Martin Braun jest częścią zegarmistrzowskiej rodziny działającej w branży od trzech pokoleń. Pasja Martina do pomiaru czasu sięga jego młodości. Podczas nauki tak bardzo zaangażował się w złożoną mechanikę zegarmistrzowską, że postanowił poważnie zająć się tworzeniem unikalnych modeli zegarków. W 1998 roku Martin zorganizował serię seminariów na temat komplikacji konstrukcji mechanizmów zegarkowych, a do udziału w nich zaprosił każdego zainteresowanego tematyką. Ludzie z całego świata uczestniczyli w seminariach (które są obecnie prowadzone przez firmę Schaumburg Watch), aby poszerzyć swoją wiedzę na temat mechaniki zegarków. W międzyczasie kontynuował pracę nad modelem EOS, która rozpoczęła się w 1995 roku. Ze wszystkich zegarków które stworzył, ten właśnie - według samego Martina Brauna - zasługuje na szczególną uwagę.
I ten zegarek dziś zaprezentujemy.
Droga do sukcesu i niesamowity zegarek
Braun spędził cały rok obliczając godziny wschodu i zachodu słońca, tworząc odpowiedni program komputerowy do tego zadania tak, by dla odpowiednich koordynat przyszłego właściciela móc w miarę łatwo wyregulować wskazania jakie oferuje ten niesamowity zegarek.
Jesienią 2000 roku zaprezentowano po raz pierwszy model EOS, który szybko stał się wizytówką zegarmistrzowską marki, zdobywając sporo prestiżowych nagród branżowych. W kwietniu 2001 roku Martin Braun po raz pierwszy wziął udział w targach w Bazylei, gdzie zaprezentował swój model EOS szerokiej publiczności. W tym czasie miał już swojego pierwszego pracownika - nie był już w stanie poradzić sobie sam z ilością pracy. Jego manufaktura zatrudniała tylko wysoko wykwalifikowanych zegarmistrzów i doświadczonych kontrolerów jakości, aby zapewnić jakość jego mechanizmów i zegarków.
W 2002 roku Martin Braun wprowadził do świata zegarków nowy model, Boreas, czyli odpowiednik EOS, do którego dodano kolejną funkcję astronomiczną, którą jest równanie czasu.
I znowu sukces i nowe zwycięstwo, tym razem w Stanach Zjednoczonych, w konkursie na innowacyjne odkrycia. Później, na targach w Bazylei, Martin Braun zaprezentował rewolucyjny model heliocentryczny z tarczą, która odzwierciedla pozycję Ziemi na orbicie słonecznej i pokazuje aktualny znak zodiaku.
Na zdjęciu: od lewej model Heliozentric, po prawej model Astraios.
Prawdopodobnie najbardziej wyrafinowanym modelem Martina Brauna jest Astraios, który łączy w sobie cechy Heliocentric i EOS.
Wszystkie te funkcje dodatkowe są unikalne w świecie zegarków i chronione różnymi patentami. Następny był Notos, który oferuje naprawdę unikalne wskazania, takie jak kąt słońca w stosunku do równika lub wskaźnik miesiąca, który oznacza minimalną i maksymalną różnicę między czasem słonecznym a czasem ziemskim.
Jako pierwszy zaprojektował i wdrożył to wskazanie
Od 2007 roku produkcja zegarków Martina Brauna, w ramach projektu Franck Muller Watchland, znajdowała się w szwajcarskim mieście Sarnen. Pakiet 51 procent firmy należał do Franck Muller Group. Kolejnym ważnym kamieniem milowym dla Martina Brauna jest opracowanie własnego bazowego mechanizmu "in-house" MAB 88, oraz mechanizmu ze stoperem MAB 98.
Rozbieżności z Grupą Franck Muller/Watchland spowodowały, że we wrześniu 2009 roku Martin Braun wycofał się z firmy. W 2011 roku Martin Braun powrócił do branżowego centrum uwagi, kiedy został współzałożycielem nowej marki zegarków Antoine Martin. Dziś Martin Braun mieszka i projektuje swoje wyjątkowe zegarki w Sarnen w Szwajcarii, a jego dzieła są nadal doceniane przez miłośników luksusowych zegarków na całym świecie. Od 2022 roku marka Schaumburg Watch produkuje modele takie jak EOS w ścisłej współpracy z Martinem Braunem.
I to właśnie model EOS chcemy przybliżyć, który dostępny jest od niedawna w naszym kraju dzięki polskiemu dystrybutorowi marki Martin Braun, firmie Chrono Online, reprezentującej także na naszym rynku od lat niemiecką markę Schaumburg Watch.
Martin Braun jako pierwszy zaprojektował i wdrożył bardzo skomplikowane wskazanie wschodu i zachodu słońca realizowane przez zegarek mechaniczny na rękę.
Model EOS nazwany został na cześć greckiej bogini świtu.
Wschód i zachód słońca na tarczy zegarka
Mimo relatywnie długiego funkcjonowania na rynku, model ten do dziś zadziwia ekspertów niezwykłym pokazem na tarczy prezentującym wschód i zachód słońca za pomocą dwóch skrzyżowanych, tytanowych wskazówek i lekko zaokrąglonych skali po prawej i po lewej stronie tarczy. Szczególną cechą mechanizmu EOS są dwie krzywki kontrolne u nasady skrzyżowanych wskazówek, widoczne przy dolnej krawędzi tarczy, które można wymieniać w celu dostosowania do różnych szerokości geograficznych, podobnie jak segmenty skali na tarczy.
Aby zapewnić prawidłowe wskazanie, każdy egzemplarz zegarka Martin Braun EOS 42 jest indywidualnie ustawiany na podstawie lokalizacji określonej przez kupującego. Skala po lewej stronie tarczy pokazuje godziny wschodu słońca, po prawej dla godziny zachodu słońca.
Sam zegarek ma klasyczną budowę i wygląd.
To okrągła koperta i dość szerokie, prostopadle wyprowadzone uszy z otworami do mocowania pasków śrubami. Boki koperty są przyozdobione swego rodzaju użebrowaniem. Zaokrąglona luneta jest polerowana na wysoki połysk. Na godzinie 3. Widoczna jest także bardzo klasyczna, pasująca do całości koronka w stylu cebulki.
Polerowany dekiel jest przeszklony, ukazując spód ładnie wykończonego mechanizmu MAB 88.2, który ma 25 kamieni łożyskujących, oraz oferuje 42 godziny rezerwy chodu. Średnica koperty to wciąż uniwersalne 42 mm, a jej grubość - biorąc pod uwagę zastosowane komplikacje konstrukcji - to jedynie 12,5 mm. Klasa wodoszczelności wynosi 5 ATM.
Tarcza ma naniesione pasy genewskie, promieniście rozchodzące się od miejsca mocowania wskazówek dodatkowych funkcji. Wspomniane wcześniej krzywki mogą być opcjonalnie w różnych, ciekawych kolorach. Wskazówki są barwione na niebiesko. Główne ramiona, odpowiadające za wskazanie czasu, mają kształt wydłużonych liści. Indeksy godzinowe są nadrukowane w postaci cyfr arabskich. Na samej krawędzi tarczy, z dwoma przerwami na skale wskazań wschodu i zachodu, nadrukowano podziałkę minutową. Pod godziną 12., w głębokim okienku jest datownik wskazujący dni miesiąca, a pod nim nadrukowano nazwę marki.
Martin Braun EOS 42 – dostępność i cena
Zegarek ten bez wątpienia prezentuje się nietypowo, atrakcyjnie.
Ponadczasowy wzór czyni go nieprzeciętnym - z racji wskazań - zegarkiem eleganckim.
Charakter podkreśla korkowy pasek. Korek ma wiele pozytywnych cech, takich jak wysoki komfort użytkowania – podobnie jak paski skórzane, ale nie zawiera żadnych składników pochodzenia zwierzęcego. Wiele osób uważa również, że korek jako produkt naturalny jest o wiele przyjemniejszy w dotyku. Jest również wodoodporny, jednocześnie oddychający i wystarczająco elastyczny. Ponadto oferuje piękną i naturalną strukturę powierzchni, która sprawia, że każdy pasek zegarka jest jego wyjątkowym elementem.
Cena zegarka Martin Braun EOS 42 to 6 100 Euro.
W Polsce zegarki te dostępne są na zamówienie u wspomnianego wcześniej dystrybutora. Egzemplarz widoczny na zdjęciach skalibrowany został na wskazanie wschodu i zachodu słońca w Krakowie.
Adrian Szewczyk
0 Komentarzy
Średnia 0.00