Marka PRIM, należąca do firmy Elton, to czeski producent zegarków i zarazem powód do dumy czeskich zegarkomaniaków, którzy już od wczesnopowojennych czasów mogli cieszyć się czeskimi, choć - będąc precyzyjnym - wtedy Czechosłowackimi zegarkami, które na dodatek były niezłe technicznie i atrakcyjne wizualnie. Firma PRIM przetrwała do dziś, nadal tworzy zegarki, a obecnie oferowane przez nią modele - w mojej ocenie – są po prostu świetne, mocno zakorzenione stylistycznie w ofercie sprzed lat, oraz z własnymi mechanizmami w linii Manufacture. Co najważniejsze – są to zegarki naprawdę bardzo dobrze wykonane.
Mogę się wypowiedzieć w tym zakresie, gdyż mieliśmy okazję recenzować jeden z jej flagowych modeli - PRIM Manufacture 1949 Orlik II. Nie inaczej jest zapewne z dzisiejszym bohaterem.
To Prim Pavouk.
Pavouk to po czesku…
Dokładnie jest to cała kolekcja Pavouk, którą chcemy przedstawić.
Zacznę od wyjaśnienia jej nazwy. Pavouk to po czesku… pająk. Dość nietypowa nazwa dla zegarka, ale ma ona swoje uzasadnienie. Jeden z zegarków Prim z początku lat 60. XX wieku miał ciekawą kopertę. Jej okrągły korpus miał charakterystyczne uszy, przypominające wizualnie nieco odnóża pająka właśnie. Od razu czescy miłośnicy nadali mu nieoficjalny przydomek „pająk”, czyli Pavouk. Dziś to oficjalna nazwa tej linii, która - jak przystało na ofertę PRIM - jest nie dość że szeroka, to każdy może mocno zindywidualizować swój egzemplarz.
Kolekcja Pavouk do jakby dwie grupy zegarków.
Pierwsza to model męski – PRIM Pavouk 40, z kopertą o średnicy 40 mm i z mechanizmem o naciągu automatycznym, a druga grupa to model PRIM Pavouk 34, gdzie każda jego wersja ma kopertę o średnicy 34 mm, a osadzony został w niej mechanizm z ręcznym naciągiem sprężyny. Ten mniejszy Pavouk to propozycja dla osób o szczupłym nadgarstku i dla kobiet.
PRIM Pavouk 40
Koperta jest stalowa, ale klient może wybrać także obudowę wykonaną z drogocennych materiałów, takich jak białe, żółte bądź różowe złoto. Jej kształt to wyraźnie wydzielony, okrągły korpus i do tego wyprowadzone ukośnie, z bardzo wyraźnym odcięciem łamane uszy.
Niektórzy miłośnicy zegarków tego typu koperty określają mianem „krab”, jednak nasi sąsiedzi uznali, że bardziej przypomina to pająka.
Taka koperta, z racji jej kształtu, jest dość skomplikowana w obróbce. W większości widoczne elementy koperty są polerowane, ale ostre linie uszu czy krawędzie pierścienia lunety są wyraźne, równe, i potwierdzają opinie o wysokiej jakości wykonania.
Kilka wersji tarcz zegarków
Stalowe wersje większego zegarka mają do wyboru tarcze w kolorze białym, czarnym, szarym i niebieskim. Wypukłe tarcze, niezależnie od koloru, mają skomplikowany reliefowy wzór dodający zegarkowi elegancji i ukazujący zegarmistrzowski kunszt.
Atrakcyjny efekt wzmacniają wielopłaszczyznowe, nakładane indeksy, oraz klasyczne polerowane wskazówki w stylu „dauphine”, z przełamaniem wzdłuż linią dzielącą je na pół.
W modelu PRIM Pavouk w tarczę udało się jeszcze wkomponować datownik. Nie skraca on indeksu. Umieszczono go na godzinie 3., a kolor tła tarczy datownika jest dobrany do koloru całego cyferblatu, co jest kolejnym godnym zauważenie posunięciem.
Delikatne, można powiedzieć oldskulowe logo marki widoczne pod godziną 12., a także informacje o rodzaju naciągu i liczbie kamieni łożyskujących po przeciwnej stronie są dopełnieniem doskonale uchwyconego stylu retro. Dzięki takim cechom linia zegarków Pavouk sprawia wrażenie luksusowej, a bez wątpienia są to modele w stylu formalnym, eleganckim.
Koperta ma wysokość od ucha do ucha na poziomie 49,1 mm oraz 13,2 mm grubości, takie wymiary pozwolą na dopasowanie zegarka do wielu nadgarstków. Warto zauważyć, że pasujące do stylu, mocno wypukle szkło szafirowe powoduje, iż boczna linia koperty jest bardzo smukła, sprawiając optycznie wrażenie, że zegarek wydaje się znacznie bardziej płaski.
Mechanizm „in-house”
W modelu PRIM Pavouk 40 dekiel, przykręcany siedmioma śrubkami, jest przeszklony, dzięki czemu można swobodnie obserwować manufakturowy mechanizm Prim kaliber 98.00 z ażurowanym wahnikiem z herbem Czech oraz widocznymi elementami pod nim, z kołowym szlifem genewskim i śrubkami oksydowanymi termicznie na niebiesko. Mechanizm ma system antywstrząsowy Incabloc, a jego powierzchnia może być rodowana lub pozłacana, ponadto może być także z ozdobnym cięciem i piktogramem.
PRIM kaliber 98.00 pracuje z częstotliwością oscylacji balansu wynoszącą 21 600 wahnięć na godzinę, jest łożyskowany na 22 kamieniach, i oferuje 48 godzin rezerwy chodu.
Koperta zegarka jest wodoszczelna do 50 m. Ten większy model Pavouk, niezależnie od wybranego koloru tarczy, oferowany jest na pasku w stylu vintage, wykonanym z cielęcej skóry.
PRIM Pavouk 34
Model PRIM Pavouk 34, czyli mniejszy, z kopertą o średnicy 34 mm, jest - jak wspominałem – wykonany z myślą o kobietach. Z racji wspomnianej średnicy jak i grubości jedynie na poziomie 10,8 mm, model ten jest znacznie delikatniejsze w odbiorze.
Tak jak w większym zegarku tak i tutaj mocno uwypuklone są efektowne kontury koperty, a szczególnie uszu, dzięki ostrym liniom i polerowanym powierzchniom.
Wymiar 41,5 mm wysokości od ucha do ucha pozwala na doskonałe ułożenie się na damskim nadgarstku, ale i zapewne nie będzie wyglądał źle także na szczuplejszych, męskich przegubach. Zachowano pięknie ozdobioną powierzchnię tarczy, ale także indeksy oraz wskazówki tak atrakcyjne, jak w większym zegarku. Brak jest jedynie datownika.
Do wyboru mamy dwie wersje tarczy białej, różniące się tym, że w jednej wskazówki i indeksy są srebrzyste a w drugiej złociste. Są także jeszcze warianty z tarczami w kolorze czarnym i szarym. W tym mniejszym zegarku zastosowano mechanizm PRIM Kaliber 93. To prosty w aspekcie technicznym mechanizm z naciągiem ręcznym, także produkowany samodzielnie w zakładach Elton. Ma on 17 kamieni łożyskujących, rezerwa chodu wynosi 48 godzin, a częstotliwość oscylacji balansu to 21 600 wahnięć na godzinę.
Ponieważ wkręcany dekiel ma spore przeszklenie, zadbano też o jego stronę wizualną.
Płyta widoczna przez przeszklenie w deklu ozdobiona jest naniesionym szlifem w postaci pasów genewskich ułożonych we wzór ślimaka, łebki śrubek zabarwiono na niebiesko, a przyglądając się werkowi z bliska można powiedzieć, że widać wyraźnie dbałość o szczegóły. Te mniejsze zegarki oferowane są na wysokiej jakości bransoletach stalowych, plecionych typu mesh.
PRIM Manufacture 1949 kolekcja Pavouk – dostępność i cena
PRIM Pavouk w obu wersjach to klasyczne „do bólu” zegarki mechaniczne, ale w żadnym wypadku nie są przez to nudne. Są eleganckie, ale z charakterem.
W mojej ocenie doskonale oddają ducha lat 60. XX wieku, stanowiąc dziś świetne uzupełnienie stylizacji formalnej, ale także będąc po prostu codziennym towarzyszem. Te czeskie zegarki oferują - poza niepowtarzalnym, charakterystycznym stylem - także wysoką jakość wykonania, a w prezentowanych modelach z serii Manufacture 1949 również własne mechanizmy.
PRIM Manufacture 1949 model Pavouk 40 kosztuje 17 490 złotych.
PRIM Manufacture 1949 model Pavouk 34 kosztuje 16 490 złotych.
Zegarki z kolekcji Pavouk są już dostępne w Polsce.
Wszystkim pragnącym dowiedzieć się więcej o marce PRIM polecamy nasz artykuł: Poznajmy historię marki PRIM oraz jej osiągnięcia.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki PRIM znajdują się w portalu na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki PRIM.
Adrian Szewczyk
08:00 26.06.2023Zegarki
Kolekcja PRIM Pavouk. Czeskie zegarki z ciekawą kopertą i mechanizmami „in-house”
Tagi:
zegarek na prezentnietypowe zegarkizegarki męskie eleganckiezegarki męskie klasyczneeleganckie zegarkizegarki automatycznesrebrny zegarekzegarek do garnituruzegarki damskiezegarki męskie mechanicznezegarek mechaniczny
20-lecie mechanizmu Grand Seiko Spring Drive i nowe zegarki z tej okazji!
Japończycy od zawsze preferowali podziały na marki standard i premium, dlatego Toyota ma Lexusa, Nissan – Infiniti, a Honda – Acurę. W ich ślady szli też oczywiście i inn ...
Alpina 1883 Geneve – historia marki
Informacje o marce Alpina oraz jej czasomierzach publikowane były na łamach naszego portalu już wielokrotnie. Wśród wielu czasomierzy jakie prezentowaliśmy na przestrzeni ...
ELGIN US Marines z okresu II Wojny Światowej
Przeglądając znany polski portal aukcyjny natrafiłem na bardzo interesującą ofertę. Była ona ciekawa nie tylko ze względu na przedmiot sprzedaży - zegarek vintage marki E ...
Wyniki aukcji 11 walizek MoonSwatch sprzedanych na rzecz fundacji Orbis
Na początku lutego 2024 pisaliśmy, iż w dniach 12-24 lutego Omega wystawi na aukcjach w domu Sotheby’s 11 walizek z zegarkami MoonSwatch Moonshine Gold. Każda z wyjątkowy ...
G-SHOCK GW-B5600CD Galapagos. Zegarki inspirowane stworzeniami z rajskiej wyspy
Nie jestem maniakiem marki G-SHOCK, a ma ona grono bardzo oddanych fanów. Niemniej doceniam tę japońską firmę, tym bardziej, że miałem i mam zegarki G-SHOCK, bo uważam je ...
Certina DS PH100M Lady. Styl retro ze świeżym, kobiecym akcentem
Zegarki skierowane do kobiet to dość często modele wzorniczo wyrafinowane, pełniące rolę nie tylko urządzenia wskazującego czas, ale często stanowią one uzupełniającą biż ...
Zeitwinkel. Niezależne zegarmistrzostwo pod „kątem czasowym”
Zeitwinkel jest jedną z tych manufaktur zegarmistrzowskich, o której prawdopodobnie słyszało dotychczas niewiele osób. Powodem z pewnością jest fakt, iż jest to relatywni ...
Zegarki i biżuteria ratują wynik finansowy grupy VRG, właściciela W.Kruk
Grupa VRG w 2023 r. wypracowała 101,7 mln zł zysku, wobec 92,9 mln zł zysku w roku 2022. Wyniki grupy uratowała marka W.Kruk, sprzedająca m.in. luksusowe zegarki. Druga - ...
IWC Schaffhausen Ingenieur Automatic 40 z niebieską tarczą
Marka IWC poszerzyła pod koniec 2024 roku swoją kolekcję Ingenieur o nowy wariant (nr ref. W328907) z niebieskim cyferblatem i naniesionym nań wzorem szachownicy. Seria p ...
Oris ProPilot X Miss Piggy Edition. Różowy zegarek, któremu nie można się oprzeć
No i jak tu nie podchodzić poważnie do deklaracji Orisa. Przypomnę, to firma, która zachowując pełną powagę związaną z mechanicznym zegarmistrzostwem, chce prezentować si ...
Rolex podnosi ceny zegarków w 2025. Które modele zdrożeją i dlaczego?
Jednym z najgorętszych zegarkowych newsów na początku 2025 roku jest informacja o podwyżkach cen zegarków marki Rolex. Jak powszechnie wiadomo, jedna z najlepiej rozpozna ...
Portal Zegarki i Pasja przekroczył 100 tysięcy wizyt w grudniu 2024!
Z dumą informujemy, że portal "Zegarki i Pasja" zakończył rok 2024 spektakularnym sukcesem – w grudniu nasz serwis odnotował ponad 100 tysięcy wizyt! To wyjątkowe osiągni ...
0 Komentarzy
Średnia 0.00