• Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Błonie

Delma - historia marki zegarmistrzowskiej


Zlokalizowana w szwajcarskim Biel/Bienne gmina Lengnau jest miejscem narodzin szeregu znanych i cenionych do dziś marek zegarmistrzowskich. Przyjrzymy się jednej z nich. Mniej znanej, acz wartej uwagi - marce Delma.

Delma - historia marki zegarmistrzowskiej

Wspomniany wyżej region Biel/Bienne, będący miejscem narodzin marki Delma, leży w samym centrum szwajcarskiego zagłębia zegarmistrzowskiego. Zagłębie te rozciąga się od Genewy na zachodzie aż po Bazyleę. Co ciekawe, w pobliżu siedziby spółki mieści się dzisiaj jedyna, niemieckojęzyczna szkoła zegarmistrzowska w Szwajcarii – ZeitZentrum.

Z tego też powodu, niemalże każdy z pracowników marki zatrudnionych przy projektowaniu, produkcji oraz składzie czasomierzy może pochwalić się dyplomem tej renomowanej placówki.

Delma - historia marki zegarmistrzowskiej

Delma – początki i rozwój firmy z Lengnau

Historia marki Delma sięga lat 20. ubiegłego wieku.

W 1924 roku, z inicjatywy braci Adolfa i Alberta Gilomen powstała spółka A.&A. Gilomen S.A. Z linii produkcyjnej niewielkiej manufaktury wychodziły czasomierze sygnowane takimi znakami handlowymi jak: Thuya, Midland, Crestwood czy sprzedawane najprawdopodobniej na rynek włoski zegarki Berios.

Niestety, do czasów nam współczesnych nie zachowało się zbyt wiele informacji na temat braci Gilomen oraz pierwszych lat działalności ich spółki. Najpewniej nie wyróżniała się ona zanadto pośród dziesiątek innych, niedużych szwajcarskich atelier.

Delma - historia marki zegarmistrzowskiej

Delma - historia marki zegarmistrzowskiej

Jak wynika z dostępnych materiałów źródłowych oraz opracowań, u progu lat 50. XX wieku, spółka rozpoczęła produkcję czasomierzy pod nazwą Delma. Jednym z pierwszych modeli sygnowanych nowym znakiem towarowym był sportowy zegarek typu chronograf, wyposażony w mechanizm Valjoux 7736R (widoczny na zdjęciu poniżej po prawej stronie).

Delma - historia marki zegarmistrzowskiej

Ze względu na rosnącą popularność submarki, w 1966 roku zarząd konsorcjum podjął decyzję o zmianie dotychczasowej nazwy spółki na Delma Watch Ltd. W tym samym roku, spółka została wykupiona przez Ulricha Wuthricha.

Bogata historia marki Delma wiąże się również z rozwojem zegarków wyprodukowanych z myślą o zawodowych nurkach. Pierwsze kroki spółki w tej materii datuje się na 1969 rok. Zaprezentowana wówczas seria Delma Periscope, mimo iż nie spełniała jeszcze minimum kryteriów wymaganych by móc klasyfikować ją jako serię profesjonalnych zegarków do nurkowania, była zapowiedzią modeli, które miały ukazać się w niespełna pięć lat później.

W 1975 roku spółka zaprezentowała dwa zegarki dedykowane sportom wodnym – w tym również nurkowaniu głębinowemu.

Były to serie Shell Star oraz Delma Quattro.

Delma - historia marki zegarmistrzowskiej

Jednymi z ciekawszych zegarków lat 80. XX wieku tworzonych przez szwajcarską firmę była z kolei seria Delma Shark. Czasomierze te wyróżniały się futurystyczna kopertą oraz przyciągającym wzrok cyferblatem. Modele te działały w oparciu o popularny i sprawdzony mechanizm ETA 2789.

Nie był to zresztą jedyny czasomierz producenta o charakterystycznym dla lat 80. designie. W tym samym okresie, na rynku pojawiły się - sporadycznie spotykane dzisiaj na portalach aukcyjnych - modele Miami czy Florida, oraz seria zegarków z tarczą z podwójnym wskazaniem czasu, działających w oparciu o dwa niezależne mechanizmy z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej.

Delma - historia marki zegarmistrzowskiej

Ekspansja marki Delma na rynki zagraniczne

Wspomniane wyżej lata 80. ubiegłego wieku wiążą się także ze wzmożoną ekspansją marki na zagraniczne rynki zbytu. Symbolem rozwoju spółki na tejże płaszczyźnie było zainicjowanie działalności siostrzanych spółek producenta, tj.: Delma Far East oraz Delma USA. Dzisiaj, marka Delma obecna jest z ofertą zegarków niemalże na całym świecie - prowadzi sprzedaż swoich czasomierzy w ponad 80 krajach.

W 1992 roku, producent z Lengnau zaprezentował limitowaną kolekcję czasomierzy o nazwie Klondike. Koperty zegarków tej linii wykonane były m.in. ze złota oraz platyny. Ta druga stała się zresztą znakiem rozpoznawczym wydanej w niespełna cztery lata później, wielokrotnie nagradzanej w trakcie międzynarodowych wystaw kolekcji Platinum.

Delma - historia marki zegarmistrzowskiej

Ciekawym wątkiem w dziejach spółki była także współpraca zawiązana pod koniec 2000 roku z branżą kosmetyków. Z okazji świąt Bożego Narodzenia, marka Delma rozpoczęła współpracę z jednym z francuskich producentów perfum.

Kooperacja ta zaowocowała serią perfum „Aqua di Delma”.

Niemniej, znacznie ważniejszą okazała się być współpraca z innym znanym, szwajcarskim producentem zegarków – firmą Delbaną. Historia marki Delbana sięga lat 30. ubiegłego wieku. Jej założycielem był pochodzący z San Marino emigrant, niejaki Goliardo Della Balda. U progu 2002 roku, po wieloletniej współpracy, obie te marki połączyły swoje siły i zasoby. Więcej o historii marki Delbana zawarliśmy w opublikowanym na łamach portalu Zegarki i Pasja artykule autorstwa Beniamin Czapli tutaj: Delbana – historia marki.

Delma - historia marki zegarmistrzowskiej

Na przełomie 2007 i 2008 roku, biuro projektowe szwajcarskiego producenta zegarków opuścił projekt klasycznych, damskich modeli określanych mianem serii Lady D. Koperty droższych wersji zegarków z tej linii były inkrustowane autentycznymi kamieniami szlachetnymi – w tym diamentami.

Czasomierze damskie z linii Lady D działały najczęściej (podobnie jak gros innych, produkowanych w Lengnau zegarków dla kobiet) w oparciu o mechanizm kwarcowy ETA.

Delma - historia marki zegarmistrzowskiej

Bardzo ważnym aspektem dla rozwoju każdej marki jest pozyskanie z jednej strony rozpoznawalnych, ale zarazem charakterystycznych ambasadorów promujących jej produkty.

Nie ulega wątpliwości, iż sztuka ta udała się także marce Delma. W 2008 roku ambasadorką zegarków została piosenkarka Elvira Rahic. W niespełna rok później, dołączył do niej Ralf Mackel, niewidomy niemiecki kierowca sportów motorowerowych.

Delma - historia marki zegarmistrzowskiej

XXI wiek - kontynuacja tradycji produkcji zegarków dla nurków

W 2011 roku, kontynuując rozpoczętą jeszcze w połowie lat 70. XX wieku tradycję produkowania zegarków dla nurków, Delma wprowadziła na rynek model Santiago Blue Shark. Powstał rasowy „diver”, który posiada mechanizm ETA i - jak gwarantuje producent, zapewnia wodoszczelność do głębokości 3000 metrów.

Seria Blue Shark stała się jednym z bestsellerów producenta. Jego popularność skłoniła w 2016 roku zarząd szwajcarskiej spółki do wznowienia tej serii zegarków. Podobnie jak pierwsza wersja z 2011 roku, także wznowiona seria zegarków miała koperty mierzące blisko 47 mm średnicy i prawie 19 mm grubości. Model ten ma zakręcaną koronkę, zawór helowy oraz szkło szafirowe AR o grubości 6,8 mm. Seria druga czasomierzy linii Blue Shark różniła się od swego protoplasty przede wszystkim aspektami wizualnymi.

Znacznie większym krokiem w historii rozwoju marki była trzecia (na tę chwilę, początek 2021 roku, ostatnia) odsłona tej linii. Najnowsza odsłona „divera” charakteryzuje się przede wszystkim znacznie wyższą klasą wodoszczelności, zmiana z ok. 3000 metrów na 4000 metrów, oraz kosmetycznymi zmianami w budowie koperty.

Delma - historia marki zegarmistrzowskiej

Nie były to oczywiście jedyne zegarkowe nowości zaprezentowane przez tego producenta na przestrzeni ostatnich lat.

W 2014 roku światło dzienne ujrzała np. linia Midland Chronograph, z kolei w 2017 roku dodano do szerokiej oferty kolekcję Oceanmaster. Ta ostatnia wiąże się ściśle ze współpracą marki Delma z organizatorami wyścigów łodzi żaglowych klasy IMOCA.

Delma - historia marki zegarmistrzowskiej

Marka Delma, mimo iż nie należy do najpopularniejszych producentów zegarków w naszym kraju, zdecydowanie zasługuje na uwagę. Wiele z oferowanych przez tego producenta modeli spełnia rygorystyczne wymagania określone w normie ISO 6425 dla profesjonalnych zegarków dla nurków, a czasem nawet je przewyższa.

Delma - historia marki zegarmistrzowskiej

Jak zapewnia na swojej witrynie internetowej producent:

„Aby być na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami w branży, nasz wykwalifikowany personel jest stale szkolony a warsztaty produkcyjne wyposażane są w najnowocześniejszy sprzęt. Razem (przy inspiracji naszych wyjątkowych partnerów), jesteśmy w stanie produkować zegarki zaspokajające wymagania naszych klientów.”

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki zegarków Delma dostępne są zawsze na indywidualnej podstronie marki tu: DELMA


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Sector 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Delbana – historia marki
Delbana – historia marki
03.02.2021
Grand Seiko – historia marki i najw...
Grand Seiko – historia marki i najw...
14.03.2021

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco