Wygląda harmonijnie i proporcjonalnie
Stalowa koperta Rockshell Mark III Skeleton ma 44 mm średnicy. Jest to więc dość duży zegarek, i trzeba o tym pamiętać decydując się na zakup online. Spodziewam się, iż na żywo wygląda jednak bardzo harmonijnie i proporcjonalnie. To klasyczna koncepcja wyglądu koperty, świetnie sprawdzająca się w sportowych czasomierzach, a przy tym uniwersalna i ponadczasowa. Jej kształt znamy z nurkowych modeli Rockshell.
Masywne uszy są całkowicie płynnie wyprowadzone z korpusu, następnie wyraźnie zwężają się ku końcom. Cała powierzchnia obudowy jest szczotkowana i polerowana naprzemiennie, a linie oddzielające poszczególne obszary obróbki powierzchniowej są wyraźne i równe. To nie tylko dobrze wygląda, ale także świadczy o wspomnianej na wstępie jakości wykonania, którą marka Roamer osiąga między innymi dzięki opisywanemu na naszym portalu systemowi produkcji 4.0. Koronka widoczna na godzinie 3. jest z obu stron chroniona trójkątnymi w obrysie wypustkami. Czoło koronki przyozdobiono logo marki, czyli stylizowaną literą „r”.
Dekiel jest wkręcany. Stanowi go szeroki stalowy pierścień z polerowaną krawędzią i wygrawerowanymi podstawowymi informacjami o tym modelu na płaskiej części, wokół relatywnie niewielkiego przeszklenia. Relatywnie, bo to zegarek o sporej średnicy koperty. Wstawione centralnie szkło ładnie ukazuje mechanizm, co w tym przypadku ma kapitalne znaczenie, gdyż model ten ma mechanizm szkieletowany i brak klasycznej tarczy, dlatego dostęp światła z każdej strony jest ważny. Od spodu widzimy tę część mechanizmu, na której pracuje rotor naciągający sprężynę napędową. Jest on ażurowany, by odsłonić jak najwięcej.
Pokazując tradycyjne rzemiosło
Przejdźmy do opisu zegarkowej twarzy, czyli tarczy Rockshell Mark III Skeleton.
Model ten wzbogaca kolekcję klasycznych sportowych zegarków mechanicznych Roamer o opcję z odkrytym mechanizmem, co nie jest w tego rodzaju modelach czymś oczywistym.
Można powiedzieć, że ten zegarek pomaga firmie Roamer w swoisty sposób podtrzymać tradycję i wizję zegarmistrzowską tej szwajcarskiej marki, pokazując w jak najbardziej wyrazisty sposób tradycyjny mechanizm, tradycyjne rzemiosło. Tu dodatkowo jest jeszcze modna kolorystyka, która pozwala na wybranie wersji dopasowanej do oczekiwań użytkownika.
Warto wymienić, jakie wersje zegarka można wybrać.
Są warianty o klasycznym kolorze stali z detalami czarnymi lub niebieskimi, oraz wersja z kopertą w kolorze żółtego złota oraz detalami o czarnej barwie. Ostatni jest zegarek w zestawieniu kolorystycznym określanym często jako tzw. bi-color, czyli połączenie koloru stali i elementów z powłoką w kolorze złota. Tutaj „okraszono” to zielonymi detalami.
Ale po kolei.
Od góry kopertę zegarka wieńczy luneta. Jej część bliżej szkła stanowi pierścień w kolorze czarnym, niebieskim lub zielonym – w zależności od wersji - na którym jest naniesiona skala minutowa. Na zewnętrznej części tarczy, już pod szkłem szafirowym z powłoką antyrefleksyjną, znalazł się kolejny pierścień w kolorze takim samym, jak ten na lunecie. Na nim zdublowana jest skala minutowa, ale tam także mają swój początek nakładane indeksy godzinowe. Są one dość duże, a na ich górnej części znajdują się wyraziste paski masy luminescencyjnej.
Odmienny jest indeks na godzinie 12. To element w kształcie tarczy herbowej na której odciśnięte jest logo marki Roamer, czyli tak jak na koronce, stylizowana litera „r”.
Godzinę odczytujemy za pomocą wskazówek, które są dopasowane do indeksów. Ich ramiona są proste, dość szerokie i mają paski masy świecącej poprowadzone przez środek godzinowej i minutowej. Zestaw wskazówek uzupełnia sekundnik - prosty i delikatny.
Odsłonięto wiele
W zegarku Roamer Rockshell Mark III Skeleton w wersji z kopertą dwukolorową, a także w tym, który ma ją w całości pokrytą powłoką w kolorze złota, tak indeksy, jak i wskazówki są także złociste. Taki układ - mimo tła, na którym „dzieje się” wiele - pozwala na dość swobodny i szybki odczyt czasu. W kiepskich warunkach oświetleniowych pomaga luminescencja.
Na godzinie dwunastej pojawiło się dumnie lśniące logo marki Roamer 1888. Część centralną tarczy wypełnia widok mechanizmu. Jego mostki i płyty są istotnie ażurowane. Odsłonięto wiele. Widać sprężynę w bębnie, złociste koła przekładni chodu oraz balans. Kontrastowe akcenty stanowią rubinowe kamienie łożyskujące.
Ten widok to uczta dla każdego, kto lubi podziwiać pracę mechanizmu zegarka.
A zastosowany mechanizm?
Otóż jest to Soprod 24. Szwajcarka konstrukcja łożyskowana na 25 kamieniach, oferująca 38 godzin rezerwy chodu, której balans pracuje z częstotliwością 28 800 wahnięć na godzinę. Każdy miłośnik zegarmistrzostwa z niewielkim nawet doświadczeniem od razu zauważy, że konstrukcyjnie bazą dla tego mechanicznego zegarkowego serca jest znany i ceniony mechanizm ETA 2824.
Mocowanie do nadgarstka
Każdy wariant modelu Roamer Rockshell Mark III Skeleton jest oferowany na stalowej bransolecie. To trójrzędowa konstrukcja oparta na ogniach o kształcie połówek walców. Zapięcie bransolet to tzw. „motylek”, maskowany zestawionymi ze sobą ostatnimi ogniwami. U Roamera jedno z nich zakończone jest w połowie wystającym medalionem z logo firmy, zachodzącym na ostatnie ogniwo drugiej części bransolety.
W wersji z powłoką w kolorze złota taką samą barwę ma oczywiście bransoleta. W opcji dwukolorowej środkowy rząd ogniw jest złoty i polerowany. Ogniwa skrajne w każdej z wersji są szczotkowane.
Roamer Rockshell Mark III Skeleton – dostępność i cena
Nowości z kolekcji Rockshell Mark III Skeleton to codzienne zegarki.
Sportowe, ale z racji szkieletowania mocno uwypuklające tradycje zegarmistrzowskie. Skomponowano je całkiem umiejętnie, tak, że zegarek nie utracił uniwersalnego charakteru. Jest czytelny, także w ciemności, dzięki luminescencji, a poziom wszechstronności odnosi wodoszczelność do 100 m.
Cena Roamer Rockshell Mark III Skeleton zależy od wersji - rozpoczyna się na poziomie 3 980 złotych za wersję stalową, a kończy na kwocie 4 480 złotych za dwukolorową i w całości złocistą. Zegarki będą dostępne w Polsce od końca listopada 2023.
Szukasz informacji o nowościach marki Roamer i recenzji zegarków? Sprawdź nasze pozostałe publikacje - zegarki Roamer.