• Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Seiko

Davosa Ternos Professional Nebulous Automatic. Diver w miejskim wydaniu


Chyba zauważam pewien trend. Coraz częściej spotykam zegarki, o których wcześniej bardzo rzadko można było rozmawiać, bo zwyczajnie prawie nie występowały na rynku. Teraz prezentujemy kolejny model cenionej marki, który z definicji jest typowym diverem o naprawdę nieprzeciętnych możliwościach, ale w wersji szkieletowanej.

Słowa diver i skeleton zwykle nie szły w parze. Ostatnio jednak wiele się zmieniło w tym aspekcie, a miłośnicy diverów - jeśli tylko zechcą - mogą w ramach wielu ulubionych modeli czy ulubionych linii produktowych wybrać zegarek spełniający oczekiwania techniczne, ale i pozwalający na podziwianie mechanizmu także od strony tarczy. Bo od strony dekla, choć to nadal niezupełnie norma, wiele diverów ma od dawna przeszklenie w tym miejscu.

Aby sprostać wymaganiom

Davosa Ternos Professional to zegarek, który został specjalnie zaprojektowany, aby sprostać wymaganiom jakie stawiają diverom hobbystyczni nurkowie, ale i w razie konieczności może pełnić rolę profesjonalnego narzędzia nurkowego. Zegarek ten nie od parady charakteryzuje się bardzo wysoką wodoszczelnością do 50 ATM. Jest szczególnie solidnie zbudowany, wzbudza zaufanie i dodatkowo posiada automatyczny zawór helowy na godzinie 9., który sprawdzi się, gdy zegarek użyjemy na dużych głębokościach, przy wysokim ciśnieniu w warunkach suchych.

Wyżej opisane cechy oraz możliwości techniczne pasują do każdego modelu z linii Ternos. Także przypisujemy je trzem nowym wersjom modelu Ternos Professional Nebulous.

Davosa Ternos Professional Nebulous Automatic

Davosa Ternos Professional Nebulous Automatic

Davosa Ternos Professional Nebulous Automatic

Stanowią one urozmaicenie i uzupełnienie dotychczasowej kolekcji Ternos Professional.

Pozwalają niejako na przekształcenie profesjonalnych diverów w bardziej stylowe, miejskie zegarki mechaniczne, gdzie do wyśrubowanych parametrów oraz typowo technicznego charakteru dochodzi jeszcze trochę polotu. Miejski styl życia i uniwersalność łączą się tu z odrobiną swobody w kwestii wzornictwa i tradycji zegarmistrzowskich. Łagodząc tym samym surowy, funkcjonalny wygląd klasycznych modeli z rodziny Ternos Professional, absolutnie nie tracąc prawie nic w dotychczasowych możliwości.

Szkieletowanie może mieć jedynie wpływ, tu niezbyt duży, na czytelność wskazań.

Wrażenie unoszenia się

W nowych modelach Davosa Ternos Professional Nebulous Automatic mechanika zegarka została uwidoczniona dzięki możliwości obserwacji mechanizmu od strony tarczy.

Nie jest to całkowite odkrycie, bo tu nie mamy do czynienia z brakiem tarczy, czy jakąś opcją tarczy szczątkowej. Jest ona pełna, tyle, że w lwiej części obszaru obejmującego powierzchnię nad mechanizmem tarczę wykonano ze szkła szafirowego.

Davosa Ternos Professional Nebulous Automatic

Davosa Ternos Professional Nebulous Automatic

Szkła ułożonego w taki sposób, że sprawia wrażenie jakby znajdowało się bezpośrednio na mechanizmie. Całość zamocowano przez pierścień ułożony na krawędzi tarczy, który posłużył tutaj także do umieszczenia nadrukowanej skali minutowej, oraz nakładanych, wyrazistych indeksów godzinowych mających kształt wydłużonych prostokątów. Znaczniki te w połowie mieszczą się na pierścieniu, a w połowie znajdują się nad transparentną częścią, sprawiając wrażenie unoszenia się.

Indeksy mają lśniącą ramkę i są wypełnione wysokiej jakości masą luminescencyjną SuperLumiNova® BGW9, która jest standardowo biała, a po naświetleniu w ciemności emituje atrakcyjnie niebieskie światło.  Zestaw nurkowych wskazówek o klasycznym wzorze ma także wypełnienie tą sama substancją, co pozwala na bardzo łatwy odczyt czasu w ciemności.

Davosa Ternos Professional Nebulous Automatic

Davosa Ternos Professional Nebulous Automatic

To, co widzimy od frontu, czyli specyficzną tarczę, chroni szkło szafirowe o odpowiedniej grubości, które ma naniesiona powłokę antyrefleksyjną.

Na szkiełku jest dodatkowo naklejona lupka nad datownikiem, który tutaj jest widoczny na godzinie 3. Lupka bardzo istotnie powiększa to, co widzimy w okienku datownika.

Masywna stalowa koperta

Solidność i wytrzymałość zegarka zapewnia wspomniane szkło, ale oczywiście również masywna, stalowa koperta. Ma ona klasyczny kształt - to znany i ceniony wzór stosowany często w modelach do nurkowania. Średnica koperty w modelu Davosa Ternos Professional Nebulous wynosi 42 mm, grubość 14,5 mm a wysokość od ucha do ucha 50,5 mm.

Zegarek nie jest mały, ale nie przesadzony również.

Rozstaw uszu jest standardowy, wynosi 22 mm. Górne powierzchnie części uszu są szczotkowane w atrakcyjnie prezentujący się sposób, jakby na ukos. Boki są polerowane na wysoki połysk. Jak przystało na rasowego divera - i to z automatycznym zaworem helowym - jest także nieodłączny element, czyli obrotowa w jednym kierunku luneta.

Davosa Ternos Professional Nebulous Automatic

Davosa Ternos Professional Nebulous Automatic

Davosa Ternos Professional Nebulous Automatic

Ma ona ułatwiające chwyt półokrągłe nacięcia na krawędzi tworzące coś w rodzaju ząbków.

Wkładka lunety jest wykonana z nowoczesnej ceramiki, oraz polerowana na wysoki połysk. Wygrawerowana na niej klasyczną nurkową skalę minutową z trójkącikiem na godzinie 12., z zamocowanym w nim okrągłym punktem luminescencyjnym.

Od spodu zastosowano pełny stalowy dekiel, który jest wkręcany, co zapewnia maksymalną niezawodność. Pod deklem w kopercie osadzony jest mechanizm z automatycznym naciągiem o oznaczeniu DAV 3021, dla którego bazę stanowi szwajcarski mechanizm Sellita SW200-1. W ramach procesu rozwoju produktu zegarek Davosa Ternos Professional przeszedł szeroki zakres testów, które wykraczają poza gwarantowaną wodoszczelność.

Bezpieczeństwo nurka jest najważniejsze.

Davosa Ternos Professional Nebulous – dostępność i cena

Każdy  z zegarków oferowany jest na solidnej, stalowej bransolecie o trójrzędowej konstrukcji. W nomenklaturze marki to bransoleta TriaLink.

Indywidualnie skręcane, solidne ogniwa bransolety kończą się po obu stronach autorskim, nowo opracowanym przez firmę Davosa, składanym zapięciem, które dzięki dwóm bocznym przyciskom i precyzyjnej regulacji WaveSlide wewnątrz zapięcia, umożliwia wygodną regulację - bez żadnych dodatkowych narzędzi.

Davosa Ternos Professional Nebulous Automatic

Davosa Ternos Professional Nebulous Automatic

Davosa Ternos Professional Nebulous Automatic

Solidna całość robi doskonałe wrażenia, ale waży niebagatelne 225 g.

Tu trzeba wspomnieć o wersjach, bo na wstępie informowałem o trzech nowościach.

Różnice to kolory. Pierwszy jest model w czarnej tonacji. Ceramiczna wkładka lunety jak i pierścień pod szkłem są czarne, a szkiełko tworzące transparentną tarczę jest lekko jakby przydymione, pasując do tonacji całości.

Druga opcja ma czarną wkładkę, biały pierścień i lekko mleczne szkło tarczy.

Ostatni wariant jest najbardziej wyrazisty. Tutaj ceramiczny pierścień jest zielony, pierścień wewnątrz również, a szkło tarczy przy zachowaniu przeźroczystości ma zielony kolor.

Davosa Ternos Professional Nebulous Automatic

Niezależnie od wybranej wersji kolorystycznej, każdy zegarek Davosa Ternos Professional Diver Nebulous Automatic jest w tej samej cenie, wynoszącej 5 500 złotych.

Szukasz informacji o nowościach marki Davosa i recenzji zegarków?
Sprawdź nasze pozostałe publikacje - zegarki Davosa.


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Frederique Constant 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Zegarek zjawiskowy. Frederique Cons...
Zegarek zjawiskowy. Frederique Cons...
20.11.2023
Nowy Zodiac Super Sea Wolf Skin Div...
Nowy Zodiac Super Sea Wolf Skin Div...
22.11.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco