Marka Seiko w ostatnich latach wręcz wyspecjalizowała się w tworzeniu specjalnych edycji zegarków, których zadaniem jest dotrzeć do jak największej liczby kolekcjonerów. Koncept limitacji obejmuje często bardzo atrakcyjne, czasem dość nietypowe i unikalne w gamie modele, dlatego wciąż działa z powodzeniem.
Niekiedy, ten japoński producent ogranicza się regionalnie, kierując swoją ofertę do miłośników zegarków z konkretnego rynku, oferując modele skrojone stylistycznie, tematycznie, oraz kolorystycznie pod gusta w określonych częściach świata.
Specjalne edycje na Europę!
Tym razem na celowniku znalazła się Europa, która dostała od Seiko dwa nowe zegarki mechaniczne z serii Prospex. Podstawę do ich wykonania stanowią dobrze znane modele z serii Sumo, konkretnie drugiej generacji, oraz tzw. Land Tortoise.
Sumo reprezentuje linię Prospex Sea i jest pełnoprawnym diverem, spełniającym normę ISO 6425. Jego cechą charakterystyczną jest duża koperta z bardzo szerokimi i długimi uszami. W zasadzie, jego proporcje - zdaniem wielu kolekcjonerów - wywodzą się z kultowego i przełomowego dla marki Marine Mastera. Trudno się z tą opinią kłócić i nie dostrzec wielu wspólnych założeń między tymi projektami. To model o nr ref. SPB431J1.
Podobnie nieprzypadkowe jest podobieństwo Land Tortoise, tj. SRPK77K1, do kultowego zółwia vel Turtle. Właściwie, ten przedstawiciel serii Prospex Land jest - jak jego nazwa wskazuje - lądową odmianą Turtle'a, z lunetą z naniesioną podziałką kompasu zamiast typowej skali nurkowej. Wciąż jednak pozostaje to bardzo kompetentny zegarek mechaniczny do sportów wodnych, dzięki wodoszczelności na poziomie 200 metrów.
Seiko Prospex European Special SPB431
Wracając do Seiko Prospex European Special SPB431 - jego tarcza to wciąż ta sama, rozpoznawalna mieszanka okrągłych i zwężanych indeksów, która współgra z szerokimi, słusznie dużymi wskazówkami.
Różnice zaczynają się od jaskrawozielonego sekundnika z klasycznym, typowym dla dawnych, wyżej pozycjonowanych diverów tej marki elementem, z podwójnym wypełnieniem luminescencyjnym. Jak przystało na Seiko, jest to wybitnie wydajna powłoka LumiBrite, która świeci zauważalnie długo i intensywnie.
Przyglądając się tarczy, zejdźmy niżej - kolejną, być może najbardziej istotną zmianą jest wykończenie powierzchni tarczy zegarka inspirowaną szczeliną Silfra na Islandii, znajdującą się między płytami tektonicznym Ameryki Północnej i Eurazji. Wśród nurków to jedno z najczęściej polecanych miejsc na świecie, stąd nietypowy, pionowy gradient tarczy zegarka, która jaśnieje tylko w pewnym pasie na jej środku. W ślad za nim podążają równoległe, drobne nacięcia, tworzące strukturę nawiązującą do spękanego dna oceanu w pobliżu Silfry.
Tarczę chroni szkło szafirowe pokryte powłoką antyrefleksyjną (obecną również w modelu Seiko Prospex European Special SRPK77), otoczone obrotowym pierścieniem z nowym, dostępnym tylko w tej edycji insertem, który morskimi barwami idealnie uzupełnia tarczę.
Wspomniana wyżej koperta ma wymiary 45 mm x 52,6 mm.
Przyciąga oko swoją masywnością, dzielonymi powierzchniami i przełamaniami, które nie pozwalają jej pomylić z niczym innym. Jednym z jej wyróżników jest wąski rozstaw uszu, który wynosi jedynie 20 mm. Atrakcyjność tego zabiegu to efekt zręcznego, bo właściwie zrealizowanego nagięcia zasad dotyczących budowy zegarków i formułowania ich proporcji.
Zarówno SPB431J1 jak i SRPK77 połączono z bransoletami z ogniwami formującymi trzy rzędy, z logowanymi zapięciami i pełnymi ogniwami. W Sumo dodatkowo znajdziemy rozszerzenie pod skafander i niewielkie skosy pomiędzy partiami ogniw.
Seiko Prospex European Special SRPK77
Drugi model przygotowany na europejski rynek, czyli Seiko Prospex European Special SRPK77 ma naturę divera, choć woli raczej piesze wędrówki w górach.
Tak można wywnioskować po jego kompasowym pierścieniu, oraz grawerze na deklu, który jest skondensowaną instrukcją sygnałów stosowanych z ziemi w celu informowania załóg statków powietrznych i/lub ratowników o np. braku żywności i wody bądź obecności rannego.
Główne różnice edycji specjalnej względem standardowych odmian tego zegarka są ponownie widoczne na froncie - nowa jest kolorystyka głównych elementów. Nawiązują one, wraz z gruboziarnistym wykończeniem tarczy, do surowego, wulkanicznego i skalistego krajobrazu Islandii. Luneta z kolei ma kolor zgniłej zieleni, który odnosi się do mchów porastających brzegi tej słynnej rozpadliny.
European Special SRPK77 czerpie stylistycznie z dwóch ikon marki Seiko - kultowych 6105 Willard i jego bezpośredniego następcy, 6309 Turtle. Jest przy tym wyraźnie mniejszy od Sumo, bo jego koperta ma szerokość 42,4 mm, a L2L jest niewiele większy i zamyka się w 45,2 mm. To zdecydowanie lepszy wybór dla tych potencjalnych nabywców, którzy mają mniejsze obwody nadgarstków.
Ponownie, szerokość między uszami to popularne 20 mm, co daje wiele możliwości w kwestii podmiany pasków. Seiko w zestawie dodaje tekstylny, ciemny pasek, idealnie pasujący do palety barw na tarczy i lunecie.
Mechanizmy „in-house” Seiko
Mechanicznie, obie nowości inspirowane Islandią są bardzo blisko spokrewnione.
Wyrastają z tej samej, „in-house'owo” rozwijanej i produkowanej podstawy, wokół której Seiko zbudowało swoją potęgę w segmencie przystępnych cenowo zegarków z automatycznym naciągiem. W kwestii estetyki, reprezentują bardzo zbliżony poziom, w zasadzie wyglądając identycznie.
Różnią się jedynie rotorami, które, zależnie od rodziny zegarków są mniej lub bardziej "premium". Mechanizm kaliber 4R35 ma 23 kamienie łożyskujące, rezerwa chodu sięga 41 godzin, pozwala się nakręcać ręcznie i posiada stop-sekundę. 6R35 natomiast rozszerza te wyniki o kolejny kamień, dodatkowe 29 godzin chodu i wyższą dokładność chodu, która powinna mieścić się w granicach +25/-15 sekund na dobę.
Seiko Prospex European Special SPB431 + SRPK77 – cena i dostępność
Nowe modele zegarków Seiko dla Europy to dobrze znane zegarki z dobrze znanymi walorami. To wciąż "wyjściowo" bardzo estetyczne, wyposażone w sprawdzone mechanizmy in-house modele z wysoką klasą wodoszczelności, bardzo dobrą jakością wykonania, szkłami szafirowymi i świetną substancją luminescencyjną.
Zmieniła się jednak kolorystyka i dostępność, co czyni je bardziej pożądanymi z kolekcjonerskiego punktu widzenia.
W aspekcie estetyki należy docenić dobrze dobrane kolory i wykończenia, które wiernie oddają różnorodność islandzkiej przyrody i przypominają dlaczego koncept Seiko wciąż się tak dobrze sprawdza.
Dostępny w przedsprzedaży Seiko Prospex European Special SRPK77K1 jest objęty limitacją do 1 400 egzemplarzy i wyceniony na 780 euro, z kolei liczniej występujący Seiko Prospex European Special SPB431J1 trafi do Europy w liczbie 2000 sztuk, w cenie 1 100 euro każda.
Szukasz informacji o nowościach marki Seiko i recenzji zegarków? Sprawdź nasze pozostałe publikacje - zegarki Seiko.
Wiktor Kalinowski
12:10 18.11.2023Zegarki
Seiko Prospex European Special SPB431 + SRPK77. Specjalne edycje na Europę!
Tagi:
zegarek wodoszczelnyzegarki automatycznezegarek na prezentzegarki młodzieżowejapoński zegarekzegarki japońskiezegarek męski na bransoleciezegarek nurkowyzegarki męskie mechanicznezegarek mechanicznyzegarek męski na paskuzegarek do pływaniasrebrny zegarekzegarki sportowe
REKLAMA
GFRP oraz DC, czyli wytrzymałość najwyższej próby
Przez lata zdążyliśmy się przyzwyczaić w świecie zegarkowym do dominacji materiałów takich, jak: stal szlachetna, tytan, złoto czy ceramika, wykorzystywanych jako surowce ...
Woroniecki Ferdynand. Warszawski zegarmistrz znany w całej Polsce
Na łamach portalu Zegarki i Pasja w dziale Sylwetki wielkich zegarmistrzów, na pewno nie można nie przeznaczyć miejsca dla warszawskiego przedstawiciela tej profesji – Fe ...
Czy określenia replika i podróbka zegarka oznaczają to samo?
Jak przystało na fana zegarków, od wielu lat staram się poszerzać wiedzę w zakresie zegarmistrzostwa – czytam fachowe książki, szukam ciekawych informacji w internecie, ś ...
Zegarki z napisem “Korea made” na tarczy, czyli najciekawsze marki z Korei Południowej
W cyklu artykułów prezentowanych na portalu Zegarki i Pasja “odwiedziliśmy” do tej pory kilka krajów – m. in. Australię, Islandię i Norwegię, pokazując Wam spore grono ci ...
Propozycje zegarków dla pokolenia Baby Boomers. „Zegarki przez pokolenia”
Przedstawiamy wyniki pierwszej ankiety w ramach wspólnej kampanii Zegarki i Pasja x Czasoholicy „Zegarki przez pokolenia”, która wystartowała pod koniec maja 2024. W nasz ...
Omega przedstawia Laboratoire de Précision. Głębszy poziom testowania chronometrów
Omega postanowiła, że zegarmistrzostwo potrzebuje kolejnego kroku naprzód. Marka zaprezentowała nowy poziom testowania chronometrów w świeżo utworzonym Laboratoire de Pré ...
Alpina Seastrong Diver Extreme Automatic GMT. Moc koperty Extreme i funkcja GMT
Pisząc o marce Alpina wielokrotnie wspominamy o tym, że jest to siostrzana firma wobec Frederique Constant, przy czym ta druga skupia się na zegarkach, które są klasyczne ...
Bulova Jet Star. Zegarki w stylu retro, inspirowane modelem z 1973 roku
Bulova to marka zegarmistrzowska mająca swoje korzenie w dalekiej Ameryce, częściowo produkująca oferowane zegarki w Szwajcarii, a będąca aktualnie pod skrzydłami Japońsk ...
Omega x Swatch MoonSwatch Mission to Earthphase. Ziemia widziana z Księżyca
Najnowsze wcielenie MoonSwatcha, Mission to Earthphase, jest ukłonem w stronę załogowych lotów na Księżyc oraz podkreśleniem związku dwóch najbliższych sobie ciał niebies ...
Recenzja: Nomos Tangente 2date. Niemiecki Datomistrz
W październiku Nomos zaprezentował zupełnie nowy, ręcznie nakręcany mechanizm DUW 4601, wraz z dwoma wariantami nowego i niezwykle interesującego modelu: Tangente 2date. ...
Cartier świętuje otwarcie nowego butiku w Berlinie
Wnętrze butiku zaprojektowane przez znanego projektanta Bruno Moinarda, którego współpraca z marką Cartier trwa już od dziesięcioleci, stanowi harmonijną równowagę tradyc ...
Frederique Constant Classic Tourbillon Manufacture Aventurine. Każdy jest niepowtarzalny
W zegarmistrzostwie tourbillon to jeden wyższych poziomów w zakresie kompetencji technicznych danej firmy, to czasami także pokaz możliwości danej marki. A co do zegarków ...