• Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Błonie

Prezentujemy: Alpina Heritage Carrée Mechanical 140 Years (zdjęcia live)


2023 to ważny rok, ważny moment dla firmy Alpina. Biorąc pod uwagę osiągnięcia tej marki, i kierunek jaki obrała już dawno temu, można przyjąć, że zegarki dostosowane do uprawiania w nich sportu są pomysłem właśnie Alpiny. Firma ta obchodzi w tym roku swoje 140-lecie!

W 1883 roku w Winterthur powstała nietypowa spółdzielnia zegarmistrzowska, z której wyłoniła się później Alpina. Nietypowa dlatego, że już wtedy zakładano stworzenie zegarka, który sprosta trudom alpinizmu. Sportu ekstremalnego przecież. Chciano stworzyć idealny zegarek dla alpinisty, zdobywającego szczyty w bardzo trudnych warunkach. Ówcześnie producenci zajmowali się zegarkami standardowymi, a sport to był jedynie pomiar czasu w dużo bardziej stabilnym otoczeniu, choć to dało - między innymi - początek stoperom.

Historia oraz osiągnięcia tego szwajcarskiego producenta to temat na osobną opowieść.

Obecnie Alpina, jako marka oferująca głównie zegarki nastawione na wykorzystanie w sporcie i o sportowym charakterze, jest partnerem najbardziej wymagających, najlepszych sportowców. Kobiet i mężczyzn, którzy przemierzają oceany i oblodzone stoki, uprawiających freeride, jazdę na nartach, snowboardzie, łyżwach i wiele innych dyscyplin. Ci sportowcy pokazują swoje umiejętności na imprezach na wysokim poziomie, których Alpina jest również partnerem, takich jak Freeride World Tour, Francuska Federacja Narciarska, szkoła narciarska Le Grand-Bornand lub ośrodek narciarski Val Thorens na terenie narciarskim 3 Vallées.

Celebrowanie wyjątkowej rocznicy

Jak wspomniałem na wstępie, w 2023 roku Alpina kończy 140 lat, a jubileusz ten wiąże się z serią różnych ważnych wydarzeń. Marka uczestniczyła po raz pierwszy w targach zegarków Watches and Wonders w Genewie. Aby uczcić tę rocznicę, Alpina zaoferowała cztery nowe modele z serii Alpiner Extreme dla tych, którzy szukają mocnych wrażeń. Ale rok 2023 będzie nie tylko hołdem dla linii Alpiner Extreme, ale także zwróci uwagę na dziedzictwo marki dzięki nowej kolekcji, w której tradycyjne mechanizmy staną w centrum uwagi.

Ważnym elementem celebrowania tej doniosłej rocznicy, w pewnym sensie jej zwieńczeniem, jest mikroseria wyjątkowych zegarków mechanicznych, którą chcemy zaprezentować.

Alpina Heritage Carrée Mechanical 140 Years

Alpina Heritage Carrée Mechanical 140 Years

Alpina Heritage Carrée Mechanical 140 Years

Wykorzystuje ona historyczny mechanizm marki Alpina kaliber 490.

Zegarek ten miał oficjalną premierę raptem kilka dni temu, a my mieliśmy okazję zobaczyć go na żywo. Szwajcarski producent zaprezentował model niesamowicie mocno połączony ze swoim  dziedzictwem. Słowo „niesamowicie” jest tu użyte w pełni zasadnie, gdyż w tej niskonakładowej serii zegarków wykorzystany został mechanizm nie będący jakąś współczesną reedycją kalibru 490, czy też jego unowocześnioną wersją. Wykorzystano bowiem oryginalne zegarkowe serca zachowane w stanie NOS, a pochodzące z 1938 roku.

Jak podaje marka, udało jej się pozyskać niespełna 50 sztuk tego autentycznego mechanizmu kaliber 490, który został wprowadzony na rynek 85 lat temu. Nieużywane mechanizmy zostały całkowicie odrestaurowane i umieszczone w prostokątnych, srebrnych kopertach.

Tak powstał nowy model Alpina Heritage Carrée Mechanical 140 Years, który jest hołdem dla jednego z najważniejszych zegarków naręcznych w długiej historii marki Alpina.

Podkreślenie 140 lat tradycji, doświadczeń i osiągnięć

Limitowana edycja zegarków przygotowana została w dwóch wersjach. To seria 14 egzemplarzy z czarną tarczą (o nr ref. AL-490BA3C10), oraz druga – także w liczbie 14 sztuk - ze srebrzystą tarczą (o nr ref. AL-490SA3C10). To swego rodzaju podróż w czasie, emocjonalne zjednoczenie z mechanizmem o niskiej częstotliwości pracy balansu, prostokątnym, doskonale wykończonym, oraz oferującym pierwsze systemy zabezpieczenia przed wodą i kurzem.

Alpina Heritage Carrée Mechanical 140 Years

Alpina Heritage Carrée Mechanical 140 Years

Dwie limitowane serie, które tworzą historię, odnoszą się do historii, i prowadzą w przyszłość. „Wiedz, skąd pochodzisz, aby wiedzieć, dokąd zmierzasz”. To motto jest prawdziwe w większości dziedzin życia i zawodów, ale szczególnie w zegarmistrzostwie, gdzie postęp trwa nieprzerwanie od 250 lat i nadal wpływa na czasomierze, które nosimy na co dzień.

Archiwalny mechanizm kaliber 490 wraz z prezentowanym zegarkiem mają posłużyć do uczczenia, a zarazem do podkreślenia 140 lat tradycji, doświadczeń i osiągnięć Alpiny.

Nowy zegarek z jednej strony swoim kształtem koperty i wysokim poziomem wykończenia świadczy o elegancji i dostosowaniu do aktualnie wysokich wymagań użytkowników, a z drugiej strony niektóre innowacyjne rozwiązania jakie mechanizm ten oferował w czasach gdy powstał ujawniają jednoznaczny zamiar Alpiny, aby wkroczyć w świat odpornych i solidnych zegarków naręcznych. Zgodnie z filozofią i koncepcją rozwoju ówczesnej jak i dzisiejszej firmy Alpina.

Od 1938 roku mechanizm kaliber 490 uosabia wizję działania tej marki. Ma on opatentowaną koronkę z osłoną przeciwpyłową wewnątrz. Jest to niezbędny krok, który prowadził już dalej do hermetycznej obudowy. Był to niezbędny etap na drodze do wodoszczelnej koperty, która później stała się powszechnie stosowaną. Ten mechanizm, zarejestrowany pod szwajcarskim patentem nr 158882, charakteryzuje się prostą i solidną konstrukcją.

Alpina Heritage Carrée Mechanical 140 Years

Alpina Heritage Carrée Mechanical 140 Years

Alpina Heritage Carrée Mechanical 140 Years

Mimo tego jest doskonale wykończony, na wszystkich elementach są fazowania, a koło zapadkowe jest przyozdobione szlifem słonecznym. To prawdziwy manufakturowy mechanizm - zaprojektowany, złożony i wykończony przez jednego z twórców Schweizerische Uhrmacher-Genossenschaft.

Współczesny zegarek z mechanizmem z 1938 roku

Mechanizmy kaliber 490 pochodzące z lat 30. XX wieku są niejako świadkami złotego wieku firmy Alpina, a teraz - w 2023 roku - pojawiają się ponownie, w swojej pierwotnej formie.

Jak prawie wszystkie mechanizmy z tamtej epoki, także ten prostokątny werk nakręcany jest ręcznie, ma 17 kamieni łożyskujących i pracuje z częstotliwością referencyjną zegarków z lat 30., czyli 18 000 wahnięć koła balansu na godzinę.

Alpina Heritage Carrée Mechanical 140 Years

Alpina Heritage Carrée Mechanical 140 Years

Na uwagę zasługuje również rezerwa chodu, która była bardzo wysoka jak na tamte czasy i wynosi 42 godziny. W czasach produkcji tego mechanizmu towarzyszyły mu koperty zegarków wykonane ze słota lub stali. Ta stalowa była chroniona patentem (nr 207378). Została oznaczona jako „odporna na rdzę”, zgodnie z założeniem filozofii trwałości zegarków Alpina.

Dzisiaj, we współczesnym zegarku z historycznym mechanizmem, marka Alpina zastosowała nową, prostokątną kopertę, zaprojektowaną i wykonaną na zamówienie specjalnie dla mechanizmu kaliber 490. Tak powstał model Heritage Carrée Mechanical 140 Years.

Koperta zegarka wykonana jest ze srebra, polerowanego na wysoki połysk, i ma wymiary 29,5 mm x 35,7 mm. Przy grubości wynoszącej zaledwie 9,71 mm model ten jest bardzo stonowany i harmonijny, oraz - co nie jest dla Alpiny przecież standardem, bardzo elegancki.

Zarówno od frontu, jak również w deklu ma szafirowe szkła z powłoką antyrefleksyjną, dzięki czemu można podziwiać piękno historycznego zegarkowego serca sprzed 85 lat. Na bokach koperty są podłużne, zajmujące niemal całą długość wypustki. Po prawej stronie, gdzie jest duża i płaska koronka, wypustka jest podzielona na dwa elementy, doskonale ją chroniące.

Dwie wersje i tylko 28 egzemplarzy

Ten archiwalny mechanizm jest oferowany w dwóch wersjach nowego zegarka.

Każda z nich jest limitowana tylko do 14 sztuk. Łączy je logo Alpina z epoki, dwie smukłe, centralne wskazówki wykonane w stylu wydłużonych liści, oraz mały sekundnik na godzinie 6., co było typowym ułożeniem elementów tarczy w zegarkach z lat 30. XX wieku.

Alpina Heritage Carrée Mechanical 140 Years

Alpina Heritage Carrée Mechanical 140 Years

Alpina Heritage Carrée Mechanical 140 Years

Z tego okresu pochodzi również minutowa skala otaczająca tarczę „Chemin de fer”.

W pierwszej wersji tarcza jest czarna i matowa. Indeksy godzinowe są prezentowane w postaci cyfr arabskich. Co ciekawe, sekundnik jest okrągły. Z racji ułożenia go na godzinie 6. nie ma tam indeksu. Oznaczenia w postaci skali i indeksów jak i wskazówki są beżowe.

W drugiej wersji tarcza jest mniej jednorodna, a jej wzór doskonale oddaje klimat retro. Podstawowy kolor to srebrzysty, wskazówki są czarne, tak samo jak skala minutowa na krawędzi tarczy. Również czarne oznaczenia godzinowe, jak we wczesnej opisywanej czarnej wersji, prezentowane w postaci cyfr arabskich są nadrukowane na tworzącym prostokąt obszarze polakierowanym na beżowo. Mała tarcza sekundnika jest tutaj prostokątna.

Alpina Heritage Carrée Mechanical 140 Years – dostępność i cena

Prezentowany zegarek ma klasę wodoszczelności do 30 m, a więc można z niego swobodnie korzystać na co dzień, ale nie jest to imponujący poziom. Zapewne ma to związek z troską o zastosowany archiwalny mechanizm, aby nie narażać go na zbyt ekstremalne działanie czynników zewnętrznych. Jakby nie patrzeć, jest to model elegancki, i takie ma przeznaczenie.

Alpina Heritage Carrée Mechanical 140 Years

Alpina Heritage Carrée Mechanical 140 Years

Alpina Heritage Carrée Mechanical 140 Years

Każdy egzemplarz zegarka jest oferowany, niezależnie od wersji kolorystycznej tarczy, na jasnobrązowym pasku w stylu vintage, wykonanym ze skóry strusia, z białymi przeszyciami i klasyczną sprzączką. Zegarek dostarczany jest w specjalnym pudełku.

Z informacji jakie mamy od firmy Janeba, dystrybutora marki Alpina w Polsce, prawdopodobnie będzie dostępna jedna sztuka tego ciekawego modelu także w naszym kraju.

Cena Alpina Heritage Carrée Mechanical 140 Years to 4 995 Euro, czyli około 23 000 złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Alpina znajdują się zawsze na portalu na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Alpina.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Atlantic 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Kolekcja PRIM Pavouk. Czeskie zegar...
Kolekcja PRIM Pavouk. Czeskie zegar...
26.06.2023
Jaeger-LeCoultre Master Control Cal...
Jaeger-LeCoultre Master Control Cal...
28.06.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco