Citizen Attesa to zaawansowana technicznie, ale i charakteryzująca się świetną jakością wykonania linia zegarków tej cenionej japońskiej marki. Dziś zaprezentujemy nowy model z tej kolekcji - Citizen HAKUTO-R, zegarek inspirowany podróżą HAKUTO-R, czyli lądownika księżycowego opracowanego przez japońsko-europejskie konsorcjum iSpace.
Nazwa ta w języku japońskim oznacza białego królika. HAKUTO-R miał wylądować w kraterze Atlas, na obszarze Mare Frigoris (Morza Zimna). Misja pod tym względem zakończyła się niepowodzeniem, ale było to przedsięwzięcie pozwalające zebrać wiele doświadczeń, i jednocześnie była to najdłuższa podróż kosmiczna finansowana ze środków prywatnych. iSpace to globalna firma zajmująca się transportem oraz eksploracją kosmiczną. Marka Citizen jest partnerem korporacyjnym programu HAKUTO-R firmy iSpace od 2019 roku. Citizen w ramach wsparcia dostarczył części wykonane ze swojego opatentowanego stopu Super TitanumTM do nóg lądownika księżycowego. Prezentowany zegarek jest wykonany z tego samego materiału. To limitowana do 2700 sztuk edycja modelu z linii Attesa.
Podróż lądownika księżycowego
Zegarek jest wyposażony w najnowsze technologie marki Citizen, a jego projekt – jak wspomniałem - czerpie inspirację z podróży lądownika księżycowego.
Prezentowany dziś, nowy zegarek to kontynuacja tej serii.
Przedstawialiśmy już dotychczas dwa modele inspirowane przedsięwzięciem kosmicznym z udziałem lądownika Hakuto-R, możecie je poznać tu: Citizen leci na Księżyc. Wizualnie jeden z nich nawiązywał do jasnej, a drugi do ciemnej strony Księżyca.
Jak wspomniałem, koperta Citizen Attesa Hakuto-R Limited Edition jest wykonana z Super TitaniumTM, czyli tego samego materiału, który został użyty do wykonania nóg lądownika księżycowego, Dutatect z powłoką DLC. W Japonii w latach 60. XX wieku tytan został poddany badaniom, a założone przez Citizen laboratorium rozpoczęło szereg badań technologicznych zajmujących się opracowywaniem kopert zegarków wykonanych właśnie z wówczas nowych materiałów. Po przezwyciężeniu wielu problemów związanych z obróbką tytanu, w 1970 roku Citizen wypuścił pierwszy na świecie zegarek z solidną tytanową obudową: X-8 Chronometer.
Nazwa była kombinacją symbolu „X” - oznaczającego nieznane, z cyfrą „8”, która przywołuje symbol nieskończoności. Cyfra ta ma też wyrażać niemal nieograniczone możliwości materiału jakim jest tytan, stosunkowo nieznanego wówczas, kojarzonego z podróżami w kosmos i przyszłością. Tytan ma bardzo wiele zalet.
Wytrzymałość, lekkość, hipoalergiczność. W wersji Duratect także podwyższoną twardość, a dzięki temu odporność na zarysowania. Powłoka DLC jeszcze bardziej wzmacnia ten efekt.
Jednocześnie klasyczny i bardzo nowoczesny
Koperta Attesa Hakuto-R Limited Edition ma 42 mm średnicy i 10,8 mm grubości, co daje całkiem „zgrabny” i proporcjonalnie zbudowany sportowy zegarek.
Kształt koperty jest jednocześnie klasyczny i bardzo nowoczesny. Klasyka to jej okrągły kształt i łagodnie wyprowadzone szerokie u podstawy i zwężające się ku końcom uszy, co jest cenionym kanonem, jeśli chodzi o wygląd zegarków. Nowoczesność wyraża się – poza zastosowanym materiałem – poprzez bardzo wyraziste linie obudowy, jej krawędzie i ostre ścięcia, podkreślane obróbką powierzchniową w postaci szczotkowania i polerowania.
Zegarek robi doskonale wrażenie, tak estetyczne - ze względu na wzornictwo, jak i oferowaną jakość, bo przecież w linii Attesa możemy się spodziewać naprawdę świetnej jakości wykonania. Po prawej stronie koperty znajduje się koronka, a po obu jej stronach przyciski w kształcie grzybków do obsługi licznych funkcji zegarka.
Spód to pełny dekiel, płaski i zapewne wpływający pozytywnie na komfort użytkowania. Jest on kołowo szczotkowany. Na krawędzi wygrawerowano podstawowe informacje o tym modelu, a centralnie umieszczono logo i nazwę lądownika. Po przeciwnej stronie, od frontu, kopertę wieńczy stała, nie obrotowa luneta. Ma ona czarną wkładkę na której naniesiono skróty nazw miast reprezentujących 26 stref czasowych. Okala ona szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną, które chroni nietuzinkową tarczę.
Efektowna, strukturalna tarcza w barwie nieba
No właśnie.
Efektowna, strukturalna tarcza zegarka ma kolorystykę inspirowaną barwami nieba. Wykonana jest z poliwęglanu pochodzącego z recyklingu, zadrukowanego za pomocą kolorowego atramentu strukturalnego opracowanego przez FUJIFILM Corporation.
Tarcza odbija i załamuje światło w różny sposób, tworząc gamę odcieni od fioletu do błękitu, a piękne kolory są podkreślone srebrzystymi akcentami, które tworzą skojarzenie z widokiem małego wszechświata, który jest wypełniony połyskującymi gwiazdami i mgławicami. Bardzo efektownie się to prezentuje. Czasem zachwycamy się w zegarkach efektami pracy rzemieślniczej, dawnymi metodami. Tutaj świetny efekt wizualny zapewnia nowoczesna technologia i wykonanie, co doskonale współgra ze współczesnymi możliwościami.
Sercem tego nowoczesnego czasomierza jest mechanizm Citizen Cal.H800, który oferuje dokładność na poziomie ±15 sekund miesięcznie. Gdy nie jest dostępna opcja synchronizacji, jest zasilany światłem, czyli ma zaimplementowaną technologię Eco-Drive. W pełni naładowany akumulator zegarka może pracować do 10 miesięcy w trybie oszczędzania energii. Synchronizacja odbywa się drogą radiową, co daje odchyłki rzędu do 1 s na… 1 000 000 lat.
Do dyspozycji jest także funkcja dodatkowa wskazania czasu światowego, jak i wieczny kalendarz. Jest także opcja odczytu aktualnego stanu danej funkcji.
Zasilanie światłem wymusza od tej atrakcyjnej tarczy jeszcze częściowej transparentności, by zasilić umieszczone pod nią ogniwa fotowoltaiczne.
Wiele funkcji dodatkowych i wysoka czytelność
Od strony funkcjonalnej nowy model Citizen Attesa Hakuto-R o nr ref. AT8285-68Z to sterowany radiowo zegarek Eco-Drive wyposażony w Direct Flight, funkcję, która umożliwia łatwą regulację godziny i daty w 26 strefach czasowych za pomocą jednego obrotu koronki. Do tego do dyspozycji mamy wspomniane już stoper i wieczny kalendarz.
Mimo wielu funkcji i absorbującego wyglądu, zegarek jest czytelny. Nowoczesne wskazówki są obficie pokryte masą luminescencyjną. Nakładane indeksy na wyraźnie trójwymiarowym, czarnym pierścieniu na krawędzi tarczy nachodzą na barwny cyferblat. One również mają warstwę masy świecącej. Na godzinie 3. jest okienko datownika.
Po lewej stronie widoczna jest natomiast delikatnie wyznaczona tarcza wskazująca czas w trybie 24-godzinnym. Na godzinach 12. i 6. są dwie subtarcze wyznaczone w sposób bardziej wyrazisty przez nakładane czarne pierścienie. Odczytamy tam upływające minuty mierzone za pomocą stopera, który jest również zaimplementowany, oraz rezerwę chodu. Na dolnej tarczy prezentowane są ułamki sekund stopera do 1/20 sekundy, dzień tygodnia i informacja o synchronizacji.
Citizen Attesa Hakuto-R Limited Edition – dostępność i cena
Zegarek otrzymujemy na bransolecie, oczywiście tytanowej, o szczotkowanych powierzchniach i polerowanych krawędziach. Ma ona konstrukcję bazującą na połączonych ogniwach w kształcie spłaszczonej litery H.
Prezentowany model Citizen Attesa Hakuto-R Limited Edition o nr ref. AT8285-68Z ma premierę w Polsce w listopadzie 2023 roku. Zegarek jest limitowany do 2 700 egzemplarzy na cały świat, a jego cena katalogowa to 6 900 złotych.
Szukasz informacji o nowościach marki Citizen i recenzji zegarków? Sprawdź nasze pozostałe publikacje - zegarki Citizen.
06:20 06.11.2023Zegarki
Citizen Attesa Hakuto-R Limited Edition. Jednocześnie klasyczny i bardzo nowoczesny
Tagi:
zegarki sportowezegarki kwarcowezegarki młodzieżowezegarek męski na bransoleciejapoński zegarekzegar sterowany radiowozegarki japońskiechronografzegarek na prezent

REKLAMA

Sprężyna w bębnie. Zależności, serwis, dobór
W publikacji "Mechanizmy Zegarowe" Profesora Zdzisława Mrugalskiego, autor przeprowadził bardzo szczegółowe rozważania na temat wymogów stawianych sprężynie w zegarowym b ...

Sylwetki wielkich zegarmistrzów: Abraham-Louis Breguet - zegarmistrz urodzony by odnieść sukces.
W zachodniej Szwajcarii, nad brzegiem malowniczego jeziora Neuchâtel, 10 stycznia 1747 roku urodził się pierwszy syn Janas-Louisa Breguet i Suzanne-Marguerite Bollein. Ab ...

Omega: Master Co-axial
Pierwszy krok w rewolucji Co-Axial marki Omega, nastąpił w roku 1999 r., wraz z pierwszą prezentacją tegoż wychwytu; w 2007 roku , firma zaprezentowała mechanizm kaliber ...

Tissot odnawia partnerstwo z MotoGP i ma nowego ambasadora marki
Marki Tissot przedstawiać nie trzeba. Firma ta jest obecna w samym sercu szwajcarskiego zegarmistrzostwa od 1853 roku. Na przestrzeni lat tworzyła i nadal tworzy zegarki ...

Wielkie zegarmistrzostwo z niewielkiego kraju. Top 3 marki zegarkowe z Austrii
Kontynuując cykl publikacji na portalu Zegarki i Pasja, w którym prezentujemy i przybliżamy sylwetki producentów zegarków z odległych krajów z perspektywy Polski, często ...

CODE41 T360 Tourbillon. Pierwszy zegarek z tourbillonem tej młodej marki!
CODE41 to bardzo młoda firma zegarmistrzowska. Marka powstała w 2016 roku. Jej założycielem jest Claudio D'Amore, a siedziba firmy znajduje się w Lozannie w Szwajcarii. W ...

Praktyczna, klasyczna, kobieca. Certina DS-6 Lady
14 lutego. Dzień, który na stałe wpisał się już w naszą rzeczywistość, jako święto zakochanych. Popularne i obchodzone co roku Walentynki. A skoro są zakochani, jest ich ...

Citizen Tsuyosa Automatic. Fenomen w gamie zegarków japońskiego producenta
Bransolety zintegrowane z kopertami i żywe kolory tarcz to zdecydowanie jedne z najważniejszych trendów stylistycznych w branży zegarmistrzowskiej w okresie ostatnich dwó ...

Yema Yachtingraf Tourbillon Mareographe. Wyjątkowy zegarek z okazji 75-lecia marki
W przepięknie położonej dolinie nad rzeką Doubs we wschodniej Francji, 5 kilometrów od granicy ze Szwajcarią i 10 kilometrów od Le Locle, leży małe, urokliwe miasteczko M ...

Pierwszy butik Jaeger-LeCoultre w Monachium już otwarty
Prestiżowa marka Jaeger-LeCoultre ogłosiła otwarcie nowego butiku w samym sercu Monachium. Butik, położony w doskonałej lokalizacji przy Maximilianstraße 24, zajmuje dwa ...

G-SHOCK League of Legends. Zegarki, które przenoszą w świat fantasy
Japońskie marka G-SHOCK nie zwalnia tempa, nawet na moment. Liczba nowych modeli w wielu wariantach czy też limitowane serie zegarków pojawiają się tak szybko, że trzeba ...

Smok Wawelski powraca… na nadgarstki. Premiera nowych zegarków Błonie!
W listopadzie prezentowaliśmy relację ze spotkania w pracowni marki Błonie (Notatki z prywatki z Błonie), wspominaliśmy w niej, iż polska firma szykuje ciekawe nowości, k ...