z wypełnioną luminescencyjnym materiałem wkładką ceramiczną, z 60-minutową podziałką, co odpowiada normie ISO 6425:2018 dla zegarków nurkowych. Ząbki na krawędzi lunety wystają poza obrys koperty, co ułatwia operowanie nią w rękawicach pod wodą. Tytanowa koperta ma intrygujący, szary kolor.

Wszystkie jej elementy, nawet fazka na krawędzi, są szczotkowane, co pozwala na niwelację odbić światła. Koronka na godzinie 3. jest odpowiedniej wielkości, a jej czołową część zdobi relief przedstawiający różę Tudora. 

Zegarek ma klasę wodoszczelności na poziomie do 200 m.

Czarna, matowa tarcza

Czarna matowa tarcza Pelagos FXD z trójwymiarowymi znacznikami godzin i charakterystycznymi wskazówkami daje doskonałą czytelność.

Tudor Pelagos FXD

Tudor Pelagos FXD

Tudor Pelagos FXD

Czysta forma i kontrastowa kompozycja zapewniają to doskonale.  

Wobec poprzednich modeli różnicą jest brak datownika, a także brak pierścienia na tarczy umieszczonego zaraz za elementem wypełniającym przestrzeń między szkłem a tarczą. Miał on wycięcia na indeksy, częściowo w nim zagłębione. Teraz są one swobodnie umieszczone na powierzchni płaskiej tarczy, a rezygnacja z pierścienie wydaje się, że dała mniejszą odległość tarczy od szkła, co zmniejsza zniekształcenia pod wodą.

Pasek – ważny element zegarka

Ważnym elementem tego modelu jest wspominany pasek.

Tudor Pelagos FXD

Tudor Pelagos FXD

Tkany, jednoczęściowy pasek jest elementem rozpoznawczym Tudora, który w 2010 roku stał się jedną z pierwszych marek zegarmistrzowskich, która zaoferowała go wraz ze swoimi zegarkami. Tkany we Francji na XIX-wiecznych krosnach żakardowych, przez firmę Julien Faure w regionie St-Etienne.

Pasek charakteryzuje się wyjątkowo wysoką jakością i solidnością.

Mechanizm „in-house”

Manufakturowy mechanizm Tudor Calibre MT5602 zapewnia funkcje wskazania godzin, minut i sekund. Ma wykończenie typowe dla marki Tudor.

Wahnik jest wykonany z wolframowego monobloku. Jest ażurowany i satynowany z piaskowanymi detalami, podczas gdy mostki i płyta główna mają naprzemiennie piaskowane i polerowane powierzchnie oraz dekoracje laserowe. Balans jest solidnie przytwierdzony poprzecznym mostkiem mocowanym w dwóch punktach. Wraz z niemagnetyczną krzemową sprężyną włosową daje spore możliwości dla osiągnięcia wysokiego poziomu precyzji. Jak wspominałem MT5602 jest certyfikowany jako chronometr przez COSC, a jego wydajność pod względem precyzji wykracza poza standardy określone przez ten instytut. W rzeczywistości, podczas, gdy COSC dopuszcza średnią zmienność dzienną działania zegarka od -4 do +6 sekund w stosunku do wzorca, a tutaj Tudor zapewnia odchyłkę na poziomie od -2 do +4 sekund.

Tudor Pelagos FXD

Tudor Pelagos FXD

Tudor Pelagos FXD

Zegarek ten może też poszczycić się rezerwą chodu na poziomie „weekendo-odpornym”, czyli może przeleżeć weekend na półce i w poniedziałek pracować dalej. To zasługa 70 godzinnej rezerwy. Tudor Calibre MT5602 jest łożyskowany na 25 kamieniach i pracuje z częstotliwością 28 800 wahnięć balansu na godzinę.

Tudor Pelagos FXD – dostępność i cena

Zegarek Tudor Pelagos FXD to świetny, stylowy i dość wyjątkowy sportowy model. Z racji konstrukcji uszu ułatwiającej mocowanie na piance pewnie „wymaga” nieco szerszego nadgarstka. A dysponując takim, FXD doskonale sprawdzi się jako wygodny zegarek na co dzień.

Cena Tudor Pelagos FXD to 19 000 złotych.


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Janeba Oris 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Montblanc 420

REKLAMA

Konstantin Chaykin Stargazer. Unika...
Konstantin Chaykin Stargazer. Unika...
26.02.2024
Ball Roadmaster Marine GMT i GMT Mo...
Ball Roadmaster Marine GMT i GMT Mo...
28.02.2024

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco