Marka Seiko w ostatnich latach wręcz wyspecjalizowała się w tworzeniu specjalnych edycji zegarków, których zadaniem jest dotrzeć do jak największej liczby kolekcjonerów. Koncept limitacji obejmuje często bardzo atrakcyjne, czasem dość nietypowe i unikalne w gamie modele, dlatego wciąż działa z powodzeniem.
Niekiedy, ten japoński producent ogranicza się regionalnie, kierując swoją ofertę do miłośników zegarków z konkretnego rynku, oferując modele skrojone stylistycznie, tematycznie, oraz kolorystycznie pod gusta w określonych częściach świata.
Specjalne edycje na Europę!
Tym razem na celowniku znalazła się Europa, która dostała od Seiko dwa nowe zegarki mechaniczne z serii Prospex. Podstawę do ich wykonania stanowią dobrze znane modele z serii Sumo, konkretnie drugiej generacji, oraz tzw. Land Tortoise.
Sumo reprezentuje linię Prospex Sea i jest pełnoprawnym diverem, spełniającym normę ISO 6425. Jego cechą charakterystyczną jest duża koperta z bardzo szerokimi i długimi uszami. W zasadzie, jego proporcje - zdaniem wielu kolekcjonerów - wywodzą się z kultowego i przełomowego dla marki Marine Mastera. Trudno się z tą opinią kłócić i nie dostrzec wielu wspólnych założeń między tymi projektami. To model o nr ref. SPB431J1.
Podobnie nieprzypadkowe jest podobieństwo Land Tortoise, tj. SRPK77K1, do kultowego zółwia vel Turtle. Właściwie, ten przedstawiciel serii Prospex Land jest - jak jego nazwa wskazuje - lądową odmianą Turtle'a, z lunetą z naniesioną podziałką kompasu zamiast typowej skali nurkowej. Wciąż jednak pozostaje to bardzo kompetentny zegarek mechaniczny do sportów wodnych, dzięki wodoszczelności na poziomie 200 metrów.
Seiko Prospex European Special SPB431
Wracając do Seiko Prospex European Special SPB431 - jego tarcza to wciąż ta sama, rozpoznawalna mieszanka okrągłych i zwężanych indeksów, która współgra z szerokimi, słusznie dużymi wskazówkami.
Różnice zaczynają się od jaskrawozielonego sekundnika z klasycznym, typowym dla dawnych, wyżej pozycjonowanych diverów tej marki elementem, z podwójnym wypełnieniem luminescencyjnym. Jak przystało na Seiko, jest to wybitnie wydajna powłoka LumiBrite, która świeci zauważalnie długo i intensywnie.
Przyglądając się tarczy, zejdźmy niżej - kolejną, być może najbardziej istotną zmianą jest wykończenie powierzchni tarczy zegarka inspirowaną szczeliną Silfra na Islandii, znajdującą się między płytami tektonicznym Ameryki Północnej i Eurazji. Wśród nurków to jedno z najczęściej polecanych miejsc na świecie, stąd nietypowy, pionowy gradient tarczy zegarka, która jaśnieje tylko w pewnym pasie na jej środku. W ślad za nim podążają równoległe, drobne nacięcia, tworzące strukturę nawiązującą do spękanego dna oceanu w pobliżu Silfry.
Tarczę chroni szkło szafirowe pokryte powłoką antyrefleksyjną (obecną również w modelu Seiko Prospex European Special SRPK77), otoczone obrotowym pierścieniem z nowym, dostępnym tylko w tej edycji insertem, który morskimi barwami idealnie uzupełnia tarczę.
Wspomniana wyżej koperta ma wymiary 45 mm x 52,6 mm.
Przyciąga oko swoją masywnością, dzielonymi powierzchniami i przełamaniami, które nie pozwalają jej pomylić z niczym innym. Jednym z jej wyróżników jest wąski rozstaw uszu, który wynosi jedynie 20 mm. Atrakcyjność tego zabiegu to efekt zręcznego, bo właściwie zrealizowanego nagięcia zasad dotyczących budowy zegarków i formułowania ich proporcji.
Zarówno SPB431J1 jak i SRPK77 połączono z bransoletami z ogniwami formującymi trzy rzędy, z logowanymi zapięciami i pełnymi ogniwami. W Sumo dodatkowo znajdziemy rozszerzenie pod skafander i niewielkie skosy pomiędzy partiami ogniw.
Seiko Prospex European Special SRPK77
Drugi model przygotowany na europejski rynek, czyli Seiko Prospex European Special SRPK77 ma naturę divera, choć woli raczej piesze wędrówki w górach.
Tak można wywnioskować po jego kompasowym pierścieniu, oraz grawerze na deklu, który jest skondensowaną instrukcją sygnałów stosowanych z ziemi w celu informowania załóg statków powietrznych i/lub ratowników o np. braku żywności i wody bądź obecności rannego.
Główne różnice edycji specjalnej względem standardowych odmian tego zegarka są ponownie widoczne na froncie - nowa jest kolorystyka głównych elementów. Nawiązują one, wraz z gruboziarnistym wykończeniem tarczy, do surowego, wulkanicznego i skalistego krajobrazu Islandii. Luneta z kolei ma kolor zgniłej zieleni, który odnosi się do mchów porastających brzegi tej słynnej rozpadliny.
European Special SRPK77 czerpie stylistycznie z dwóch ikon marki Seiko - kultowych 6105 Willard i jego bezpośredniego następcy, 6309 Turtle. Jest przy tym wyraźnie mniejszy od Sumo, bo jego koperta ma szerokość 42,4 mm, a L2L jest niewiele większy i zamyka się w 45,2 mm. To zdecydowanie lepszy wybór dla tych potencjalnych nabywców, którzy mają mniejsze obwody nadgarstków.
Ponownie, szerokość między uszami to popularne 20 mm, co daje wiele możliwości w kwestii podmiany pasków. Seiko w zestawie dodaje tekstylny, ciemny pasek, idealnie pasujący do palety barw na tarczy i lunecie.
Mechanizmy „in-house” Seiko
Mechanicznie, obie nowości inspirowane Islandią są bardzo blisko spokrewnione.
Wyrastają z tej samej, „in-house'owo” rozwijanej i produkowanej podstawy, wokół której Seiko zbudowało swoją potęgę w segmencie przystępnych cenowo zegarków z automatycznym naciągiem. W kwestii estetyki, reprezentują bardzo zbliżony poziom, w zasadzie wyglądając identycznie.
Różnią się jedynie rotorami, które, zależnie od rodziny zegarków są mniej lub bardziej "premium". Mechanizm kaliber 4R35 ma 23 kamienie łożyskujące, rezerwa chodu sięga 41 godzin, pozwala się nakręcać ręcznie i posiada stop-sekundę. 6R35 natomiast rozszerza te wyniki o kolejny kamień, dodatkowe 29 godzin chodu i wyższą dokładność chodu, która powinna mieścić się w granicach +25/-15 sekund na dobę.
Seiko Prospex European Special SPB431 + SRPK77 – cena i dostępność
Nowe modele zegarków Seiko dla Europy to dobrze znane zegarki z dobrze znanymi walorami. To wciąż "wyjściowo" bardzo estetyczne, wyposażone w sprawdzone mechanizmy in-house modele z wysoką klasą wodoszczelności, bardzo dobrą jakością wykonania, szkłami szafirowymi i świetną substancją luminescencyjną.
Zmieniła się jednak kolorystyka i dostępność, co czyni je bardziej pożądanymi z kolekcjonerskiego punktu widzenia.
W aspekcie estetyki należy docenić dobrze dobrane kolory i wykończenia, które wiernie oddają różnorodność islandzkiej przyrody i przypominają dlaczego koncept Seiko wciąż się tak dobrze sprawdza.
Dostępny w przedsprzedaży Seiko Prospex European Special SRPK77K1 jest objęty limitacją do 1 400 egzemplarzy i wyceniony na 780 euro, z kolei liczniej występujący Seiko Prospex European Special SPB431J1 trafi do Europy w liczbie 2000 sztuk, w cenie 1 100 euro każda.
Szukasz informacji o nowościach marki Seiko i recenzji zegarków? Sprawdź nasze pozostałe publikacje - zegarki Seiko.
Wiktor Kalinowski
12:10 18.11.2023Zegarki
Seiko Prospex European Special SPB431 + SRPK77. Specjalne edycje na Europę!
Tagi:
zegarek męski na paskuzegarek nurkowyzegarki sportowezegarki młodzieżowejapoński zegareksrebrny zegarekzegarek męski na bransoleciezegarki męskie mechanicznezegarki automatycznezegarek wodoszczelnyzegarek na prezentzegarki japońskiezegarek do pływaniazegarek mechaniczny

REKLAMA

Komplikacje konstrukcji modułu napędu – część 3. Użytkowe dodatki
O ile w poprzednich częściach opracowaniach zostały przedstawione modyfikacje modułu napędu zegarka podstawowego, prowadzące do wydłużenia rezerwy chodu i stabilizacji mo ...

SŁAVA niejedno ma imię – o budzikach Дружба, Мир, Пионер, Слава…
Na pewno wielu, a może i większość z nas pamięta charakterystyczne budziki noszące nazwy Slava, Mir, Drużba. Z pewnością są też tacy, którzy nakręcali je co wieczór, by n ...

Citizen – zegarek dla obywatela
Wśród japońskich producentów zegarków, firma Citizen jest na pewno od dawna wysoko na branżowym piedestale. W technologii wykorzystującej promieniowanie słoneczne i ogóln ...

Zieleń nadal modna. Nowa Doxa SUB 200T Sea Emerald Green
Słońce, plaża, drinki z palemką i woda. W ten sposób duża część ludzi wyobraża sobie wakacje. Bez względu na to, czy mowa o rodzimej linii brzegowej, czy egzotycznych kie ...

Zegarki czytelników: recenzja Seiko Prospex Turtle Automatic Diver's 200M SRP775
Uważam, że każdy kolekcjoner zegarków powinien mieć divera. Nawet jeśli – tak jak ja – kompletnie nie potrafi pływać. Nie mówiąc już o nurkowaniu… Tym humorystycznym akce ...

Zegarki z odrobiną grozy. Nietypowe modele, nie tylko na Halloween
Jak co roku, w okolicy końcówki października daje się zauważyć “wysyp” nowości zegarków, które swoim wyglądem odwołują się do święta Halloween. Przypadające na dzień 31 p ...

Arnold & Son Longitude Titanium. Marynistyczny styl, choć nieco pod prąd
Jaki jest najsilniejszy trend zegarkowy ostatniego czasu? Niebieska bądź zielona tarcza? Reedycje? To wszystko są nośne tematy, ale prawdziwą popularność zbiera moda na s ...

Frederique Constant Classic Moonphase Date Manufacture. Dress watch niemal idealny
Kilkanaście lat temu marka Frederique Constant była mało znaną firmą, oferującą relatywnie niedrogie zegarki z etykietą „swiss made”. Dzięki długofalowej strategii biznes ...

Premiera: Aviator Swiss Made Moonflight Diamond Edition. Nowa, spektakularna odsłona!
Aviator Swiss Made to szwajcarski producent zegarków, którego oferta w dużej mierze składa się z modeli w typie pilot. Dużych, solidnych i wytrzymałych, bardzo często ins ...

Słabszy rok dla grupy Swatch. Co dalej z akcjami spółki i jakie są perspektywy na 2025?
Rok 2024 był mało udany dla Grupy Swatch, która zanotowała zysk netto w wysokości 219 mln franków szwajcarskich, podczas gdy w 2023 r. zysk netto wyniósł 890 mln franków. ...

Zegarek Nomos Tangente 2date zdobywa nagrodę iF Design Award
Niemiecka marka Nomos Glashutte po raz dwunasty otrzymała międzynarodową nagrodę iF Design Award. Składające się ze 131 ekspertów jury zachwyciło się projektem zegarka Ta ...

G-SHOCK I XOHYPNOTIZE. Siła kobiet - prawdziwa moc tkwi w autentyczności
Chyba nie przesadzę, jeśli napiszę, że w kolekcji zegarków G-SHOCK modele z serii nazwanej przez fanów Octagon, lub też Casioak, to modele już niemal kultowe. A to dlateg ...