Citizen Attesa to zaawansowana technicznie, ale i charakteryzująca się świetną jakością wykonania linia zegarków tej cenionej japońskiej marki. Dziś zaprezentujemy nowy model z tej kolekcji - Citizen HAKUTO-R, zegarek inspirowany podróżą HAKUTO-R, czyli lądownika księżycowego opracowanego przez japońsko-europejskie konsorcjum iSpace.
Nazwa ta w języku japońskim oznacza białego królika. HAKUTO-R miał wylądować w kraterze Atlas, na obszarze Mare Frigoris (Morza Zimna). Misja pod tym względem zakończyła się niepowodzeniem, ale było to przedsięwzięcie pozwalające zebrać wiele doświadczeń, i jednocześnie była to najdłuższa podróż kosmiczna finansowana ze środków prywatnych. iSpace to globalna firma zajmująca się transportem oraz eksploracją kosmiczną. Marka Citizen jest partnerem korporacyjnym programu HAKUTO-R firmy iSpace od 2019 roku. Citizen w ramach wsparcia dostarczył części wykonane ze swojego opatentowanego stopu Super TitanumTM do nóg lądownika księżycowego. Prezentowany zegarek jest wykonany z tego samego materiału. To limitowana do 2700 sztuk edycja modelu z linii Attesa.
Podróż lądownika księżycowego
Zegarek jest wyposażony w najnowsze technologie marki Citizen, a jego projekt – jak wspomniałem - czerpie inspirację z podróży lądownika księżycowego.
Prezentowany dziś, nowy zegarek to kontynuacja tej serii.
Przedstawialiśmy już dotychczas dwa modele inspirowane przedsięwzięciem kosmicznym z udziałem lądownika Hakuto-R, możecie je poznać tu: Citizen leci na Księżyc. Wizualnie jeden z nich nawiązywał do jasnej, a drugi do ciemnej strony Księżyca.
Jak wspomniałem, koperta Citizen Attesa Hakuto-R Limited Edition jest wykonana z Super TitaniumTM, czyli tego samego materiału, który został użyty do wykonania nóg lądownika księżycowego, Dutatect z powłoką DLC. W Japonii w latach 60. XX wieku tytan został poddany badaniom, a założone przez Citizen laboratorium rozpoczęło szereg badań technologicznych zajmujących się opracowywaniem kopert zegarków wykonanych właśnie z wówczas nowych materiałów. Po przezwyciężeniu wielu problemów związanych z obróbką tytanu, w 1970 roku Citizen wypuścił pierwszy na świecie zegarek z solidną tytanową obudową: X-8 Chronometer.
Nazwa była kombinacją symbolu „X” - oznaczającego nieznane, z cyfrą „8”, która przywołuje symbol nieskończoności. Cyfra ta ma też wyrażać niemal nieograniczone możliwości materiału jakim jest tytan, stosunkowo nieznanego wówczas, kojarzonego z podróżami w kosmos i przyszłością. Tytan ma bardzo wiele zalet.
Wytrzymałość, lekkość, hipoalergiczność. W wersji Duratect także podwyższoną twardość, a dzięki temu odporność na zarysowania. Powłoka DLC jeszcze bardziej wzmacnia ten efekt.
Jednocześnie klasyczny i bardzo nowoczesny
Koperta Attesa Hakuto-R Limited Edition ma 42 mm średnicy i 10,8 mm grubości, co daje całkiem „zgrabny” i proporcjonalnie zbudowany sportowy zegarek.
Kształt koperty jest jednocześnie klasyczny i bardzo nowoczesny. Klasyka to jej okrągły kształt i łagodnie wyprowadzone szerokie u podstawy i zwężające się ku końcom uszy, co jest cenionym kanonem, jeśli chodzi o wygląd zegarków. Nowoczesność wyraża się – poza zastosowanym materiałem – poprzez bardzo wyraziste linie obudowy, jej krawędzie i ostre ścięcia, podkreślane obróbką powierzchniową w postaci szczotkowania i polerowania.
Zegarek robi doskonale wrażenie, tak estetyczne - ze względu na wzornictwo, jak i oferowaną jakość, bo przecież w linii Attesa możemy się spodziewać naprawdę świetnej jakości wykonania. Po prawej stronie koperty znajduje się koronka, a po obu jej stronach przyciski w kształcie grzybków do obsługi licznych funkcji zegarka.
Spód to pełny dekiel, płaski i zapewne wpływający pozytywnie na komfort użytkowania. Jest on kołowo szczotkowany. Na krawędzi wygrawerowano podstawowe informacje o tym modelu, a centralnie umieszczono logo i nazwę lądownika. Po przeciwnej stronie, od frontu, kopertę wieńczy stała, nie obrotowa luneta. Ma ona czarną wkładkę na której naniesiono skróty nazw miast reprezentujących 26 stref czasowych. Okala ona szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną, które chroni nietuzinkową tarczę.
Efektowna, strukturalna tarcza w barwie nieba
No właśnie.
Efektowna, strukturalna tarcza zegarka ma kolorystykę inspirowaną barwami nieba. Wykonana jest z poliwęglanu pochodzącego z recyklingu, zadrukowanego za pomocą kolorowego atramentu strukturalnego opracowanego przez FUJIFILM Corporation.
Tarcza odbija i załamuje światło w różny sposób, tworząc gamę odcieni od fioletu do błękitu, a piękne kolory są podkreślone srebrzystymi akcentami, które tworzą skojarzenie z widokiem małego wszechświata, który jest wypełniony połyskującymi gwiazdami i mgławicami. Bardzo efektownie się to prezentuje. Czasem zachwycamy się w zegarkach efektami pracy rzemieślniczej, dawnymi metodami. Tutaj świetny efekt wizualny zapewnia nowoczesna technologia i wykonanie, co doskonale współgra ze współczesnymi możliwościami.
Sercem tego nowoczesnego czasomierza jest mechanizm Citizen Cal.H800, który oferuje dokładność na poziomie ±15 sekund miesięcznie. Gdy nie jest dostępna opcja synchronizacji, jest zasilany światłem, czyli ma zaimplementowaną technologię Eco-Drive. W pełni naładowany akumulator zegarka może pracować do 10 miesięcy w trybie oszczędzania energii. Synchronizacja odbywa się drogą radiową, co daje odchyłki rzędu do 1 s na… 1 000 000 lat.
Do dyspozycji jest także funkcja dodatkowa wskazania czasu światowego, jak i wieczny kalendarz. Jest także opcja odczytu aktualnego stanu danej funkcji.
Zasilanie światłem wymusza od tej atrakcyjnej tarczy jeszcze częściowej transparentności, by zasilić umieszczone pod nią ogniwa fotowoltaiczne.
Wiele funkcji dodatkowych i wysoka czytelność
Od strony funkcjonalnej nowy model Citizen Attesa Hakuto-R o nr ref. AT8285-68Z to sterowany radiowo zegarek Eco-Drive wyposażony w Direct Flight, funkcję, która umożliwia łatwą regulację godziny i daty w 26 strefach czasowych za pomocą jednego obrotu koronki. Do tego do dyspozycji mamy wspomniane już stoper i wieczny kalendarz.
Mimo wielu funkcji i absorbującego wyglądu, zegarek jest czytelny. Nowoczesne wskazówki są obficie pokryte masą luminescencyjną. Nakładane indeksy na wyraźnie trójwymiarowym, czarnym pierścieniu na krawędzi tarczy nachodzą na barwny cyferblat. One również mają warstwę masy świecącej. Na godzinie 3. jest okienko datownika.
Po lewej stronie widoczna jest natomiast delikatnie wyznaczona tarcza wskazująca czas w trybie 24-godzinnym. Na godzinach 12. i 6. są dwie subtarcze wyznaczone w sposób bardziej wyrazisty przez nakładane czarne pierścienie. Odczytamy tam upływające minuty mierzone za pomocą stopera, który jest również zaimplementowany, oraz rezerwę chodu. Na dolnej tarczy prezentowane są ułamki sekund stopera do 1/20 sekundy, dzień tygodnia i informacja o synchronizacji.
Citizen Attesa Hakuto-R Limited Edition – dostępność i cena
Zegarek otrzymujemy na bransolecie, oczywiście tytanowej, o szczotkowanych powierzchniach i polerowanych krawędziach. Ma ona konstrukcję bazującą na połączonych ogniwach w kształcie spłaszczonej litery H.
Prezentowany model Citizen Attesa Hakuto-R Limited Edition o nr ref. AT8285-68Z ma premierę w Polsce w listopadzie 2023 roku. Zegarek jest limitowany do 2 700 egzemplarzy na cały świat, a jego cena katalogowa to 6 900 złotych.
Szukasz informacji o nowościach marki Citizen i recenzji zegarków? Sprawdź nasze pozostałe publikacje - zegarki Citizen.
06:20 06.11.2023Zegarki
Citizen Attesa Hakuto-R Limited Edition. Jednocześnie klasyczny i bardzo nowoczesny
Tagi:

Radziecki przemysł zegarkowy – rys historyczny
Przemysł zegarmistrzowski, który na terenach i za czasów Związku Radzieckiego był silny i potężny, dysponował licznymi zakładami produkującymi ogromne liczby czasomierzy ...

Muzeum Zegarów - historia Muzeum Rzemiosł Artystycznych i Precyzyjnych Januszkiewicza w Warszawie
Cechowe Muzeum Rzemiosł Artystycznych i Precyzyjnych wywodzi się z lat sześćdziesiątych poprzedniego wieku, a od początku lat siedemdziesiątych zlokalizowane jest na ulic ...

Czy określenia replika i podróbka zegarka oznaczają to samo?
Jak przystało na fana zegarków, od wielu lat staram się poszerzać wiedzę w zakresie zegarmistrzostwa – czytam fachowe książki, szukam ciekawych informacji w internecie, ś ...

Oris Great Barrier Reef Limited Edition IV. Koralowce i lazurowa woda oceanu
Marka Oris prezentuje kolejne wcielenie bestsellerowego modelu Aquis. Przedstawiamy więc limitowaną edycję (2000 sztuk) stworzoną dla wsparcia australijskiej organizacji ...

Oris Hölstein Edition 2024. Urodzinowa edycja przypadająca na 120-lecie marki
Marka Oris co roku swoich fanów i miłośników raczy specjalnymi edycjami zegarków. Hölstein Edition to ukłon wobec swojej własnej historii, czyli tak jakby hołd kierowany ...

Video recenzja: Davosa Ternos Professional 68H Automatic
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji zegarka Ternos Professional 68H Automatic marki Davosa. Nasz redakcyjny kolega Adrian prezentował ten model niedawno w formie klas ...

MD Watches. Dopracowane, nietuzinkowe zegarki z Irlandii (AuroChronos 2025)
Irlandia to kraj, który kojarzy mi się z Guinessem, Świętym Patrykiem, The O'Reillys and the Paddyhats, Tullamore Dew i koniczyną. Ta zielona wyspa, na której żyje około ...

Jubileusz 50. rocznicy budowy zegara na Zamku Królewskim w Warszawie. Podsumowanie działań Cechu
Na łamach naszego portalu informowaliśmy już o jubileuszu 50. rocznicy budowy zegara na Zamku Królewskim w Warszawie i wybranych działaniach Cechu Złotników, Zegarmistrzó ...

Roamer Helios Power. Chronograf z tytanu, zasilany energią światła!
Roamer to szwajcarska marka, która relatywnie często gości na łamach naszego portalu, ponieważ oferuje ciekawe, atrakcyjne pod względem wyglądu i funkcji dodatkowych, a t ...

Zenith G.F.J. Zegarek na miarę 160-lecia historii precyzji i dążenia do perfekcji
Zenith to prestiżowa marka, która od ponad półtora wieku wyznacza standardy w świecie szwajcarskiego zegarmistrzostwa. W 2025 roku, celebrując swoje 160-lecie, Zenith wpr ...

Recenzja: Davosa Argonautic Antarctica Limited. Specjalna edycja na polski rynek
Davosa to rodzinna szwajcarska firma. Jej początków doszukujemy się przed ponad 200 laty, kiedy to funkcjonowała w branży pod marką Hassler. Davosa - jako nazwa kolekcji ...

Nowy zegar Tissot i rozszerzenie współpracy z NBA, WNBA i NBA G League!
Na początku 2025 roku marka Tissot, National Basketball Association (NBA), Women’s National Basketball Association (WNBA) i NBA G League ogłosiły przedłużenie swojej glob ...
0 Komentarzy
Średnia 0.00