Orient to japońska firma zegarmistrzowska, którą postrzegam jako solidną manufakturę, raczej stroniącą od błysku fleszy, która to od lat mozolnie i jednocześnie z niebywałą konsekwencją tworzy ponadprzeciętnie solidne zegarki. Co więcej, zegarki oferowane w cenach nieraz wręcz nieprawdopodobnie atrakcyjnych. Od ponad 70 lat firma ta po prostu – mówiąc krótko - robi swoje. I robi to naprawdę dobrze. Modeli zegarków w ofercie tego producenta jest bardzo wiele, część z nich być może nie wyróżnia się jakoś specjalnie na tle konkurencji. Są to po prostu solidne, trwałe urządzenia do wskazywania upływu czasu. Jednakże każdy, kto mógłby sądzić, iż marka Orient tworzy wobec tego zegarki mało zauważalne i mało znaczące dla zegarmistrzostwa – jest w błędzie. Właśnie te wspomniane cechy, takie jak prostota, solidność i konserwatywne w wielu przypadkach podejście do wzornictwa, zaowocowały na przestrzeni lat powstaniem sporej liczby zegarków będących już dziś wręcz ikonami.
Orient AAA, Multi Year Calendar, King Diver, Mako, Ray, Bambino i wiele innych to modele, które są ważnym i niezbędnym elementem historii zegarmistrzostwa. Co ciekawe, kontynuacje serii lub reedycje wielu z tych zegarków nadal możemy kupić, bo marka Orient ma je w swojej ofercie. Dlatego postaram się zaprezentować te wybrane - moim, subiektywnym zdaniem - najbardziej kultowe modele zegarków z dwoma lwami w logo, które są dostępne do dziś.
Trzy generacje „Mako”
Zacznę od linii Sports Diver i modelu ochrzczonego przez fanów tej japońskiej marki jako „Mako”, który doczekał się już trzech generacji. Zegarki te stanowią w mojej ocenie ważną część ponad 70-letniej historii firmy Orient, będąc emanacją wszystkich cech, które ta marka sobą reprezentuje od momentu pierwszej premiery jej nurkowego modelu w 1960 roku.
Nowe, współczesne wersje oferują bardziej uniwersalne i modne wzory, dzięki czemu można je zakładać na niemal każdą okazję. To zegarki posiadające szkła szafirowe, wodoszczelność do 20 bar i mechanizm z automatycznym naciągiem własnej produkcji, który daje możliwość dokręcania go ręcznie za pomocą koronki oraz ma funkcję stop sekundy. Czyli wydawałoby się - współczesny standard, ale jednak nie zawsze dostępny w tym przedziale cenowym.
Poza kilkoma generacjami model ten doczekał się także edycji utrzymanej wizualnie w stylu vintage, czy wersji limitowanych. Tajemnica jego sukcesu tkwi w zastosowaniu bardzo klasycznej koperty o uniwersalnym rozmiarze. Do tego dodajmy obrotową lunetę z aluminiową wkładką, świetne parametry techniczne i bardzo atrakcyjną cenę, co w połączeniu ze stylistyką, która może się podobać oraz legendarną trwałością mechanizmu daje od dekad przepis na bestseller. Gwoli ścisłości powinienem użyć słowa mechanizmów, bo przez lata produkcji tego zegarka marka Orient stosowała różne, modyfikowane zegarkowe serca.
Bardzo czytelna tarcza i datownik w podwójnej wersji, plus cechy opisane wyżej, dały w każdej z dotychczas przygotowanej edycji zegarek w mojej ocenie wyjątkowo uniwersalny. Model mogący sprawdzić się jako typowo nurkowy, ale też jako codzienne uzupełnienie nadgarstka w niemal każdej okazji. Ponadto Orient Mako wypracował sobie opinię zegarka, który zniesie niemal wszystkie trudy użytkowania, nawet bardzo złe traktowanie.
Bambino
Kolejny zegarek jaki chciałbym umieścić w tym zestawieniu, to Orient Classic, którego modele mają bardzo pieszczotliwą nazwę także nadaną mu przez fanów – Bambino.
Zegarki z tej kolekcji charakteryzują się bardzo klasyczną linią wzorniczą i mocnym nawiązaniem do stylistyki powszechnej w latach 50. XX wieku. Tu pierwsze skrzypce grają wypukłe tarcze i podkreślające ten retro styl mocno wypukłe szkła.
Na przestrzeni lat, podczas których zegarki z tej kolekcji są oferowane, stosowane są w nich coraz nowocześniejsze technicznie mechanizmy. Różnice między poszczególnymi modelami i generacjami w zakresie wyglądu są natomiast subtelne i dotyczą w niewielkim stopniu kopert, a głównie stylu i kolorystyki tarcz. Niedawno pojawiła się wersja Bambino o nieco mniejszym rozmiarze koperty o średnicy 38 mm, czyniąc ten kultowy model marki Orient także zegarkiem mogącym być w strefie zainteresowania kobiet. Bardzo krótkie uszy i pomniejszona średnica sprawiają, że nawet na bardzo szczupłym nadgarstku zegarek ten może ułożyć się dobrze.
Miarą sukcesu zegarków linii Classic jest fakt, że jest to bodaj najlepiej sprzedająca się seria modeli z oferty Orient. To dowód na to, że bestsellery marki ewoluują zgodnie z trendami, a te zauważalnie zmieniają się w ostatnim czasie z zainteresowania zegarkami dużymi na mniejsze.
Najnowsze, pomniejszone modele Orient Bambino dostępne są w wielu wariantach. Tarcze w kolorach zielonym, niebieskim i beżowym są połączone z bransoletą typu „Milano” lub z paskami wykonanymi z naturalnej skóry. Po prostu ponadczasowa klasyka.
„multikalendarz”
Kolejna seria, którą chętne zaliczyłbym do legendarnych modeli Orient, to Multi Year Calendar. Orienty z „multikalendarzem” były w naszym kraju swego czasu bardzo popularne. Świadczyły o statusie lub zaradności właściciela. Były to także zegarki - jak na lata 60. i 70. ubiegłego wieku - dość duże, co zaowocowało określaniem ich przez miłośników marki pieszczotliwym przydomkiem „patelnia” z racji wielkości i kształtu koperty właśnie.
Trzeba przyznać, że dziś obudowa tego współczesnego modelu już nie robi takiego wrażenia swoją wielością jak niegdyś, bo zegarki męskie ogólnie znacząco „urosły”. Znany jest natomiast także inny przydomek, jakim określane są te modele - Orient „Cesarski”.
Zegarki te dostępne były od lat na bransoletach, a jedną z ich cech charakterystycznych był spory wybór kolorów tarczy. Kolejna cecha, która jest częścią składową popularności tego modelu, to wręcz legendarna trwałość tych zegarków oraz ich mechanizmów. Z racji nietypowej komplikacji konstrukcji z wieloletnim kalendarzem na tarczy jest spora liczba wskazań i informacji, co w czasach dostępności głównie raczej nieskomplikowanych zegarków robiło dodatkowe wrażenie. Pierwsza generacja Orient Multi Year Calendar pojawiła się już w latach 60. XX wieku, czyli czasach w których marka Orient zaoferowała kilka innowacyjnych czasomierzy. W latach 90. pojawiła się nowa generacja, którą wyposażono w manufakturowy mechanizm z serii Orient 46. Ona także stała się bardzo popularna i lubiana. A niedawno, w 2022 roku, japoński cesarz powrócił w najnowszym wydaniu.
Nadszedł czas na następne pokolenie w rodzinie Multi Year Calendar.
Zegarek unowocześniony pod względem technicznym i również ze zmodyfikowaną estetyką. Współczesna kolekcja to sześć nowych modeli z jedynym w swoim rodzaju wskazaniem pokazującym rok, miesiąc, dzień tygodnia i dzień miesiąca. Nowy zegarek w mojej ocenie w udany sposób podtrzymuje kreatywne podejście marki Orient gdy go tworzyła, łącząc klasyczną budowę i wygląd ze współczesną mechaniką, dając w efekcie mocno wyróżniający się zegarek mechaniczny. Co ważne, nadal przystępny cenowo, bo katalogowy koszt zakupu modelu Multi Year Calendar na pasku zaczyna się od kwoty 1 100 złotych, a za wersję na bransolecie w kolorze złotym zapłacić trzeba około 1 350 złotych.
Warto wspomnieć, że w nowym zegarku zastosowano nowoczesny mechanizm. On również, jak w poprzednikach, ma automatyczny naciąg sprężyny napędowej, ale wyposażono go we współcześnie oczekiwane funkcje dodatkowe, takie jak dokręcanie koronką oraz stop sekundę, która pozwala na bardzo precyzyjne ustawienie i korektę wskazań zegarka. Mechanizm ten wywodzi się z serii F6. Dokładnie jest to Orient kaliber F6D22. Dysponuje on 40-godzinną rezerwą chodu, a łożyskowany jest na 22 kamieniach. Pracuje z częstotliwością 21 600 wahnięć balansu na godzinę. Zmiana pod względem technicznym dotyczy także obsługi kalendarza. Wcześniej by osiągnąć pożądane położenie tarczy datowników konieczne było używanie dodatkowego przycisku. Dziś tego przycisku nie ma, co oznacza, że za obsługę wszystkich funkcji zegarka odpowiada koronka umieszczona tradycyjnie na godzinie trzeciej.
"M" w nazwie oznacza 3 cechy
Ostatnia z „legend” Orienta to zegarek w takim typie, jak pierwszy z wymienianych.
Nurkowy model M-Force. Wytrzymały, funkcjonalny i charakterystyczny mechaniczny zegarek sportowy Orient M-FORCE podbił serca fanów na całym świecie już od pierwszej generacji, która pojawiła się 25 lat temu w 1997 roku. W świetle motywów powstania linii M-Force i wyjaśnień firmy Orient, "M" w nazwie linii M-Force oznacza 3 cechy:
- Mechaniczny - zegarek, który pracuje bez baterii, zegarek wyposażony w tradycyjny mechanizm,
- Masywny - zegarek duży i wytrzymały, posiadający odporne na wstrząsy zewnętrzne i wewnętrzne elementy,
- Maverick – ze względu na swój oryginalny design, który jest zarówno wyrafinowany, jak i śmiały oraz charakterystyczny.
Modele M-FORCE to zegarki nurkowe z klasą wodoszczelności do 200m, spełniające normy standardu ISO.
Sercem najnowszych modeli jest mechanizm F6727. Cechy zegarków z serii M-Force to także zakręcana koronka i jednokierunkowa obrotowa luneta. Nowością w ostatnich modelach jest natomiast specyficzna osłona obudowy o wyraźnej, okrągłej formie, chroniąca zakręcaną koronkę i lunetę. Tarczę chroni szafirowe szkło z powłoką antyrefleksyjną. Sama tarcza jest bardzo czytelna, jak przystało na zegarek do nurkowania. Stalowa koperta jest dość duża, ma 45 mm średnicy, więc także nadgarstek potencjalnego użytkownika powinien być dość duży.
Subiektywny wybór
Oczywiście fani marki Orient zapewne wskażą, iż modeli o podobnym statusie jest więcej.
Opisane wyżej modele to mój subiektywny wybór, ale zestawienie pokazuje zegarki sportowe, wręcz profesjonalne jak M-Force, codzienne, casualowe jak Mako czy Multi Year Calendar, oraz eleganckie, klasyczne jak modele z linii Classic i słynne „Bambino”. A każdy z zegarków łączy kilka wspólnych cech: dobrą jakość wykonania, nie tylko wobec podobnego poziomu cenowego, mechaniczne, bardzo trwałe zegarkowe serca i wyjątkowo atrakcyjne ceny.
I tak jest już od dekad.
Adrian Szewczyk
11:15 24.06.2022Zegarki
Najbardziej legendarne modele zegarków Orient, które dostępne są do dziś!
Tagi:
japoński zegarekzegarek do pływaniazegarek wodoszczelnyeleganckie zegarkizegarek mechanicznyzegarki sportowezegarek do garnituruzegarki męskie mechanicznezegarki damskiezegarki automatycznesrebrny zegarekzegarki męskie eleganckiezegarki japońskiezegarki młodzieżowezegarek do bieganiazegarek nurkowy

REKLAMA

Seiko Astron – to w końcu kryzys czy rewolucja?
Niedawno minęło 51 lat od premiery zegarka, który według wielu wstrząsnął przemysłem zegarmistrzowskim. Rocznica, nawet jeśli niezbyt okrągła, wydaje się dobrym pretekste ...

Zegarek bazowy. Moduł nastawczy
Tak jak zasygnalizowano w rozdziale o urządzeniu wskazującym, dzięki powiązaniu przekładni chodu i przekładni wskazań za pomocą sprzęgła ciernego, którym jest ćwiertnik, ...

Próżnia w zegarku? Tak! Poznajmy koperty typu vacuum i airvac
Zegarki z kopertami typu vacuum i airvac produkowane były w latach 60. i 70. XX wieku. Tego typu obudowy miały (jak na tamte czasy) zdecydowanie innowacyjne, niezwykle za ...

Eberhard & Co. Scafograf 200 Édition Limitée “Onde Bleue”. Edycja kolekcjonerska
Eberhard & Co. to marka z włoskim rodowodem, mimo, że jej zegarki składane są w Szwajcarii i szczycą się etykietą Swiss Made, obecna w Polsce już od jakiegoś czasu, choć ...

Rado True Square Automatic Skeleton. Ceramika zamiast stali, gotyk zamiast glamour
W świecie pełnym zegarków-bibelotów, Rado rzuca rękawicę. Nowy True Square Skeleton to w mojej ocenie więcej niż naręczny zegarek mechaniczny. Nasuwa mi się skojarzenie z ...

Zegarek związany z zatonięciem Titanica sprzedany za rekordową kwotę!
Chyba każdy słyszał o katastrofie statku pasażerskiego RMS Titanic. Mimo, że nie było to największe zdarzenie tego typu w historii, zdecydowanie jest najsłynniejsze. Niew ...

Montblanc Star Legacy. Klasyczne zegarki mechaniczne męskie i damskie
Montblanc to firma znana od wielu lat z racji tego, że jest producentem wysokiej klasy artykułów piśmienniczych, szczególnie chodzi tu o wieczne pióra. Dziś firma ta prod ...

Seiko Presage Unglazed Arita Porcelain Dial Limited Edition z unikalną porcelanową tarczą!
Seiko to firma, która zegarkowym w świecie - myślę tu o miłośnikach zegarków - budzi duże emocje. Wynika to z faktu, że wiele osób stawia ją na piedestale, a część uważa, ...

Seiko Presage Unglazed Arita Porcelain Dial Limited Edition z unikalną porcelanową tarczą!
Seiko to firma, która zegarkowym w świecie - myślę tu o miłośnikach zegarków - budzi duże emocje. Wynika to z faktu, że wiele osób stawia ją na piedestale, a część uważa, ...

Polski mechanizm archiwalnych zegarków Błonie? Co „mówi” czcionka numeru?
Na płycie głównej każdego z zegarków produkowanych w Błoniu w ubiegłym wieku znajdziemy oznaczenie numeryczne tego właśnie elementu, które jest równocześnie oznaczeniem d ...

Fotografowanie zegarków. Moja pasja i rodzaj pozytywnego uzależnienia
Mówią, że najtrudniej jest zacząć. Pisanie tego tekstu rozpocząłem jakieś dwa - trzy miesiące temu, kiedy za oknami gościł jeszcze śnieg, a pomysły w mojej głowie dotyczą ...

Davosa Argonautic 39 Monochrome Automatic. Nurek w jednej gamie kolorystycznej
Davosa, szwajcarski producent zegarków, regularnie gości na łamach naszego portalu. Oczywiście nic w tym dziwnego, ponieważ marka ta od lat nieustannie się rozwija i dba ...