Seiko to marka, która zdecydowanie wyróżnia się od lat designem swoich produktów na tle konkurencji. Zegarki tego japońskiego producenta często cechują się stylistyczną odwagą, ponadczasowym charakterem, a nawet pewną eksperymentalną nutą. Cechy te występujące równocześnie rzadko pojawiają się w zegarkach konkurencji. Japończycy świadomi wartości swojego stylistycznego know-how, postanowili w nowej edycji konkursu Power Design Project zreinterpretować niektóre z, ich zdaniem, wyróżniających się, historycznych projektów.
Projekt „power design” rozpoczął się w 2001 roku, a skierowany był do projektantów marki Seiko, aby ci mogli zbadać istotę zegarków i wykorzystać przy ich kreacji aktualne możliwości projektowe w oparciu o coroczne motywy i trendy.
To eksperymentalne przedsięwzięcie zostało przerwane w 2009 roku, ale - na szczęście dla miłośników i użytkowników Seiko - powróciło po 13 latach w 2022 roku, prezentując bardzo ciekawe interpretacje takich zegarków jak klasyczne King Seiko, Tuna Marine Master czy charakterystycznych chronografów marki z lat 70. To okazja, aby marka mogła zaprezentować nowe sposoby projektowania, niezwiązane z wcześniej istniejącymi koncepcjami.
Tematem na rok 2022 było ODRODZENIE.
"Rebirth"
Ośmiu projektantów zaprezentowało swoje pomysły, rozszerzyło swoją wyobraźnię na podstawie charakterystycznych zegarków i technologii, które pojawiły się w długiej historii marki Seiko, i skierowało je na odrodzenie (z angielskiego: rebirth) siedmiu historycznych modeli Seiko.
Zobaczmy zatem możliwości projektowe przedstawione w siedmiu historiach REBIRTH. Pierwsza grafika przedstawia zegarek w oryginalnej wersji, a kolejna po reinterpretacji.
1. Radiant Time
Na pierwszy ogień poszedł model King Seiko, wprowadzony na rynek w latach 70. XX wieku, przez fanów określany jako 45KS. To bez wątpienia jedna z ikon marki Seiko. Zegarek, w którym skrystalizowały się wszystkie cechy kanoniczne japońskiej manufaktury.
Symetryczne i charakterystyczne kształty, mądrze skomponowane elementy i cechy sprawiły, że nawet po ponad 50 latach zegarki te wciąż oddziałują na współczesne projekty Seiko i stanowią punkt odniesienia dla kolejnych projektów. Chociażby takich właśnie jak Radiant Time, który wykorzystał w specyficzny sposób, kojarzoną przede wszystkim z Seiko, technikę Zaratsu, która gwarantuje niemal idealnie klarowne refleksy koperty.
Nowa odsłona zegarka King Seiko została dodatkowo wzbogacona dwudziestoma niewielkimi płaszczyznami, które sprawiają, że nabiera on zupełnie innego charakteru, przy zachowaniu klasycznych cech poprzednika.
2. Put on Time
Patrząc na ten zegarek w wersji „po odrodzeniu”, trudno powiązać go z profesjonalnym modelem do nurkowania Seiko Marine Master, zaprezentowanym po raz pierwszy w 1975 roku, określanym przez fanów ze względu na jego kształt jako "Tuna".
Istnieją jednak cechy wspólne, takie jak wyraziste podporządkowanie funkcji.
Tuna to typowy tool-watch, model o strukturze koperty chroniącej kluczowe pod wodą mechaniczne serce zegarka.
Wersja zreinterpretowana, czyli Put on Time, to również zegarek mechaniczny z automatycznym naciągiem, tyle, że taki, który ma służyć nie pod wodą, ale jako element wzbogacający ubiór użytkownika. Jest przy tym funkcjonalny, bo oferuje wzorową czytelność, a kształt koperty inspirowany guzikiem ma również charakter ochronny.
3. Shikakuro
Chronograf Seiko z mechanizmem z automatycznym naciągiem zaprezentowany w 1971 roku, z kopertą w kształcie zbliżonym do dawnego telewizora, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych zegarkowych projektów tamtych lat. Jest również ceniony przez kolekcjonerów, którzy - z uwagi na pewne podobieństwo do jednego z prostokątnych, szwajcarskich chronografów - obdarzyli go przydomkiem „Monaco”.
Jednym z największych wyróżników tego modelu jest połączenie formy TV z bardzo klasycznym, kolistym planem tarczy. Nowe Shikakuro przejęło tę cechę, lecz wykorzystało zupełnie inaczej wolną przestrzeń na tarczy, poza wyznaczoną drukowaną granicą.
Zegarek w wersji zreinterpretowanej został również odświeżony w aspekcie wyglądu poprzez aktualnie modne, żywe barwy, oraz nowoczesne materiały i paletę pasków, które pozwalają uzyskać bardzo świeże, indywidualnie skomponowane połączenia.
Swoją drogą warto poznać historię oraz możliwości tego wyjątkowego chronografu Seiko z lat 70. XX wieku, a tak się składa, że ma go w swojej kolekcji Maciek. Opisał go w ramach publikacji o zegarkach vitage tu: Seiko Automatic Chronograph 7016-5001 Monaco z funkcją flyback.
4. ADVENTURE Kids Watches
Ponownie na celowniku projektu rebirth znalazł się słynny "Tuńczyk", czyli Seiko Prospex Marinemaster Professional, ale tym razem jego walory odnalazły się w... dziecięcym wydaniu.
O dziwo, te dziecięce zegarki są znacznie bliższe kształtem niż Put on Time. Rysy Marine Mastera jednak odpowiednio złagodzono i inteligentnie wykorzystano w formie ochronnej otoczki lunety i tarczy, oraz charakterystycznie formowanego paska.
Efekt?
Efekt to kolorowe zegarki z podwyższoną wytrzymałością i odpornością na dziecięcą aktywność, która przybiera czasem nieoczekiwane, trudne dla kondycji zegarka formy.
Ich ciekawego wizerunku dopełniają żywe, bajkowe kolory i akcenty takie, jak wyróżnienie najważniejszego punktu lunety na godzinie 12. oraz zakończenie ramienia sekundnika np. obrazkiem przedstawiającym kwiatek - na godzinie 12., który ‘goniony” jest przez motylka siedzącego na poruszającej się wskazówce sekundniku.
5. Time Sonar 434 Feels
Modele Time Sonar, zaprezentowane w Japonii pierwszy raz w 1976 roku, to jedna z ciekawszych rodzin chronografów Seiko, zasługujących na zdecydowanie większą rozpoznawalność. Wykorzystując mechanizm Seiko kaliber 7015 stworzono dość futurystyczne zegarki mechaniczne z trzema wskazówkami i bardzo "czystym" układem wskazań. Zdecydowana większość z nich została wyposażona w ciekawą, półprzezroczystą tarczę, która w całości odsłaniała pierścienie układu datownika, niejako ilustrując jego działanie i rozmiar. W połączeniu z żywymi i świeżymi kolorami, jest to nadal, do dziś, jeden z najbardziej intrygujących modeli japońskiej marki.
Nic dziwnego, że stanowił jedną z inspiracji prac konkursu.
W wersji zreinterpretowanej ciekawą tarczę postanowiono wykorzystać jednak w inny sposób, odejmując funkcję dodatkowego pomiaru. Od teraz, Time Sonar wyraża łącznie do 434 różnych odczuć, które widać w okienku wskazań dnia i daty. Służą do tego dyski z naniesionymi różnymi słowami, widoczne przez półprzeźroczystą powierzchnię tarczy zegarka.
A Ty, co dzisiaj czujesz?
6. Tisse our Time
Wprowadzony w 1984 roku zegarek TISSE, to dawniej produkowana seria damskich Seiko. Zamysł stworzenia tego modelu był prosty – to zegarek, który miał służyć jako akcesorium.
W eksperymentalnym projekcie wykorzystano jeden z popularnych modeli o ciekawej stylistyce inspirowanej biżuterią. Efektem jest zegarek z założenia unisex, z przeprojektowanym rozmiarem i rozszerzającymi się ku górze ogniwami bransolety.
TISSE był swego czasu ulubionym zegarkiem wielu kobiet, teraz odradza się jako zegarek, który wykracza poza kategoryzację płci. Jego tekstura, wykończenie i umiarkowany rozmiar mają zapewnić piękno dla każdego. Różne wzory bransoletki zegarka po stronie godziny 12. i 6. w zamyśle wyrażają różnorodność i charakter każdej osoby noszącej zegarek.
Japońska marka ma nadzieję, że – cytując: „ludzie poczują czysty urok tego biżuteryjnego zegarka o wzornictwie, które wypełni serce użytkownika”.
7. Ceramic Ball
Kwarcowy zegarek Seiko 05LC LCD to jeden z najrzadziej spotykanych obecnie zegarków cyfrowych marki. Pochodzi z 1973 roku, kiedy elektronika była wciąż na relatywnie wczesnym etapie rozwoju. W efekcie, model 05LC ma tylko podstawowe funkcje wyświetlane w formie najwyżej czterech znaków. Nowoczesny charakter tego zegarka ukształtowały ówczesne trendy stylistyczne kreowane w wyraźnie odczuwalnej erze Space Age.
Jego nietypowa, bardzo krągła forma obudowy wymagała skomplikowanej obróbki stali, co dodatkowo podnosiło stopień zaawansowania technologicznego całego zegarka.
Inspirowany nią „odrodzony” zegarek Ceramic Ball to wyraźny dowód na ponadczasowy charakter stylistyki oryginału. Niemal niezmieniona forma zyskała drugą młodość, dzięki wyświetlającemu w negatywie wyświetlaczowi LCD, oraz kopercie wykonanej z białej ceramiki. Być może jest to zapowiedź szerszego powrotu do zegarków cyfrowych?
Wszystkie projektowe modele zegarków w obu wersjach można zobaczyć na stronie Seiko tu: www.seiko-design.com/powerdesignproject2022/en.
Śmiałe pomysły projektantów Seiko
Inspirację do napisania o tym ciekawym projekcie na portalu Zegarki i Pasja była wystawa „power design project Design Exhibition "REBIRTH””, która miała miejsce w Tokio, a odbywała się w dniach od 21 grudnia 2022 do 19 lutego 2023 roku (więcej informacji tu: www.seiko-seed.com/powerdesignproject2022/en).
Zaprezentowane, śmiałe pomysły projektantów Seiko wywoływały szereg dyskusji wśród miłośników zegarków.
Można je traktować jako czysty pokaz nieposkromionej kreatywności, lub widzieć w nich koncepty, które mają na celu badanie rynku i zainteresowania. Jednymi z najczęściej omawianych są projekty Shikakuro oraz Radiant Time. Nie będzie więc zaskoczenia, jeśli Seiko wprowadzi je na rynek, przynajmniej w limitowanych odsłonach.
Więcej ciekawych informacji ze świata zegarków tu: zegarkowe ciekawostki.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Seiko znajdują się na portalu na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Seiko.
Wiktor Kalinowski
10:20 22.02.2023Ciekawostki
7 reinterpretacji kultowych zegarków Seiko. Power Design Project 2022 "Rebirth"
Tagi:
zegarek z wyświetlaczemnietypowe zegarkijapoński zegarekzegarki automatycznezegarki japońskiechronografstare zegarkizegarek mechanicznyzegarek elektronicznysrebrny zegarekzegarki młodzieżowe

REKLAMA

Zegarki w grupach producenckich – czyli która marka zegarkowa do kogo należy?
Od zegarkowego kryzysu lat siedemdziesiątych można mówić o grupowaniu się producentów zegarków w większe jednostki organizacyjne, ale w ostatnich latach zjawisko to wyraź ...

Certyfikacja w świecie zegarków. Trzy odmienne przykłady.
Bezawaryjne i dokładne działanie, oraz precyzja wskazań to kluczowe wymagania w stosunku do urządzeń odmierzających czas. Na coraz bardziej konkurencyjnym rynku zegarków ...

Cyfrowe zegarki mechaniczne typu „Jump Hour” – historia
Mówiąc o zegarkach mechanicznych, z reguły mamy na myśli czasomierze analogowe, czyli posiadające tarczę oraz wskazówki. Kiedy natomiast pada hasło zegarek cyfrowy, najcz ...

Recenzja: Atlantic Worldmaster Bicompax Automatic
Atlantic to w Polsce firma – legenda. Napisano o niej już chyba wszystko, także na portalu Zegarki i Pasja. Niemal każdy kojarzy charakterystycznego, eleganckiego Worldma ...

Aerowatch 1942 Chrono. Duży chronograf typu „pilot” w czarnej tonacji
Aerowatch jest szwajcarską marką już dość dobrze znaną w naszym kraju. Sama firma została założona 21 stycznia 1910 roku pod nazwą „Montres Aero”. Jej ogromnym sukcesem, ...

Jaeger-LeCoultre Master Ultra Thin Perpetual Calendar. Odświeżona i poszerza kolekcja 2024
Wzbudzająca zachwyt kolekcja zegarków o nazwie “Master Ultra Thin”, będąca odzwierciedleniem klasycznego i skomplikowanego zegarmistrzostwa od manufaktury Jaeger-LeCoultr ...

Roamer Gran Sportivo. Żywe kolory i sportowy charakter
Roamer to firma z długoletnią tradycją, w tym roku obchodzi bowiem swoje 136 urodziny. A wszystko zaczęło się od chwili, kiedy Fritz Meyer założył własną pracownię zegarm ...

Inhorgenta 2025. Odwiedzamy targi zegarkowe w Monachium (relacja i zdjęcia)
Niemal każda branża, a szczególnie taka, która oferuje dostępny detalicznie towar, będący w jakiś sposób dobrem luksusowym, organizuje różnego rodzaju działania mające na ...

Alpina × Fratello Alpiner Extreme Regulator. Zegarek „GADA”, czyli codzienny kompan
Oto zegarek, który został stworzony z myślą o codziennej harówce, niezależnie od tego, czy pracujesz na laptopie w biurze, rąbiesz drewno w Bieszczadach, czy pędzisz kare ...

Recenzja: Atlantic Worldmaster World Cup Krzysztof Hołowczyc Limited Edition. W drogę z „Hołkiem”
Około półtora roku temu, w październiku 2023 roku, marka Atlantic wypuściła na rynek limitowaną edycję zegarka Worldmaster World Cup Krzysztof Hołowczyc. Ten inspirowany ...

Girard-Perregaux Laureato Chronograph Aston Martin Edition z tarczą wykonaną lakierem samochodowym
Końcówka lutego 2025, siedziba manufaktury Girard-Perregaux, mieszcząca się w La Chaux-de-Fonds, właśnie tam szwajcarski producent luksusowych zegarków zaprezentował najn ...

Premiera: Aviator Swiss Made Moonflight Diamond Edition. Nowa, spektakularna odsłona!
Aviator Swiss Made to szwajcarski producent zegarków, którego oferta w dużej mierze składa się z modeli w typie pilot. Dużych, solidnych i wytrzymałych, bardzo często ins ...