Stoper - urządzenie mechaniczne podobne do zegarka stosowane do pomiaru krótkich odcinków czasu. Tradycyjny stoper mechaniczny ma formę zegarka kieszonkowego wyposażonego w podziałkę minutową, sekundową pozwalającą mierzyć czas z dokładnością do 0,1 ułamka sekundy. W odróżnieniu do chronografu klasyczny stoper nie wyświetla czasu.
Stoper obsługuje się przy pomocy dwóch przycisków umieszczonych po bokach koperty. Naciśnięcie górnego przycisku uruchamia stoper, a ponowne naciśnięcie zatrzymuje go, wskazując czas, który upłynął. Drugi przycisk służy do resetowania stopera (do pozycji 0) a także rejestrowania międzyczasów lub czasów okrążeń.
Wyróżnia się stopery mechaniczne z mechanizmem zegarowym, napędem sprężynowym i regulatorem balansu oraz stopery elektroniczne z generatorem kwarcowym. Ich dokładność oscyluje w granicach od 1/100 do 1/1000 sekundy.
Terminem stoper określa się też jedną z funkcji zegarka z chronografem lub zegarka elektronicznego.
Wyróżniamy kilka rodzajów tradycyjnych stoperów:
- Stoper z doganiającą wskazówką (fr. Rattrapante) pozwala na pomiar dwóch różnych odcinków czasu - podstawowego i dodatkowego. Zerowanie pomiaru odcinka dodatkowego powoduje dogonienie wskazania wskazówki pomiaru czasu podstawowego, skąd wywodzi się nazwa konstrukcji.
- Stoper z powracającą wskazówką (ang. Flyback) daje możliwość natychmiastowego wyzerowania pracującego stopera i ponownego jego startu po naciśnięciu jednego przycisku funkcyjnego. Konstrukcja ta spełnia wymogi zegarków użytkowanych przez pilotów i stąd się wywodzi.