• Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Michel Herbelin

Zegarek zjawiskowy. Frederique Constant Classic Tourbillon Meteorite Manufacture


Marka Frederique Constant gościła na łamach portalu “Zegarki i Pasja” już wielokrotnie. Tym razem jednak pokazany nowy model zegarka zbiega się z pewnym jubileuszem tego szwajcarskiego producenta. W świecie zegarków o tej marce powiedziano kiedyś, że “zawsze dostarcza dużo więcej niż się oczekuje”, i sądząc po jej licznych dokonaniach w zakresie własnych manufakturowych mechanizmów cechujących się doskonałymi parametrami technicznymi, trudno się z tym stwierdzeniem nie zgodzić.

Dwie ważne okazje

We wszystkich produktach noszących logo Frederique Constant ukazany jest istny mariaż eleganckiego wyglądu i indywidualnego podejścia do wykonania zegarka zgodnego z wysoką jakością, typową dla przedstawicieli szwajcarskiego zegarmistrzostwa. To połączenie jest wspólne dla wszystkich modeli „FC” - zaczynając od typowych “garniturowców”, po te wyposażone w skomplikowane wskazania wiecznego kalendarza czy też z tourbillonem.

Temu ostatniemu przyjrzymy się w tym artykule, a sam pomysł na jego powstanie wiąże się ściśle z prawie okrągłym jubileuszem, bo 35-leciem jej istnienia na rynku.

Frederique Constant Classic Tourbillon Meteorite Manufacture

Drugą okazją do świętowania jest 15-lecie zaprezentowania przez markę Frederique Constant niezwykle skomplikowanego rozwiązania technicznego, pozycjonującego ją na wysokim poziomie zegarmistrzostwa, jakim jest opracowany w 2008 roku Tourbillon.

Przyznać trzeba, że te dwie, tak ważne rocznice muszą zostać należycie uczczone.

Naturalnie tak też się stało, a to za sprawą niepowtarzalnego czasomierza o nazwie Frederique Constant Classic Tourbillon Meteorite Manufacture o numerze referencyjnym FC-980MT3HPT. Model jest kombinacją szlachetnego kruszcu, jakim jest platyna, oraz skały meteorycznej, stając się - jak dotąd - najbardziej ekskluzywnym zegarkiem mechanicznym manufaktury mieszczącej się na przedmieściach Genewy.

Najbardziej ekskluzywny czasomierz

35-ta rocznica powstania marki Frederique Constant jest doniosłym wydarzeniem, i to mimo faktu, że jest to w branży zegarmistrzowskiej “jedynie” 35 lat działalności, porównując do wieloletnich dziejów innych szwajcarskich firm. Musimy jednak spojrzeć na to w sposób taki, że w tym stosunkowo niedługim okresie producent ten wypracował sobie wysoką renomę wytwarzanych zegarków, co pozycjonuje go w czołówce szwajcarskich producentów.

Z kolei 15-lecie mechanizmu z tourbillonem, jaki zastosowano w tym topowym modelu, zostało dobrze podkreślone kopertą wykonaną ze wspomnianej wcześniej platyny.

Frederique Constant Classic Tourbillon Meteorite Manufacture

Frederique Constant Classic Tourbillon Meteorite Manufacture

Prezentowany zegarek jest objęty ścisłą limitacją do zaledwie 35 egzemplarzy wykonanych ręcznie. To zadanie zostało powierzone dwóm zegarmistrzom związanych z tą manufakturą, zaś kluczowym elementem w całym procesie było osiągnięcie możliwie najwyższego stopnia w ręcznym wykończeniu “mechanicznego serca” pracującego w tym modelu.

Nie ma dwóch identycznych zegarków

Z punktu widzenia zastosowanych rozwiązań technicznych, prezentowany Classic Tourbillon Meteorite Manufacture jest bliźniaczym zegarkiem z poprzednią jego wersją w obudowie ze złota - Classic Tourbillon Manufacture, czy też w wariancie ze stali szlachetnej. Koperta o delikatnych kształtach i eleganckich proporcjach ma średnicę wynoszącą 39 mm, a jej grubość to 10.99 mm. Zapewnia niewielki stopień wodoszczelności wynoszący jedynie 30m (3 ATM). W tej wersji limitowanej mamy do czynienia ze szlachetną platyną 950 w obudowie zegarka, w całości wypolerowaną, nadając jej wyrafinowania.

Sam poziom wykończenia jest naprawdę imponujący, ze względu na poświęcony ogrom pracy w zasadzie na każdym etapie wytwarzania tego czasomierza.

Rzemieślnicy spędzili wiele tygodni w swoich pracowniach, drobiazgowo wykańczając wiele elementów tego zegarka. Korzystając z tradycyjnych narzędzi zegarmistrzowskich m.in: pilników służących do idealnego wygładzenia powierzchni, czy też papieru ściernego o małej ziarnistości w celu wypolerowania elementów klatki tourbillonu.

Frederique Constant Classic Tourbillon Meteorite Manufacture

Frederique Constant Classic Tourbillon Meteorite Manufacture

Cały proces jest długotrwały, przykładowo praca nad pojedynczym mostkiem trwała od 2 do 3 dni. Wszystkie elementy mechanizmu są ręcznie dekorowane po obydwóch jego stronach - nawet po stronie niewidocznej dla oka.

Producent zadbał o dopracowanie części w najdrobniejszych detalach, czego dobrym przykładem są śruby. Ta technika bazuje na polerowaniu ich powierzchni twardym diamentem. Po tym zabiegu kolor śrub zmienia się ze stalowego na czarny, tworząc unikalny kontrast w czasie zmiany położenia klatki tourbillonu.

Frederique Constant Classic Tourbillon Meteorite Manufacture

Frederique Constant Classic Tourbillon Meteorite Manufacture

Frederique Constant Classic Tourbillon Meteorite Manufacture

Oczywiście po zakończeniu prac każdy element jest testowany zgodnie z najsurowszymi kryteriami jakości.

Unikalna tarcza z meteorytu

Na wyjątkowość tego zegarka, oprócz jego złożoności i wspomnianych już atrybutów, wielki wpływ ma również tarcza, a raczej specyficzny materiał z jakiego powstała.

Meteoryt Gibeon znaleziony w Namibii posłużył do wytworzenia cyferblatu, co także nie było najłatwiejszym etapem prac. Ten cenny materiał jest niezwykle kruchy, dodatkowo łatwo pęka, a to za sprawą wysokiej zawartości żelaza. Wycięcie idealnie okrągłego dysku z dodatkowym otworem na tourbillon w taki sposób, aby nie wystawały żadne pojedyncze skrawki wymagało wyjątkowych umiejętności. Tarcza ze skały meteorytu ma grubość zaledwie 0,5 mm i została pokryta rutenem. Zabieg ten uwydatnia naturalne refleksy meteorytu, dodatkowo chroniąc całą powierzchnię cyferblatu przed utlenianiem się.

Ze względu na naturalne pochodzenie budulca każda tarcza wygląda inaczej.

Frederique Constant Classic Tourbillon Meteorite Manufacture

Frederique Constant Classic Tourbillon Meteorite Manufacture

Z tego względu nie może być mowy o dwóch identycznych egzemplarzach występujących w całej limitowanej puli.

Ciekawostką jest to, że również mechanizm jest pokryty rutenem, aby zapewnić wizualną spójność z nietypowym kolorem tarczy. Trzeba przyznać, że tego typu zabieg jest chyba pierwszym, jak dotąd, ruchem na jaki zdecydował się producent zegarków.

Manufakturowy mechanizm z tourbillonem

Wprowadzony na rynek w 2008 roku, czyli 15 lat temu mechanizm nazwany “Tourbillon Manufacture FC-980” został opracowany w całości we własnym zakresie.

Oferuje czas pracy na poziomie 38 godzin, pracując z częstotliwością 28 000 wahnięć balansu  i jest łożyskowany na 33 kamieniach. Ciekawym elementami są: kotwica wychwytu wraz z kołem wychwytowym wykonane z krzemu, co możemy obserwować poprzez przeszklony dekiel od spodu koperty. Wygląd tourbillonu, jego złożoność sprawia, że serce każdego entuzjasty mechanicznych czasomierzy zabije mocniej.

W tym wydaniu design tego poruszającego się od prawej do lewej strony elementu jest naprawdę hipnotyzującym spektaklem. Nad klatką tego elementu znajduje się zawieszona, mała wskazówka sekundnika. Wspomniane koło balansu i kotwica, dzięki materiałowi z jakiego są wytworzone, wpływają na niską wagę tego elementu, która razem z klatką tourbillonu wynosi zaledwie 0.59 grama. Przekłada się to na małe zapotrzebowanie energii potrzebnej do pracy mechanizmu. Wahnik został wykonany z mosiądzu, zaś zewnętrzna jego część jest z wolframu, wybór takiego zestawienia materiałów jest nieprzypadkowy, bowiem gęstość tych metali jest wyższa niż np. 18-karatowego złota.

Frederique Constant Classic Tourbillon Meteorite Manufacture

Frederique Constant Classic Tourbillon Meteorite Manufacture

Gęstość przekłada się na dużo większy stopień bezwładności wahnika podczas wykonywania ruchu, umożliwiając tym samym szybsze nakręcenie sprężyny napędowej. Sam rotor, podobnie jak pozostałe elementy mechanizmu, także został pokryty rutenem.

Frederique Constant Classic Tourbillon Meteorite Manufacture – dostępność i cena

Zestawiony z czarnym paskiem wykonanym ze skóry aligatora zegarek jest limitowany do 35 egzemplarzy, a jego cena wynosi 42.995 CHF, czyli około 197 400 PLN.

Za tę kwotę otrzymujemy wyjątkowy, luksusowy zegarek mechaniczny śmiało wkraczający w trudny przedział cenowy, do tej pory zarezerwowany jedynie dla manufaktur z długą, wieloletnią historią. Jednak zaprezentowany, najnowszy model Classic Tourbillon Meteorite Manufacture od Frederique Constant “gra” w zupełnie innej lidze w stosunku do czego marka zdążyła nas przyzwyczaić, prezentując fascynujące elementy będące połączeniem precyzyjnej mechaniki i małej cząstki kosmosu.

Frederique Constant Classic Tourbillon Meteorite Manufacture

Frederique Constant Classic Tourbillon Meteorite Manufacture

Bez cienia wątpliwości, ten nowy zegarek pokazuje, że poziom wysokiego zegarmistrzostwa (haute horlogerie) w wydaniu tej szwajcarskiej marki został osiągnięty.

Szukasz informacji o nowościach marki Frederique Constant i recenzji zegarków? Sprawdź nasze pozostałe publikacje - zegarki Frederique Constant.


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Frederique Constant 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Seiko Prospex European Special SPB4...
Seiko Prospex European Special SPB4...
18.11.2023
Davosa Ternos Professional Nebulous...
Davosa Ternos Professional Nebulous...
21.11.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco