W branży zegarmistrzowskiej funkcjonują nazwiska, które są znane nam wszystkim: Patek Philippe, Abraham-Louis Breguet, czy też Franciszek Czapek. Ale są również nazwiska osób, o których nasze rodzime portale i fora dyskusyjne nie wspominają zbyt wiele, chociaż zapisały się one na kartach historii jako wybitne, bez których wielkie zegarmistrzostwo nie wyglądałoby tak, jak wygląda.
Carole Forestier-Kasapi to kobieta bez wątpienia wyjątkowa - pełna pasji i z wielkimi osiągnięciami, która samych tylko zgłoszonych patentów ma ponad 16!
Carole Forestier-Kasapi
27 maja 1968 roku
Paryż w maju 1968 roku nie był miejscem, do którego chcielibyśmy wstąpić na maślane rogaliki i aromatyczną kawę.
Wciąż rosnące napięcia i niezadowolenie studentów z ospałego i przestarzałego systemu oświaty dały początek wielotygodniowym protestom i strajkom. Do domagających się reform i zmian studentów przyłączali się równie niezadowoleni robotnicy oraz pozostałe grupy społeczne, niemal paraliżując cały kraj i pozbawiając de Gaulle’a władzy.
Protesty, które przybrały skalę niemal wojny domowej, powoli wygasały z końcem czerwca i zaowocowały głębokimi reformami oraz zmianami w życiu kulturalnym, społecznym i politycznym, nie tylko we Francji.
FRANCJA, Paryż, 14 maja 1968: Oddział policji zagradza drogę protestującym studentom. (Foto: Reg Lancaster/Express/Getty Images)
Jednym z kluczowych momentów i wielkim osiągnięciem protestujących było podpisanie porozumienia, na mocy którego płaca minimalna miała wzrosnąć o 25%, czas pracy skrócono do 40 godzin tygodniowo oraz obniżono wiek emerytalny. To właśnie w dniu podpisania porozumienia – 27 maja 1968 roku, na świat przyszła Carole Forestier-Kasapi.
Zegarmistrzostwo miała we krwi – matka, ojciec i starszy brat prowadzili w Paryżu swój warsztat, w którym naprawiali antyki. To właśnie tam Carole spędzała każdą wolną chwilę, gdzie jako dziecko rozkładała budziki i zegary na części pierwsze. Jak sama wspomina w wielu wywiadach, nie była jednak zainteresowana ich naprawą i ponownym montażem.
„Urodziłam się w zegarmistrzostwie. Mój ojciec naprawiał zabytkowe zegary, a ja zawsze chciałam rozebrać przedmioty na części, aby zrozumieć, jak działają, chociaż nigdy nie byłam zainteresowana ich ponownym montażem”.
W szkole wspomina nastoletnie przyjaciółki rozwieszające plakaty Michaela Jacksona, podczas, gdy sama spędzała czas na czytaniu o Breguecie.
W 1985 roku, mając zaledwie 16 lat, wyjechała z rodzinnego Paryża do oddalonego o 500 kilometrów La Chaux-de-Fonds, by zacząć naukę w CIFOM – elitarnym zespole szkół zegarmistrzostwa.
Stolica światowego zegarmistrzostwa
Dość szybko Carole rozumiała, że jest w miejscu, które pozwoli jej rozwijać się w wymarzonym kierunku – stolicy światowego zegarmistrzostwa i innowacyjnych rozwiązań haute horlogerie.
La Chaux-de-Fonds, październik 1985
Już na początku zawodowej karier Carole wyróżniała się innowacyjnym podejściem oraz śmiałością. Swoją karierę zawodową rozpoczęła w Conseilray – firmie założonej w 1977 roku, która pomagała producentom w opracowywaniu nowych zegarków i mechanizmów.
Conseilray, jako jedna z pierwszych w branży, korzystała z projektowania wspomaganego komputerowo (CAD) i zmechanizowanej produkcji. Właśnie we współpracy z Conseilray oraz Carole firma Zenith opracowała dobrze nam znany mechanizm Elite z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej. Dzięki płaskim zegarkom z tej serii (7-8 mm w zależności od wersji) marka Zenith w 1994 roku zdobył główną nagrodę dla najlepszego mechanizmu w Bazylei. Zaprezentowane mechanizmy kaliber 670 oraz 680 pozostały w produkcji przez 25 lat i stanowiły bazę do rozwijania serii Elite.
ZENITH. Europa Star 205, 1994
W 1997 nasza bohaterka otrzymała prestiżowe wyróżnienie w konkursie zorganizowanym na 250-lecie urodzin A. L. Bregueta od Fundacji Abrahama Louisa Bregueta za koncepcyjny prototyp zegarka z obrotowym mechanizmem wewnątrz. Koncepcja wykorzystania mechanizmu do wskazania czasu posłużyła w 2001 roku jako inspiracja do opracowania innowacyjnego mechanizmu dla modelu „Freak” firmy Ulysse Nardin.
Zespół projektowy tej marki, we współpracy z Carole, oparł koncepcję wykonania zegarka na jej pomyśle, ale ze względów technicznych do pierwotnego projektu powrócono dopiero po kilku latach. Model „Freak” z 2001 roku był pierwszym, z kontynuowanej po dziś dzień, linii zegarków Freak marki Ulysse Nardin.
Po sześciu latach spędzonych w firmie Renaud & Papi (obecnie Audemars Piguet Renaud & Papi), Carole dołączyła do zespołu Cartier, gdzie od 2006 roku pełniła funkcję Szefowej Działu Rozwoju. I to właśnie jej marka Cartier niewątpliwie zawdzięcza wysoką pozycję w gronie producentów Haute Horlogerie, którą może się dziś poszczycić.
Marka Cartier od zawsze była synonimem luksusu i cieszyła się powszechnym uznaniem, jednak dotychczas zegarki z takich serii jak Tank, Santos i Pasha wyposażone były w mechanizmy dostarczanie przez zewnętrznych partnerów (Piaget, J-LC oraz Gerald Genta). Wszystko zmieniło się wraz z wprowadzenia modeli Ballon Bleu Flying Tourbillon w 2008 roku, oraz zaprezentowaniu w 2010 roku (po pięciu latach pracy) modelu Rotonde de Cartier Astrotourbillon Skeleton.
Oba modele były pierwszymi, w których zastosowano mechanizmy „in-house” marki Cartier, które to opatrzone były prestiżową Pieczęcią Genewską – znakiem świadczącym o najwyższej doskonałości szwajcarskich mechanizmów.
Intrygujące dzieła mikromechaniki
Wśród najbardziej intrygujących dzieł mikromechaniki wykonanych przez Carole pozostają mechanizmy Astroregulator, Astrotourbillon i Astrocalendaire.
Odegrała ona również wiodącą rolę w projektowaniu dwóch wyjątkowych zegarków, które rzucają wyzwanie tradycyjnemu zegarmistrzostwu.
Mowa o ID-One z 2009 roku - pierwszym na świecie zegarku mechanicznym, który nie wymaga regulacji czy serwisowania, oraz ID-Two (2012 rok), który wykorzystując nowe materiały, inną obróbkę części i całkowicie nową konstrukcję mechanizmu może poszczycić się rezerwą chodu wynoszącą 32 dni!
Tak, nie kłamię, trzydzieści dwa dni.
Carole Forestier-Kasapi dla marki Cartier stanowiła bez wątpienia nową jakość w zakresie wykonywanych wyrobów zegarmistrzowskich. Zapoczątkowała ona postrzeganie tej marki nie tylko jako jubilerskiego atelier, lecz również manufaktury zegarmistrzowskiej.
W ciągu ostatnich 15 lat marka Cartier konsekwentnie zaskakiwała świat opracowując niemal 30 mechanizmów „in-house” (w tym podstawowe: Calibre de Cartier, 1904PSMC i 1904CHMC chronograf) i wciąż projektując nowe modele zegarków z dodatkowymi komplikacjami mechanizmu takimi jak: centralny stoper, wskazanie wszystkich stref czasowych, wieczny kalendarz czy tourbillon z minutową repetycją.
Najlepsza zegarmistrzyni i osobowość roku
Uhonorowaniem jej pracy było między innymi otrzymanie nagrody dla najlepszego zegarmistrza podczas Grand Prix d'Horlogerie de Genève w 2012 roku, oraz tytuł zegarmistrzowskiej osobowości roku niemieckiej prasy w 2015 roku.
Carole Forestier-Kasapi
Po blisko 20 latach pracy w firmie Cartier, Carole postanowiła rozstać się z tą marką, by zostać Dyrektorem ds. Mechanizmów w TAG Heuer pod młodzieńczym okiem Frédérica Arnaulta, mianowanego dyrektorem generalnym w 2020 roku.
We wrześniu 2021 roku została uhonorowana honorową nagrodą zegarmistrzowską przyznawaną przez Międzynarodowe Muzeum Zegarmistrzostwa („MIH”). Przed długi czas udzielała lekcji w Szkole Plastycznej w La Chaux-de-Fonds z grawerowania. Jest też jurorem na egzaminach końcowych Szkoły Zegarmistrzowskiej Le Locle.
I zapewne jeszcze nie jednym nas zaskoczy…
Inni znakomici zegarmistrzowie oraz osoby ze świata zegarków prezentowani są tu: Sylwetki wielkich zegarmistrzów
Katarzyna Pajkowska
Zdjęcie tytułowe: giornaleorologi.it
16:24 30.04.2022Sylwetki wielkich zegarmistrzów
Carole Forestier-Kasapi. Królowa komplikacji konstrukcji mechanizmów
Tagi:
SmartWatch - Frederique Constant i Alpina
Rozgłaszane przez twórców i miłośników najnowszych technologii wieści o schyłku ery tradycyjnych zegarków i początków królowania smart zegarków nie zachęcają do fascynacj ...
Atlantic – transformacja logotypu marki i inne inszości. Część 2
W poniższym artykule, który jest kontynuacją pierwszej części, opublikowanej we wrześniu: Atlantic – transformacja logotypu marki i inne inszości. Część 1, chciałbym przy ...
Leon Prokop - dokładność i piękno kluczem do sukcesu?
Dopracowane szczegóły elementów zewnętrznych oraz ponadczasowe piękno użytych materiałów to cechy wyróżniające markę Leon Prokop na rynku polskiego zegarmistrzostwa. Pomy ...
Unikatowy zegarek Breguet No. 3218 sprzedany na Christie’s Rare Watches Geneva
Wczoraj, 11 listopada 2024, w Genewie w Four Seasons Hotel des Bergues odbyła się kolejna edycja Christie’s Rare Watches. Była to już druga aukcja Christie’s z tej serii ...
Propozycje zegarków dla pokolenia Millenialsów. „Zegarki przez pokolenia”
Za nami trzecia ankieta w ramach wspólnej kampanii Zegarki i Pasja x Czasoholicy „Zegarki przez pokolenia”, która wystartowała pod koniec maja 2024. Tym razem członkowie ...
Recenzja: Junghans Meister Chronoscope
Za każdym razem, kiedy mam zamiar czy po prostu możliwość pisać o zegarkach Junghans, moje odczucia są wyłącznie pozytywne. To takie nastawienie „na start” w rodzaju kred ...
Rozmowa z Pawłem Zalewskim o powrocie AuroChronos w 2025 roku, historii festiwalu i zmianach, jakie nastąpiły
Zapraszamy do lektury wywiadu z Pawłem Zalewskim, współtwórcą polskiego festiwalu zegarkowego AuroChronos. Rozmawiamy m. in. o szczegółach organizacji tego typu wydarzeni ...
Herbelin Cap Camarat Automatic Chronograph. Precyzja i francuski szyk
Herbelin, francuski producent zegarków, słynie z oryginalnej stylistyki łącząc w subtelny sposób francuski szyk, sport i dużą nutę elegancji, czyli cechy pozornie sprzecz ...
IWC Schaffhausen Ingenieur Automatic 40 z niebieską tarczą
Marka IWC poszerzyła pod koniec 2024 roku swoją kolekcję Ingenieur o nowy wariant (nr ref. W328907) z niebieskim cyferblatem i naniesionym nań wzorem szachownicy. Seria p ...
Oris ProPilot X Miss Piggy Edition. Różowy zegarek, któremu nie można się oprzeć
No i jak tu nie podchodzić poważnie do deklaracji Orisa. Przypomnę, to firma, która zachowując pełną powagę związaną z mechanicznym zegarmistrzostwem, chce prezentować si ...
Rolex podnosi ceny zegarków w 2025. Które modele zdrożeją i dlaczego?
Jednym z najgorętszych zegarkowych newsów na początku 2025 roku jest informacja o podwyżkach cen zegarków marki Rolex. Jak powszechnie wiadomo, jedna z najlepiej rozpozna ...
Portal Zegarki i Pasja przekroczył 100 tysięcy wizyt w grudniu 2024!
Z dumą informujemy, że portal "Zegarki i Pasja" zakończył rok 2024 spektakularnym sukcesem – w grudniu nasz serwis odnotował ponad 100 tysięcy wizyt! To wyjątkowe osiągni ...
0 Komentarzy
Średnia 0.00