• Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Victorinox

Nowe zegarki z kolekcji Portofino, w tym model IWC Portofino Complete Calendar


W odległości 25 kilometrów na południowy wschód od Genuy, na malowniczym półwyspie, leży Portofino. Piękne miasteczko. Od dawna chce się tam wybrać. Mimo, że Portofino ma imponujące wybrzeże, to nie ma plaży. Ma za to wiele innych walorów.

Podobnie jest z zegarkiem noszącym nazwę Portofino. IWC Portofino, bo o nim mowa, nie jest wytrzymały, nie ma wyszukanego wyglądu, ale ma wiele innych zalet. Kolekcja ta funkcjonuje w ofercie szwajcarskiej marki prawie 40 lat, bo od 1984 roku. To elegant od marki IWC. Zegarek oparty o bardzo klasyczny wzór. Okrągła koperta i prostopadle wyprowadzone, wąskie i zagięte ku dołowi uszy to klasyka w czystym wydaniu. Doskonały wzór, na jakim bazując można tworzyć ponadczasowy garniturowy zegarek mechaniczny.

Dziś zaprezentujemy jego trzy nowe wersje. Różniące się wielkością i budulcem wykorzystanym do wykonania koperty, ale i komplikacjami konstrukcji mechanizmów.

Nowy IWC Portofino Complete Calendar

Pierwsza opcja to zegarek wykonany ze stali szlachetnej lub z 18-karatowego złota 5N w odcieniu różowym. Niezależnie od wersji, koperta ma średnicę 41 mm oraz 11,8 m grubości.

 IWC Portofino Complete Calendar

Nie mówimy więc o filigranowym zegarku, ale z drugiej strony ta wersja IWC Portofino oferuje użytkownikom wiele w zakresie praktycznych funkcji dodatkowych. Mamy bowiem do dyspozycji pełen kalendarz.

Koperta wykończona jest przez polerowanie na wysoki połysk. Srebrzystą tarczę okala wąska luneta o zaokrąglonej powierzchni. Na krawędzi tarczy nadrukowano skalę minutową w postaci delikatnych kresek. Co 5 to oznaczenie cyframi arabskimi. Pod każdym z tego rodzaju oznaczeń znajduje się indeks godzinowy w postaci wąskiej, nakładanej pałeczki. Na godzinach 12. i 6. znaczniki w zamyśle miały być cyframi rzymskimi. Ale na 6. jest tarcza datownika, a na 12. wskazanie faz Księżyca, więc zostały nieco dziwnie prezentujące się szczątkowe oznaczenia rzymskie.

Skrócone pałeczki wyglądałyby w mojej ocenie o wiele lepiej.  

Indeksy te, tak jak wskazówki godzinowa i minutowa w kształcie wydłużonych liści są pozłacane. Podobnie ramiona wskazówek na małej tarczy, na której odczytujemy informacje z funkcji kalendarza - dni miesiąca i skróconą nazwę danego miesiące.

 IWC Portofino Complete Calendar

 IWC Portofino Complete Calendar

Centralny sekundnik jest w atrakcyjnym kolorze niebieskim. Na godzinie 12. Widoczne są wskazania faz Księżyca. Po krótkiej chwili uważniejszego przyglądania się tej subtarczy zauważamy tam także małą wskazówkę. Odpowiada ona za prezentację aktualnego dnia tygodnia. Obie małe tarcze są wydzielone przez lekkie zagłębienie i złocistą, wąską ramkę.

Na godzinie 6. nadrukowano informację o rodzaju naciągu sprężyny napędowej, a po stronie przeciwnej, na godzinie 3,. widzimy logo marki IWC.

Dwie wersje i manufakturowy mechanizm

Atrakcyjnie skomponowaną tarczę chroni wypukłe, odporne na zarysowania szkło szafirowe z nałożoną po obu stronach powłoką antyrefleksyjną. Koperta na godzinie 3. ma koronkę z wygrawerowanym na jej czołowej części logo marki. Po drugiej stronie koperty z boku, na godzinach 8. i 10., umiejscowiono dwa ukryte przyciski do korygowania wskazań kalendarza.

Prezentowany Portofino z kopertą w 18-karatowym złocie 5N lub stali nierdzewnej jest pierwszym zegarkiem wyposażonym w nowy moduł pełnego kalendarza opracowany przez IWC. Łącząc kalendarz wieczny i kalendarz roczny w zakresie prezentowanych wskazań, pełny kalendarz podkreśla doświadczenie tego szwajcarskiego producenta luksusowych zegarków. Pełny kalendarz pokazuje datę, dzień tygodnia, miesiąc i fazę Księżyca na dwóch subtarczach.

 IWC Portofino Complete Calendar

 IWC Portofino Complete Calendar

 IWC Portofino Complete Calendar

Moduł kalendarza składa się z 69 pojedynczych części.

Każde wskazanie jest napędzane przez oddzielną przekładnię zębatą i można go regulować niezależnie od pozostałych za pomocą koronki lub za pomocą wspomnianych dwóch przycisków korekcyjnych zintegrowanych z kopertą. Kalendarz należy dostosować tylko w miesiącach, które mają mniej niż 31 dni.

Od spodu koperty zegarka jest zamocowany dekiel, dość płaski i polerowany. Zamocowano go za pomocą czterech śrubek. Na metalowej części wygrawerowano podstawowe informacje o tym modelu, a centralnie jest szkło szafirowe ukazujące mechanizm. To manufakturowa konstrukcja IWC 32150 z 72 godzinną rezerwą chodu. Mechanizm jest przyozdobiony przez kołowe pasy genewskie. Niewiele zasłania złoty, ażurowany wahnik. Łożyskowanie odbywa się na 21 kamieniach, a balans pracuje z częstotliwością 28 800 wahnięć na godzinę.

Druga wersja IWC Portofino Complete Calendar różni się od tej opisanej powyżej tylko materiałem z jakiego wykonano jej kopertę. To klasyczna stal szlachetna.

Ten wariant jest tak samo wykończony, ma te same funkcje dodatkowe, a nawet taką samą kolorystykę tarczy z inskrypcjami na niej i złoconymi wskazówkami.

 IWC Portofino Complete Calendar

 IWC Portofino Complete Calendar

Zegarek z kopertą ze złota ma w zestawie pasek ze skóry cielęcej w kolorze taupe, czyli szaro-brązowym z wyraźna strukturą. Do wersji ze stali dobrano pasek niebieski.

Zegarek IWC Portofino Complete Calendar w wersji z kopertą wykonaną z 18-karatowego różowego złota (Ref. IW359002) wyceniono na kwotę około 102 000 złotych, a stalowy (Ref. IW359001) na około 53 700 złotych.

IWC Portofino Automatic Pointer Date

Drugi model, a zarazem trzeci prezentowany zegarek jest nieco prostszy i także nieco mniejszy.

To model Portofino Automatic Pointer Date, który jest także istotnie tańszy. Ponadto jest to pierwszy model z serii Portofino ze wskazaniem daty realizowanej skokowo na substarczy na godzinie 6. Jego stalowa koperta ma średnicę 39 mm i 10,8 mm grubości.

IWC Portofino Automatic Pointer Date

IWC Portofino Automatic Pointer Date

Styl tarczy jest taki sam, jak w nieco bardziej skomplikowanym technicznie modelu Portofino Complete Calendar. Jednakże tutaj, z racji braku okienka ze wskazaniem faz Księżyca, nie jest zasłonięty indeks w jego górnej części, więc widzimy tam pełne rzymskie XII.

Pozostałe indeksy to złociste pałeczki, poza tym na godzinie 6., tam bowiem znajduje się mała tarcza datownika ze wskazaniem dni miesiąca. Aktualny dzień odczytujemy na skali za pomocą niebieskiej wskazówki (stąd Pointer Date w nazwie). Ramiona centralnych wskazówek wraz z sekundnikiem są złociste. Pod godziną 12. umieszczono nazwę firmy.

Tarczę chroni wypukłe szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną po obu stronach.

IWC Portofino Automatic Pointer Date

Tradycyjnie na godzinie 3. jest koronka. W tym modelu dekiel jest stalowy i pełny. Kryje się pod nim mechanizm IWC 35160 z automatycznym naciągiem sprężyny. Jest on łożyskowany na 25 kamieniach, pracuj z częstotliwością 28 800 wahnięć na godzinę i oferuje 50 godzin rezerwy chodu. Ten model jest na skórzanym pasku ze skóry cielęcej w kolorze brązowym.

Zegarek IWC Portofino Automatic Pointer Date (Ref. IW359201) wyceniono na około 27 000 złotych.


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Bulova 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Widok Ziemi z kosmosu. Nowy zegarek...
Widok Ziemi z kosmosu. Nowy zegarek...
15.05.2023
Seiko Presage Craftsmanship Series ...
Seiko Presage Craftsmanship Series ...
18.05.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco