• Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Inventic
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Junghans

Victorinox Journey 1884. Nowa kolekcja, nowy etap rozwoju zegarków Victorinox


Nowa kolekcja zegarków Journey 1884, w założeniach producenta, ma być swego rodzaju nowym otwarciem w zakresie oferty szwajcarskiej marki Victorinox. Już przy pierwszym spojrzeniu na różne wersje nowego modelu widać połączenie cech klasycznego wyglądu zegarka sportowego z atrakcyjnymi detalami, co ma pomóc w wyróżnieniu się Journey 1884 z szerokiej oferty tego typu modeli dostępnych obecnie na rynku. Firma określa to jako „pierwszy etap nowej podróży czasomierzy Victorinox, które napełniają każdy dzień poczuciem wolności i energią szwajcarskich gór”.

Zapierające dech w piersiach widoki jakie roztaczają się w szwajcarskich górach są inspiracją dla powstania nowego modelu zegarka Victorinox zaprezentowanego w 2023 roku. W zamyśle Journey’e mają stać się niezawodnym partnerem nie tylko podczas górskich wędrówek, ale w codziennym życiu.

Jak zatem prezentowane są te odniesienia do wędrówek po alpach?

Znaki spotykane na szlakach i górska ścieżka

W pierwszej kolejności należy wspomnieć o wskazówkach.

Z jednej strony, tej praktycznej, są one wyraziste, doskonale widoczne, przez co zapewniają wysoki poziom czytelności. Z drugiej strony, stylistycznej, maja one przywodzić na myśl znaki spotykane na szlakach szwajcarskich Alp. I rzeczywiście – ramiona wskazówek w tym zegarku wyglądają bardzo nietypowo, ciekawie, a przecież o to właśnie chodzi.

O nowe, świeże pomysły.

Drugi element, stanowiący odniesienie do alpejskich wędrówek, to atrakcyjna faktura tarczy modelu Journey 1884 w części środkowej lub zewnętrznej. Jej ziarnistość ma przypominać górską ścieżkę.

Victorinox Journey 1884. Nowa kolekcja, nowy etap rozwoju zegarków Victorinox

Victorinox Journey 1884. Nowa kolekcja, nowy etap rozwoju zegarków Victorinox

Tarcza za sprawą swojej faktury i elementów sprawia wrażenie trójwymiarowej.

Oferuje także wskazanie czasu wojskowego, czyli system 24-godzinny. Przeciwwaga sekundnika nawiązuje natomiast do szwajcarskiego scyzoryka, który jest nieodzownym elementem ekwipunku podczas górskich wycieczek. Wskazówki, indeksy na tarczy i kropka na lunecie pokryte są warstwą Super-Luminova®. Na godzinie 6. jest okienko wskazań datownika.

Podczas wędrówki podstawą są wygoda i komfort, jeśli chodzi o dobór wszelkich akcesoriów które ze sobą zabieramy, dlatego w prezentowanej nowości marka Victorinox postawiła między innymi na wygodny pasek z gumy naturalnej, jako podstawowy sposób mocowania zegarka do nadgarstka, bądź jako pasek dodatkowy przy wersjach zegarka wyposażonych standardowo w pasek ze skóry lub drewna. Są też warianty na wygodnych i trwałych bransoletach wykonanych ze stali.

Stalową kopertę Victorinox Journey 1884 Automatic charakteryzują wyraziste kształty. To koncepcja klasyczna, bazująca na okrąglej formie, z bardzo płynnie wyprowadzonymi, masywnymi uszami o skośnym zakończeniu. Kopert zegarka ma elementy powierzchni szczotkowane jak i polewane na wysoki połysk. Dostępna jest też wersja w czarnym kolorze, której koperta jest pokryta czarną powłoką PVD.

Obudowa ma 43 mm średnicy. To nie mało, ale nadal blisko standardu nazywanego uniwersalnym. Tym bardziej, że jest to zegarek mechaniczny o sportowym charakterze, więc rozmiar jest uzasadniony.

Zrównoważony rozwój - połączenie z naturą

Warto wspomnieć, że stal wykorzystywana do wykonania koperty tego modelu pochodzi z recyklingu.

Victorinox Journey 1884. Nowa kolekcja, nowy etap rozwoju zegarków Victorinox

Victorinox Journey 1884. Nowa kolekcja, nowy etap rozwoju zegarków Victorinox

Victorinox Journey 1884. Nowa kolekcja, nowy etap rozwoju zegarków Victorinox

Tu kilka słów o podejściu marki Victorinox związanym ze równoważony rozwojem.

Połączenie z naturą i czerpanie z niej inspiracji pociąga za sobą odpowiedzialność. Do produkcji części zegarków Victorinox wykonanych ze stali nierdzewnej 316L wykorzystuje się w zakresie od 50% do 90% stal pochodzącą z recyklingu. Tam, gdzie jest to możliwe, sięga się po inne przetworzone materiały (m.in. mosiądz z recyklingu lub PET) do procesu produkcji.

Ponadto równowartość 20% energii elektrycznej w zakładzie produkcyjnym Victorinox w Delémont pochodzi z paneli słonecznych zamontowanych na dachu.

Co więcej, dzięki zamkniętemu systemowi chłodzącemu, ciepło odpadowe z zakładów produkcyjnych jest wykorzystywane w systemie grzewczym oraz w układzie podgrzewania wody technologicznej i użytkowej. W dzisiejszych czasach to nie tylko moda czy element dbania o wizerunek, ale konieczność.

Wróćmy do zegarka.

Jego kopertę od góry wieńczy obrotowa luneta. I tutaj pojawiają się różne opcje.

Luneta może mieć wkładkę wykonaną z aluminium lub ceramiczną. Tą drugą zarezerwowano dla modeli wyposażonych w mechanizm tradycyjny z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej. Aluminiową firma stosuje w modelach z kwarcowym mechanizmem. Wiemy już więc przy okazji, że są dwie opcje w zakresie rodzaju mechanizmów, do czego wrócę nieco dalej. Przyjrzymy się jeszcze lunecie - ma nacięcia na krawędzi ułatwiające pewny chwyt. Ciekawy detal widoczny jest w jej dolnej części. To jakby wcięcie, które wygląda tak, jak gdyby było wycięte przy pomocy ostrza scyzoryka.

Victorinox Journey 1884. Nowa kolekcja, nowy etap rozwoju zegarków Victorinox

Na polerowanej powierzchni w tym miejscu wygrawerowany jest rok 1884, jak w nazwie modelu Victorinox Journey 1884, który to jest jednocześnie rokiem powstania firmy.

Po prawej stronie koperty są wypustki chroniące dobrze dobraną koronkę. Koronka jest zakręcana, co stanowi jeden z elementów gwarantujących wysoką klasę wodoszczelności do 200 m (20 ATM).

Mechaniczne i kwarcowe

Każdy zegarek z nowej kolekcji Journey 1884, niezależnie od tego, czy jest to sportowy model z mechanizmem kwarcowym, czy nieco bardziej elegancka wersja z tradycyjnym mechanicznym sercem, posiada certyfikat potwierdzający jego wodoszczelność i odporność na wstrząsy, dzięki czemu zapewnia maksymalną swobodę podczas każdej aktywności, nie tylko w górach.

To także potwierdzenie, że rozpoczęte przez markę Victorinox działania za pośrednictwem modelu INOX związane z ponadstandardową wytrzymałością są widoczne także w jej innych, nowych zegarkach.

Victorinox Journey 1884 Automatic, czyli w wersji z mechanizmem automatycznym, jest nieco bardziej elegancki. Logo marki widoczne na tarczy na godzinie 12. ma tło zgodne z jej kolorem, czyniąc ten element bardziej stonowanym. Sekundnik i oznaczenia na lunecie na wysokości godzin 3., 6., i 9. są żółte, jako bardziej kontrastowe, ale równocześnie nie narzucające się detale.

Victorinox Journey 1884. Nowa kolekcja, nowy etap rozwoju zegarków Victorinox

Victorinox Journey 1884. Nowa kolekcja, nowy etap rozwoju zegarków Victorinox

Victorinox Journey 1884. Nowa kolekcja, nowy etap rozwoju zegarków Victorinox

Tarcza ma obszary, gdzie nakładane są indeksy w formie cyfr arabskich na wytłoczoną strukturę w postaci poziomych linii, a w wewnętrznej części wspominaną na wstępie ziarnistą powierzchnię. Na samej krawędzi cyferblatu jest ułożony pierścień oddzielający szkło szafirowe od tarczy, na którym naniesiono podziałkę minutową wraz z precyzyjna sekundową. Model ten w wersji z mechanizmem kwarcowym ma obszar z indeksami taki jak opisany wariant mechaniczny w centrum, czyli ziarnisty.  

Zegarek z mechanizmem z automatycznym naciągiem jest do wyboru w 3 wersjach.

