W ramach cyklu publikacji na temat marek zegarkowych biorących udział w tegorocznej edycji AuroChronos 2025 przedstawiamy kolejnego wystawcę, który będzie bohaterem niniejszego artykułu. Sądzę, że zarówno jego historia jak również same zegarki wywołają spore zdziwienie, a także sprawią, że stoisko tej marki będzie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem z Waszej strony.
Mocarne zegarki z Hong Kongu
Wspomniana historia marki o wyraziście brzmiącej nazwie “Crafter Blue” rozpoczęła się zaledwie kilka lat temu. Powstała ona w wyniku przekształcenia swojego profilu działalności, bazującego początkowo na produkcji pasków do zegarków, aż do przejścia do wytwarzania osobliwych zegarków o “mocarnym” wyglądzie i możliwościach.
Marka Crafter Blue została założona w sercu Hong Kongu w 2014 roku, kiedy to uruchomiona została jej działalność skupiająca się na produkcji gumowych pasków przeznaczonych dla zegarków nurkowych.
Zaangażowanie w dbanie o wysoką jakość ich produktów przyniosło jej duże uznanie na rynku, zaś sama nazwa stała się poniekąd synonimem wygody oraz solidności.
Kolejne lata to ściśle ukierunkowany rozwój firmy, doprowadzający do prawdziwego rozkwitu marki, która zaprezentowała swój pierwszy zegarek o nazwie “Mechanical Ocean 300” w 2018 roku.
Crafter Blue w krótkim czasie zdobyło rozgłos w kwestii designu i parametrów technicznych, które mocno wyprzedzały wiele konkurencyjnych marek zegarków. Jak wiadomo, rozwój przedsiębiorstwa wymusza na niej spełnianie wielu istotnych kryteriów, do których oprócz samej precyzji, jakości wykonania czy wspomnianego designu dochodzi jeszcze znalezienie tzw. złotego środka pozwalającego wpasować się w duże wymagania świadomych zegarkomaniaków. Naturalnie taki stan rzeczy udało się im osiągnąć, czego potwierdzeniem jest ich dobrze skomponowane portfolio.
Charakter prawie wszystkich oferowanych do tej pory modeli zegarków jest mocno skupiony na świecie morskich głębin, zaś same modele w swojej bezkompromisowej budowie i masywnym wyglądzie od razu zdradzają swoje przeznaczenie.
Przyjrzyjmy się zatem kilku przykładowym zegarkom od “Crafter Blue”.
Ocean Mark II
Większości z nas - zegarkowym pasjonatom i pasjonatkom, bardzo podobają się zegarki typu diver, a analizując przedstawianie przez producentów coraz to nowych wariantów modeli tego typu pokazuje, jak ważny jest to segment składający się do ogólnej oferty poszczególnych marek. Model “Ocean Mark II” na dziś występuje w dwóch wariantach: z jasną tarczą oraz odpowiednikiem utrzymanym w ciemniejszej tonacji.
Początkowo oferowany był również limitowany do jedynie 30 sztuk model (nr. ref: MO2SS007.HK), lecz został on całkowicie wyprzedany. Obecnie mamy do wyboru opcje z gradientową szarą tarczą (ref: MO2SS07) i model z ciemnym cyferblatem (ref: MO2SS001), który osobiście mocno przypadł mi do gustu.
W modelu tym koperta powstała ze stali szlachetnej 316L i mierzy 41 mm średnicy, przy zachowaniu wysokości 13.5 mm. Elementem, który mocno zaznacza swoją obecność w wyglądzie zewnętrznym jest błękitna kropka osadzona na pierścieniu. Dodam, że sama luneta jest obrotowa w jednym kierunku, w systemie 120-klików, a jej wkładka pokryta jest powłoką DLC.
Pionowy profil obudowy nadaje zegarkowi nutę elegancji, zaś koronka jest ulokowana na godz. 4. Ten zabieg jest bardzo korzystny ze względu na to, że nie przeszkadza ona podczas użytkowania zegarka. W kopercie osadzono mechanizm “Miyota 9015”, co oznacza dobre parametry pracy i rezerwę chodu oszacowaną na 42 godz. Ten japoński mechanizm oferuje funkcję daty, która pokazywana jest w okienku umieszczonym na godz. 3.
Jak na producenta wyspecjalizowanego w produkcji pasków przystało, także i w tym przypadku otrzymujemy zegarek na autorskim pasku wykonanym z gumy.
Na uwagę zwraca jego konstrukcja, bowiem innowacyjne podejście tej marki oznacza wyposażenie zegarków w zestaw niestandardowych ogniw końcowych wykonanych ze stali, które płynnie komponują się z krawędziami koperty, eliminując tym samym powstającą lukę w miejscu styku. Oczywiście same ogniwa mogą zostać zdemontowane, w przypadku wymiany paska na inny. Konstrukcja “gumy” w swoim zakrzywionym kształcie pozwala na dokładnie ułożenie się jej na ręku użytkownika.
Osobiście muszę przyznać, że również cena zegarka jest cechą, która potrafi mocno zaskoczyć. Zegarek jest wyceniony na kwotę (uwaga !) 449 USD, czyli około 1 800 PLN.
BON VOYAGE Macaron Super Chrono (ref: BVSS002.M)
Pewność w stawianiu przez tę markę kroków w trudnej branży jest potwierdzona bardzo wyrazistym projektem zegarka wyposażonego w funkcję stopera. Czasomierz, który zdoła sprostać wielu wyzwaniom od strony wizualnej prezentuje się fenomenalnie, a dodatkowo jego cena nie zrujnuje portfela, co jest także ważnym aspektem.
Tak w skrócie można opisać model Macaron Super Chrono, który co prawda na tę chwilę jest całkowicie wyprzedany, jednak sądząc po ogromnym zainteresowaniu tym zegarkiem, producent z pewnością wprowadzi go ponownie do swojej oferty.
Opisując ten chronograf, pozwolę sobie zacząć od kwestii technicznych. Znajdziemy tu bowiem relatywnie rzadko spotykane w zegarkach rozwiązanie zaczerpnięte od Seiko, czyli mechanizm Meca-quartz VK64, który łączy w sobie technologię kwarcową - odpowiedzialną za wprawianie w ruch wskazówki godzinowej i minutowej, oraz mechaniczny moduł, który odpowiada za poruszanie się wskazówek stopera.
Praca tej hybrydy na pierwszy rzut oka pozwala uchwycić płynne przesuwanie się centralnej wskazówki nadając mu mechanicznego wyrafinowania. Mechanizm ten dodatkowo oferuje wszystkie zalety wynikające z zegarka kwarcowego czyli: dokładność i niezawodność. Kolejnym atutem tego mechamizmu jest możliwość umiejscowienia okienka datownika na godzinie 6., co pozwala na zachowanie równowagi na powierzchni cyferblatu.
A skoro już przy samej tarczy jesteśmy, to została ona pokryta chropowatą, mocno ziarnistą fakturą o ciemnoniebieskiej barwie. Na niej znajdziemy znaczniki godzinowe pokryte substancją świecącą od szwajcarskiego producenta, czyli doskonale rozpoznawalną masą SuperLumiNova w odmianie Old Radium, przywodząca na myśl styl retro.
Obudowa zegarka otrzymała mix polerowanych i szczotkowanych powierzchni. Jej średnica mierzy 42 mm, a wieńczy ją solidne szkło szafirowe. Marka Crafter Blue, jak już wiemy - wywodząca się z przedsiębiorstwa zajmującego się produkcją pasków, także i w tym przypadku nie mogła zastosować zwykłego paska. W zegarku Bon Voyage Macaron Super Chrono nabywca otrzymuje pasek wykonany z prawdziwej włoskiej skóry, który jest niezwykle elastyczny, a jego górna powierzchnia wpisuje się w ogólną estetykę tego czasomierza. Pasek jest wyraziście zaakcentowany przez boczne szwy, dopasowane kolorystycznie do barwy tarczy.
W tym krótkim zaprezentowaniu tego interesującego modelu na sam koniec mam jeszcze jeden fakt, który i mnie osobiście mocno zaskoczył, mianowicie kwota jaką należało za niego zapłacić. Wynosiła ona 255 USD, co w przeliczeniu oscyluje w granicy 1 000 PLN.
Hyperion Ocean
Ostatnim bohaterem zestawienia pokazującego filozofię działania marki Crafter Blue jest nic innego jak zegarek typu diver, w naprawdę ekstremalnym wydaniu.
Model o nazwie Hyperion Ocean 600 m był premierą, która odbiła się szerokim echem w środowisku zegarkomaniaków. Flagowiec marki - tak w skrócie można go określić, swoim wyglądem nawiązuje do masywnych zegarków proponowanych przez Panerai, co bez wątpienia jest cechą bardzo pożądaną.
Jak już wspomniałem, zegarek jest masywny - jego koperta mierzy 45 mm, przy zachowaniu grubości 16,5 mm. Pokaźne gabaryty tego modelu zostają nieco “zgubione”, a to wszystko dzięki paskowi gwarantującemu idealne dopasowanie do nadgarstka.
Zegarek ten może się poszczycić ekstremalnym poziomem wodoszczelności wynoszącym imponujące 600 metrów. Osiągnięcie takiego wyniku jest zasługą specjalnej konstrukcji, a także zastosowaniu zakręcanej koronki i zaworu helowego, uwalniającemu cząsteczki gazu z wnętrza koperty. Model z zieloną tarczą o referencji HOSS003.P na obecną chwilę jest niedostępny, lecz producent ma w swojej ofercie jeszcze kilka równie ciekawych wariantów tego zegarka, które z całą pewnością będą prezentowały się równie doskonale.
Wersja z zielonym cyferblatem (będąca osobiście moim faworytem) może się podobać nie tylko ze względu na swój mocarny charakter, ale także dzięki pięknemu wykończeniu powierzchni tarczy. Wyróżnia się ona swoim wykończeniem złożonym z wyrazistych, poziomych pasów, na których osadzono okrągłe znaczniki godzinowe, obficie wypełnione masą SupeLumiNova.
Mechanizm zastosowany w tym modelu jest dobrze znaną konstrukcją szwajcarskiej marki Sellita SW200, łożyskowaną na 26 kamieniach.
Naprawdę wiele do zaoferowania
Ogniskowanie działań skupiających się na tworzeniu zegarków w popularnym, chodź trudnym segmencie modeli nurkowych marka ta - jak widać - opanowała do perfekcji. Z całą ofertą Crafter Blue będziecie mogli zapoznać się podczas AuroChronos 2025 odbywającego się w Warszawie, na które jako patron medialny festiwalu serdecznie zapraszamy.
Bilety na festiwal można już kupić tu: Bilety AuroChronos 2025.
Według mnie marka Crafter Blue będzie jednym z najpopularniejszych wystawców festiwalu, ponieważ pomimo swojego młodego wieku ma naprawdę wiele do zaoferowania, co z pewnością docenią przybyli do Warszawy odwiedzający.
Zegarki Crafter Blue będzie można zobaczyć podczas „AuroChrono Festival 2025”. Podobnie jak interesujące modele firmy Isotope Watches, o której pisaliśmy tu: Isotope Watches. Brytyjska marka i jej wyjątkowe zegarki.
12:35 13.03.2025Zegarki
Crafter Blue. Osobliwe, mocarne zegarki z Hongkongu (AuroChronos 2025)
Tagi:
srebrny zegarekzegarek męski na paskuzegarek hybrydowyzegarek mechanicznynietypowe zegarkizegarek do pływaniazegarki sportowezegarki męskie mechanicznechronograf

REKLAMA

Muzeum Zegarów - historia Muzeum Rzemiosł Artystycznych i Precyzyjnych Januszkiewicza w Warszawie
Cechowe Muzeum Rzemiosł Artystycznych i Precyzyjnych wywodzi się z lat sześćdziesiątych poprzedniego wieku, a od początku lat siedemdziesiątych zlokalizowane jest na ulic ...

Drugie życie zegarków – profesjonalna renowacja kopert (cel, przebieg, efekty)
Zegarek to niewielkie, przenośne urządzenie służące do odmierzania upływu czasu, składające się z wielu komponentów. Niewątpliwie najważniejszym z nich jest serce zegarka ...

Pierwszy Kurs Wiedzy Zegarmistrzowskiej dla Kolekcjonerów i Amatorów w Zegarmistrzowskiej - relacja!
Ile razy zdarzyło się wam utknąć na prostym problemie związanym z waszym zegarkiem? Jak często zadajecie sobie któreś z pytań: - po co te wszystkie zegarkowe kamienie? - ...

Frederique Constant Classic Tourbillon Manufacture Green. Elegancja w odcieniach zieleni
Szwajcarska marka Frederique Constant po raz kolejny udowadnia, że tradycja i nowoczesność mogą iść w parze. Nowy model Classic Tourbillon Manufacture z tarczą w zielonej ...

Polpora Emalie. Premiera nowej kolekcji zegarków polskiej marki
Na polskim rynku zegarmistrzowskim, biorąc pod uwagę polskie firmy, Polpora wydaje się być tą, która ma wizerunek najbardziej nobliwej. Nie tylko z tego powodu, że zegark ...

Frederique Constant Classic Tourbillon Manufacture Aventurine. Każdy jest niepowtarzalny
W zegarmistrzostwie tourbillon to jeden z wyższych poziomów w zakresie kompetencji technicznych danej firmy, to czasami także pokaz możliwości danej marki. A co do zegark ...

Polska drugą Szwajcarią? Profesor Brzostek o zegarkach z Błonia
W numerze 3/2024 kwartalnika: „Spotkania z zabytkami” znalazł się artykuł profesora Błażeja Brzostka1 specjalizującego się w historii Polski lat 1955 – 1970 , o zegarkach ...

Testujemy: Tissot T-Touch Connect Sport. Smartwatch po szwajcarsku
Kilka dni temu w nasze ręce trafił zegarek Tissot T-Touch Connect Sport, najnowszy smartwatch firmy Tissot, kontynuator serii Connect i spadkobierca linii T-Touch, której ...

Grand Seiko Heritage 62GS sekki Rikka i Shūbun ze stali Ever-Brilliant (SBGH351 i SBGH353)
Grand Seiko to marka mająca od lat bardzo duże grono zwolenników, choć znajdą się także w zegarkowym światku jej kontestatorzy. Zwolennicy wychwalają wyśrubowane standard ...

Premiera zegarka Tissot PRC 100 Solar. Władca światła w... chmurach - relacja i zdjęcia
13 marca 2025, godzina 8:55 - szybka winda wiezie mnie wraz z kilkoma innymi osobami oraz psem na 46 piętro najwyższego budynku w Unii Europejskiej. Liczący 310 metrów Va ...

Rozmowa z Robertem Makłowiczem o podróżach, gotowaniu i przepisie na ulubiony… zegarek!
W ostatnich miesiącach redakcja wydawnictwa „Zegarki i Pasja” miała przyjemność przeprowadzić kilka wywiadów z bardzo znanymi osobistościami, a teraz do tego zacnego gron ...

Video recenzja: Frederique Constant Classics Elegance Luna. Zegarek dobrze skomponowany
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji zegarka Classics Elegance Luna marki Frederique Constant. Nasz redakcyjny kolega Adrian prezentował ten model niedawno w formie kl ...