W odległości 25 kilometrów na południowy wschód od Genuy, na malowniczym półwyspie, leży Portofino. Piękne miasteczko. Od dawna chce się tam wybrać. Mimo, że Portofino ma imponujące wybrzeże, to nie ma plaży. Ma za to wiele innych walorów.
Podobnie jest z zegarkiem noszącym nazwę Portofino. IWC Portofino, bo o nim mowa, nie jest wytrzymały, nie ma wyszukanego wyglądu, ale ma wiele innych zalet. Kolekcja ta funkcjonuje w ofercie szwajcarskiej marki prawie 40 lat, bo od 1984 roku. To elegant od marki IWC. Zegarek oparty o bardzo klasyczny wzór. Okrągła koperta i prostopadle wyprowadzone, wąskie i zagięte ku dołowi uszy to klasyka w czystym wydaniu. Doskonały wzór, na jakim bazując można tworzyć ponadczasowy garniturowy zegarek mechaniczny.
Dziś zaprezentujemy jego trzy nowe wersje. Różniące się wielkością i budulcem wykorzystanym do wykonania koperty, ale i komplikacjami konstrukcji mechanizmów.
Nowy IWC Portofino Complete Calendar
Pierwsza opcja to zegarek wykonany ze stali szlachetnej lub z 18-karatowego złota 5N w odcieniu różowym. Niezależnie od wersji, koperta ma średnicę 41 mm oraz 11,8 m grubości.
Nie mówimy więc o filigranowym zegarku, ale z drugiej strony ta wersja IWC Portofino oferuje użytkownikom wiele w zakresie praktycznych funkcji dodatkowych. Mamy bowiem do dyspozycji pełen kalendarz.
Koperta wykończona jest przez polerowanie na wysoki połysk. Srebrzystą tarczę okala wąska luneta o zaokrąglonej powierzchni. Na krawędzi tarczy nadrukowano skalę minutową w postaci delikatnych kresek. Co 5 to oznaczenie cyframi arabskimi. Pod każdym z tego rodzaju oznaczeń znajduje się indeks godzinowy w postaci wąskiej, nakładanej pałeczki. Na godzinach 12. i 6. znaczniki w zamyśle miały być cyframi rzymskimi. Ale na 6. jest tarcza datownika, a na 12. wskazanie faz Księżyca, więc zostały nieco dziwnie prezentujące się szczątkowe oznaczenia rzymskie.
Skrócone pałeczki wyglądałyby w mojej ocenie o wiele lepiej.
Indeksy te, tak jak wskazówki godzinowa i minutowa w kształcie wydłużonych liści są pozłacane. Podobnie ramiona wskazówek na małej tarczy, na której odczytujemy informacje z funkcji kalendarza - dni miesiąca i skróconą nazwę danego miesiące.
Centralny sekundnik jest w atrakcyjnym kolorze niebieskim. Na godzinie 12. Widoczne są wskazania faz Księżyca. Po krótkiej chwili uważniejszego przyglądania się tej subtarczy zauważamy tam także małą wskazówkę. Odpowiada ona za prezentację aktualnego dnia tygodnia. Obie małe tarcze są wydzielone przez lekkie zagłębienie i złocistą, wąską ramkę.
Na godzinie 6. nadrukowano informację o rodzaju naciągu sprężyny napędowej, a po stronie przeciwnej, na godzinie 3,. widzimy logo marki IWC.
Dwie wersje i manufakturowy mechanizm
Atrakcyjnie skomponowaną tarczę chroni wypukłe, odporne na zarysowania szkło szafirowe z nałożoną po obu stronach powłoką antyrefleksyjną. Koperta na godzinie 3. ma koronkę z wygrawerowanym na jej czołowej części logo marki. Po drugiej stronie koperty z boku, na godzinach 8. i 10., umiejscowiono dwa ukryte przyciski do korygowania wskazań kalendarza.
Prezentowany Portofino z kopertą w 18-karatowym złocie 5N lub stali nierdzewnej jest pierwszym zegarkiem wyposażonym w nowy moduł pełnego kalendarza opracowany przez IWC. Łącząc kalendarz wieczny i kalendarz roczny w zakresie prezentowanych wskazań, pełny kalendarz podkreśla doświadczenie tego szwajcarskiego producenta luksusowych zegarków. Pełny kalendarz pokazuje datę, dzień tygodnia, miesiąc i fazę Księżyca na dwóch subtarczach.
Moduł kalendarza składa się z 69 pojedynczych części.
Każde wskazanie jest napędzane przez oddzielną przekładnię zębatą i można go regulować niezależnie od pozostałych za pomocą koronki lub za pomocą wspomnianych dwóch przycisków korekcyjnych zintegrowanych z kopertą. Kalendarz należy dostosować tylko w miesiącach, które mają mniej niż 31 dni.
Od spodu koperty zegarka jest zamocowany dekiel, dość płaski i polerowany. Zamocowano go za pomocą czterech śrubek. Na metalowej części wygrawerowano podstawowe informacje o tym modelu, a centralnie jest szkło szafirowe ukazujące mechanizm. To manufakturowa konstrukcja IWC 32150 z 72 godzinną rezerwą chodu. Mechanizm jest przyozdobiony przez kołowe pasy genewskie. Niewiele zasłania złoty, ażurowany wahnik. Łożyskowanie odbywa się na 21 kamieniach, a balans pracuje z częstotliwością 28 800 wahnięć na godzinę.
Druga wersja IWC Portofino Complete Calendar różni się od tej opisanej powyżej tylko materiałem z jakiego wykonano jej kopertę. To klasyczna stal szlachetna.
Ten wariant jest tak samo wykończony, ma te same funkcje dodatkowe, a nawet taką samą kolorystykę tarczy z inskrypcjami na niej i złoconymi wskazówkami.
Zegarek z kopertą ze złota ma w zestawie pasek ze skóry cielęcej w kolorze taupe, czyli szaro-brązowym z wyraźna strukturą. Do wersji ze stali dobrano pasek niebieski.
Zegarek IWC Portofino Complete Calendar w wersji z kopertą wykonaną z 18-karatowego różowego złota (Ref. IW359002) wyceniono na kwotę około 102 000 złotych, a stalowy (Ref. IW359001) na około 53 700 złotych.
IWC Portofino Automatic Pointer Date
Drugi model, a zarazem trzeci prezentowany zegarek jest nieco prostszy i także nieco mniejszy.
To model Portofino Automatic Pointer Date, który jest także istotnie tańszy. Ponadto jest to pierwszy model z serii Portofino ze wskazaniem daty realizowanej skokowo na substarczy na godzinie 6. Jego stalowa koperta ma średnicę 39 mm i 10,8 mm grubości.
Styl tarczy jest taki sam, jak w nieco bardziej skomplikowanym technicznie modelu Portofino Complete Calendar. Jednakże tutaj, z racji braku okienka ze wskazaniem faz Księżyca, nie jest zasłonięty indeks w jego górnej części, więc widzimy tam pełne rzymskie XII.
Pozostałe indeksy to złociste pałeczki, poza tym na godzinie 6., tam bowiem znajduje się mała tarcza datownika ze wskazaniem dni miesiąca. Aktualny dzień odczytujemy na skali za pomocą niebieskiej wskazówki (stąd Pointer Date w nazwie). Ramiona centralnych wskazówek wraz z sekundnikiem są złociste. Pod godziną 12. umieszczono nazwę firmy.
Tarczę chroni wypukłe szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną po obu stronach.
Tradycyjnie na godzinie 3. jest koronka. W tym modelu dekiel jest stalowy i pełny. Kryje się pod nim mechanizm IWC 35160 z automatycznym naciągiem sprężyny. Jest on łożyskowany na 25 kamieniach, pracuj z częstotliwością 28 800 wahnięć na godzinę i oferuje 50 godzin rezerwy chodu. Ten model jest na skórzanym pasku ze skóry cielęcej w kolorze brązowym.
Zegarek IWC Portofino Automatic Pointer Date (Ref. IW359201) wyceniono na około 27 000 złotych.
Adrian Szewczyk
09:35 17.05.2023Zegarki
Nowe zegarki z kolekcji Portofino, w tym model IWC Portofino Complete Calendar
Powrót do kategorii
Tagi:
luksusowe zegarkizegarki męskie klasycznezegarki męskie mechanicznezegarki męskie eleganckiezegarek mechanicznyprestiżowe zegarkizegarki szwajcarskiezłoty zegarekzegarek do garniturusrebrny zegarekeleganckie zegarkizegarki automatyczne

REKLAMA

9999 - Informacja: Kalendarium ewolucji mechanizmów, innowacje zegarmistrzowskie
Mamy przyjemność zaprezentować Państwu nowy dział na portalu Zegarki i Pasja ! Nosi on nazwę: „Kalendarium ewolucji mechanizmów” i zawiera, oraz systematyzuje informacje ...

Wakacje, podróże i… zegarki – kilka porad dla każdego urlopowicza!
Naszych rodaków, podróżujących i wypoczywających, można już znaleźć w każdym zakątku świata. Wyraźnie widać, że w celach turystycznych i sportowych podróżujemy coraz częś ...

Zapomniana historia firmy „Lusina Watches" - Abraham Adolf Pamm i jego Klan
Patek i Czapek – któż z nas nie kojarzy tych nazwisk. Dwaj polscy emigranci, których współpraca stała się podwaliną pod powstanie jednej z najznakomitszych i najbardziej ...

Lorus wspiera WOŚP. Specjalny egzemplarz zegarka trafił na aukcję!
Pomoc potrzebującym oraz wsparcie szczytnych celów - to zawsze jedna z dróg do budowania naszego człowieczeństwa. Szczególnie jest to ważne w dzisiejszych, niestety niezb ...

Zegarek (nie tylko) dla lekarzy. Angelus Chronographe Médical x Massena LAB
Relatywnie mało znana dziś w Polsce szwajcarska firma Angelus przedstawiła w marcu nowy-stary zegarek mechaniczny z przeznaczeniem dla konkretnej grupy zawodowej. Jego li ...

Longines Flagship Heritage Moonphase. Karawela w blasku Księżyca
Kolekcja zegarków Flagship Heritage producenta z Saint-Imier właśnie wzbogaciła się o model z komplikacją wskazania faz księżyca, który dostępny będzie w trzech wersjach ...

Po sąsiedzku, czyli zegarki producentów z państw sąsiadujących z Polską
Od lat piszemy o producentach zegarków nie tylko z Europy, ale z całego świata. Czas więc na przyjrzenie się przemysłowi zegarkowemu krajów ościennych. Warto na wstępie d ...

Frederique Constant Highlife Ladies Automatic Heart Beat. Zegarek w najmodniejszym dziś stylu
Frederique Constant, ambitna szwajcarska marka która oferuje to, co jest w zegarmistrzostwie najlepsze w relatywnie rozsądnych cenach, pamięta także o paniach. Nowy model ...

Polska marka Xicorr na World Time UK - The London Watch Event 2023
Firma Xicorr w tym roku po raz pierwszy podjęła decyzję, aby wystawić się na zagranicznych targach zegarkowych. Wybór padł na World Time UK - The London Watch Event 2023, ...

Zegarki Alpina z serii Alpiner Extreme pierwszy raz ze zintegrowaną bransoletą!
Założona w 1883 roku firma zegarmistrzowska Alpina w 2023 roku obchodzi 140-lecie swojego istnienia. W tym roku, po raz pierwszy, ten szwajcarski producent pojawił się na ...

Recenzja: Davosa Newton Pilot Automatic
Davosa to szwajcarska marka zegarmistrzowska, która w swojej całkiem bogatej ofercie proponuje zegarki dobrze wykonane i często sporo oferujące, a dostępne w niewygórowan ...

Frederique Constant Highlife Ladies Automatic Heart Beat. Zegarek w najmodniejszym dziś stylu
Frederique Constant, ambitna szwajcarska marka która oferuje to, co jest w zegarmistrzostwie najlepsze w relatywnie rozsądnych cenach, pamięta także o paniach. Nowy model ...