• Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Epos

ROAMER – innowacyjny system produkcji 4.0


Od momentu swojego powstania, marka Roamer jako firma zegarmistrzowska nieustannie realizuje własną wizję tworzenia zegarków wysokiej jakości dla szerokiego grona użytkowników, a nie tylko dla nielicznych. Takie podejście producenta przejawia się w  dbałości o wysoką jakość procesów produkcyjnych, stosowanie nowoczesnych materiałów i optymalnych technologii wytwarzania. Produkcja zegarków oparta jest oczywiście o normalną dla każdej firmy, nie tylko z tej branży, kalkulację ekonomiczną. Z drugiej strony obok ekonomii w wyrobach marki Roamer można zauważyć prawdziwą pasję do urządzeń odmierzających czas. Firma stale wprowadza innowacyjne systemy dla procesów produkcyjnych także po to, by dać miłośnikom zegarków możliwość dostępu do wysokiej jakości modeli w przystępnych cenach.

Jak można zaoferować przystępną cenę nie rezygnując z jakości?

Otóż w firmie Roamer od niedawna obowiązuje wewnętrzny system produkcji 4.0, który jest gwarancją wysokiej jakości produkcji dla wyrobów w średnim segmencie cenowym.

ROAMER – innowacyjny system produkcji 4.0

ROAMER – innowacyjny system produkcji 4.0

ROAMER – innowacyjny system produkcji 4.0

Początki systemu produkcyjnego marki Roamer

W tym miejscu warto choć pokrótce przypomnieć początki marki Roamer, której historia rozpoczyna się w 1888 roku. To wtedy powstało pierwsze przedsiębiorstwo, które później stało się firmą o znanej nam dziś nazwie Roamer. Założycielem był wizjoner i jednocześnie zaangażowany społecznie przedsiębiorca Fritz Meyer.

Warsztat Meyera produkował wychwyty cylindrowe dla zewnętrznych, niezależnych od producenta odbiorców. Oznaczało to wpasowanie się w zasady tradycyjnego przemysłu zegarmistrzowskiego funkcjonującego wówczas w kraju Helwetów. W systemie tym małe, niezależne warsztaty dostarczały pojedyncze elementy lub niewielki asortyment specjalistycznych produktów, które następnie były montowane w cały zegarek przez końcowego wytwórcę.

ROAMER – innowacyjny system produkcji 4.0

Od 1895 roku firma Meyera produkowała już samodzielnie kompletne zegarki, a w swojej ofercie posiadała własny mechanizm oznaczony jako kaliber 38. Jego nazwa nawiązywała do wieku jaki w chwili premiery mechanizmu osiągnął założyciel firmy. Od tego czasu przedsiębiorstwo stale zwiększało poziom zatrudnienia i rozwijało infrastrukturę produkcyjną. W tym zakresie firma realizowała coraz więcej etapów produkcji samodzielnie, a do tego z roku na rok zwiększała moce produkcyjne.

W 1923 roku firma była już w stanie wyprodukować wszystkie części do produkcji zegarków pod jednym dachem, zapewniając sobie tym samym pełną kontrolę nad jakością wyrobów. Także skala produkcji była o wiele większa - osiągnięcie poziomu produkcji 1 miliona sztuk zegarków rocznie oznaczało wejście do grona największych i najbardziej liczących się producentów w tej branży.  

ROAMER – innowacyjny system produkcji 4.0

Do dziś marka Roamer nieustannie wprowadza innowacje w procesach produkcyjnych oraz znana jest z wielu pomysłowych rozwiązań i zastosowania automatów produkcyjnych, które pozwoliły wytwarzać szwajcarskie zegarki wysokiej jakości w przystępnych cenach.

ROAMER wdraża system produkcji 4.0

Na przestrzeni wielu lat funkcjonowania przedsiębiorstwa misja marki Roamer i jej pozycja rynkowa nie uległy zmianie. Od 2000 roku w zakresie produkcji firma przyjęła wizję łączenia wykorzystania parku maszynowego, wiedzy i pracy zegarmistrzów oraz procesów w jednym, cyfrowym ekosystemie produkcyjnym. W tym rozwiązaniu wskazane powyżej elementy  produkcyjne są ze sobą połączone i od siebie zależne.

ROAMER – innowacyjny system produkcji 4.0

ROAMER – innowacyjny system produkcji 4.0

W ciągu ponad dziesięciu lat inżynierowie Roamer i twórcy oprogramowania wspomagającego procesy produkcyjne w swojej nowoczesnej fabryce w Mendrisio w Szwajcarii stworzyli zintegrowany pionowo system produkcji zegarków 4.0.

Opracowany samodzielnie wewnątrz firmy, opatentowany, półautomatyczny system produkcji kopert wykonywany jest przez roboty, które obrabiają je i polerują z wysoką wydajnością i jakościową spójnością, co pozwala firmie Roamer produkować zegarki szwajcarskie o wyraźnie zauważalnym, wysokim poziomie wykończenia, raczej nie spotykanym w jej segmencie cenowym.

Produkcja kopert i podzespołów, oraz  montaż gotowego zegarka, a potem dostarczanie go do końcowego klienta to cały zestaw połączonych czynności zarządzany przez algorytmy oprogramowania. To one optymalnie planują i dystrybuują zadania na różnych etapach produkcji. Co ważne, podczas gdy sztuczna inteligencja jest wykorzystywana do realizacji wymaganego poziomu produkcji w oparciu o dostępność części i wydajność pojedynczego zegarmistrza, ostateczny montaż jest nadal wykonywany ręcznie przez wysoko wykwalifikowanych zegarmistrzów marki Roamer.

ROAMER – innowacyjny system produkcji 4.0

ROAMER – innowacyjny system produkcji 4.0

ROAMER – innowacyjny system produkcji 4.0

Uznano, że ludzkie oko, umiejętności i wiele lat doświadczeń są elementami niezbędnymi na tym ostatnim etapie produkcyjnym. Poza tym, moim zadaniem, to także element nieodzownie wpływający na mityczne posiadanie „duszy” przez zegarki mechaniczne.

Marka Roamer może bez wahania stwierdzić, że stworzyła system produkcyjny, w którym tradycja, maszyny, ludzie i procesy produkcyjne współpracują ze sobą w celu zapewnienia jakości, stabilności i wydajności produkcji. Efektem tego sprzężenia jest zegarek o którym możemy powiedzieć, że pod względem poziomu wykonania jest bliski ideałowi. Do tego  dodatkowo nie kosztuje on zbyt wiele.

Produkcja zegarka Roamer obejmuje 15 głównych kroków, w sumie to ponad 70 pojedynczych operacji. Najpierw jest tłoczenie elementów ze stali nierdzewnej, następnie frezowanie obudowy za pomocą technologii i maszyn CNC, polerowanie jej powierzchni i wreszcie montaż oraz ścisła kontrola jakości.

Koperta jest następnie przenoszona na linię montażową zegarka, gdzie oczekuje już wykonany w oddzielnym procesie wałek naciągowy z zamontowaną na nim koronką. Następnie zestawia się tarczę i wskazówki, a dalej mechanizm, tarcza i wskazówki są montowane w kopercie i cała obudowa jest zamykana.

ROAMER – innowacyjny system produkcji 4.0

ROAMER – innowacyjny system produkcji 4.0

Każdy tak złożony zegarek przechodzi suchy i mokry test wodoszczelności.

Po tej kontroli montowane są pasek lub bransoletka, a zegarek jest ponownie kontrolowany przez wykwalifikowanego zegarmistrza pod względem funkcjonalności i estetyki. Jeśli wszystkie testy zakończą się powodzeniem, zegarek jest pakowany w pudełko, w którym zostanie on  dostarczony do klienta.

Co ciekawe, w opisywanej fabryce produkowane są nie tylko koperty do zegarków Roamer, ale także dla kilku innych, bardzo prestiżowych i znanych szwajcarskich marek zegarkowych.

System produkcji 4.0 marki Roamer w liczbach przedstawia się następująco:

dziennie produkowanych jest 2 000 zegarków i 600 kopert, na linii montażowej pracuje 55 osób, w samym zakładzie produkującym koperty pracuje 40 osób, a pracę ludzi wspiera 12 robotów.

ROAMER – innowacyjny system produkcji 4.0

ROAMER – innowacyjny system produkcji 4.0

Jakie efekty system produkcji 4.0 daje w praktyce?

Otóż ostatnie zegarki marki Roamer, które trafiały do naszej redakcji w celu recenzji i testów właśnie pod względem wykończenia koperty, ale także pod względem wielości jej detali i kształtów, zrobiły na nas bardzo dobre, pozytywne wrażenie.

Dopracowanie procesów produkcyjnych spowodowało, że system produkcji 4.0 nie jest  zlepkiem marketingowych frazesów, ale rzeczywistym ciągiem perfekcyjnie przeprowadzanych czynności produkcyjnych.

Ich dogłębna analiz doprowadziła do tego, że marka Roamer potrafi zaproponować zegarki w rozsądnej cenie, które są naprawdę dobrze wykonane. Dzięki temu, pod kątem relacji cena - jakość wyróżniają się one na tle konkurencji.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Roamer znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marku ty - ROAMER.

Artykuł ukazał się w drukowanym kwartalniku - Magazyn Zegarki i Pasja NR 10

Adrian Szewczyk


Certina - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Frederique Constant 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Raketa - klejnot Rosyjskiej histori...
Raketa - klejnot Rosyjskiej histori...
21.08.2019
Innowacyjny materiał Super Titanium...
Innowacyjny materiał Super Titanium...
13.11.2019

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco