• Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Citizen

Citizen Attesa Hakuto-R Limited Edition. Jednocześnie klasyczny i bardzo nowoczesny


Citizen Attesa to zaawansowana technicznie, ale i charakteryzująca się świetną jakością wykonania linia zegarków tej cenionej japońskiej marki. Dziś zaprezentujemy nowy model z tej kolekcji - Citizen HAKUTO-R, zegarek inspirowany podróżą HAKUTO-R, czyli lądownika księżycowego opracowanego przez japońsko-europejskie konsorcjum iSpace.

Nazwa ta w języku japońskim oznacza białego królika. HAKUTO-R miał wylądować w kraterze Atlas, na obszarze Mare Frigoris (Morza Zimna). Misja pod tym względem zakończyła się niepowodzeniem, ale było to przedsięwzięcie pozwalające zebrać wiele doświadczeń, i jednocześnie była to najdłuższa podróż kosmiczna finansowana ze środków prywatnych. iSpace to globalna firma zajmująca się transportem oraz eksploracją kosmiczną. Marka Citizen jest partnerem korporacyjnym programu HAKUTO-R firmy iSpace od 2019 roku. Citizen w ramach wsparcia dostarczył części wykonane ze swojego opatentowanego stopu Super TitanumTM do nóg lądownika księżycowego. Prezentowany zegarek jest wykonany z tego samego materiału. To limitowana do 2700 sztuk edycja modelu z linii Attesa.

Podróż lądownika księżycowego

Zegarek jest wyposażony w najnowsze technologie marki Citizen, a jego projekt – jak wspomniałem - czerpie inspirację z podróży lądownika księżycowego.

Prezentowany dziś, nowy zegarek to kontynuacja tej serii.

Citizen Atessa Hakuto-R o nr ref. AT8285-68Z

Citizen Atessa Hakuto-R o nr ref. AT8285-68Z

Przedstawialiśmy już dotychczas dwa modele inspirowane przedsięwzięciem kosmicznym z udziałem lądownika Hakuto-R, możecie je poznać tu: Citizen leci na Księżyc. Wizualnie jeden z nich nawiązywał do jasnej, a drugi do ciemnej strony Księżyca.

Jak wspomniałem, koperta Citizen Attesa Hakuto-R Limited Edition jest wykonana z Super TitaniumTM, czyli tego samego materiału, który został użyty do wykonania nóg lądownika księżycowego, Dutatect z powłoką DLC. W Japonii w latach 60. XX wieku tytan został poddany badaniom, a założone przez Citizen laboratorium rozpoczęło szereg badań technologicznych zajmujących się opracowywaniem kopert zegarków wykonanych właśnie z wówczas nowych materiałów. Po przezwyciężeniu wielu problemów związanych z obróbką tytanu, w 1970 roku Citizen wypuścił pierwszy na świecie zegarek z solidną tytanową obudową: X-8 Chronometer.

Nazwa była kombinacją symbolu „X” - oznaczającego nieznane, z cyfrą „8”, która przywołuje symbol nieskończoności. Cyfra ta ma też wyrażać niemal nieograniczone możliwości materiału jakim jest tytan, stosunkowo nieznanego wówczas, kojarzonego z podróżami w kosmos i przyszłością. Tytan ma bardzo wiele zalet.

Wytrzymałość, lekkość, hipoalergiczność. W wersji Duratect także podwyższoną twardość, a dzięki temu odporność na zarysowania. Powłoka DLC jeszcze bardziej wzmacnia ten efekt.

Jednocześnie klasyczny i bardzo nowoczesny

Koperta Attesa Hakuto-R Limited Edition ma 42 mm średnicy i 10,8 mm grubości, co daje całkiem „zgrabny” i proporcjonalnie zbudowany sportowy zegarek.

Citizen Atessa Hakuto-R o nr ref. AT8285-68Z

Citizen Atessa Hakuto-R o nr ref. AT8285-68Z

Citizen Atessa Hakuto-R o nr ref. AT8285-68Z

Kształt koperty jest jednocześnie klasyczny i bardzo nowoczesny. Klasyka to jej okrągły kształt i łagodnie wyprowadzone szerokie u podstawy i zwężające się ku końcom uszy, co jest cenionym kanonem, jeśli chodzi o wygląd zegarków. Nowoczesność wyraża się – poza zastosowanym materiałem – poprzez bardzo wyraziste linie obudowy, jej krawędzie i ostre ścięcia, podkreślane obróbką powierzchniową w postaci szczotkowania i polerowania.

Zegarek robi doskonale wrażenie, tak estetyczne - ze względu na wzornictwo, jak i oferowaną jakość, bo przecież w linii Attesa możemy się spodziewać naprawdę świetnej jakości wykonania. Po prawej stronie koperty znajduje się koronka, a po obu jej stronach przyciski w kształcie grzybków do obsługi licznych funkcji zegarka.

Spód to pełny dekiel, płaski i zapewne wpływający pozytywnie na komfort użytkowania. Jest on kołowo szczotkowany. Na krawędzi wygrawerowano podstawowe informacje o tym modelu, a centralnie umieszczono logo i nazwę lądownika. Po przeciwnej stronie, od frontu, kopertę wieńczy stała, nie obrotowa luneta. Ma ona czarną wkładkę na której naniesiono skróty nazw miast reprezentujących 26 stref czasowych. Okala ona szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną, które chroni nietuzinkową tarczę.

Efektowna, strukturalna tarcza w barwie nieba

No właśnie.

Efektowna, strukturalna tarcza zegarka ma kolorystykę inspirowaną barwami nieba. Wykonana jest z poliwęglanu pochodzącego z recyklingu, zadrukowanego za pomocą kolorowego atramentu strukturalnego opracowanego przez FUJIFILM Corporation.

Citizen Atessa Hakuto-R o nr ref. AT8285-68Z

Citizen Atessa Hakuto-R o nr ref. AT8285-68Z

Citizen Atessa Hakuto-R o nr ref. AT8285-68Z

Tarcza odbija i załamuje światło w różny sposób, tworząc gamę odcieni od fioletu do błękitu, a piękne kolory są podkreślone srebrzystymi akcentami, które tworzą skojarzenie z widokiem małego wszechświata, który jest wypełniony połyskującymi gwiazdami i mgławicami. Bardzo efektownie się to prezentuje. Czasem zachwycamy się w zegarkach efektami pracy rzemieślniczej, dawnymi metodami. Tutaj świetny efekt wizualny zapewnia nowoczesna technologia i wykonanie, co doskonale współgra ze współczesnymi możliwościami.

Sercem tego nowoczesnego czasomierza jest mechanizm Citizen Cal.H800, który oferuje dokładność na poziomie ±15 sekund miesięcznie. Gdy nie jest dostępna opcja synchronizacji, jest zasilany światłem, czyli ma zaimplementowaną technologię Eco-Drive. W pełni naładowany akumulator zegarka może pracować do 10  miesięcy w trybie oszczędzania energii. Synchronizacja odbywa się drogą radiową, co daje odchyłki rzędu do 1 s na… 1 000 000 lat.

Do dyspozycji jest także funkcja dodatkowa wskazania czasu światowego, jak i wieczny kalendarz. Jest także opcja odczytu aktualnego stanu danej funkcji.

Zasilanie światłem wymusza od tej atrakcyjnej tarczy jeszcze częściowej transparentności, by zasilić umieszczone pod nią ogniwa fotowoltaiczne.

Wiele funkcji dodatkowych i wysoka czytelność

Od strony funkcjonalnej nowy model Citizen Attesa Hakuto-R o nr ref. AT8285-68Z to sterowany radiowo zegarek Eco-Drive wyposażony w Direct Flight, funkcję, która  umożliwia łatwą regulację godziny i daty w 26 strefach czasowych za pomocą jednego obrotu koronki. Do tego do dyspozycji mamy wspomniane już stoper i wieczny kalendarz.

Citizen Atessa Hakuto-R o nr ref. AT8285-68Z

Citizen Atessa Hakuto-R o nr ref. AT8285-68Z

Citizen Atessa Hakuto-R o nr ref. AT8285-68Z

Mimo wielu funkcji i absorbującego wyglądu, zegarek jest czytelny. Nowoczesne wskazówki są obficie pokryte masą luminescencyjną. Nakładane indeksy na wyraźnie trójwymiarowym, czarnym pierścieniu na krawędzi tarczy nachodzą na barwny cyferblat. One również mają warstwę masy świecącej. Na godzinie 3. jest okienko datownika.

Po lewej stronie widoczna jest natomiast delikatnie wyznaczona tarcza wskazująca czas w trybie 24-godzinnym. Na godzinach 12. i 6. są dwie subtarcze wyznaczone w sposób bardziej wyrazisty przez nakładane czarne pierścienie. Odczytamy tam upływające minuty mierzone za pomocą stopera, który jest również zaimplementowany, oraz rezerwę chodu. Na dolnej tarczy prezentowane są ułamki sekund stopera do 1/20 sekundy, dzień tygodnia i informacja o synchronizacji.

Citizen Attesa Hakuto-R Limited Edition – dostępność i cena

Zegarek otrzymujemy na bransolecie, oczywiście tytanowej, o szczotkowanych powierzchniach i polerowanych krawędziach. Ma ona konstrukcję bazującą na połączonych ogniwach w kształcie spłaszczonej litery H.

Citizen Atessa Hakuto-R o nr ref. AT8285-68Z

Citizen Atessa Hakuto-R o nr ref. AT8285-68Z

Prezentowany model Citizen Attesa Hakuto-R Limited Edition o nr ref. AT8285-68Z ma premierę w Polsce w listopadzie 2023 roku. Zegarek jest limitowany do 2 700 egzemplarzy na cały świat, a jego cena katalogowa to 6 900 złotych.

Szukasz informacji o nowościach marki Citizen i recenzji zegarków? Sprawdź nasze pozostałe publikacje - zegarki Citizen.


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Greenlogic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Czapek & Cie Place Vendôme Complici...
Czapek & Cie Place Vendôme Complici...
05.11.2023
Pokazując tradycyjne rzemiosło. Roa...
Pokazując tradycyjne rzemiosło. Roa...
07.11.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco