• Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Roamer

W końcu jest! Długo wyczekiwany Tissot PRX 35mm Automatic


Model PRX szwajcarskiej marki Tissot we współczesnym wydaniu okazał się hitem sprzedażowym, jak i bohaterem wielu zegarkowych dyskusji. Ja dodam od siebie, że zegarek ten dobrze prezentuje się na zdjęciach, ale jeszcze lepiej wygląda na żywo (o czym miałem okazję się przekonać, gdy recenzowaliśmy jedną z jego wersji - Tissot PRX Chronograph Automatic), dlatego każdemu, kto zastanawia się nad wyborem PRXa, zalecam osobisty kontakt z tym modelem. Ta popularność zupełnie nie dziwi - zegarek wygląda świetnie. A nawiązując swoim wyglądem jednocześnie do stylistyki sportowych zegarków z lat 70. XX wieku, która wdarła się przebojem do współczesnego zegarkowego świata, doskonale wpisał się w aktualne trendy i oczekiwania użytkowników.

Précise et Robuste

W 1978 roku Tissot stworzył kwarcowy model z delikatną kopertą, smukłymi indeksami i stalową bransoletą. Jej szerokie, poprzeczne ogniwa, typowe dla ówczesnego designu, były idealnie zintegrowane z płaską kopertą, tworząc jednolitą całość w nowoczesnym stylu.

Kilka lat później marka Tissot zarejestrowała nazwę PRX. Skrót ten oczywiście nie był przypadkowy, „PR” - z języka francuskiego Précise et Robuste - oznacza Precyzyjny i Solidny, a „X” jako rzymska cyfra dziesięć, była odpowiednikiem wodoszczelności zegarka 10 ATM (100m).

Dziś Tissot, odwołując się do swojego dziedzictwa, rozwija współczesną linię PRX.

Tissot PRX

Tissot PRX Automatic

Szwajcarski producent początkowo oferował modele PRX z mechanizmami kwarcowymi, a następnie poszerzył gamę wersji także o zegarki z mechanizmem z automatycznym naciągiem. Były to jednak modele o większym rozmiarze koperty. Miłośnicy oczekiwali na wersje mniejszą z tradycyjnym sercem. No więc marka Tissot, biorąc pod uwagę zdanie klientów, wprowadza właśnie w 2023 roku długo wyczekiwany model PRX z kopertą o średnicy 35 mm z mechanizmem o automatycznym naciągu.

Tym samym kontynuując rozwój linii, która charakteryzuje się niewątpliwym urokiem, oraz nowoczesnym stylem nawiązującym do klimatów retro. Nieco zawiłe – ale tak go odbieram.

Długo wyczekiwany Tissot PRX 35mm Automatic

Wersja z mniejszą kopertą i mechanizmem Powermatic 80 jest uzupełnieniem kolekcji PRX, która cieszy się ogromną popularnością na całym świecie.

W końcu jest! Długo wyczekiwany Tissot PRX 35mm Automatic

Te współczesne zegarki, jak wspomniałem, są inspirowane kultowym modelem Tissot z 1978 roku, wyróżniają się ponadczasowym designem, ale także komfortem użytkowania.

Klasyczny, nieco elegancki, ale nadal sportowy styl modelu Tissot PRX Powermatic 80 przyczynił się do jego niezwykłego sukcesu. Prezentowany model w rozmiarze koperty 35 mm pozwoli skorzystać z zegarka jeszcze szerszemu gronu miłośników - tym ze szczuplejszymi nadgarstkami, oraz tym, którzy po prostu lubią mniejsze zegarki. Tissot pamięta też o kobietach, jest wersja PRX 35mm Automatic wykorzystująca nieco elementów biżuteryjnych, jak masa perłowa.

Zegarki te, dzięki ponadczasowemu projektowi, w dodatku triumfalnie wracającemu na salony, równie dobrze sprawdzą się w sytuacjach wymagających eleganckiego ubioru, jak i do  swobodnych stylizacji, dzięki czemu mogą być dodatkiem na niemal każdą okazję.

Powierzchnia tarczy ma strukturę wafla

W odróżnieniu od wersji PRX 35mm z mechanizmem kwarcowym, wersja mechaniczna charakteryzuje się specjalną tarczą, której powierzchnia ma strukturę wafla.

W końcu jest! Długo wyczekiwany Tissot PRX 35mm Automatic

W końcu jest! Długo wyczekiwany Tissot PRX 35mm Automatic

Znamy już ten wzór z wersji tego modelu Tissot z kopertą o średnicy 40 mm, w której również zastosowano tradycyjny mechanizm mechaniczny.

Nowe zegarki dostępne są w czterech kolorach tarcz: czarnym, zielonym, niebieskim i białym, gdzie w ostatnim z wymienionych wariantów tarcza wykonana jest z masy perłowej, dzięki temu, niezależnie  od płci, każdy znajdzie coś dla siebie. W wersji z białą tarczą wzór „wafelka” sprawia, że ten wariant PRXa - mimo zastosowania masy perłowej - ma bardziej wszechstronny charakter typu „unisex”. Ta wersja może także sprawdzić się na męskim nadgarstku.

Tarcza na krawędzi ma nadrukowaną dobrze widoczną skalę minutową. Nadruki są białe, a w przypadku tarczy z masy perłowej, bardzo jasnej, te nadruki są w kolorze czarnym. W skalę wkomponowano nakładane indeksy godzinowe, w kształcie poziomo ułożonych słupków. Ten na godzinie 12. jest podwójny, a na każdym znaczniku umieszczono paski masy luminescencyjnej. Ramiona wskazówek są relatywnie szerokie, wyraziste, i mają dość prosty kształt z trapezowymi zakończeniami. Mają też bardzo dobrze dobraną długość.

W końcu jest! Długo wyczekiwany Tissot PRX 35mm Automatic

W końcu jest! Długo wyczekiwany Tissot PRX 35mm Automatic

Na nich oczywiście jest także nałożona warstwa masy świecącej, ułatwiająca odczyt wskazań w ciemności. Tarcze chroni szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną.

Koperta i mechanizm zegarka

Średnica stalowej koperty Tissot PRX 35 mm Automatic wynosi oczywiście 35 mm. Grubość to jedynie 10,9 mm. Ma linię delikatnie zarysowanego tonneau, tak jak pierwowzór, zwieńczoną gładkim, cienkim i okrągłym pierścieniem lunety, który ma aż 3 polerowane płaszczyzny.

Na godzinie 3. umieszczono koronkę z logo marki na czołowej części. Korpus koperty jest wykończony poprzez pionowe szczotkowanie powierzchni, oraz podkreślające styl vintage polerowanie krawędzi powstałej poprzez fazowanie. Zdjęcia zegarka sugerują wysoką jakość wykonania, taką jak w modelach dotychczasowych. Ja przypomnę, że mieliśmy w redakcji Zegarki i Pasja bliski kontakt z PRX wyposażonym w stoper, więc tę jakość śmiało mogę potwierdzić. Boczne linie koperty przechodzą bezpośrednio w bransoletę bez tradycyjnych uszu, zachowując harmonię między tymi dwoma elementami. To swego rodzaju zintegrowanie elementów jest jednocześnie cechą charakterystyczną stylu, jaki był wiodący w najbardziej atrakcyjnych, modnych, sportowych zegarkach z lat 70. XX wieku.

W końcu jest! Długo wyczekiwany Tissot PRX 35mm Automatic

W końcu jest! Długo wyczekiwany Tissot PRX 35mm Automatic

W końcu jest! Długo wyczekiwany Tissot PRX 35mm Automatic

Zastosowany w Tissot PRX 35mm Automatic mechanizm to znana i sprawdzona „jednostka napędowa”. Szwajcarska ETA Powermatic 80 o oznaczeniu 80.111, mechanizm który zapewnia imponującą 80-godzinną rezerwę chodu i odporność na działanie pola magnetycznego, dzięki zastosowaniu sprężyny Nivachron. Można go obserwować przez przeszklenie we wkręcanym deklu. Koperta zapewnia wodoszczelność na poziomie do 100 m.

Tissot PRX 35mm Automatic – dostępność i cena

Bransoleta w tym modelu PRX została zbudowana z solidnych, poziomych ogniw z polerowanymi rantami, które wypełniają ją na całej szerokości, zwężając się ku zapięciu.

Giętkość i elastyczność, dzięki którym dobrze układa się na nadgarstku, czynią z niej przykład ergonomicznego designu.

Zegarki z serii PRX prezentuje krótkie wideo:
 


Jak widać na wideo - dzięki starannemu wykończeniu satynowanych elementów zewnętrznych i polerowanych elementów wewnętrznych ogniw, bransoleta nie tylko dobrze wygląda, ale powinna być także przyjemna w dotyku i wygodna.

Zegarki Tissot PRX 35mm Automatic są już dostępne w Polsce. Wersje z tarczami zieloną, czarną i granatową wyceniono na 3 500 złotych, a tą z tarczą białą z masy perłowej na 3 700 złotych.

Modele z tej serii z mechanizmami kwarcowymi opisujemy tu: Tissot PRX 35mm. Uniwersalny look z odrobiną fikuśnego twistu.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Tissot znajdują się na portalu na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Tissot.​​​​​​​

Adrian Szewczyk


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Montblanc 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Orient Star Avant-garde Skeleton. N...
Orient Star Avant-garde Skeleton. N...
21.07.2023
Linde Werdelin Spidolite. Lekkie i ...
Linde Werdelin Spidolite. Lekkie i ...
24.07.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco