Historia jednych z najbardziej wytrzymałych zegarków na świecie zaczęła się w Japonii w 1983 roku. Wtedy właśnie na rynku pojawił się pierwszy zegarek marki G-SHOCK. Jego twórcą był Kikuo Ibe, inżynier pracujący w firmie Casio.
Kluczem do sukcesu okazała się przemyślana, wstrząsoodporna budowa zegarka. Jej filarami były trzy cechy: konstrukcja z wolnymi przestrzeniami w środku koperty w środku, unikalny kształt koperty oraz amortyzacja najważniejszych elementów mechanizmu. Wkrótce zegarki te pokochał cały świat: od profesjonalistów którzy doceniają ich walory użytkowe, do ludzi chcących mieć na ręku niezawodnego towarzysza dnia codziennego.
Niewielu markom obecnie, tak jak G-SHOCKowi, udaje się tworzyć produkty dla tak szerokiego i zróżnicowanego wachlarza konsumentów. Ich zadziorny i zarazem lekko „toporny” wygląd sprawiają, że są one rozpoznawalne już na pierwszy rzut oka.
Niesamowita wytrzymałość i legendarny status
Mnie G-SHOCKi kojarzą się one z innym wyrobem z kraju Kwitnącej Wiśni, produktem o niesamowitej wytrzymałości i wręcz legendarnym statusie, który - podobnie jak te zegarki - nie grzeszy urodą, czy finezją, ale przez to właśnie nabiera rustykalnej nuty, tak uwielbianej i cenionej: mowa oczywiście o Toyocie Land Cruiser.
Wspomniane czasomierze i samochody łączy jeszcze jedno: ich przedstawicieli możemy znaleźć niemal na każdym zakątku globu, gdzie ich właściwości czynią życie trochę łatwiejszym. Tak jak „Krusak” nie jest typowym samochodem na pokaz, który będzie prezentował się elegancko na nadmorskim bulwarze modnej miejscowości, tak Casio nie nadaje się do założenia z garniturem (choć to się zdarza), czy innym eleganckim ubraniem.
Ale jeśli tylko zapragniemy wykorzystać ich w zgodzie z przeznaczeniem, szybko odkryjemy, że ze swoich zadań oba przedmioty wywiązują się znakomicie, niczego przy tym nie udając.
I to właśnie z tego powodu mają rzesze oddanych fanów na całym świecie.
Widok Ziemi z kosmosu
Jak łatwo policzyć, w 2023 roku marka G-SHOCK obchodzi swoje 40-lecie istnienia.
Od początku roku pojawiają się systematycznie nowe modele zegarków, także z tej okazji – pisaliśmy o tym wyjątkowym dla marki roku oraz edycji ciekawych zegarków już w styczniu: G-SHOCK obchodzi 40-lecie powstania marki. Specjalne zegarki z tej okazji.
Niedawno japońska firma wypuściła nowy zegarek o nazwie G-SHOCK—110 EARTH-1AER, określając go jako „nowy kosmiczny model G-SHOCK.”
Poznajmy go bliżej.
Zacznijmy od cechy najbardziej rzucającej się w oczy już od razu po wyjęciu zegarka z charakterystycznego pudełka (w tym przypadku ozdobionego dodatkowo gwiazdami): stalowy korpus i tarcza zostały pokryte grafikami imitującymi chmury oraz kontury lądów i oceanów naszej planety widzianych z kosmosu. W połączeniu z dominującym ciemno-niebieskim kolorem całości kreacji, zegarek sprawia bez wątpienia miłe dla oka wrażenie.
Tarcza została dodatkowo pokryta niebieską powłoką jonową, aby wzmocnić ten efekt wizualny. Co ciekawe, by utrwalić wrażenie obserwacji Ziemi z przestrzeni kosmicznej wskaźnik sekundowy na godzinie dziewiątej ma kształt satelity.
Dużo praktycznych funkcji
Jak możemy zauważyć, na tarczy zawarto możliwość odczytu wielu funkcji dodatkowych i parametrów: stopera, automatycznego kalendarza, datownika (w różnych strefach czasowych), timera, wyświetlacza bieżącego dnia tygodnia, a także pięciu niezależnych alarmów i oczywiście odczytu godziny za pomocą analogowych, białych wskazówek.
Będąc przy odczycie czasu; zegarek wyposażono w funkcję wskazania tzw. czasu światowego, co oznacza, że może wyświetlać on aktualny czas w czterdziestu ośmiu głównych miastach świata, oraz na określonych obszarach czasowych na całym globie.
Dodatkowo G-SHOCK—110 EARTH-1AER ma także diodę, która automatycznie podświetla tarczę, gdy czujniki stwierdzą, iż podczas użytkowania zegarka w pobliżu jest za mało światła.
Indeksy na tarczy są złotawe, swoim kolorem korespondują z klamerką w tym samym kolorze wieńczącą czarny, tłoczony pasek. Podobnie jak każdy inny G-SHOCK, także ten nowy model jest odporny na wstrząsy, uderzenie i działanie fal magnetycznych. Od góry tarczę zegarka chroni grube, mineralne szkiełko. Zastosowanie tego typu szkła dla niektórych może być małą wadą, bo - jak wiadomo - szkiełka wykonane z szafiru są bardziej odporne niż mineralne, ale zarazem szkła w „G” są mimo tego bardzo trwałe. By zrównoważyć ten brak, producent dodał powłokę na pierścieniu, która dodatkowo chroni go przed zarysowaniem.
Dekiel jest pełny, przykręcany do korpusu koperty. Umieszczona na nim grafika przedstawia obraz Ziemi nocą. Jako „smaczek” dodam, że to Japonia znajduje się na środki dekla.
Klasa wodoszczelności to 200 metrów.
G-SHOCK—110 EARTH-1AER – cena i dostępność
Wymiary zegarka kwalifikują go raczej na większe, masywniejszy nadgarstki; mierzy on 48,8 milimetra średnicy bez koronki, przy wysokości sięgającej 16,9 milimetra.
Przy takich wymiarach spodziewamy się zwykle dość dużej wagi, tymczasem nowy G-SHOCK waży zaledwie 93 gramy. Mamy zatem lekkiego olbrzyma. Tak dobry wynik jest zasługą konstrukcji o nazwie Hybrid Mount powstałej z połączenia lekkiego tworzywa oraz stali nierdzewnej. Warto też wspomnieć, że model ten ma system szybkiej wymiany pasków.
Zegarki z tej serii są już dostępne w Polsce.
Cena G-SHOCK—110 EARTH-1AER to około 1 530 złotych.
Na koniec, fanom japońskiej marki G-SHOCK, ale także wszystkim miłośnikom zegarków, którzy chcieliby dowiedzieć się o niej nieco więcej, polecamy obszerną, bogatą w zdjęcia oraz filmy relację z naszej wizyty w Japonii w siedzibie G-SHOCK, a także w fabryce tej marki: spotkanie z twórcą G-SHOCK i wizyta w fabryce CASIO Premium Production Line w Japonii.
Podczas tej wizyty mieliśmy okazję poznać Pana Kikuo Ibe, co opisujemy.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki G-SHOCK znajdują się w portalu na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki G-SHOCK.
05:15 15.05.2023Zegarki
Widok Ziemi z kosmosu. Nowy zegarek G-SHOCK—110 EARTH-1AER
Tagi:
zegarki japońskiezegarek do bieganiazegarek na prezentzegarki młodzieżowezegarki kwarcowechronografzegarek z wyświetlaczemsmart zegarekzegarek bluetoothzegarki sportowezegarek nurkowyjapoński zegarekzegarek wodoszczelnyzegarek do pływaniazegarek survivalowy

REKLAMA

Magazyn Europa Star prezentuje… „Powtórka z historii zegarków”. Lata 90.
Początek lat dziewięćdziesiątych, to współistnienie na rynku zegarków mechanicznych i elektronicznych. To także zmierzch zegarków elektronicznych ze wskaźnikiem cyfrowym. ...

Książka „Czas to pieniądz” – poradnik dla miłośników zegarków
W Polsce moda na zegarki naręczne przechodzi w ostatnich latach renesans. Co roku powstają nowe sklepy i strony internetowe oferujące zegarki, a liczba i różnorodność ofe ...

OMEGA Speedmaster „125” Chronograph Chronometer 1973
„Omega Speedmaster 125, których wykonano bardzo niewiele, to bardzo szczególny zegarek. Prócz tego, iż jest to automatyczny chronograf, posiada on także certyfikat Szwajc ...

Aerowatch 1942 Chrono. Duży chronograf typu „pilot” w czarnej tonacji
Aerowatch jest szwajcarską marką już dość dobrze znaną w naszym kraju. Sama firma została założona 21 stycznia 1910 roku pod nazwą „Montres Aero”. Jej ogromnym sukcesem, ...

Unikatowy zegarek Breguet No. 3218 sprzedany na Christie’s Rare Watches Geneva
Wczoraj, 11 listopada 2024, w Genewie w Four Seasons Hotel des Bergues odbyła się kolejna edycja Christie’s Rare Watches. Była to już druga aukcja Christie’s z tej serii ...

Orient Star M Collections M34 F8 Date. Noc spadających gwiazd
Orient Star to japońska marka zegarków założona w 1951 roku, która może być rozpatrywana jako alternatywa dla bardziej znanej marki z kraju Kwitnącej Wiśni - Seiko. Zapre ...
![[RE]Master02 Selfwiding - zaskakująca nowość Audemars Piguet](/resizer/img/355/200/0/?src=https://zegarkiipasja.pl/images/001-Zegarki/zegarki-2024/951-audemars-piguet/Audemars-Piguet-REMaster02-Selfwiding-zegarkiipasjapl-1.webp)
[RE]Master02 Selfwiding - zaskakująca nowość Audemars Piguet
Niedawno marka Audemars Piguet zaprezentował światu kilka nowości. Tak jak wiele osób przewidywało, w katalogu królowały nowe warianty popularnego modelu Royal Oak. Pojaw ...

Rośnie wartość polskiego rynku dóbr luksusowych. Zegarków także!
Łączna wartość rynku dóbr luksusowych w Polsce w 2023 r. sięgnęła ok. 42,4 mld zł., z czego 0,7 mld przypadło na zegarki i biżuterię. Największy udział w rynku dóbr luksu ...

Rado DiaStar Original x Tej Chauhan. Zegarek przekraczający granice designu
Gdy pierwszy raz spojrzysz na Rado DiaStar Original x Tej Chauhan natychmiast zauważysz, że to zegarek inny niż wszystkie. To nie jest klasyczny, elegancki model, ani też ...

Crafter Blue. Osobliwe, mocarne zegarki z Hongkongu (AuroChronos 2025)
W ramach cyklu publikacji na temat marek zegarkowych biorących udział w tegorocznej edycji AuroChronos 2025 przedstawiamy kolejnego wystawcę, który będzie bohaterem ninie ...

Omega Seamaster Diver 300M Bronze Gold. Brązowe złoto i burgundowa luneta
Firma Omega niemal od samego początku swojego funkcjonowania ma bardzo silną rynkową pozycję, a mimo tego ostatnio odnoszę wrażenie, że ta pozycja podniosła się na jeszcz ...

Grand Seiko i Tokujin Yoshioka na Fuorisalone 2025. Między czasem a naturą
Marki Grand Seiko zapewne nie trzeba nikomu przedstawiać, jej renoma i prestiż zdobyte przez lata istnienia są niepodważalne. Nic więc dziwnego, że nawet na Starym Kontyn ...