• Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Junghans

Konstantin Chaykin Stargazer. Unikatowy „Obserwator gwiazd” stworzony z pasją


Rosja nie jest krajem tradycyjnie kojarzonym z zegarmistrzostwem. Ludzie interesujący się zegarkami wiedzą jednak, że pewien ambitny Rosjanin od lat tworzy tam naprawdę niesamowicie zegarki mechaniczne. Jak już pewnie zdążyliście się zorientować, mowa o człowieku nazwiskiem Chaykin i jego marce nazywającej się (tak jak właściciel) Konstantin Chaykin. Jej najbardziej znanym produktem jest zegarek zwany „Jokerem”. Słynący z wysokiej jakości, ciekawych rozwiązań technicznych i bardzo charakterystycznego wyglądu.

Są to zegarki tworzone z pasją - od pasjonata dla pasjonatów.

Unikatowy zegarek stworzony z pasją

Tym razem Chaykin zaprezentował pod koniec 2023 roku najbardziej skomplikowany zegarek w całej swojej dotychczasowej karierze, a jednocześnie będący najbardziej skomplikowanym technicznie egzemplarzem przygotowanym na aukcję Only Watch 2023.

Konstantin Chaykin Stargazer

Konstantin Chaykin Stargazer

Ostatecznie ubiegłoroczna aukcja nie odbyła się, o czym pisaliśmy tu: aukcja Only Watch 2023 niespodziewanie przełożona na 2024 rok. Zresztą właśnie Konstantin Chaykin Manufacture jako pierwsza poinformowała, że 10. edycja tego popularnego w świecie zegarków wydarzenie zostaje przełożona na 2024 rok (bez podania konkretnej daty).

Niemniej zegarek powstał, i jest na tyle nietuzinkowy, że warto go poznać.

The Stargazer by Konstantin Chaykin

Zegarek naręczny Konstantin Chaykin Stargazer, wzorowany stylistycznie na „Jokerze”, wyposażono w aż szesnaście komplikacji konstrukcji mechanizmu (początkowa koncepcja zakładała ich jeszcze więcej, bo aż trzydzieści dwie), a sam mechanizm (oczywiście w pełni  manufakturowy) o oznaczeniu kaliber K.22-1 składa się z 664 części. Jest on nakręcany ręcznie, a jego rezerwa chodu wynosi 48 godzin po pełnym nakręceniu.

Konstantin Chaykin Stargazer

Jak sama nazwa wskazuje („Stargazer” tłumaczy się z języka angielskiego jako astronom, obserwator gwiazd), zegarek ma silne powiązania z kosmosem, a na powierzchni jego koperty i tarczy znajdziemy zarówno pojedyncze gwiazdy, jak i całą mapę składającą się z mniejszych gwiazd - jest to najmniejsza gwiezdna mapa kiedykolwiek zaprojektowana i użyta w zegarku naręcznym.

Łączna liczba gwiazd ozdabiających zegarek wynosi 99, w tym dwie czerwone, stanowiące groty wskazówek, odpowiadające za wskazanie godzin i minut.

16 komplikacji i stal „Bułat”

Wśród aż 16 komplikacji konstrukcji mechanizmu, aż 11 z nich ma bezpośredni związek z kosmosem; obejmują one planisferę półkuli północnej, 24-godzinne wskaźniki czasu słonecznego i gwiezdnego oraz autorski wynalazek Chaykina - dyskretny, 8-fazowy wskaźnik fazy księżyca i dodatkowe wskazówki wskazujące azymut wschodu i zachodu słońca.

Konstantin Chaykin Stargazer

Konstantin Chaykin Stargazer

Koperta Konstantin Chaykin Stargazer ma 42 mm średnicy bez koronki.

Wykonana została w większości ze specjalnego materiału; stali nierdzewnej „Bułat” używanej tylko i wyłącznie przez tę firmę i tylko w wyjątkowych egzemplarzach. Jest to surowiec bardzo trudny do zarysowania, ale także w obróbce.

Zegarek został zaprojektowany w sposób, umożliwiający noszenie go na dwa sposoby - tradycyjnie cyferblatem do góry, lub stroną, gdzie zwykle znajduje się dekiel (choć w tym przypadku można mówić o drugiej tarczy, ale dla porządku nazywajmy to stroną dekla). Wiąże się to z ingerencjami w tradycyjną budowę czasomierza. Na przykład uszy, by umożliwić wygodne, obustronne noszenie zegarka są wykonane w kształcie litery H. Czarny pasek, wykonany ze skóry, z zapięciem z Bułatu, również został zaprojektowany i przystosowany do noszenia go na dwie strony.

Konstantin Chaykin Stargazer

Na  bogato zdobionej tarczy znajdują się wskazania 10 komplikacji, a reszta z nich mieści się w specjalnie zaprojektowanej przestrzeni koło klatki tourbillonu.

Zegarek o dwóch twarzach

Z uwagi na dużą liczbę komplikacji, w zegarku zastosowano dwie karbowane koronki. Poza walorami użytkowymi dopełniają one także ekstrawagancji projektu.

Na stronie „cyferblatu” znajdują się następujące komplikacje: prezentacja godzin i minut średniego czasu słonecznego (typu regulator), wskazanie długości dnia, wskazanie długości nocy, wskazanie równania czasu (równanie komplikacji czasu pokazuje różnicę między pozornym czasem słonecznym a średnim czasem słonecznym), wsteczny wyświetlacz daty - pokazujący upływ dni tygodnia, wskaźnik znaków zodiaku na rancie, mapa nieba półkuli północnej, 24-godzinna ekspozycja uśrednionego czasu słonecznego i wyświetlanie 24-godzinnego czasu gwiezdnego.

Konstantin Chaykin Stargazer

Konstantin Chaykin Stargazer

Widzimy więc, że już jedna strona zegarka może przyprawić o zawroty głowy, a jeszcze nie omówiony został „tył”, czyli tę stronę, którą normalnie nazwalibyśmy deklem.

Tu de facto jest natomiast druga tarcza. Od strony tourbillonu mamy więc: wskaźnik aktualnej fazy księżyca, 8-stopniowy dyskretny wskaźnik faz księżyca (premiera światowa), wskaźniki cyklu aktywności słonecznej i aktualnego czasu trwania cyklu, wskazanie azymutu wschodu słońca (premiera światowa), wskazanie azymutu zachodu słońca (premiera światowa).

Konstantin Chaykin Stargazer

Konstantin Chaykin Stargazer

Bez względu więc, która strona zegarka jest „na wierzchu”, oglądamy zaawansowane zegarmistrzostwo.

Naturalnie, wszystkie szkła zastosowane w tym zegarku są szafirowe, z nałożoną antyrefleksyjną powłoką.

The Stargazer by Konstantin Chaykin - cena

Całość konstrukcji tego niezwykłego zegarka robi monstrualne wrażenie, imponuje pomysłowością oraz zastosowaniem niestandardowych rozwiązań i materiałów.

Przewidywana cena za egzemplarz The Stargazer by Konstantin Chaykin określana była w przedziale od około 154 000 euro, do 225 000 euro. Co przekładałoby się w zaokrągleniu na kwotę około miliona złotych. Do aukcji jednak nie doszło.

Wszystko przed nami.


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Janeba Oris 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Montblanc 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Omega Constellation Meteorite. Każd...
Omega Constellation Meteorite. Każd...
24.02.2024
Tudor Pelagos FXD. Diver wykonany w...
Tudor Pelagos FXD. Diver wykonany w...
27.02.2024

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco