W czasach, kiedy coraz więcej mówi się o naszym środowisku naturalnym i konieczności jego ochrony, coraz więcej producentów - również zegarkowych – wdraża i stosuje różnego rodzaju ekologiczne rozwiązania w ramach oferowanych produktów. Jedną z postępujących w ten sposób marek, zaangażowanych w działania proeko, jest szwajcarska Alpina. W 2020 roku opisywaliśmy zaprezentowaną wówczas kolekcję zegarków Seastrong Diver Gyre Automatic, których koperty wykonane były z połączenia włókna szklanego (30%) z kompozytem wytworzonym z poddanych recyklingowi szczątków plastikowych sieci rybackich (70%).
Teraz, w 2022 roku, w zegarku Alpina Seastrong Diver 300 Automatic Calanda mamy do czynienia z materiałem również pozyskanym z recyklingu, ale zdecydowanie częściej spotykanym w produkcji czasomierzy - stalą nierdzewną.
PuReSteel
Przy tworzeniu modelu Seastrong Diver Gyre, marka Alpina podjęła współpracę z firmą Gyre w celu wyprodukowania koperty zegarka z recyklingowych materiałów. Podobna sytuacja ma miejsce teraz w przypadku nowego Seastrong Diver 300 Automatic Calanda.
Wykorzystana została stal nierdzewna z recyklingu, nazwana PuRe Steel, która została przygotowana przez niemiecki koncern ThyssenKrupp - jednego z największych producentów stali na świecie. Stal ta jest wysokiej jakości i pochodzi w 100% z odzysku!
Recyklingowana stal gra w zegarku Seastrong Diver 300 Automatic Calanda główną rolę - w końcu koperta z niej wykonana jest jednym z głównych elementów tworzących zegarek.
Nie jest to jednak jedyny materiał, którego proces produkcyjny przeprowadzony został z troską o środowisko. Dołączony do tego czasomierza, czarno-szary pasek został wykonany z plastiku (PET) z recyklingu. Jednostronicowa gwarancja, a także certyfikat autentyczności zostały wydrukowane na papierze z certyfikatem FSC, dzięki czemu ograniczono ilość zużytego papieru i tuszu. Zegarek wraz ze wspomnianymi dodatkami zapakowany jest w pudełko, które również jest zrobione z recyklingowanego plastiku. Na nim znajdziemy kod QR, który przekierowuje do elektronicznej wersji instrukcji - kolejna oszczędność papieru.
Calanda
Nowa Alpina to limitowana do 300 egzemplarzy edycja zegarka Seastrong Diver 300. Nazwa Calanda nawiązuje natomiast do pływającego pod szwajcarską banderą statku “Calanda”.
To statek towarowy zbudowanym w 1913 roku, który pływał pod szwajcarską banderą od 9 kwietnia 1941 roku. Był to pierwszy statek wpisany do Szwajcarskiego Rejestru Statków, z przypisaną Bazyleą jako portem macierzystym i rejestracyjnym. Statek ten stanowił symbol neutralnego kraju jakim była i jest Szwajcaria, który postanowił wyposażyć się we flotę by zapewnić sobie dostawy drogą morską, gdy niemieckie i włoskie wojska wkraczały do Grecji.
Wracając do zegarka – jego koperta ma rozmiar 42 mm, a swoim kształtem przypomina poduszkę - tak jak ma to miejsce w przypadku pozostałych czasomierzy z linii Seastrong Diver 300. Z tej “poduszki” wychodzą uszy, a także osłona koronki i korespondujący z nią element ozdobny znajdujący się po drugiej stronie koperty. Uszy są dosyć krótkie i zakrzywione do dołu. Ich zewnętrzne krawędzie zostały wyraźnie ścięte. Wierzch uszu został wykończony techniką szczotkowania, tak samo jak wierzchnia część koperty i boki osłony koronki i symetrycznego do niej elementu. Pozostałe powierzchnie koperty zostały wypolerowane.
Znajdująca się na godzinie 3. zakręcana koronka ma wyraźne karbowanie, a na jej polerowanym czole znajdziemy logo marki w postaci trójkąta z okręgiem w środku.
Otaczająca szafirowe szkło na froncie luneta nie posiada kolorowej wkładki - cały obrotowy pierścień został wykonany ze stali. Powierzchnia, na której znajdziemy naniesioną skalę minutową ma piaskowane wykończenie, a naniesione na nią znaczniki (liczbowe, kreskowe i jeden trójkątny) są polerowane.
Przykręcany dekiel jest pełny, w modelu Seastrong Diver 300 Automatic Calanda nie zastosowano przeszklenia. W jego górnej części znajdziemy informację o wykorzystaniu do stworzenia koperty zegarka w 100% recyklingowanej stali nierdzewnej, a w dolnej części numer limitacji danego egzemplarza. W centrum dekla, na znacznej części jego powierzchni umieszczono grawer z nazwą marki, a dookoła niego kilka informacji na temat zegarka - pośród nich deklarowaną szczelność konstrukcji, która wynosi 30 ATM.
Prosta, funkcjonalna tarcza
Tarcza typowego zegarka nurkowego powinna cechować się wysokim poziomem czytelności. Nie inaczej jest w przypadku Alpina Seastrong Diver 300 Automatic Calanda.
Podstawa tarczy jest czarna i matowa. Na nią zostały nałożone srebrne indeksy godzinowe wypełnione masą luminescencyjną w kolorze starego radu. Te na godzinach: 3., 6., i 9. mają kształt prostokątów z zaokrąglonymi rogami, a indeks godziny 12. ma kształt odwróconego logo marki. Pozostałe są po prostu okrągłe. Za nimi, bliżej zewnętrznej części tarczy, znajdziemy podziałkę minutową w postaci białych kresek. Na godzinie 3., przy skróconym indeksie godzinowym, znalazło się miejsce dla okna datownika z czarnym tłem.
Poniżej indeksu na godzinie 12. umieszczono nazwę marki, a poniżej osi wskazówek białymi literami opisano klasę szczelności zegarka i czerwonymi - nazwę kolekcji, do której należy. Po bokach indeksu na godzinie 6. widnieje napis “Swiss Made”, określający pochodzenie zegarka. Umieszczone w centralnej części tarczy stalowe wskazówki są trzy: godzinowa, minutowa i sekundowa. Dwie pierwsze mają częściowo szkieletowane ramiona, a częściowo wypełnione substancją świecącą, z ostrymi zakończeniami. Sekundowa zaś ma prosty kształt z trójkątną, pomalowaną na czerwono przeciwwagą.
Alpina Seastrong Diver 300 Automatic Calanda - cena i dostępność
Jak wspomniałem wcześniej, model Alpina Seastrong Diver 300 Automatic Calanda jest oferowany w ramach edycji limitowanej. Za jeden z 300 egzemplarzy trzeba będzie zapłacić 7 990 złotych. Zegarki powinny być dostępne od 21 czerwca 2022 roku.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Alpina znajdują się na portalu na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Alpina.
Piotr Tatar