Od momentu swojego powstania, marka Roamer jako firma zegarmistrzowska nieustannie realizuje własną wizję tworzenia zegarków wysokiej jakości dla szerokiego grona użytkowników, a nie tylko dla nielicznych. Takie podejście producenta przejawia się w dbałości o wysoką jakość procesów produkcyjnych, stosowanie nowoczesnych materiałów i optymalnych technologii wytwarzania. Produkcja zegarków oparta jest oczywiście o normalną dla każdej firmy, nie tylko z tej branży, kalkulację ekonomiczną. Z drugiej strony obok ekonomii w wyrobach marki Roamer można zauważyć prawdziwą pasję do urządzeń odmierzających czas. Firma stale wprowadza innowacyjne systemy dla procesów produkcyjnych także po to, by dać miłośnikom zegarków możliwość dostępu do wysokiej jakości modeli w przystępnych cenach.
Jak można zaoferować przystępną cenę nie rezygnując z jakości?
Otóż w firmie Roamer od niedawna obowiązuje wewnętrzny system produkcji 4.0, który jest gwarancją wysokiej jakości produkcji dla wyrobów w średnim segmencie cenowym.
Początki systemu produkcyjnego marki Roamer
W tym miejscu warto choć pokrótce przypomnieć początki marki Roamer, której historia rozpoczyna się w 1888 roku. To wtedy powstało pierwsze przedsiębiorstwo, które później stało się firmą o znanej nam dziś nazwie Roamer. Założycielem był wizjoner i jednocześnie zaangażowany społecznie przedsiębiorca Fritz Meyer.
Warsztat Meyera produkował wychwyty cylindrowe dla zewnętrznych, niezależnych od producenta odbiorców. Oznaczało to wpasowanie się w zasady tradycyjnego przemysłu zegarmistrzowskiego funkcjonującego wówczas w kraju Helwetów. W systemie tym małe, niezależne warsztaty dostarczały pojedyncze elementy lub niewielki asortyment specjalistycznych produktów, które następnie były montowane w cały zegarek przez końcowego wytwórcę.
Od 1895 roku firma Meyera produkowała już samodzielnie kompletne zegarki, a w swojej ofercie posiadała własny mechanizm oznaczony jako kaliber 38. Jego nazwa nawiązywała do wieku jaki w chwili premiery mechanizmu osiągnął założyciel firmy. Od tego czasu przedsiębiorstwo stale zwiększało poziom zatrudnienia i rozwijało infrastrukturę produkcyjną. W tym zakresie firma realizowała coraz więcej etapów produkcji samodzielnie, a do tego z roku na rok zwiększała moce produkcyjne.
W 1923 roku firma była już w stanie wyprodukować wszystkie części do produkcji zegarków pod jednym dachem, zapewniając sobie tym samym pełną kontrolę nad jakością wyrobów. Także skala produkcji była o wiele większa - osiągnięcie poziomu produkcji 1 miliona sztuk zegarków rocznie oznaczało wejście do grona największych i najbardziej liczących się producentów w tej branży.
Do dziś marka Roamer nieustannie wprowadza innowacje w procesach produkcyjnych oraz znana jest z wielu pomysłowych rozwiązań i zastosowania automatów produkcyjnych, które pozwoliły wytwarzać szwajcarskie zegarki wysokiej jakości w przystępnych cenach.
ROAMER wdraża system produkcji 4.0
Na przestrzeni wielu lat funkcjonowania przedsiębiorstwa misja marki Roamer i jej pozycja rynkowa nie uległy zmianie. Od 2000 roku w zakresie produkcji firma przyjęła wizję łączenia wykorzystania parku maszynowego, wiedzy i pracy zegarmistrzów oraz procesów w jednym, cyfrowym ekosystemie produkcyjnym. W tym rozwiązaniu wskazane powyżej elementy produkcyjne są ze sobą połączone i od siebie zależne.
W ciągu ponad dziesięciu lat inżynierowie Roamer i twórcy oprogramowania wspomagającego procesy produkcyjne w swojej nowoczesnej fabryce w Mendrisio w Szwajcarii stworzyli zintegrowany pionowo system produkcji zegarków 4.0.
Opracowany samodzielnie wewnątrz firmy, opatentowany, półautomatyczny system produkcji kopert wykonywany jest przez roboty, które obrabiają je i polerują z wysoką wydajnością i jakościową spójnością, co pozwala firmie Roamer produkować zegarki szwajcarskie o wyraźnie zauważalnym, wysokim poziomie wykończenia, raczej nie spotykanym w jej segmencie cenowym.
Produkcja kopert i podzespołów, oraz montaż gotowego zegarka, a potem dostarczanie go do końcowego klienta to cały zestaw połączonych czynności zarządzany przez algorytmy oprogramowania. To one optymalnie planują i dystrybuują zadania na różnych etapach produkcji. Co ważne, podczas gdy sztuczna inteligencja jest wykorzystywana do realizacji wymaganego poziomu produkcji w oparciu o dostępność części i wydajność pojedynczego zegarmistrza, ostateczny montaż jest nadal wykonywany ręcznie przez wysoko wykwalifikowanych zegarmistrzów marki Roamer.
Uznano, że ludzkie oko, umiejętności i wiele lat doświadczeń są elementami niezbędnymi na tym ostatnim etapie produkcyjnym. Poza tym, moim zadaniem, to także element nieodzownie wpływający na mityczne posiadanie „duszy” przez zegarki mechaniczne.
Marka Roamer może bez wahania stwierdzić, że stworzyła system produkcyjny, w którym tradycja, maszyny, ludzie i procesy produkcyjne współpracują ze sobą w celu zapewnienia jakości, stabilności i wydajności produkcji. Efektem tego sprzężenia jest zegarek o którym możemy powiedzieć, że pod względem poziomu wykonania jest bliski ideałowi. Do tego dodatkowo nie kosztuje on zbyt wiele.
Produkcja zegarka Roamer obejmuje 15 głównych kroków, w sumie to ponad 70 pojedynczych operacji. Najpierw jest tłoczenie elementów ze stali nierdzewnej, następnie frezowanie obudowy za pomocą technologii i maszyn CNC, polerowanie jej powierzchni i wreszcie montaż oraz ścisła kontrola jakości.
Koperta jest następnie przenoszona na linię montażową zegarka, gdzie oczekuje już wykonany w oddzielnym procesie wałek naciągowy z zamontowaną na nim koronką. Następnie zestawia się tarczę i wskazówki, a dalej mechanizm, tarcza i wskazówki są montowane w kopercie i cała obudowa jest zamykana.
Każdy tak złożony zegarek przechodzi suchy i mokry test wodoszczelności.
Po tej kontroli montowane są pasek lub bransoletka, a zegarek jest ponownie kontrolowany przez wykwalifikowanego zegarmistrza pod względem funkcjonalności i estetyki. Jeśli wszystkie testy zakończą się powodzeniem, zegarek jest pakowany w pudełko, w którym zostanie on dostarczony do klienta.
Co ciekawe, w opisywanej fabryce produkowane są nie tylko koperty do zegarków Roamer, ale także dla kilku innych, bardzo prestiżowych i znanych szwajcarskich marek zegarkowych.
System produkcji 4.0 marki Roamer w liczbach przedstawia się następująco:
dziennie produkowanych jest 2 000 zegarków i 600 kopert, na linii montażowej pracuje 55 osób, w samym zakładzie produkującym koperty pracuje 40 osób, a pracę ludzi wspiera 12 robotów.
Jakie efekty system produkcji 4.0 daje w praktyce?
Otóż ostatnie zegarki marki Roamer, które trafiały do naszej redakcji w celu recenzji i testów właśnie pod względem wykończenia koperty, ale także pod względem wielości jej detali i kształtów, zrobiły na nas bardzo dobre, pozytywne wrażenie.
Dopracowanie procesów produkcyjnych spowodowało, że system produkcji 4.0 nie jest zlepkiem marketingowych frazesów, ale rzeczywistym ciągiem perfekcyjnie przeprowadzanych czynności produkcyjnych.
Ich dogłębna analiz doprowadziła do tego, że marka Roamer potrafi zaproponować zegarki w rozsądnej cenie, które są naprawdę dobrze wykonane. Dzięki temu, pod kątem relacji cena - jakość wyróżniają się one na tle konkurencji.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Roamer znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marku ty - ROAMER.
Artykuł ukazał się w drukowanym kwartalniku - Magazyn Zegarki i Pasja NR 10
Adrian Szewczyk
0 Komentarzy
Średnia 0.00