Początki Orient Watch Company sięgają 1901 roku, kiedy to Pan Shogoro Yoshida otworzył sklep z zegarkami w Tokio, firmując go własnym nazwiskiem. Pan Yoshida zachęcony sukcesami w sprzedaży zegarków, w 1912 założył warsztat i rozpoczął produkcję złotych kopert do zegarków naręcznych. W 1920 roku powstała firma Toyo Tokei Manufacturing, specjalizująca się w produkcji mierników oraz zegarów stołowych, a dopiero w 1934 rozpoczęła produkcję zegarków na rękę. W 1949 firma upadła z uwagi na kryzys gospodarczy w powojennej Japonii.
Firma została ponownie otwarta w roku 1950 i ponownie rozpoczęła produkcję zegarków naręcznych w fabryce w Hino. Rok później zmieniła nazwę na Orient Watch Company i w tym samym roku do sprzedaży trafił pierwszy Orient Star. W roku 1957 na rynku pojawił się jeden z najważniejszych modeli tej japońskiej marki – Orient Star Dynamic z centralnym sekundnikiem.
W 2001 Seiko Epson przejęło 51 procent udziałów w Orient Watch Company, ale firma nadal miała swobodę w tworzeniu własnych modeli i nie została organizacyjnie zintegrowana z Seiko. Osiem lat później Orient stał się już w całości własnością Epson, nadal zachowując odrębność i swobodę w zakresie projektowania zegarków. Produkcja jest realizowana przez Akita Epson Corp., która powstała w 1986 roku jako spółka córka Orient Watch Company - Akita Orient Precision. Tyle historia.
Orient i Orient Star
Dwie marki – Orient i Orient Star, współistnieją praktycznie od początku, oferując nieco inne produkty, korzystając jednak ze wspólnych zasobów w zakresie R&D czy wytwarzania.
Zegarki Orient to modele o nieco mniej wyszukanym wzornictwie i podstawowych funkcjach, które w zegarkach mechanicznych zwykle ograniczają się do wskazania czasu i daty. Natomiast Orient Star to zegarki pozycjonowane jako brand premium, wykonane z wyższej klasy materiałów i z ciekawszym wykończeniem powierzchni, oferujące też szerszą paletę komplikacji konstrukcji mechanizmu. W zegarkach z S-ką w logo najczęściej jest szkło szafirowe, wskazanie fazy księżyca i rezerwy chodu, tarcze są szkieletowane lub typu "open heart", oraz lepszej jakości bransolety i paski.
Status gwiazdy zobowiązuje.
Keshiki – kolory emocji
Od kilku lat trwa moda na zegarki w stylu vintage oraz na różnobarwne tarcze. Zwłaszcza, że zegarki naręczne przestały być podstawowymi przyrządami do wskazywania czasu. Orient Star również wpisuje się w ten trend, oferując wiele modeli będących reedycjami zegarków z lat 60. i 70., a także mnożąc ich wariacje kolorystyczne swoich. Niedawno marka wprowadziła na rynek serię limitowanych zegarków inspirowanych kolorami nieba i morza, nazwaną Keshiki, co po japońsku oznacza „piękny krajobraz”.
Ta mini kolekcja obejmuje dwa modele męskie: Modern Skeleton i Semi Skeleton, oraz dedykowany kobietom, mniejszy Classic Semi Skeleton. Każdy model ma tarczę w kolorze niebieskim, kojarzącym się z błękitem nieba nad ośnieżonymi stokami gór.
Dwaj bracia
Zacznijmy od dwóch modeli męskich, zaliczonych do linii Contemporary.
Tego, co jest dla nich wspólne. Zegarki te mają stalowe, satynowane koperty, choć nieco różniące się rozmiarem, z polerowanym pierścieniem lunety, w którym osadzono szkło szafirowe z powłokami przeciwodblaskowymi. Do dość długich uch zamocowano stalową bransoletę złożoną z trzech rzędów ogniw, wykończoną satynowaniem i polerowaniem, ze składanym, stalowym zapięciem ozdobionym logo Orient Star. Modern Skeleton ma ucha rozstawione na 21 mm, zaś Semi Skeleton o milimetr węziej.
Od spodu koperty zamykają stalowe, wkręcane dekle z mineralnym szkłem, przez które widać mechanizm, a na obwodzie mają wygrawerowane informacje o limitacji i parametrach danego modelu. Oba męskie zegarki mechaniczne mają błękitne tarcze, klasycznie umieszczone koronki i nie mają okienek datownika, na tym podobieństwa się kończą.
„Bogatszy” cyferblat
Orient Star Keshiki Blue Modern Skeleton Limited Edition (nr ref. re-av0127l) to wersja ze zdecydowanie „bogatszym” cyferblatem, na którym – mówiąc kolokwialnie - sporo się dzieje.
Zewnętrzny, skośny pierścień ma naniesioną skalę minutową z oznaczeniami co 5 minut, tuż pod nim znajduje się podziałka minutowa, a punkty odpowiadające kolejnym piątkom minut zostały namalowane substancją luminescencyjną. Pod nimi ulokowane są skośne, nakładane indeksy godzinowe, przy czym ten na godzinie 12. jest w formie rzymskiej liczby XII.
Poniżej niego widzimy wskaźnik rezerwy chodu, ze wskazówką „zawieszoną” u góry oraz pierwszym z otworów ukazujących mechanizm. Idąc w kierunku ruchu wskazówek, na pozycji godziny 2. znajdziemy kolejny, większy otwór, wchodzący częściowo pod indeks godzinowy, a dalej podłużne wycięcie u dołu cyferblatu stykające się z „otwartym sercem” na godzinie 9., ukazującym koło balansu. Jest ono okolone srebrną obwódką i jest poszerzone o koliste wycięcie wokół osi wskazówek głównych.
Na pozycji godziny 6. znalazła się tarczka małego sekundnika, zaś na wysokości godziny 3. widoczne jest logo Orient Star oraz informacja o zastosowanym w zegarku rodzaju mechanizmu.
Srebrne wskazówki główne typu „ołówek” wypełnione zostały masą luminescencyjną, którą odnajdziemy również na niebieskiej wskazówce odczytu rezerwy chodu.
W zegarku zastosowano własny mechanizm Orienta o znaczeniu F6F44, łożyskowany na 24 kamieniach z balansem taktowanym na 21 600 wahnięć na godzinę (3Hz) oraz 50-godzinną rezerwą chodu.
Pracujący moduł balansu
Nieco inny mechanizm odnajdziemy w Semi Skeletonie – to kaliber F6R42, z centralnym sekundnikiem, tą samą częstotliwością pracy i 22 rubinowymi kamieniami, oczywiście również „in-house”.
Cyferblat modelu Orient Star Keshiki Semi Skeleton Blue Limited Edition (nr ref. re-at0019L00b) ma tylko jeden otwór na godzinie 9., ukazujący pracujący moduł balansu. Indeksy godzinowe również są nakładane, jednak mamy tu dwa oznaczenia liczbowe: VI i XII.
Skala minutowa powędrowała tu na zewnętrzny pierścień okalający tarczę, a wskazówki mają kształt „dauphine” i zostały wypełnione masą luminescencyjną. Centralny sekundnik i wskazówka wskaźnika rezerwy chodu są ciemnoniebieskie, zaś sam wskaźnik - pokazujący pozostały czas pracy mechanizmu zegarka - jest umieszczony pod indeksem na godzinie 12.
Skala rezerwy chodu jest oznaczona liczbami oraz dodatkowo skalą, zwiększająca się szerokością w kierunku większej rezerwy mocy.
Nad godziną 6. znalazło swoje miejsce logo Orient Star.
Zegarki różnią się wymiarami kopert – Semi Skeleton ma średnicę 39,3 mm, zaś Modern Skeleton – równe 41 mm.
Adresowany do kobiet
Trzeci model z kolekcji Orient Star Keshiki Blue, nazwany Classic Semi Skeleton, jak sama nazwa wskazuje - został przypisany do linii Classic i znacząco różni się od dwóch poprzednich.
Po pierwsze - jest od nich sporo mniejszy, ma jedynie 30,5 mm średnicy i jest adresowany do kobiet. Z modelami męskimi łączy go kolor tarczy i „otwarte serce”, czyli balans widoczny na pozycji godziny 9. Poza tym zegarek jest najbardziej kolorowy, ponieważ srebrna koperta ma złoty pierścień lunety, w którym osadzono mineralne, ale wypukłe szkło, dzięki czemu tarcza wydaje się również wypukła.
Zegarek nie ma datownika ani wskazówki sekundnika, zaś wskazówki godzinowa i minutowa w ciemnoniebieskim kolorze mają kształt „spade” lub, jak kto woli – pik. Również koronka jest tutaj bardziej ozdobna, typu „onion”. Na tarczy namalowano czarne indeksy godzinowe w formie rzymskich liczb z towarzyszącymi im złotymi kropkami indeksów minutowych, pozostałe znaczniki minutowe mają formę czarnych kresek.
Dekiel zamykający zegarek od spodu koperty również jest wkręcany, ale mimo tego damski model ma jedynie 50 metrów wodoszczelności, w odróżnieniu od męskich braci, którzy są odporni na ciśnienia do 10 atmosfer.
Przez mineralne szkło widać mechanizm z naciągiem automatycznym, realizowanym za pomocą rotora w złotym kolorze, będący własną konstrukcją Orient Star.
Zastosowany tutaj mechanizm to kaliber 55C22, łożyskowany na 20 kamieniach syntetycznych, pracujący w częstotliwości 21 600 wahnięć balansu na godzinę, zapewniający 40 godzin chodu.
Z kopertą zestawiono stalową, trzyrzędową bransoletę o szerokości 14 milimetrów z zapięciem motylkowym, której zewnętrzne ogniwa są polerowane, zaś środkowe satynowane.
Kolekcja Orient Star Keshiki Blue Limited Edition - dostępność i cena
Wszystkie zegarki z kolekcji Orient Star Keshiki Blue Limited Edition są już dostępne na rynku i wszystkie są limitowane.
Najmniej egzemplarzy przewidziano w przypadku zegarka damskiego o nr ref. RE-ND0020L00B – jedynie 400 sztuk, męski Semi Skeleton o nr ref. RE-AT0019L00B jest dostępny w liczbie 700 egzemplarzy, zaś Modern Skeleton o nr ref. RE-AV0127L00B - aż dziewięciuset.
Sugerowane ceny detaliczne to odpowiednio: 3 200 złotych, 3 900 złotych i 4 900 złotych.
Szukasz informacji o nowościach marki Orient Star? Sprawdź nasze pozostałe publikacje - zegarki Orient Star.
15:40 10.12.2024Zegarki
Kolekcja Orient Star Keshiki Blue Limited Edition. Piękny krajobraz i kolory emocji
Tagi:
zegarki męskie eleganckiezegarek do garniturujapoński zegarekzegarki japońskiezegarki damskie na bransoleciezegarki damskiezegarek na prezentzegarek wodoszczelnyzegarek męski na bransoleciezegarki męskie klasycznesrebrny zegarekzegarek mechanicznyzegarki męskie mechaniczneeleganckie zegarkizegarki automatyczne

REKLAMA

Magazyn Europa Star prezentuje: „Powtórka z historii zegarków”. Wstęp i lata 60.
Jest oczywiste, że zawsze warto w nowy, odmienny sposób przedstawić historię zegarków i zegarmistrzostwa, nawet jeśli planowany do prezentacji okres nie jest wcale tak od ...

Aviator Swiss Made - projektowanie zegarków i inspiracje dla linii wzorniczych
Projektowanie nowych wzorów wyrobów jest jednym z najważniejszych etapów do osiągnięcia sukcesów na drodze wytwarzania produktów. Ta uwaga dotyczy wszystkich producentów, ...

Zegarkowe ikony dedykowane motoryzacji (czy to ważne ile?) – Część 1
Wybór zegarków inspirowanych motoryzacją czy towarzyszących motoryzacji i sportom motorowym jest trudny z uwagi na wielość takich modeli. Większość firm zegarkowych o mni ...

Video recenzja: Aviator Swiss Made Airacobra GMT
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji zegarka Airacobra GMT marki Aviator Swiss Made. Nasz redakcyjny kolega Marcin prezentował ten model niedawno w formie klasycznej r ...

Aerowatch Les Grandes Classiques Collection Quartz. Ponadczasowa klasyka
Zapewne dla przeważającej części zegarkomaniaków i zegarkomaniaczek tzw. „klasyczny zegarek” oznacza model wyposażony w mechaniczne serce, czyli tradycyjny mechanizm mech ...

Aerowatch Renaissance Skeleton. Nowe, futurystyczne modele AA24, AA25 i NO25
Nie wiem czy to tylko moje subiektywne odczucie, ale mam wrażenie, że w ostatnim czasie na rynku pojawiło się całkiem sporo zegarków, które są częściowo lub całkowicie sz ...

Portal „Zegarki i Pasja” - już pół miliona wizyt w 2024!
W zeszłym roku, dokładnie 10 sierpnia 2023, pisałem, iż dzień ten zapisał się na zawsze w historii naszego wydawnictwa. Wtedy bowiem, po raz pierwszy w wieloletniej dział ...

MeisterSinger Kaenos i Alain Silberstein Kaenos Editions. Czas na nowy, świeży początek
Każdy nowy rozdział zaczyna się od zmiany. MeisterSinger - marka znana z przywrócenia pierwotnej idei odmierzania czasu - otwiera kolejny etap swojej historii. Linia Kaen ...

Video recenzja: Atlantic Worldmaster World Cup Krzysztof Hołowczyc Limited Edition. W drogę z „Hołkiem”
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji zegarka Worldmaster World Cup Krzysztof Hołowczyc Limited Edition marki Atlantic. Nasz redakcyjny kolega Marcin prezentował ten mo ...

Zegarki Błonie Zodiak Mechaniczny z tarczami w kolorach białym i granatowym
Współczesna marka Błonie, reaktywowana na bazie Zakładów Mechaniczno-Precyzyjnych Mera Błonie, prężnie działa już 11 lat. Nowe Błonie, powstanie tej firmy, to była w moje ...

Swatch Speedmaster MoonSwatch 1965. Hołd dla zegarka zakwalifikowanego do lotów kosmicznych
W 1965 roku Omega Speedmaster, jako jedyny zegarek przeszedł testy amerykańskiej agencji kosmicznej NASA. Skoro chodzi o podróż kosmiczną, to te testy zegarków musiały by ...

Roamer Helios Power. Chronograf z tytanu, zasilany energią światła!
Roamer to szwajcarska marka, która relatywnie często gości na łamach naszego portalu, ponieważ oferuje ciekawe, atrakcyjne pod względem wyglądu i funkcji dodatkowych, a t ...