Środowisko dziś jest na całym świecie, a przynajmniej było do czasu medialnego wrzenia wywołanego epidemią COVID-19, podstawowym tematem obok polityki. Jego ochrona, to palący problem naszej cywilizacji, a wiele firm z różnych branż wychodzi naprzód ekoodpowiedzialności już teraz, podejmując różnego typu działania. Działania prawidłowe i korzystne także pod kątem wizerunkowym i marketingowym. Dziś do tego grona dołącza marka Alpina z wyjątkową edycją zegarka typu diver z linii Seastrong.
Łatka „eco-friendly” nie jest nowością w zegarkowym światku. Na ogół dotyczy zegarków mechanicznych oraz tych z napędem solarnym lub kinetycznym, które nie wymagają klasycznych baterii jako źródła zasilania. Według wizji firm Alpina oraz Gyre, start-upu z którym szwajcarska marka zegarkowa współpracuje, można pójść krok dalej.
Na czym miałoby to polegać?
Każdego roku do oceanów trafia od 8 do 10 milionów ton plastikowych odpadów, a wśród nich wiele porzuconych sieci rybackich, które stanowią zagrożenie dla morskiej fauny.
Dzięki odpowiedniemu zaangażowaniu problematyczny „materiał” udało się zamienić w odpowiednio wytrzymały kompozyt będący bazą materiałową do stworzenia kopert zegarków. Kluczową dla użytkownika sportowego zegarka odporność tworzy domieszka włókna szklanego, którego użycie w zegarmistrzostwie nie jest nowością. Efekt finalny to czarna, matowa koperta o niewielkiej masie i ciekawej, chropowatej fakturze.
Sama forma limitowanego zegarka dla nurków jest widokiem znajomym dla fanów marki Alpina i osób kojarzących pozostałe odmiany linii Seastrong. To ciekawa wariacja koperty typu cushion o udanej symetrii, z prosto wyprowadzonymi z koperty uszami, które wzmacniają efekt "schodków" w całej linii bocznej.
Koronka jest tradycyjnie stalowa oraz logowana, podobnie jak zakręcany dekiel. Podstawowym modelem jest męska odmiana Seastrong Diver Gyre Automatic, której koperta ma 44 mm średnicy, ale firma przygotowała także przeznaczony dla kobiet odpowiednik z kopertą o średnicy 36 mm, z niewielkimi różnicami projektowymi.
Tarcza zegarka jest całkiem tradycyjnym projektem z pierwszorzędną czytelnością, także przy słabszym oświetleniu lub w ciemnościach. W pozornie zwykłym zestawie indeksów wypełnionych masą luminescencyjną zawarto smaczek związany z logotypem marki - trójkąt na dwunastej jest de facto odwróconym logotypem marki Alpina.
Ze względu na dwa dostępne rozmiary kopert, tarcze różnią się nieco proporcjami - w wersji 36 mm datownik jest naturalnie bliżej krawędzi tarczy, brak w nim również indeksu na godzinie trzeciej. Tandem czytelności wskazań współtworzą duże, częściowo ażurowane wskazówki z wypełnieniem w postaci powłoki Super LumiNova.
Zwieńczeniem jest prosty, biały sekundnik z niebieską, trójkątną przeciwwagą będącą kolejnym nawiązaniem do logo szwajcarskiego producenta.
Alpina łącznie proponuje trzy różne kolory tarczy, z czego każda jest wyraźnie inspirowana kolorem wód morskich. Wariant 36mm to wybór między jasnobłękitną tarczą z macicy perłowej oraz gradientową z odwróconym efektem przejścia od ciemnego środka do jasnych brzegów. Ta druga obecna jest również w modelu dla mężczyzn , czyli w kopercie 44 mm, która pozwala również na wybór kombinacji z turkusową tarczą. To właściwie mniej biżuteryjny odpowiednik wspomnianej tarczy z macicy. perłowej.
Całości wizerunku zegarka dopełnia obrotowa luneta wykonana ze stali nierdzewnej, która w każdej odmianie posiada wycofaną kolorystycznie skalę w odcieniach ciemnej szarości.
Mechanizm zastosowany w nowych zegarkach Seastrong Diver Gyre Automatic to kaliber AL-525 oparty o dobrze znaną Sellitę SW-200, mającą opinie niezawodnego woła roboczego. Łożyskowany na 26 kamieniach werk pracuje po pełnym naciągnięciu sprężyny napędowej około 38 godzin. Płynny ruch centralnego sekundnika to zasługa taktowania w częstotliwości 4Hz.
Konsekwencja w dążeniu do stworzenia kompletnego zegarka ekologicznego jest godna podziwu i sięga ciekawie zaprojektowanego opakowania oraz pasków NATO.
Wykonano je z użyciem surowca na bazie zużytych plastikowych butelek. Możemy również zapomnieć o tradycyjnie obecnej papierowej instrukcji - w razie potrzeby należy ją sobie pobrać ze strony producenta, do której prowadzi umieszczony na poduszce kod QR.
Nowe modele marki Alpina będące owocem współpracy z firmą Gyre pokazują świeży i ciekawy kierunek w rosnącym w siłę segmencie zegarków ekologicznych.
Budowanie wizerunku w oparciu o zegarki zbudowane z materiałów pochodzących z recyklingu, o tzw. niższym śladzie węglowym, w moim odczuciu pozwoli dotrzeć do nowej grupy potencjalnych klientów, którzy chcieliby zerwać ze stricte konsumpcyjnym stylem życia.
Co ważne, Alpina Seastrong Diver Gyre Automatic to nadal udany zegarek do nurkowania o poważnym parametrze wodoszczelności na poziomie 300 metrów.
Cena zegarka Alpina Seastrong Diver Gyre Automatic w wersji damskiej - koperta 36 mm, to 1295 euro, czyli około 5 720 PLN za wersję z tarczą gradientową, natomiast wersja z tarczą wykonaną z macicy perłowej oraz wszystkie pozostałe odmiany męskie z kopertą o średnicy 44 mm to koszt 1395 euro, a zatem około 6 160 PLN.
Każda z wersji kolorystycznych oraz rozmiarowych jest limitowana do 1883 sztuk.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Alpina znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu: ALPINA.
Wiktor Kalinowski