Citizen Attesa to zaawansowana technicznie, ale i charakteryzująca się świetną jakością wykonania linia zegarków tej cenionej japońskiej marki. Dziś zaprezentujemy nowy model z tej kolekcji - Citizen HAKUTO-R, zegarek inspirowany podróżą HAKUTO-R, czyli lądownika księżycowego opracowanego przez japońsko-europejskie konsorcjum iSpace.
Nazwa ta w języku japońskim oznacza białego królika. HAKUTO-R miał wylądować w kraterze Atlas, na obszarze Mare Frigoris (Morza Zimna). Misja pod tym względem zakończyła się niepowodzeniem, ale było to przedsięwzięcie pozwalające zebrać wiele doświadczeń, i jednocześnie była to najdłuższa podróż kosmiczna finansowana ze środków prywatnych. iSpace to globalna firma zajmująca się transportem oraz eksploracją kosmiczną. Marka Citizen jest partnerem korporacyjnym programu HAKUTO-R firmy iSpace od 2019 roku. Citizen w ramach wsparcia dostarczył części wykonane ze swojego opatentowanego stopu Super TitanumTM do nóg lądownika księżycowego. Prezentowany zegarek jest wykonany z tego samego materiału. To limitowana do 2700 sztuk edycja modelu z linii Attesa.
Podróż lądownika księżycowego
Zegarek jest wyposażony w najnowsze technologie marki Citizen, a jego projekt – jak wspomniałem - czerpie inspirację z podróży lądownika księżycowego.
Prezentowany dziś, nowy zegarek to kontynuacja tej serii.
Przedstawialiśmy już dotychczas dwa modele inspirowane przedsięwzięciem kosmicznym z udziałem lądownika Hakuto-R, możecie je poznać tu: Citizen leci na Księżyc. Wizualnie jeden z nich nawiązywał do jasnej, a drugi do ciemnej strony Księżyca.
Jak wspomniałem, koperta Citizen Attesa Hakuto-R Limited Edition jest wykonana z Super TitaniumTM, czyli tego samego materiału, który został użyty do wykonania nóg lądownika księżycowego, Dutatect z powłoką DLC. W Japonii w latach 60. XX wieku tytan został poddany badaniom, a założone przez Citizen laboratorium rozpoczęło szereg badań technologicznych zajmujących się opracowywaniem kopert zegarków wykonanych właśnie z wówczas nowych materiałów. Po przezwyciężeniu wielu problemów związanych z obróbką tytanu, w 1970 roku Citizen wypuścił pierwszy na świecie zegarek z solidną tytanową obudową: X-8 Chronometer.
Nazwa była kombinacją symbolu „X” - oznaczającego nieznane, z cyfrą „8”, która przywołuje symbol nieskończoności. Cyfra ta ma też wyrażać niemal nieograniczone możliwości materiału jakim jest tytan, stosunkowo nieznanego wówczas, kojarzonego z podróżami w kosmos i przyszłością. Tytan ma bardzo wiele zalet.
Wytrzymałość, lekkość, hipoalergiczność. W wersji Duratect także podwyższoną twardość, a dzięki temu odporność na zarysowania. Powłoka DLC jeszcze bardziej wzmacnia ten efekt.
Jednocześnie klasyczny i bardzo nowoczesny
Koperta Attesa Hakuto-R Limited Edition ma 42 mm średnicy i 10,8 mm grubości, co daje całkiem „zgrabny” i proporcjonalnie zbudowany sportowy zegarek.
Kształt koperty jest jednocześnie klasyczny i bardzo nowoczesny. Klasyka to jej okrągły kształt i łagodnie wyprowadzone szerokie u podstawy i zwężające się ku końcom uszy, co jest cenionym kanonem, jeśli chodzi o wygląd zegarków. Nowoczesność wyraża się – poza zastosowanym materiałem – poprzez bardzo wyraziste linie obudowy, jej krawędzie i ostre ścięcia, podkreślane obróbką powierzchniową w postaci szczotkowania i polerowania.
Zegarek robi doskonale wrażenie, tak estetyczne - ze względu na wzornictwo, jak i oferowaną jakość, bo przecież w linii Attesa możemy się spodziewać naprawdę świetnej jakości wykonania. Po prawej stronie koperty znajduje się koronka, a po obu jej stronach przyciski w kształcie grzybków do obsługi licznych funkcji zegarka.
Spód to pełny dekiel, płaski i zapewne wpływający pozytywnie na komfort użytkowania. Jest on kołowo szczotkowany. Na krawędzi wygrawerowano podstawowe informacje o tym modelu, a centralnie umieszczono logo i nazwę lądownika. Po przeciwnej stronie, od frontu, kopertę wieńczy stała, nie obrotowa luneta. Ma ona czarną wkładkę na której naniesiono skróty nazw miast reprezentujących 26 stref czasowych. Okala ona szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną, które chroni nietuzinkową tarczę.
Efektowna, strukturalna tarcza w barwie nieba
No właśnie.
Efektowna, strukturalna tarcza zegarka ma kolorystykę inspirowaną barwami nieba. Wykonana jest z poliwęglanu pochodzącego z recyklingu, zadrukowanego za pomocą kolorowego atramentu strukturalnego opracowanego przez FUJIFILM Corporation.
Tarcza odbija i załamuje światło w różny sposób, tworząc gamę odcieni od fioletu do błękitu, a piękne kolory są podkreślone srebrzystymi akcentami, które tworzą skojarzenie z widokiem małego wszechświata, który jest wypełniony połyskującymi gwiazdami i mgławicami. Bardzo efektownie się to prezentuje. Czasem zachwycamy się w zegarkach efektami pracy rzemieślniczej, dawnymi metodami. Tutaj świetny efekt wizualny zapewnia nowoczesna technologia i wykonanie, co doskonale współgra ze współczesnymi możliwościami.
Sercem tego nowoczesnego czasomierza jest mechanizm Citizen Cal.H800, który oferuje dokładność na poziomie ±15 sekund miesięcznie. Gdy nie jest dostępna opcja synchronizacji, jest zasilany światłem, czyli ma zaimplementowaną technologię Eco-Drive. W pełni naładowany akumulator zegarka może pracować do 10 miesięcy w trybie oszczędzania energii. Synchronizacja odbywa się drogą radiową, co daje odchyłki rzędu do 1 s na… 1 000 000 lat.
Do dyspozycji jest także funkcja dodatkowa wskazania czasu światowego, jak i wieczny kalendarz. Jest także opcja odczytu aktualnego stanu danej funkcji.
Zasilanie światłem wymusza od tej atrakcyjnej tarczy jeszcze częściowej transparentności, by zasilić umieszczone pod nią ogniwa fotowoltaiczne.
Wiele funkcji dodatkowych i wysoka czytelność
Od strony funkcjonalnej nowy model Citizen Attesa Hakuto-R o nr ref. AT8285-68Z to sterowany radiowo zegarek Eco-Drive wyposażony w Direct Flight, funkcję, która umożliwia łatwą regulację godziny i daty w 26 strefach czasowych za pomocą jednego obrotu koronki. Do tego do dyspozycji mamy wspomniane już stoper i wieczny kalendarz.
Mimo wielu funkcji i absorbującego wyglądu, zegarek jest czytelny. Nowoczesne wskazówki są obficie pokryte masą luminescencyjną. Nakładane indeksy na wyraźnie trójwymiarowym, czarnym pierścieniu na krawędzi tarczy nachodzą na barwny cyferblat. One również mają warstwę masy świecącej. Na godzinie 3. jest okienko datownika.
Po lewej stronie widoczna jest natomiast delikatnie wyznaczona tarcza wskazująca czas w trybie 24-godzinnym. Na godzinach 12. i 6. są dwie subtarcze wyznaczone w sposób bardziej wyrazisty przez nakładane czarne pierścienie. Odczytamy tam upływające minuty mierzone za pomocą stopera, który jest również zaimplementowany, oraz rezerwę chodu. Na dolnej tarczy prezentowane są ułamki sekund stopera do 1/20 sekundy, dzień tygodnia i informacja o synchronizacji.
Citizen Attesa Hakuto-R Limited Edition – dostępność i cena
Zegarek otrzymujemy na bransolecie, oczywiście tytanowej, o szczotkowanych powierzchniach i polerowanych krawędziach. Ma ona konstrukcję bazującą na połączonych ogniwach w kształcie spłaszczonej litery H.
Prezentowany model Citizen Attesa Hakuto-R Limited Edition o nr ref. AT8285-68Z ma premierę w Polsce w listopadzie 2023 roku. Zegarek jest limitowany do 2 700 egzemplarzy na cały świat, a jego cena katalogowa to 6 900 złotych.
Szukasz informacji o nowościach marki Citizen i recenzji zegarków? Sprawdź nasze pozostałe publikacje - zegarki Citizen.
06:20 06.11.2023Zegarki
Citizen Attesa Hakuto-R Limited Edition. Jednocześnie klasyczny i bardzo nowoczesny
Tagi:
zegarek męski na bransoleciezegarki sportowezegarki japońskiezegar sterowany radiowozegarki młodzieżowezegarki kwarcowejapoński zegarekzegarek na prezentchronograf
TAG Heuer – powstanie i dzieje marki, wraz z tłem historycznym
Historia znanej współcześnie marki TAG Heuer, będącej jedną z najstarszych firm w branży zegarmistrzowskiej, jest momentami nieco banalna, a zarazem wyjątkowa i fascynują ...
Sylwetki wielkich zegarmistrzów: Florentine Ariosto Jones – IWC
W odległości 300 mil od Nowego Yorku, w stanie New Hampshire, znajduje się miasteczko Rumney, gdzie piętnastego lutego 1841 roku urodził się Florentine Ariosto Jones, Syn ...
Pierwszy Kurs Wiedzy Zegarmistrzowskiej dla Kolekcjonerów i Amatorów w Zegarmistrzowskiej - relacja!
Ile razy zdarzyło się wam utknąć na prostym problemie związanym z waszym zegarkiem? Jak często zadajecie sobie któreś z pytań: - po co te wszystkie zegarkowe kamienie? - ...
Zegarek z zielonego marmuru. Bulgari Octo Finissimo Tourbillon Marble
Pokaz zegarmistrzowskich umiejętności w wydaniu Bulgari mieliśmy okazję oglądać już niejednokrotnie. Producent słynący z tworzenia ultracienkich zegarków mechanicznych pr ...
Tudor Pelagos FXD. Diver wykonany we współpracy z czynnymi wojskowymi
Już od połowy lat 50. XX wieku divery od Tudora można było zobaczyć na nadgarstkach żołnierzy marynarki wojennej USA. W 1958 roku marka ta oficjalnie zagościła w US Navy, ...
Certina DS+ Black Edition. Seria DS+ poszerza się o czarny wariant
Innowacyjny model, a w zasadzie kolekcja Certina DS+ zainaugurowała nową koncepcję zegarków, oferując wiele stylów w jednym modelu. Korzystając z opcji, jakie w tej serii ...
Seiko Black Series Prospex. Zegarki widziane przez noktowizor
Seria Prospex to wielka część globalnego sukcesu marki Seiko. Charakterystyczne logo X na stałe wkroczyło do świadomości ludzi zainteresowanych zegarmistrzostwem. Zwłaszc ...
Krayon upraszcza innowacyjne wskazanie wschodów i zachodów słońca!
Inżynierowie, zegarmistrzowie w firmie Krayon pielęgnowali swoje marzenie, aby móc poznać czas wschodu i zachodu słońca w dowolnym miejscu na kuli ziemskiej, dzięki urząd ...
Frederique Constant Classic Tourbillon Manufacture Aventurine. Każdy jest niepowtarzalny
W zegarmistrzostwie tourbillon to jeden wyższych poziomów w zakresie kompetencji technicznych danej firmy, to czasami także pokaz możliwości danej marki. A co do zegarków ...
Omega Seamaster Diver 300M. Nowe zegarki w dwóch wersjach i bez daty
Marka Omega właśnie wprowadziła do swojej oferty Seamastera 300M z czarną tarczą wykonaną z aluminium i bez datownika, którego zapowiedź widzieliśmy podczas Igrzysk Olimp ...
Pierwsza kolekcja spinek do mankietów marki Doxa
Szwajcarska firma zegarmistrzowska Doxa, znana ze swoich zegarków dla nurków, postanowiła wprowadzić na rynek swoją pierwszą linię akcesoriów. Inspiracją dla niej stała s ...
Video recenzja: Davosa Ternos Professional 68H Automatic
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji zegarka Ternos Professional 68H Automatic marki Davosa. Nasz redakcyjny kolega Adrian prezentował ten model niedawno w formie klas ...