Branża zegarmistrzowska zmienia się w naprawdę szybkim tempie. Przypadkowy pomysł, np. na zastosowanie danego koloru, może przerodzić się w ogólnie panujący trend, wykorzystywany przez większość wiodących marek. Chyba wszyscy się ze mną zgodzicie, co do popularności zieleni ozdabiającej cyferblaty w licznych modelach. Królowała ona w modelach od marki Patek Philippe, aż do zegarków marek typowo modowych.
W niniejszym artykule przyjrzymy się zegarkom typu Rainbow, czyli modelom, które w ostatnich latach wywołały spore zamieszanie na rynku, wprowadzając do branży pewien stopień “luzu” za sprawą zestawień kolorystycznych, które prezentują.
Historycznie zegarki zawierające w sobie kolorowe detale początkowo prezentowane były przez renomowane manufaktury, takie jak chociażby Hublot czy Zenith. Jak wspomniałem we wstępie, szybkość zmian zachodzących w branży zegarmistrzowskiej i jej dynamizm skłania producentów zegarków, aby mocniej przyjrzeli się temu ciekawemu zjawisku. Efektem tego jest spora, stale rosnąca liczb fajnych zegarków w kolorach tęczy, oferowanych na różnych pułapach cenowych, w których każdy znajdzie coś dla siebie.
Zanim przejdziemy do przedstawienia grupy wybranych zegarków tego typu, należy powiedzieć, że występują one w kilku różnych wariantach: z tarczą w kolorach tęczy czy też z pojedynczymi detalami umieszczonymi na powierzchni cyferblatu, takimi jak: indeksy godzinowe czy też wskazówki. Bez względu na tonację czy też wielkość kolorowych szczegółów, tęczowe kolory zawarte w zegarkach wnoszą dużą ilość uśmiechu i radości.
W niniejszym zestawieniu przyjrzymy się kilku wybranym modelom z różnych poziomów cenowych i reprezentujących tęczowe zegarmistrzostwo w kilku odsłonach.
Breitling Superocean III Automatic 42 Rainbow (nr ref: A17375211B2S2)
Zestawienie otwiera przedstawiciel renomowanego szwajcarskiego producenta, marki Breitling. Obecnie oferowane modele tego producenta prezentują zróżnicowaną stylistykę - od lotniczego Navitimer’a, po sportowe Chronomat i Professional, aż do modelu Superocean, będącego reprezentantem zegarków przeznaczonych do nurkowania.
Patrząc na ten zegarek od razu widzimy jego fantastycznie zaprojektowaną tarczę z kolorowymi indeksami godzinowymi. Co ciekawe, każdy ze znaczników otrzymał zupełnie inne odcienie kolorystyczne.
Zaczynając od godziny 12. i przesuwając się zgodnie z ruchem wskazówek możemy zauważyć kolory od żółtego poprzez niebieski i fioletowy, aż do czerwonego.
Bardzo podoba mi się zestawienie barw widocznych na jego wskazówkach. Wskazówka pokazująca minuty jest zielona, zaś godzinowa jest pomarańczowa.
Czy taki wybór kolorów jest przypadkowy?
Otóż nie. Ich barwa ma pasować do kolorów indeksów godzinowych podczas położenia na godzinie 10:10, czyli ustawieniu godziny tak, aby najlepiej zaprezentować zegarek na fotografiach i materiałach prasowych.
Bogactwo kolorów uzupełnione zostało masą świecącą Super-LumiNova, emitującą intensywne światło. Biorąc pod uwagę pozostałe cechy tego zegarka, mamy do czynienia ze standardowym modelem Superocean Automatic 42. Oznacza to średnicę koperty wynosząca 42 mm i klasę wodoszczelności na poziomie 300 m. Wewnątrz koperty osadzono mechanizm “Breitling 17” certyfikowany przez COSC, z rezerwą chodu na poziomie 38 godz.
Breitling Superocean III Automatic 42 Rainbow kosztuje w Polsce ok 23 000 PLN.
H.Moser & Cie. Streamliner Tourbillon (ref. 6804-0401)
Kolejny tęczowy model, tym razem marki Moser & Cie., jest ukłonem w kierunku miłośników bardzo złożonych technicznie zegarków z tourbillonem, który wzbogacono kolorowym motywem.
H. Moser & Cie. Streamliner Tourbillon jest ciekawym przykładem bardzo luksusowego czasomierza występującego w kolorowym wydaniu.
Za wspomniany tęczowy kolor odpowiada ponad 60 szafirów, które ozdabiają jego lunetę. Zostały one w różnych rozmiarach, tak, aby pasowały do poduszkowego kształtu lunety.
Ten dodatek jest ciekawym dopełnieniem zegarka szczycącego się osiągniętym poziomem haute horlogerie.
Wyposażono w manufakturowy mechanizm “HMC 804” z automatycznym naciągiem sprężyny. Jego cena jest odzwierciedleniem jego wyjątkowości oraz kunsztu i wynosi 159 000 CHF, czyli ok 736 000 PLN.
Arach Watches „Rainbow” A69H
Pierwsze spotkanie z tą marką wywołało u mnie duże zaciekawienie. Dodatkowo spotęgowane faktem, że Arach Watches wywodzi się z naszego kraju!
A więc jest to doskonały przykład na to, że w Polsce szybko rozwija się grono pasjonatów poszukujących “czegoś zupełnie innego” niż to, co oferują popularne marki.
Ten microbrand został założony kilka lat temu, a dokładniej w 2019 roku, przez małżeństwo dla których świat designu i gier komputerowych splatał się w jedno. Lecz to właśnie zamiłowanie do zegarków mechanicznych sprawiło zmianę kursu zawodowego, czego efekty możemy obecnie podziwiać.
Ciągle rozrastające się portfolio tej marki zawiera model zegarka mechanicznego, który swoją stylistyką idealnie wpasowuje się w temat przewodni naszego zestawienia. Jest nim model A69H „Rainbow”, limitowany do 100 egzemplarzy. Jego koperta mierząca 42 mm średnicy ma klasę wodoszczelności na poziomie 5 ATM.
Na powierzchni czarnego cyferblatu możemy dostrzec całą paletę barw, od tzw. “ciepłych kolorów”, występujących w górnej części, do “barw zimnych”, widocznych na dolnych indeksach. Znaczniki w postaci cyfr arabskich są nakładane i tworzą ciekawy efekt 3D, podkreślony przez tor minutowy umieszczony na specjalnym kołnierzu. W centralnej części tarczy króluje logo marki, czyli czarny pająk i nazwa producenta.
Jeśli chodzi o aspekty techniczne - w modelu A69H producent zastosował mechanizm Miyota 9039 z automatycznym naciągiem sprężyny, zapewniający rezerwę chodu na poziomie 42 godzin. Zegarek ten aktualnie oferowany jest w przedsprzedaży w cenie wynoszącej 2 299 PLN, a po tym okresie jego cena będzie oscylowała w okolicy 2 500 PLN.
CASIO G-SHOCK GM-5600SN-1
W kolejnym przypadku nasze zestawienie wzbogaca zegarek prezentujący czas nie w formie analogowej, tylko cyfrowej, czyli z wyświetlaczem. To G-SHOCK GM-5600SN-1.
Japońskie Casio jest uznanym na całym świecie producentem, a jego linia super wytrzymałych G-Shock’ów ma wielu miłośników. Zaprezentowana wersja zegarka z tej popularnej serii przedstawia kolorowy wariant „G”, otrzymany w wyniku galwanizacji metalu.
Obudowa wykonana ze stali szlachetnej, o szerokości 43, 2 mm i wysokości 12,9 mm, ukazuje akwamarynowy błękit, który przesuwając się w górną część koperty nieco ciemnieje i przechodzi do czerwonego, a następnie osiągnąć złotą barwę.
Jak wspomniałem na wstępie otrzymanie takiej palety możliwe jest dzięki galwanicznej obróbce, zaś inspiracją do takiego wyglądu zegarka było Tokio w porze nocnej, gdzie mrok nocy rozjaśniają światła tego miasta.
Zegarek G-SHOCK GM-5600SN-1 dostarczany jest na czarnym poliuretanowym pasku. Model ten ma klasę wodoszczelności 200 m, jak wszystkie G-SHOCKi.
Cena GM-5600SN-1 w Polsce oscyluje w granicy 1 400 PLN.
Oris Aquis Date Upcycle (nr ref: 01 733 7766 4150-Set)
Marka Oris jest znana w świecie jako producent precyzyjnych zegarków mechanicznych, który w ostatnich latach skupiła się na ważnym dla naszej planety aspekcie, jakim jest ochrona środowiska. Surowcem wykorzystywanym do produkcji wielokolorowej tarczy Aquis Date Upcycle jest specjalnie przetworzone tworzywo sztuczne.
Co ciekawe, każdy z zegarków jest absolutnie wyjątkowy, bowiem ze względu na skład przetworzonego plastiku nie ma dwóch identycznych zegarków.
Każda tarcza prezentuje indywidualne zestawienie barw, komponujące się z masywną kopertą zegarka, która w ostatnim czasie poszerzyła się o dodatkowe, nowe rozmiary.
Oris Aquis Date Upcycle ma mechanizm mechaniczny “Cal. 733-1”, który pracując z częstotliwością 28 800 wahnięć balansu na godzinę gwarantuje rezerwę chodu na poziomie 41 godz.
Cena Oris Aquis Date Upcycle oscyluje w granicy 10 000 złotych.
Timex Rainbow
Marka Timex nie tak dawno także zaprezentowała swój pomysł na to, jak może wyglądać zegarek z tęczową kolorystyką na atrakcyjnym poziomie cenowym.
Występujący w dwóch wariantach kolorystycznych: białym i czarnym, zegarek Timex Rainbow ma kopertę mierzącą 36 mm średnicy, która jest wodoszczelna do 50 m.
Na tarczy z naniesionymi kolorowymi znacznikami godzinowymi możemy dostrzec datownik z nazwą dnia tygodnia. Kolorowe akcenty występują także na lunecie, razem tworząc istnie tęczowy, zabawny model zegarka kwarcowego.
Timex Rainbow kosztuje ok. 600 - 800 PLN.
Blancpain Ladybird Colors (nr ref:3662B 1954 95B)
Na sam koniec naszego zestawienia, zegarek będący luksusową propozycją skierowaną do kobiet. Legendarna marka Blancpain stworzyła kolekcję wyróżniającą się kombinacją kolorów, które podkreślają zarówno wyrafinowany poziom wykonania, jak i jego funkcje dodatkowe, czyli subtarczę sekundnika i wskaźnik faz księżyca.
Elementem występującym w każdym z siedmiu wariantów kolorystycznych tego zegarka jest masa perłowa, służąca do wykonania tarczy. Kolejną ich cechą wspólną jest ozdobienie kopert 70 diamentami, robiącymi ogromne wrażenie.
Każda wersja wskazuje czas na rzymskich indeksach w ciekawym kształcie. Wizualne dopracowane koperty mierzące 34,9 mm średnicy są uzupełnione wysokiej jakości paskami w kolorach odpowiadających danej referencji. Zegarki mają mechanizm Cal 1163L, oferujący aż 100 godzin rezerwy chodu.
W zależności od wersji, ceny modelu Blancpain Ladybird Colors wahają się w przedziale od ok 160 000 PLN do 190 000 PLN.
Zegarki rainbow, czyli sztuka zegarmistrzowska w kolorach tęczy - podsumowanie
Mimo raptem kilku przykładów kolorowych, tęczowych zegarków, i tak widać, że propozycje producentów w zakresie modeli „rainbow” są bardzo różnorodne. Jednak wszystkie wnoszą mocny ładunek dobrego humoru dla osób je oglądających.
Samo posiadanie jednego z tych modeli w swojej kolekcji stanowi dowód, że tradycyjne zegarki na rękę mogę jeszcze niejednokrotnie zaskoczyć, w tych przypadkach swoją barwną, przyciągającą oko kolorystyką.
Więcej ciekawych informacji ze świata zegarków tu: zegarkowe ciekawostki.
15:20 23.12.2024Ciekawostki
Zegarki rainbow, czyli sztuka zegarmistrzowska w kolorach tęczy
Tagi:
luksusowe zegarkizegarki młodzieżowezegarek męski na bransoleciepolskie zegarkizegarek damski na paskuzegarki damskiezegarki sportowezegarki kwarcoweczarny zegarekzegarek męski na paskunietypowe zegarkizegarki automatycznezegarek mechanicznyzegarek na prezent
REKLAMA
Codziennie w rytm Marszu Mokotowa. Zegar na Gołębniku
Tak warszawiacy, jak i odwiedzający stołeczne miasto goście mknący wzdłuż ulicy Puławskiej, niestety zwykle nie zauważają zegara, który od początku roku 1969 zdobi ścianę ...
Chopard z zegarkiem kieszonkowym sygnowanym LUC
Wśród antykwarycznych wyrobów zegarmistrzowskich – zegarków, w Polsce przeważają czasomierze marek, które produkowały większe ilości produktów (Omega), były z naszym rynk ...
Serce zegarka – Ronda R150 Mecano
Każda ze szwajcarskich firm zegarkowych, tak z grona tych "budżetowych", jak i wielu bardziej prestiżowych producentów, starają się oferować nam zegarki charakterystyczne ...
Relacja: przedpremierowy pokaz filmu „Kulej dwie strony medalu” – historia z Omegą w tle
We wtorek, 8 października, dzięki uprzejmości marki Omega mieliśmy przyjemność wziąć udział w przedpremierowym pokazie filmu „Kulej dwie strony medalu”. Nie tylko w pokaz ...
Zegarmistrzostwo jutra. Emera Cyborg Exoskeleton Tourbillon Super Structurae
Świat ultra luksusowych zegarków w przeważającej części opiera się na klasycznych modelach, często bardzo złożonych w aspekcie technicznym i wyposażonych w szereg skompli ...
Rolex ustępuje miejsca w Formule 1!
Niezależnie jakie każdy z nas ma zdanie na temat szwajcarskiego giganta, jakim niewątpliwie jest marka Rolex, nie można mu odmówić tytułu najbardziej rozpoznawalnej marki ...
Propozycje zegarków dla pokolenia Millenialsów. „Zegarki przez pokolenia”
Za nami trzecia ankieta w ramach wspólnej kampanii Zegarki i Pasja x Czasoholicy „Zegarki przez pokolenia”, która wystartowała pod koniec maja 2024. Tym razem członkowie ...
Pogorszenie sytuacji grupy VRG, właściciela W.Kruk, w pierwszym półroczu 2024
W pierwszym półroczu 2024 r. grupa kapitałowa VRG osiągnęła zysk netto na poziomie 30,4 mln zł. Zysk wypracował jedynie segment zegarków i biżuterii, segment odzieżowy gr ...
Hanhart Chronographs – poznaj tę niemiecką markę i jej zegarki (AuroChronos 2025)
Nie jest tajemnicą, że wszyscy zegarkomaniacy z niecierpliwością oczekiwali powrotu festiwalu, który w poprzednich latach cieszył się w Polsce dużą popularnością. Międzyn ...
Perrelet Turbine Ice Blue Carbon i Titanium. Turbiny w “lodowatych” kolorach
Innowacja, konsekwencja w kreowaniu nowych modeli zegarków i precyzja - to zaledwie kilka określeń oddających wypracowaną przez lata renomę marki Perrelet. Oczywiście nal ...
Fiyta Spaceman. Uniwersalny, ultra cienki zegarek ze zintegrowaną bransoletą
Wspominaliśmy już wielokrotnie, że traktowanie w taki sam (niezbyt przychylny) sposób całej zegarkowej produkcji pochodzącej z Chin nie jest słuszne. Oczywiście dla wielu ...
Le Régulateur Louis Erard x Vianney Halter II. Wspólna kreacja zegarków typu régulateur
Zegarki typu régulateur, mimo prezentowania wskazań w nieco odmienny sposób niż ten, do którego zdążyliśmy się przyzwyczaić, hołdują klasycznemu zegarmistrzostwu, stając ...