Mamy tu opcję z niebieską i czarną tarczą, oferowane na solidnej, stalowej bransolecie o konstrukcji składającej się z pojedynczych poziomych ogniw ze szczotkowaną powierzchnią. A trzeci jest zegarek z tarczą i lunetą w kolorze niebieskim, na pasku wykonanym z drewna, z dodatkowym paskiem z gumy.

Victorinox Journey 1884. Nowa kolekcja, nowy etap rozwoju zegarków Victorinox

Zastosowany mechanizm to sprawdzona jednostka. Victorinox używa szwajcarskie mechanizmy Sellita SW200-1 z naciągiem automatycznym, który to werk oferuje około 38 godzin rezerwy chodu.

W tych 3 zegarkach zastosowano zakręcany dekiel z przeszkleniem.

Wersja kwarcowa, czyli Victorinox Journey 1884 Quartz, to nieco większy wybór wariantów.

Tutaj mamy aż pięć opcji. Zegarki z tarczą w kolorach niebieskim i czarnym na bransolecie. Z tarczą niebieską na gumowym pasku, z tarczą czarną na pasku skórzanym i dodatkowym paskiem z gumy, oraz wersja z tarczą w kolorze czarnym, a także z kopertą w czarnym kolorze z racji użycia powłoki PVD, to wariant na pasku z gumy.

W zegarkach kwarcowych detale, które były żółte w „automatach” są tutaj czerwone. Tak samo jak tło w logo marki Victorinox na każdym z kwarcowych modeli.

Victorinox Journey 1884. Nowa kolekcja, nowy etap rozwoju zegarków Victorinox

Opcja Journey’a 1884 bardziej „bezobsługowa”, czyli z mechanizmem kwarcowym, ma także szwajcarski mechanizm, tyle że zasilany energią z baterii, to Ronda 715 z funkcją wskazania wyczerpania baterii.

Wszystkie nowe zegarki z kolekcji Journey 1884 wyposażono w system umożliwiający łatwą zmianę paska, bez konieczności użycia żadnych dodatkowych narzędzi. Dzięki temu każdą z opisanych wersji można personalizować, by idealnie dopasować go do aktualnej sytuacji czy stylizacji.

Każdy zegarek ma odporne na zarysowania szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną. Warto też wspomnieć na koniec o istotnych parametrach technicznych, mianowicie wszystkie wersje modelu Journey 1884 z mechanizmem kwarcowym gwarantują ochronę antymagnetyczną poświadczoną certyfikatem ISO 764, a we wszystkich zegarkach – niezależnie czy to wariant kwarcowy czy mechaniczny - odporność na wstrząsy poświadcza certyfikat ISO 1413.

Wodoszczelność do 200 m / 20 ATM poświadczona jest certyfikatem ISO 22810.

Victorinox Journey 1884. Nowa kolekcja, nowy etap rozwoju zegarków Victorinox

Victorinox Journey 1884. Nowa kolekcja, nowy etap rozwoju zegarków Victorinox

Victorinox Journey 1884. Nowa kolekcja, nowy etap rozwoju zegarków Victorinox

Victorinox Journey 1884. Nowa kolekcja, nowy etap rozwoju zegarków Victorinox

Victorinox Journey 1884 – dostępność i cena

Firma Victorinox może pochwalić się własnym zakładem produkcyjnym – Watch Competence Center – w szwajcarskim mieście Delémont, gdzie odbywa się projektowanie, opracowywanie, testowanie oraz produkcja zegarków tej marki. Także tych, opisywanych w niniejszym artykule. Pewność szwajcarskiego producenta co do jakości oferowanych produktów pozwala na udzielenie gwarancji na nie na okres aż 5 lat. 
 
Sugerowana cena detaliczna zegarków z kolekcji Victorinox Journey 1884 mieści się w przedziale od 2 490 złotych do 4 980 złotych, a zależy od wybranej wersji i jej rodzaju mechanizmu zegarka. Wszystkie wersje są już dostępne także w Polsce.

O wspomnianym zakładzie produkcyjnym marki w mieście Delémont, oraz jej długiej historii i drodze jaką przebyła piszemy tu: od scyzoryków oficerskich do marki o globalnym zasięgu.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Victorinox znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Victorinox.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Montblanc 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Ponadczasowy prezent na Dzień Matki...
Ponadczasowy prezent na Dzień Matki...
11.05.2023
Widok Ziemi z kosmosu. Nowy zegarek...
Widok Ziemi z kosmosu. Nowy zegarek...
15.05.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Inventic
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco