• Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki G-SHOCK

Seiko Prospex European Special SPB431 + SRPK77. Specjalne edycje na Europę!


Marka Seiko w ostatnich latach wręcz wyspecjalizowała się w tworzeniu specjalnych edycji zegarków, których zadaniem jest dotrzeć do jak największej liczby kolekcjonerów. Koncept limitacji obejmuje często bardzo atrakcyjne, czasem dość nietypowe i unikalne w gamie modele, dlatego wciąż działa z powodzeniem.

Niekiedy, ten japoński producent ogranicza się regionalnie, kierując swoją ofertę do miłośników zegarków z konkretnego rynku, oferując modele skrojone stylistycznie, tematycznie, oraz kolorystycznie pod gusta w określonych częściach świata.

Specjalne edycje na Europę!

Tym razem na celowniku znalazła się Europa, która dostała od Seiko dwa nowe zegarki mechaniczne z serii Prospex. Podstawę do ich wykonania  stanowią dobrze znane modele z serii Sumo, konkretnie drugiej generacji, oraz tzw. Land Tortoise.

Seiko Prospex European Special SRPK77

Sumo reprezentuje linię Prospex Sea i jest pełnoprawnym diverem, spełniającym normę ISO 6425. Jego cechą charakterystyczną jest duża koperta z bardzo szerokimi i długimi uszami. W zasadzie, jego proporcje - zdaniem wielu kolekcjonerów - wywodzą się z kultowego i przełomowego dla marki Marine Mastera. Trudno się z tą opinią kłócić i nie dostrzec wielu wspólnych założeń między tymi projektami. To model o nr ref. SPB431J1.

Podobnie nieprzypadkowe jest podobieństwo Land Tortoise, tj. SRPK77K1, do kultowego zółwia vel Turtle. Właściwie, ten przedstawiciel serii Prospex Land jest - jak jego nazwa wskazuje - lądową odmianą Turtle'a, z lunetą z naniesioną podziałką kompasu zamiast typowej skali nurkowej. Wciąż jednak pozostaje to bardzo kompetentny zegarek mechaniczny do sportów wodnych, dzięki wodoszczelności na poziomie 200 metrów.

Seiko Prospex European Special SPB431

Wracając do Seiko Prospex European Special SPB431 - jego tarcza to wciąż ta sama, rozpoznawalna mieszanka okrągłych i zwężanych indeksów, która współgra z szerokimi, słusznie dużymi wskazówkami.

Seiko Prospex European Special SPB431

Seiko Prospex European Special SPB431

Różnice zaczynają się od jaskrawozielonego sekundnika z klasycznym, typowym dla dawnych, wyżej pozycjonowanych diverów tej marki elementem, z podwójnym wypełnieniem luminescencyjnym. Jak przystało na Seiko, jest to wybitnie wydajna powłoka LumiBrite, która świeci zauważalnie długo i intensywnie.

Przyglądając się tarczy, zejdźmy niżej - kolejną, być może najbardziej istotną zmianą jest wykończenie powierzchni tarczy zegarka inspirowaną szczeliną Silfra na Islandii, znajdującą się między płytami tektonicznym Ameryki Północnej i Eurazji. Wśród nurków to jedno z najczęściej polecanych miejsc na świecie, stąd nietypowy, pionowy gradient tarczy zegarka, która jaśnieje tylko w pewnym pasie na jej środku. W ślad za nim podążają równoległe, drobne nacięcia, tworzące strukturę nawiązującą do spękanego dna oceanu w pobliżu Silfry.

Tarczę chroni szkło szafirowe pokryte powłoką antyrefleksyjną (obecną również w modelu Seiko Prospex European Special SRPK77), otoczone obrotowym pierścieniem z nowym, dostępnym tylko w tej edycji insertem, który morskimi barwami idealnie uzupełnia tarczę.

Seiko Prospex European Special SPB431

Seiko Prospex European Special SPB431

Seiko Prospex European Special SPB431

Wspomniana wyżej koperta ma wymiary 45 mm x 52,6 mm.

Przyciąga oko swoją masywnością, dzielonymi powierzchniami i przełamaniami, które nie pozwalają jej pomylić z niczym innym. Jednym z jej wyróżników jest wąski rozstaw uszu, który wynosi jedynie 20 mm. Atrakcyjność tego zabiegu to efekt zręcznego, bo właściwie zrealizowanego nagięcia zasad dotyczących budowy zegarków i formułowania ich proporcji.

Zarówno SPB431J1 jak i SRPK77 połączono z bransoletami z ogniwami formującymi trzy rzędy, z logowanymi zapięciami i pełnymi ogniwami. W Sumo dodatkowo znajdziemy rozszerzenie pod skafander i niewielkie skosy pomiędzy partiami ogniw.

Seiko Prospex European Special SRPK77

Drugi model przygotowany na europejski rynek, czyli Seiko Prospex European Special SRPK77 ma naturę divera, choć woli raczej piesze wędrówki w górach.

Tak można wywnioskować po jego kompasowym pierścieniu, oraz grawerze na deklu, który jest skondensowaną instrukcją sygnałów stosowanych z ziemi w celu informowania załóg statków powietrznych i/lub ratowników o np. braku żywności i wody bądź obecności rannego.

Seiko Prospex European Special SRPK77

Seiko Prospex European Special SRPK77

Główne różnice edycji specjalnej względem standardowych odmian tego zegarka są ponownie widoczne na froncie - nowa jest kolorystyka głównych elementów. Nawiązują one, wraz z gruboziarnistym wykończeniem tarczy, do surowego, wulkanicznego i skalistego krajobrazu Islandii. Luneta z kolei ma kolor zgniłej zieleni, który odnosi się do mchów porastających brzegi tej słynnej rozpadliny.

European Special SRPK77 czerpie stylistycznie z dwóch ikon marki Seiko - kultowych 6105 Willard i jego bezpośredniego następcy, 6309 Turtle. Jest przy tym wyraźnie mniejszy od Sumo, bo jego koperta ma szerokość 42,4 mm, a L2L jest niewiele większy i zamyka się w 45,2 mm. To zdecydowanie lepszy wybór dla tych potencjalnych nabywców, którzy mają mniejsze obwody nadgarstków.

Seiko Prospex European Special SRPK77

Seiko Prospex European Special SRPK77

Seiko Prospex European Special SRPK77

Ponownie, szerokość między uszami to popularne 20 mm, co daje wiele możliwości w kwestii podmiany pasków. Seiko w zestawie dodaje tekstylny, ciemny pasek, idealnie pasujący do palety barw na tarczy i lunecie.

Mechanizmy „in-house” Seiko

Mechanicznie, obie nowości inspirowane Islandią są bardzo blisko spokrewnione.

Wyrastają z tej samej, „in-house'owo” rozwijanej i produkowanej podstawy, wokół której Seiko zbudowało swoją potęgę w segmencie przystępnych cenowo zegarków z automatycznym naciągiem. W kwestii estetyki, reprezentują bardzo zbliżony poziom, w zasadzie wyglądając identycznie.

Seiko Prospex European Special SPB431

Seiko Prospex European Special SRPK77

Różnią się jedynie rotorami, które, zależnie od rodziny zegarków są mniej lub bardziej "premium". Mechanizm kaliber 4R35 ma 23 kamienie łożyskujące, rezerwa chodu sięga 41 godzin, pozwala się nakręcać ręcznie i posiada stop-sekundę. 6R35 natomiast rozszerza te wyniki o kolejny kamień, dodatkowe 29 godzin chodu i wyższą dokładność chodu, która powinna mieścić się w granicach +25/-15 sekund na dobę.

Seiko Prospex European Special SPB431 + SRPK77 – cena i dostępność

Nowe modele zegarków Seiko dla Europy to dobrze znane zegarki z dobrze znanymi walorami. To wciąż "wyjściowo" bardzo estetyczne, wyposażone w sprawdzone mechanizmy in-house modele z wysoką klasą wodoszczelności, bardzo dobrą jakością wykonania, szkłami szafirowymi i świetną substancją luminescencyjną.

Zmieniła się jednak kolorystyka i dostępność, co czyni je bardziej pożądanymi z kolekcjonerskiego punktu widzenia.

W aspekcie estetyki należy docenić dobrze dobrane kolory i wykończenia, które wiernie oddają różnorodność islandzkiej przyrody i przypominają dlaczego koncept Seiko wciąż się tak dobrze sprawdza.

Seiko Prospex European Special SPB431 + SRPK77

Dostępny w przedsprzedaży Seiko Prospex European Special SRPK77K1 jest objęty limitacją do 1 400 egzemplarzy i wyceniony na 780 euro, z kolei liczniej występujący Seiko Prospex European Special SPB431J1 trafi do Europy w liczbie 2000 sztuk, w cenie 1 100 euro każda.

Szukasz informacji o nowościach marki Seiko i recenzji zegarków? Sprawdź nasze pozostałe publikacje - zegarki Seiko.

Wiktor Kalinowski


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Janeba Oris 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Montblanc 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Epos Sportive 3504 COSC Limited Edi...
Epos Sportive 3504 COSC Limited Edi...
17.11.2023
Zegarek zjawiskowy. Frederique Cons...
Zegarek zjawiskowy. Frederique Cons...
20.11.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco