• Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Roamer

Orient Star Avant-garde Skeleton. Nowy, ważny zegarek w ofercie japońskiej marki


Marka Orient Star od ponad 70 lat oferuje wysokiej klasy zegarki mechaniczne. Tę markę stworzono w ramach firmy Orient dla osób, które od zegarmistrzostwa i codziennych zegarków oczekują więcej, niż oferują standardowe, trwałe i niedrogie zegarki Orient. W ramach Orient Star japoński producent dostarcza nam zegarki bardziej wyrafinowane, dopieszczone stylistycznie, o wysokiej jakości wykonania. Dziś zaprezentujemy jedną z tegorocznych nowości - model Orient Star Avant-garde Skeleton. Zegarki szkieletowane to jedna z ważniejszych pozycji w ramach oferty tej marki. Dzisiejsi bohaterowie to nowoczesne, sportowe zegarki mechaniczne, dające przy okazji ich użytkowania możliwość pełniejszego podziwiania mikromechaniki w postaci zegarkowego mechanizmu w tradycyjnym wydaniu. To połączenie estetyki sportowej z zegarmistrzowskimi tradycjami, ale w nowoczesnym wydaniu.

Poza sferą stylistyczną, te dwa zegarki są ciekawe również z innego powodu, ważnego dla marki. Zastosowano w nich, jako w sztandarowych, flagowych modelach kolekcji sportowej, pierwszy mechanizm tej japońskiej firmy, w którym użyto krzemowego koła wychwytowe.

Odważne ażurowanie elementów mechanizmu

Modele Avant-garde Skeleton z kolekcji Sports zyskały popularność dzięki swoim dynamicznym projektom i odważnemu ażurowaniu widocznych elementów mechanizmu.

Najnowsze zegarki tej serii ewoluowały do obecnego, wysokiego poziomu związanego z zaawansowaną precyzją oraz futurystycznym wręcz wyglądem, uzyskanym poprzez zachowanie elementów tarczy w połączeniu z takim ażurowaniem mechanizmu, którego wygląd kojarzy się z nowoczesnymi, architektonicznymi konstrukcjami.

Orient Star Avant-garde Skeleton. Nowy, ważny zegarek w ofercie japońskiej marki

Orient Star Avant-garde Skeleton. Nowy, ważny zegarek w ofercie japońskiej marki

Szkieletowanie to działania bazujące na tradycji zegarmistrzowskiej polegającej na odsłanianiu wnętrza zegarkowego serca. W wydaniu tradycyjnym zabieg ten polega najczęściej na zdobieniu mechanizmu, często wzorami florystycznymi. Tutaj połączono te tradycje z bardzo nowoczesnym stylem, technicznym, surowym, ale za należytym wykończeniem elementów.
 
Zegarki typu skeleton przyciągają wzrok właśnie widocznym mechanizmem. To jest najbardziej eksponowana ich część, przykuwająca uwagę. Nowy Orient Star ma też widoczne niejako  warstwy szkieletowanych tarczy i mechanizmu. Górna część z indeksami, tworząca pierwszą warstwę, która de facto jest elementem mocno ażurowanej tarczy, ma odmienny kolor i wykończenie niż widoczne pod nią części górnej płyty mechanizmu.

Biała powierzchnia pozostałości tarczy jest na krawędziach wykończona metaliczną ramką. Znajdujące się niżej elementy mechanizmu są pionowo szczotkowane. Jeszcze niżej widać zdobienie, którego – mówiąc szczerze - nie potrafię dobrze nazwać. To linie na wzór pasów genewskich, ale nie stworzone za sprawą szlifu, ale jakby za sprawą odciśnięcia wzoru ułożonego z drobnych zagłębień. Widać srebrzyste elementy mechanizmu, złote koła zębate, rubinowe kamienne łożyskujące i bardzo ciekawy, wspomniany na wstępie element, czyli krzemowe koło wychwytowe, które jest intensywnie niebieskie.

Orient Star Avant-garde Skeleton. Nowy, ważny zegarek w ofercie japońskiej marki

Orient Star Avant-garde Skeleton. Nowy, ważny zegarek w ofercie japońskiej marki

Na białym pierścieniu, przy krawędzi pozostałości tarczy, nadrukowano podziałkę minutową. Tam są także zamocowane indeksy godzinowe, wielopłaszczyznowe, szczotkowane, o prostokątnym zarysie. Są one w większej części zawieszone w przestrzeni nad mechanizmem. Mają też obfite wypełnienie masą luminescencyjną. Indeks na godzinie 12. jest wyróżniony - to nie prostokąt, a podobnie wykończona rzymska liczba 12.

Bardzo nowoczesny wygląd

Ramiona wskazówek są szerokie i wyraziste. Ich powierzchnia została misternie wykończona, głównie poddana szczotkowaniu. Są one również ażurowane, dlatego przestrzeń w częściach bliżej ich końców jest wypełniona masą świecącą.

Pod osią wskazówek nałożono szaro-stalowy pierścień, który wyznacza obszar pracy małego sekundnika. Nieco mniejsza część niż północno-zachodnia ćwiartka jest wycięta w celu odsłonięcia wspomnianego, niebieskiego koła wychwytowego.

W górnej części tarczy widoczna jest kolejna skala wydzielona podobnym elementem jak ta sekundnika, ale tylko jako niepełne półkole. To skala wskaźnika rezerwy chodu. Wyskalowana do 60 godzin, bo taką rezerwą może poszczycić się zastosowany tu mechanizm, do którego opisu jeszcze wrócę.

Orient Star Avant-garde Skeleton. Nowy, ważny zegarek w ofercie japońskiej marki

Na części mechanizmu widocznej w okolicy godziny 3. nałożono logo marki Orient Star, pod którym nadrukowano nazwę tej firmy i informację o rodzaju naciągu sprężyny napędowej. Tą nowoczesną, zegarkową twarz chroni płaskie szkło szafirowe z nałożoną powłoką antyrefleksyjną SAR (super anti reflective), która – podobno - eliminuje do 99% odbić.

Szkło otacza dość szeroki pierścień lunety. Jest on okrągły i kołowo szczotkowany. Znajduje się w nim sześć symetrycznie rozłożonych otworów ze śrubami imbusowymi.

Ciekawostką jest to, że z krawędzią szkła stykają się tylko wypustki skierowane do wewnątrz w miejscach otworów na śruby. Pomiędzy nimi widoczne są obszary tworzące zagłębioną przestrzeń między szkłem a wewnętrzną krawędzią lunety. Ten element ma bardzo nowoczesny wygląd. Płaska powierzchnia górna jest oddzielona od bocznej, pionowej, również szczotkowanej, polerowanym na wysoki połysk fazowaniem.

Świetnie wykończona koperta zegarka

Także stalowa koperta modelu Orient Star Avant-garde Skeleton, o klasycznym kształcie, jest świetnie wykończona. Jej szczotkowane boki i górne części uszu oddziela od siebie fazowana, ukośna powierzchnia, która poddana została polerowaniu.

Orient Star Avant-garde Skeleton. Nowy, ważny zegarek w ofercie japońskiej marki

Orient Star Avant-garde Skeleton. Nowy, ważny zegarek w ofercie japońskiej marki

Koperta jest okrągła i ma łagodnie wyprowadzone, mięsiste i zwężające się uszy. Średnica tej zegarkowej obudowy wynosi 42,3 mm, grubość 12,4 mm, a wysokość od ucha do ucha to równe 50 mm. Można więc powiedzieć, że to zegarek o dość uniwersalnych rozmiarach i harmonijnej, proporcjonalnej budowie.

Na godzinie 3. umieszczono koronkę. Oczywiście jej czołową część przyozdobiono logo marki.

Od spodu kopertę zamyka kołowo szczotkowany dekiel. Na jego stalowej części wygrawerowano podstawowe informacje o tym modelu zegarka, a środek wypełnia szkło szafirowe ukazujące mechanizm. Tutaj zdecydowanie mniej szkieletowany, niż od strony tarczy.

Mechanizm „in-house” Orient Star F8F64

Widoczny jest wahnik z pasami genewskimi, oraz perłowane powierzchnie niżej położonych elementów. Na wahniku umieszczono nazwę i logo marki Orient Star, a widoczne śrubki zabarwiono na niebiesko. Trzeba przyznać, że to całkiem miły dla oka widok.

Orient Star Avant-garde Skeleton. Nowy, ważny zegarek w ofercie japońskiej marki

Orient Star Avant-garde Skeleton. Nowy, ważny zegarek w ofercie japońskiej marki

Zastosowana tu jednostka o oznaczeniu Orient Star F8F640 to oczywiście mechanizm „in-house” tego japońskiego producenta. Jak wspominałem, ma on 60 godzin rezerwy chodu. Naciąg sprężyny napędowej jest automatyczny. Można go dokręcać koronką. Jest także zaimplementowana funkcja stop sekundy.

Koło wychwytowe jest krzemowe, a łożyskowanie odbywa się na 24 kamieniach. Mechanizm ten oferuje relatywnie wysoką dokładność od +15 sekund do -5 sekund dziennie, co w praktyce oznacza zazwyczaj dużo lepsze parametry.

Orient Star Avant-garde Skeleton o nr ref. Re-bz0001s jest oferowany na stalowej bransolecie zapinanej na potrójnie składaną klamrę z zapięciem zwalnianym przyciskami. Jej konstrukcja jest oparta na połączonych ogniwach w kształcie spłaszczonej litery H.

Dwie wersje zegarka

No, ale na początku artykułu pisałem o dwóch zegarkach.

I jest oczywiście druga wersja tego modelu, widoczna też na zdjęciach już we wcześniejszej części publikacji. Technicznie tożsama, ale różni się atrakcyjnym czarnym kolorem. Czarnym kolorem koperty i czarno szarym zestawieniem, jakie widzimy pod szkłem.

Orient Star Avant-garde Skeleton. Nowy, ważny zegarek w ofercie japońskiej marki

Orient Star Avant-garde Skeleton. Nowy, ważny zegarek w ofercie japońskiej marki

Tu efektowniej wygląda niebieskie koło z krzemu, a czytelność jest na wyższym poziomie, bo indeksy i wskazówki mają taką barwę jak w jasnym modelu, przez co są lepiej widoczne na zdecydowanie ciemniejszym tle.

Różnicą jest także sposób mocowania do nadgarstka.

Dla tej wersji wybrano nylonowy pasek z Cordury. Ma on ciekawy, wyrazisty splot. Pasek zapinany jest także na potrójnie składaną klamrę typu motylkowego w kolorze czarnym oczywiście. Ten zegarek Orient Star ma nr ref. Re-bz0002b.

Orient Star Avant-garde Skeleton – dostępność i cena

Obie prezentowane wersje Orient Star Avant-garde Skeleton Automatic to ciekawe sportowe zegarki ze szkieletowanymi tarczami. Szkieletowanie jest w nowoczesnym technicznym stylu.

Orient Star Avant-garde Skeleton. Nowy, ważny zegarek w ofercie japońskiej marki

Bez wątpienia zegarki te przyciągają wzrok, a zarazem, mimo szkieletowania, zachowują czytelność wskazań. Ich uniwersalny charakter tworzą nieprzesadzone rozmiary koperty, luminescencja, pozwalająca na odczyt czasu w ciemności, oraz wodoszczelność do 100m.

Cena obu wersji Orient Star Avant-garde Skeleton jest taka sama, wynosi 10 386 złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Orient Star znajdują się na portalu na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Orient Star.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

SEIKO 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Prezentujemy: Rado True Square Skel...
Prezentujemy: Rado True Square Skel...
19.07.2023
W końcu jest! Długo wyczekiwany Tis...
W końcu jest! Długo wyczekiwany Tis...
22.07.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco