Firma zegarmistrzowska Herbelin to producent, który ma naprawdę bardzo mocną pozycję we Francji. Jej popularność w tym kraju wynika nie tylko z tego, że jest to marka francuska. Trzeba od razu zauważyć, że w ramach ich kolekcji kluczowe znaczenie ma, a tym samym jest motorem napędowym sukcesu tego producenta, bardzo szeroka i atrakcyjna kolekcja zegarków damskich. Niemniej zegarki męskie tej firmy są również interesujące, a niektóre modele potrafią być niezmiernie ciekawe.
Od pewnego czasu mamy możliwość kupować zegarki Herbelin także w Polsce, mieć dostępny serwis i pełne zalety gwarancji na miejscu, a to z tej racji, że mamy lokalnego dystrybutora tej francuskiej firmy. Kiedy mieliśmy przyjemność być na monachijskich targach Inhorgenta 2025 w tej części hali A1, gdzie wystawione były zegarki, była też część, w której zagościły firmy francuskie. Takie małe francuskie miasteczko.
Oczywiście była tam także firma Herbelin, a na jej stoisku spędziliśmy sporo czasu, w towarzystwie szefostwa polskiego dystrybutora.
Mieliśmy okazję zapoznać się z nowościami, ale także zobaczyć na żywo kilka męskich modeli zegarków tego producenta, które wprawdzie na rynku są dostępne już od jakiegoś czasu, ale przede wszystkim dostępne są także w Polsce. Przedstawimy pokrótce te najciekawsze.
Herbelin Newport Slim Moon Phase
Pierwszym zegarkiem, który przykuł mój wzrok, był model Newport Slim Moon Phase.
Zwrócił moją uwagę, bo mimo zastosowania mechanizmu z dodatkowymi komplikacjami konstrukcji w postaci wskazania faz Księżyca oraz podwójnego datownika, gdzie dni tygodnia i dni miesiąca prezentowane są na osobnych, małych tarczach, zegarek ten jest bardzo płaski.
Przy średnicy koperty wynoszącej 41,5 mm, model ten ma tylko 6,95 mm grubości. To bardzo dobrze wygląda, a mi zawsze imponuje, gdy udaje się tworzyć zegarki ponadprzeciętnie płaskie. To pozytywne wrażenie, jakie robi ten zegarek rzeczywistymi wymiarami, jest bardzo mocno pogłębione poprzez ukształtowanie koperty. Ukośnie ustawiona, szeroka, szczotkowana luneta schodzi się również z ukośnie ustawionym spodem zegarka w bardzo wąską, około milimetrową linię boczną, która jest polerowana.
Świetny, codzienny, casualowy zegarek
Na nadgarstku Herbelin Newport Slim Moon Phase wygląda niemal jak moneta, jeśli chodzi o grubość właśnie. Do wygodnego układania się na nadgarstku przyczynia się mocno charakterystyczne mocowanie paska.
Linia Newport ma nietypowe ucha, umieszczone centralnie w górnej i dolnej części koperty, a pasek lub bransoleta obejmują je wycięciem po środku. Oglądany przez nas zegarek z tej serii był na stalowej bransolecie. Ona sama w sobie zrobiła duże wrażenie. Już na pierwszy rzut oka przyciągała nowoczesną konstrukcją i dawała wrażenie, potwierdzone kontaktem na żywo, bardzo wysokiej jakości wykonania.
Ciemnoniebieska tarcza zdobiona jest szlifem słonecznym. Indeksy są nakładane, dobrze współgrają z delikatnymi wskazówkami w stylu dauphine. Na tym tle umieszczono kontrastowe, trzy srebrzyste małe tarcze. Są one lekko zagłębione. Ta na godzinie 9. pokazuje dni tygodnia, subtarcza na godzinie 3. dni miesiąca, a trzecia z nich - widoczna na godzinie 6., to okienko wskazania faz Księżyca, które ukształtowane zostało w taki sposób, aby komponowało się z pozostałymi tarczami w układzie tricompax.
W efekcie powstał świetny, codzienny, casualowy zegarek kwarcowy. Jego niewielka grubość potęgowana jest przez bardzo przemyślaną, ciekawą konstrukcję. Na pewno wygodny i na pewno przyciągający wzrok, choć nie jest to model krzykliwy. Sercem zegarka jest szwajcarski mechanizm kwarcowy Ronda 706.1.
Poza bardzo charakterystycznym wyglądem i atrakcyjnymi funkcjami, zegarek ten ma też świetnie dopracowane detale i kopertę, oraz taki „smaczki”, jak np. koło sterowe na czołowej części koronki. Newport to flagowa kolekcja marki Herbelin, wiec wybór wersji tego modelu o tym nietypowym wyglądzie jest bardzo duży. Ten zegarek to tylko maleńka próbka.
Cena Herbelin Newport Slim Moon Phase Swiss Quartz Watch to około 3 300 złotych.
Herbelin Cap Camarat Square Skeleton Auto
Kolejny model, który niewątpliwie mnie zaciekawił, to Cap Camarat w wersji kwadratowej, czyli Herbelin Cap Camarat Square z tradycyjnym mechanizmem, który widzimy i od strony tarczy i od spodu, ponieważ mamy do czynienia z zegarkiem typu skeleton.
Ażurowanie mechanizmu Sellita SW-200 zostało przeprowadzone tak, by nadać nowoczesny, techniczny styl temu, co widzimy pod szkłem.
Świetnie się to komponuje z lunetą o kwadratowym kształcie z zaokrąglonymi rogami, która jest szczotkowana na górnej powierzchni i polerowana na bocznej krawędzi. W lunecie umieszczono wzmacniające te techniczne skojarzenia śrubki.
Powstał zegarek mechaniczny o futurystycznym, technicznym wizerunku, bazujący na klasycznym podejściu, bo szkieletowanie jest tradycyjną techniką zegarmistrzowską.
Cena Herbelin Cap Camarat Square Skeleton Auto to około 11 000 złotych.
Herbelin Cap Camarat Chronographe
Reprezentantem tej samej kolekcji był kolejny model z linii Cap Camarat Square, tym razem z pełną tarczą, ale za to wyposażony w stoper. Upływające minuty stopera widzimy na godzinie 9., mały sekundnik na godzinie 6., a na 12 umieszczono licznik dziesiątych części sekundy.
Małe tarcze stopera są kształtem dopasowane do wizerunku tego chronografu. W tę, widoczną na godzinie 6. wkomponowano również okienko datownika.
Przyciski po prawej stronie koperty są tak zaprojektowane, że tworzą stylistycznie całość z dwiema osłonkami koronki, która jest na godzinie 3. Cap Camarat to odpowiedź marki Herbelin na kwitnącą modę, zgodnie z którą na topie są zegarki sportowe w stylu modeli z lat 70. ubiegłego wieku. Sportowe, ale z wyraźnie zaszczepionym pierwiastkiem elegancji.
Charakterystycznym elementem tego stylu jest integracja bransolety lub paska z kopertą. W pełni klasycznie, zgodnie z modą wykonano to w modelach z okrągłą kopertą, i w bardzo podobny sposób jest to zrobione w wersjach Square.
To również kolekcja, w której mamy do czynienia z opcjami dla kobiet i mężczyzn, są wersje okrągłe, jak i o kwadratowym kształcie, z tradycyjnymi mechanizmami i z kwarcowymi.
Również, jeżeli chodzi o funkcje, dostępne są w tej kolekcji zegarki najprostsze, wskazujące jedynie czas, jak i z dodatkowymi funkcjami, w tym z takimi, które w sportowym zegarku sprawdzają się najlepiej, jak stoper. Jest także duży wybór wersji pod względem kolorystycznym. Mocowanie do garstka może odbywać się za pomocą bardzo ciekawie skonstruowanej bransolety, lub też gumowego paska.
Cena Herbelin Cap Camarat Chronographe to około 4 100 złotych.
Herbelin Inspiration
Kolejny męski model od marki Herbelin, jakiemu mogliśmy się przyjrzeć, to klasyka w pełnym wydaniu. Zegarek, który dla mnie wygląda doskonale, pięknie wpisując się w stylistykę retro.
To model z kolekcji Herbelin Inspiration.
Okrągła koperta o wąskim profilu i bardzo wąskiej lunecie ma również wąskie, wyprowadzone prostopadle ucha. Klasyczna tarcza jest wypukła. Na jej zewnętrznym obszarze umieszczone są nakładane indeksy w kolorze złocistym, które współgrają z bardzo prostymi i delikatnymi wskazówkami. Indeks godziny 12. jest powtórzony w taki sposób, że pod nakładanym, prostokątnym indeksem mamy również klasyczną dwunastkę w postaci cyfr arabskich.
Na krawędzi zagiętej tarczy nadrukowano podziałkę minutową.
Sektorowa tarcza
Sama tarcza podzielona jest na sektory. Pierwsze wydzielenie, to okrąg, który jest poprowadzony na dolnej krawędzi nakładanych indeksów, który oddziela centralną przestrzeń od tej, z nakładanymi indeksami. Na części centralnej poprowadzono krzyżujące się po środku dwie proste linie. W górnej części tej przestrzeni, przerywając pionową linię, jest wspomniana dwunastka, a zaraz pod nią nadrukowano nazwę firmy.
Tuż pod osią wskazówek widoczna jest mała tarcza sekundnika. Wydzielona skalą i lekko zagłębiona, z eteryczną wręcz wskazówką. Kremowy kor tarczy dobrze komponuje się ze złocistą kopertą, a przy okazji świetnie oddaje stylistykę retro.
Do zegarka dobrano doskonale pasujący, jasnobrązowy skórzany pasek.
Wisienką na torcie jest koronka, która umieszczona jest w tradycyjnym miejscu, czyli na godzinie 3., ale uzupełniona ona została mocno wypukłym, czarnym kaboszonem. Podkreślając cały czas tę retro stylistykę, warto wspomnieć, że wzmacnia ją również wypukłe szkło szafirowe, chroniące tarcze. W zegarku tym zastosowano mechanizm Ronda 6004.B.
Każdemu wedle potrzeb
I tak oto poznaliśmy cztery różne męskie zegarki marki Herbelin, z których każdy ma inny styl, a przez to także nieco inne zastosowanie. Od eleganckiego, cienkiego modelu z dodatkowymi funkcjami, przez bardziej sportowe wersje Cap Camarat – model szkieletowany i chronograf, po bardzo prosty, a zarazem jakże uroczy zegarek w stylu retro. Każdemu wedle potrzeb.
O zegarkach tej francuskiej marki oraz jej osiągnięciach więcej piszemy tu: zegarki Herbelin.
10:20 28.03.2025Zegarki
Przegląd kilku męskich zegarków Herbelin, dostępnych w Polsce (Inhorgenta 2025)
Tagi:
zegarki męskie mechaniczneprestiżowe zegarkizegarek na prezentzegarek mechanicznysrebrny zegarekeleganckie zegarkizegarki męskie eleganckiezegarki kwarcowezegarek do pływaniazegarki męskie klasycznechronograf

REKLAMA

ORIENT Watch Co. - historia marki
Zegarki marki Orient bezsprzecznie kojarzą nam się z solidnymi, wykonanymi na wysokim poziomie czasomierzami. Nie mija się to z prawdą. Marka ta, obok takich zegarkowych ...

Chronometraż sportowy – „Sport dzieje się raz”
Dziś czas liczy się praktycznie w każdej konkurencji sportowej, nawet podczas gry w golfa, skokach do wody i skokach narciarskich. Wszędzie tam liczy się wynik, albo to, ...

Mechanizm Spring Drive marki Seiko – „cicha rewolucja” zegarkowego świata
Każdy miłośnik zegarków, który lubi poznawać szczegóły historii zegarmistrzostwa zapewne wie, iż marka Seiko wniosła wiele innowacji w świat zegarkowej mikromechaniki. Ni ...

Inhorgenta 2025. Odwiedzamy targi zegarkowe w Monachium (relacja i zdjęcia)
Niemal każda branża, a szczególnie taka, która oferuje dostępny detalicznie towar, będący w jakiś sposób dobrem luksusowym, organizuje różnego rodzaju działania mające na ...

Video recenzja: Junghans Meister Chronoscope
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji zegarka Meister Chronoscope niemieckiej marki Junghans. Nasz redakcyjny kolega Adrian prezentował ten model niedawno w formie klas ...

70-lecie ikony! Citizen Godzilla X Promaster Diver 70th Anniversary Limited Edition
Czy potwory są złe? No pewnie, przecież większość nas już od czasów dzieciństwa boi się potworów. Jednak popkultura daje nam w miarę upływu czasu i poznawania jej ikon ni ...

Oris od 120 lat kroczy własną drogą! Przybliżamy tę markę i jej historię
W 2024 roku Oris, niezależna manufaktura z Hölstein, świętuje 120 lat istnienia, kreowania innowacji i podążania własną drogą. Mimo postępującej konsolidacji branży, mark ...

Raymond Weil Freelancer Skeleton 38mm. Nowy znak rozpoznawczy marki
Raymond Weil to szwajcarska marka zegarków znana z połączenia tradycyjnego rzemiosła zegarmistrzowskiego z innowacyjnym podejściem do projektowania. Firma została założon ...

Roamer Helios Power. Chronograf z tytanu, zasilany energią światła!
Roamer to szwajcarska marka, która relatywnie często gości na łamach naszego portalu, ponieważ oferuje ciekawe, atrakcyjne pod względem wyglądu i funkcji dodatkowych, a t ...

Zenith G.F.J. Zegarek na miarę 160-lecia historii precyzji i dążenia do perfekcji
Zenith to prestiżowa marka, która od ponad półtora wieku wyznacza standardy w świecie szwajcarskiego zegarmistrzostwa. W 2025 roku, celebrując swoje 160-lecie, Zenith wpr ...

Recenzja: Davosa Argonautic Antarctica Limited. Specjalna edycja na polski rynek
Davosa to rodzinna szwajcarska firma. Jej początków doszukujemy się przed ponad 200 laty, kiedy to funkcjonowała w branży pod marką Hassler. Davosa - jako nazwa kolekcji ...

Nowy zegar Tissot i rozszerzenie współpracy z NBA, WNBA i NBA G League!
Na początku 2025 roku marka Tissot, National Basketball Association (NBA), Women’s National Basketball Association (WNBA) i NBA G League ogłosiły przedłużenie swojej glob ...