Zlokalizowana w szwajcarskim Biel/Bienne gmina Lengnau jest miejscem narodzin szeregu znanych i cenionych do dziś marek zegarmistrzowskich. Przyjrzymy się jednej z nich. Mniej znanej, acz wartej uwagi - marce Delma.
Wspomniany wyżej region Biel/Bienne, będący miejscem narodzin marki Delma, leży w samym centrum szwajcarskiego zagłębia zegarmistrzowskiego. Zagłębie te rozciąga się od Genewy na zachodzie aż po Bazyleę. Co ciekawe, w pobliżu siedziby spółki mieści się dzisiaj jedyna, niemieckojęzyczna szkoła zegarmistrzowska w Szwajcarii – ZeitZentrum.
Z tego też powodu, niemalże każdy z pracowników marki zatrudnionych przy projektowaniu, produkcji oraz składzie czasomierzy może pochwalić się dyplomem tej renomowanej placówki.
Delma – początki i rozwój firmy z Lengnau
Historia marki Delma sięga lat 20. ubiegłego wieku.
W 1924 roku, z inicjatywy braci Adolfa i Alberta Gilomen powstała spółka A.&A. Gilomen S.A. Z linii produkcyjnej niewielkiej manufaktury wychodziły czasomierze sygnowane takimi znakami handlowymi jak: Thuya, Midland, Crestwood czy sprzedawane najprawdopodobniej na rynek włoski zegarki Berios.
Niestety, do czasów nam współczesnych nie zachowało się zbyt wiele informacji na temat braci Gilomen oraz pierwszych lat działalności ich spółki. Najpewniej nie wyróżniała się ona zanadto pośród dziesiątek innych, niedużych szwajcarskich atelier.
Jak wynika z dostępnych materiałów źródłowych oraz opracowań, u progu lat 50. XX wieku, spółka rozpoczęła produkcję czasomierzy pod nazwą Delma. Jednym z pierwszych modeli sygnowanych nowym znakiem towarowym był sportowy zegarek typu chronograf, wyposażony w mechanizm Valjoux 7736R (widoczny na zdjęciu poniżej po prawej stronie).
Ze względu na rosnącą popularność submarki, w 1966 roku zarząd konsorcjum podjął decyzję o zmianie dotychczasowej nazwy spółki na Delma Watch Ltd. W tym samym roku, spółka została wykupiona przez Ulricha Wuthricha.
Bogata historia marki Delma wiąże się również z rozwojem zegarków wyprodukowanych z myślą o zawodowych nurkach. Pierwsze kroki spółki w tej materii datuje się na 1969 rok. Zaprezentowana wówczas seria Delma Periscope, mimo iż nie spełniała jeszcze minimum kryteriów wymaganych by móc klasyfikować ją jako serię profesjonalnych zegarków do nurkowania, była zapowiedzią modeli, które miały ukazać się w niespełna pięć lat później.
W 1975 roku spółka zaprezentowała dwa zegarki dedykowane sportom wodnym – w tym również nurkowaniu głębinowemu.
Były to serie Shell Star oraz Delma Quattro.
Jednymi z ciekawszych zegarków lat 80. XX wieku tworzonych przez szwajcarską firmę była z kolei seria Delma Shark. Czasomierze te wyróżniały się futurystyczna kopertą oraz przyciągającym wzrok cyferblatem. Modele te działały w oparciu o popularny i sprawdzony mechanizm ETA 2789.
Nie był to zresztą jedyny czasomierz producenta o charakterystycznym dla lat 80. designie. W tym samym okresie, na rynku pojawiły się - sporadycznie spotykane dzisiaj na portalach aukcyjnych - modele Miami czy Florida, oraz seria zegarków z tarczą z podwójnym wskazaniem czasu, działających w oparciu o dwa niezależne mechanizmy z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej.
Ekspansja marki Delma na rynki zagraniczne
Wspomniane wyżej lata 80. ubiegłego wieku wiążą się także ze wzmożoną ekspansją marki na zagraniczne rynki zbytu. Symbolem rozwoju spółki na tejże płaszczyźnie było zainicjowanie działalności siostrzanych spółek producenta, tj.: Delma Far East oraz Delma USA. Dzisiaj, marka Delma obecna jest z ofertą zegarków niemalże na całym świecie - prowadzi sprzedaż swoich czasomierzy w ponad 80 krajach.
W 1992 roku, producent z Lengnau zaprezentował limitowaną kolekcję czasomierzy o nazwie Klondike. Koperty zegarków tej linii wykonane były m.in. ze złota oraz platyny. Ta druga stała się zresztą znakiem rozpoznawczym wydanej w niespełna cztery lata później, wielokrotnie nagradzanej w trakcie międzynarodowych wystaw kolekcji Platinum.
Ciekawym wątkiem w dziejach spółki była także współpraca zawiązana pod koniec 2000 roku z branżą kosmetyków. Z okazji świąt Bożego Narodzenia, marka Delma rozpoczęła współpracę z jednym z francuskich producentów perfum.
Kooperacja ta zaowocowała serią perfum „Aqua di Delma”.
Niemniej, znacznie ważniejszą okazała się być współpraca z innym znanym, szwajcarskim producentem zegarków – firmą Delbaną. Historia marki Delbana sięga lat 30. ubiegłego wieku. Jej założycielem był pochodzący z San Marino emigrant, niejaki Goliardo Della Balda. U progu 2002 roku, po wieloletniej współpracy, obie te marki połączyły swoje siły i zasoby. Więcej o historii marki Delbana zawarliśmy w opublikowanym na łamach portalu Zegarki i Pasja artykule autorstwa Beniamin Czapli tutaj: Delbana – historia marki.
Na przełomie 2007 i 2008 roku, biuro projektowe szwajcarskiego producenta zegarków opuścił projekt klasycznych, damskich modeli określanych mianem serii Lady D. Koperty droższych wersji zegarków z tej linii były inkrustowane autentycznymi kamieniami szlachetnymi – w tym diamentami.
Czasomierze damskie z linii Lady D działały najczęściej (podobnie jak gros innych, produkowanych w Lengnau zegarków dla kobiet) w oparciu o mechanizm kwarcowy ETA.
Bardzo ważnym aspektem dla rozwoju każdej marki jest pozyskanie z jednej strony rozpoznawalnych, ale zarazem charakterystycznych ambasadorów promujących jej produkty.
Nie ulega wątpliwości, iż sztuka ta udała się także marce Delma. W 2008 roku ambasadorką zegarków została piosenkarka Elvira Rahic. W niespełna rok później, dołączył do niej Ralf Mackel, niewidomy niemiecki kierowca sportów motorowerowych.
XXI wiek - kontynuacja tradycji produkcji zegarków dla nurków
W 2011 roku, kontynuując rozpoczętą jeszcze w połowie lat 70. XX wieku tradycję produkowania zegarków dla nurków, Delma wprowadziła na rynek model Santiago Blue Shark. Powstał rasowy „diver”, który posiada mechanizm ETA i - jak gwarantuje producent, zapewnia wodoszczelność do głębokości 3000 metrów.
Seria Blue Shark stała się jednym z bestsellerów producenta. Jego popularność skłoniła w 2016 roku zarząd szwajcarskiej spółki do wznowienia tej serii zegarków. Podobnie jak pierwsza wersja z 2011 roku, także wznowiona seria zegarków miała koperty mierzące blisko 47 mm średnicy i prawie 19 mm grubości. Model ten ma zakręcaną koronkę, zawór helowy oraz szkło szafirowe AR o grubości 6,8 mm. Seria druga czasomierzy linii Blue Shark różniła się od swego protoplasty przede wszystkim aspektami wizualnymi.
Znacznie większym krokiem w historii rozwoju marki była trzecia (na tę chwilę, początek 2021 roku, ostatnia) odsłona tej linii. Najnowsza odsłona „divera” charakteryzuje się przede wszystkim znacznie wyższą klasą wodoszczelności, zmiana z ok. 3000 metrów na 4000 metrów, oraz kosmetycznymi zmianami w budowie koperty.
Nie były to oczywiście jedyne zegarkowe nowości zaprezentowane przez tego producenta na przestrzeni ostatnich lat.
W 2014 roku światło dzienne ujrzała np. linia Midland Chronograph, z kolei w 2017 roku dodano do szerokiej oferty kolekcję Oceanmaster. Ta ostatnia wiąże się ściśle ze współpracą marki Delma z organizatorami wyścigów łodzi żaglowych klasy IMOCA.
Marka Delma, mimo iż nie należy do najpopularniejszych producentów zegarków w naszym kraju, zdecydowanie zasługuje na uwagę. Wiele z oferowanych przez tego producenta modeli spełnia rygorystyczne wymagania określone w normie ISO 6425 dla profesjonalnych zegarków dla nurków, a czasem nawet je przewyższa.
Jak zapewnia na swojej witrynie internetowej producent:
„Aby być na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami w branży, nasz wykwalifikowany personel jest stale szkolony a warsztaty produkcyjne wyposażane są w najnowocześniejszy sprzęt. Razem (przy inspiracji naszych wyjątkowych partnerów), jesteśmy w stanie produkować zegarki zaspokajające wymagania naszych klientów.”
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki zegarków Delma dostępne są zawsze na indywidualnej podstronie marki tu: DELMA
16:00 03.03.2021Historia marek zegarkowych
Delma - historia marki zegarmistrzowskiej
Tagi:
zegarki sportowezegarek nurkowyzegarki automatycznezegarek do pływaniazegarek wodoszczelnystare zegarkizegarki męskie mechaniczne

REKLAMA

Sięgając gwiazd - 60 lat modelu Speedmaster!
W tym roku marka Omega, a zarazem także liczne grono jej fanów z całego świata, świętuje wyjątkowy jubileusz – 60 lat kultowego modelu Speedmaster! To bezdyskusyjnie jede ...

QUIZ zegarkowy - Matura z wiedzy o zegarkach 2
Sprawdź swoją wiedzę o zegarkach i zegarmistrzostwie! QUIZ zegarkowy – Matura z wiedzy o zegarkach 2 Dla każdego miłośnika zegarmistrzostwa, oraz wszystkich fanów zegarkó ...

Carole Forestier-Kasapi. Królowa komplikacji konstrukcji mechanizmów
W branży zegarmistrzowskiej funkcjonują nazwiska, które są znane nam wszystkim: Patek Philippe, Abraham-Louis Breguet, czy też Franciszek Czapek. Ale są również nazwiska ...

Rolex szokuje decyzją o zamknięciu marki Carl F. Bucherer
Chyba już tradycją stało się, że informacje które jednocześnie dotyczą marek Rolex i Bucherer muszą być szokujące, szczególnie dla osób śledzących branżę zegarmistrzowską ...

Klasyk w stylu retro. Aerowatch 1942 Regulator Automatic Limited Edition
Indywidualizm w podejściu do projektowania przyrządów odmierzających czas, a także wysoka jakość i ponadczasowy wygląd. Tak w skrócie można przedstawić szwajcarską markę ...

Odliczanie do Olimpiady rozpoczęte! Omega Speedmaster Chronoscope Paris 2024
W 1932 roku świat wyglądał zupełnie inaczej niż dziś, ale pomimo bardzo wielu zmian, część rzeczy pozostała taka sama. Jedną z nich jest partnerstwo Igrzysk Olimpijskich ...

Rolex podnosi ceny zegarków w 2025. Które modele zdrożeją i dlaczego?
Jednym z najgorętszych zegarkowych newsów na początku 2025 roku jest informacja o podwyżkach cen zegarków marki Rolex. Jak powszechnie wiadomo, jedna z najlepiej rozpozna ...

Vacheron Constantin Patrimony x Ora Ïto. Minimalistyczny zegarek na 20-lecie kolekcji Patrimony
Rocznice przełomowych wydarzeń są nierozerwalnie połączone ze wzniosłym ich świętowaniem. Jubileusze, zwłaszcza te okrągłe, szczególnie upodobali sobie producenci zegarkó ...

Premiera: Aviator Swiss Made Moonflight Diamond Edition. Nowa, spektakularna odsłona!
Aviator Swiss Made to szwajcarski producent zegarków, którego oferta w dużej mierze składa się z modeli w typie pilot. Dużych, solidnych i wytrzymałych, bardzo często ins ...

Słabszy rok dla grupy Swatch. Co dalej z akcjami spółki i jakie są perspektywy na 2025?
Rok 2024 był mało udany dla Grupy Swatch, która zanotowała zysk netto w wysokości 219 mln franków szwajcarskich, podczas gdy w 2023 r. zysk netto wyniósł 890 mln franków. ...

Zegarek Nomos Tangente 2date zdobywa nagrodę iF Design Award
Niemiecka marka Nomos Glashutte po raz dwunasty otrzymała międzynarodową nagrodę iF Design Award. Składające się ze 131 ekspertów jury zachwyciło się projektem zegarka Ta ...

G-SHOCK I XOHYPNOTIZE. Siła kobiet - prawdziwa moc tkwi w autentyczności
Chyba nie przesadzę, jeśli napiszę, że w kolekcji zegarków G-SHOCK modele z serii nazwanej przez fanów Octagon, lub też Casioak, to modele już niemal kultowe. A to dlateg ...