• Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Epos

Z okazji 35-lecia marki! Frederique Constant Classic Tourbillon Manufacture


Wiekowa branża zegarmistrzostwa rządzi się swoimi prawami, tutaj 35-lecie istnienia marki może nie być przez niektórych postrzegane jako bardzo imponująca rocznica. Z drugiej strony dla każdej firmy, a szczególnie przedsiębiorstwa funkcjonującego na tak konkurencyjnym rynku, obchodzenie 35 lat istnienia to zawsze wspaniała okazja do świętowania. Z zegarkowego punktu widzenia tym lepsza, że chodzi o markę zegarmistrzowską, która w te relatywnie krótkie 35 lat działalności dokonała więcej niż niejedna, w swojej ponad 100-letniej czy nawet dłuższej.

W zakresie tego, co dotychczas osiągnęła firma Frederique Constant - bo o tę markę chodzi - są między innymi własne mechanizmy, których jest aż 30 (!), w tym także konstrukcje z wielkimi komplikacjami zegarmistrzowskimi. Oznacza to, że manufaktura ta nie zważa na swoją „młodość” i bez żadnych skrupułów konkuruje z najlepszymi, dodatkowo oferując swoje szwajcarskie zegarki w cenach, które biorąc pod uwagę jakość i charakter, oraz niejednokrotnie te wspomniane komplikacje, są bardzo korzystnie wyceniane, co jest zgodne z mottem Frederique Constant.

Charakter zegarków wytwarzanych przez tę markę możemy generalnie określić jako klasyczny. Pamiętamy, że firma ta działa niejako w duecie. Frederique Constant to klasyka i elegancja, a jej siostrzana marka Alpina oferuje zegarki wytrzymałe, w stylu sportowym.

Watches and Wonders 2023

Na niedawno zakończonej wystawie Watches and Wonders 2023 odbywającej się w Genewie, w której to marka Frederique Constant uczestniczyła po raz pierwszy, pokazując swoje zegarki wraz z tuzami zegarmistrzostwa, świętowała także wspomnianą rocznicę 35-lecia istnienia.

Frederique Constant Classic Tourbillon Manufacture

Frederique Constant Classic Tourbillon Manufacture

Z tej okazji szwajcarska firma zaprezentowała jako element celebracji rocznicy zupełnie nowy zegarek, model Classic Tourbillon Manufacture - wyposażony w jedną z najbardziej spektakularnych i zarazem cenionych wielkich komplikacji zegarmistrzowskich, tourbillon.

Marka ma już doświadczenie w tej dziedzinie.

W prezentowanym zegarku połączono wiedzę i filozofię działania Frederique Constant. Przejawia się to właśnie zastosowaniem manufakturowego mechanizmu z tourbillonem, ale również bardzo klasycznym wyglądem tego nowego, rocznicowego zegarka. A to wszystko „okraszone” ceną niespotykaną na tym poziomie technicznym zegarków, o której… na końcu.

Ucieleśnienie wyznaczonej drogi

Tourbillon został opracowany całkowicie we własnym zakresie przez markę Frederique Constant, ale jest też ręcznie wykańczany oraz składany we własnych zakładach tej firmy.

Zegarek ten to kwintesencja klasyki. Frederique Constant Classic Tourbillon Manufacture jest mniejszy niż poprzedni model z 2008 roku z tą komplikacją konstrukcji, który miał średnicę koperty na poziomie 42 mm.

Teraz, w 2023 roku, rocznicowy model ma 39 mm średnicy.

Frederique Constant Classic Tourbillon Manufacture

Frederique Constant Classic Tourbillon Manufacture

Trend zmniejszania kopert, jak widać w branży od niedawna, wyraźnie trwa. Taki rozmiar daje harmonijne proporcje, ale też możliwość dopasowania tego zegarka także do szczuplejszych nadgarstków. Wymiar 10,99 mm grubości również sprzyja wrażeniu kompozycji o udanych proporcjach, równocześnie pozwala mieć nadzieję na wygodę użytkowania, oraz – co ważne - łatwe wsunięcie zegarka nawet pod dobrze dopasowany mankiet.

Koperta jest wykonana z 18-karatowego różowego złota.

Zegarek jest umiejscowiony w kolekcji Classic, którą można uznać za ucieleśnienie wyznaczonej drogi, jaką niezmiennie, od 35 lat, marka Frederique Constant podąża.

Dlatego nowy model Classics Tourbillon jest hołdem dla najlepszych tradycji zegarmistrzowskich i rzemiosła, co ma odzwierciedlenie w najdrobniejszych elementach i detalach, które są ręcznie wykańczane. Wyprodukowanych zostanie tylko 150 sztuk tego wyjątkowego zegarka, z których każda będzie indywidualnie numerowana.

Ręcznie wykańczany i składany mechanizm

Wszystkie elementy i powierzchnie obudowy wykonanej z drogocennego materiału są polerowane na wysoki połysk. Okrągła koperta z zaokrąglonymi bokami jest zwieńczona polerowaną lunetą o nieco mniejszej średnicy, także z zaokrągloną powierzchnią.

Frederique Constant Classic Tourbillon Manufacture

Frederique Constant Classic Tourbillon Manufacture

Frederique Constant Classic Tourbillon Manufacture

Proste, tylko minimalnie zwężające się uszy koperty są wyprowadzone niemal prostopadle, a wizerunek klasycznego zegarka mechanicznego uzupełnia koronka z nacięciami o kształcie cebulki, doskonale pasująca do całości wizerunku. Umieszczono ją w tradycyjnym miejscu, czyli na godzinie 3.

Patrząc na zegarek z profilu bocznego widzimy, że jego forma bazuje na zaokrąglonych, delikatnych kształtach. Tylko uszy w rzucie od góry są elementem o prostych liniach. Z boku są one również zaokrąglone. Po odwróceniu zegarka na drugą stronę widzimy wkręcany dekiel.

Jego część metalowa jest oczywiście ze złota. Na jej zaokrąglonej powierzchni wygrawerowano podstawowe informacje o tym modelu finezyjną, pochyłą czcionką. Większa część to przeszklenie ukazujące spód mechanizmu z charakterystycznym, ażurowanym złotym wahnikiem. Pod nim widać powierzchnie zdobione - pokryte pasami genewskimi, oraz perłowane. Krawędzie są fazowane i polerowane.

Widok uzupełniają barwione na niebiesko łebki śrubek.

Frederique Constant Classic Tourbillon Manufacture

Frederique Constant Classic Tourbillon Manufacture

Skoro jesteśmy przy zegarkowym sercu, to zdecydowanie poza jego wyglądem warto napisać kilka słów o aspekcie technicznym. To mechanizm Frederique Constant o oznaczeniu FC-980, znany z ze wspomnianego wcześniej, pierwszego modelu zegarka marki z tourbillonem.

To, jak wspominałem na wstępie, konstrukcja manufakturowa – tak zwany mechanizm wykonany „in-house”. Łożyskowany jest na 33 kamieniach, oferuje 38-godzinną rezerwę chodu, a pracuje z częstotliwością 28 800 wahnięć balansu na godzinę. Zapewnia wskazania czasu w postaci godzin, minut i sekund. Spektakularnie wyglądający tourbillon pełni tu rolę regulatora chodu, a składa się z 81 części. Jego krzemowe elementy w postaci kotwicy i koła wychwytowego zapewniają podwyższoną trwałość i zarazem odporność na działanie pól magnetycznych. Skoro wspominałem nieco wcześniej o złotym wahniku, oznacza to oczywiście, że naciąg sprężyny napędowej jest automatyczny.

Piękny, klasyczny widok

Tarcza jest ascetyczna, prosta i klasyczna.

Taka forma sprzyja odbiorowi zegarka jako bardzo eleganckiego.

Na antracytowej powierzchni tarczy modelu Frederique Constant Classic Tourbillon Manufacture przyozdobionej szlifem słonecznym umieszczone są złote, nakładane indeksy w kształcie długich sopelków. Wskazówki godzinowa i minutowa, umieszczone oczywiście centralnie, mają kształt typu dauphine, a ich powierzchnia jest lekko zaokrąglona i polerowana. Krawędzie są polerowane diamentowo, zapewniając ponadstandardowy blask.

Frederique Constant Classic Tourbillon Manufacture

Frederique Constant Classic Tourbillon Manufacture

Frederique Constant Classic Tourbillon Manufacture

Taki bardzo prosty, czytelny i spokojny układ zapewnia skierowanie wzroku na clou programu. To spory otwór ze złotą ramką wycięty na godzinie 6., w którym w całej okazałości widzimy tourbillon z wygrawerowanym, indywidualnym numerem.

Frederique Constant Classic Tourbillon Manufacture – dostępność i cena

Piękny, klasyczny widok urozmaicony niebieskimi śrubkami i nowoczesnym elementem w postaci również niebieskiego koła wychwytowego. Ze wspomnianej ramki wyprowadzony jest mostek osi tourbillonu. Dyskretna wskazówka sekundowa, przesuwająca się rytmicznie nad klatką tourbillonu, stanowi potwierdzenie dla użytkowania, iż mechanizm zegarka pracuje, że jest w ciągłym ruchu. Sekundnik nie ma żadnej skali, a na głównej tarczy są tylko znaczniki godzinowe.

Frederique Constant Classic Tourbillon Manufacture

Frederique Constant Classic Tourbillon Manufacture

Możemy więc przyjąć, że to zegarek dla ludzi szczęśliwych, którzy nie muszą znać precyzyjnie odczytanej godziny, bo przecież… szczęśliwi czasu nie liczą. Całość wspaniałego widoku jaki oferuje tarcza chroni oczywiście lekko wypukłe szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną.

Zegarek otrzymujemy na brązowym pasku wykonanym ze skóry aligatora.

Zegarek Frederique Constant Classic Tourbillon Manufacture objęty jest limitacją do 150 sztuk, a cena każdego z egzemplarzy to 26 000 Euro, czyli nieco ponad 120 000 złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Frederique Constant znajdują się na portalu na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Frederique Constant.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Greenlogic 420

REKLAMA

Montblanc 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Jedyny egzemplarz w Polsce! TAG Heu...
Jedyny egzemplarz w Polsce! TAG Heu...
08.04.2023
Inspirowany kultowym serialem. Seik...
Inspirowany kultowym serialem. Seik...
11.04.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco