Grand Seiko to prestiżowa marka, która oferuje zegarki, jak dla mnie, fascynujące. Modele tego japońskiego producenta nie są wprawdzie liderami wysokich cen osiąganych przy odsprzedaży. Poza tym, są to też zegarki, które mają nieco większą, niż przeciętna, grubość, ale z drugiej strony mają też liczne cechy, które te niedogodności równoważą, a tak naprawdę mocno przewyższają, przynajmniej dla mnie i pewnie każdego miłośnika tej manufaktury.
Chodzi o wykonanie kopert, które w branży stoi na najwyższym możliwym poziomie. Wszelkie krawędzie i szlify powierzchni w postaci szczotkowania są perfekcyjne, a to, co się tyczy tworzenia lustrzanych powierzchni jest naprawdę wręcz doskonałe. Elementy są idealnie polerowane, do czego przyczynia się technika Zaratsu. Niemal każda koperta zegarka Grand Seiko to wręcz zegarmistrzowskie dzieło sztuki. Każdy miłośnik podziwia je z przyjemnością.
Do tego dochodzą kolejne elementy, które udowadniają najwyższy kunszt zegarmistrzów tej manufaktury. Chodzi oczywiście o tarcze, indeksy, oraz wskazówki, które zazwyczaj są wykonane na takim poziomie, że porównania z nimi nie wytrzymują te same elementy wykonywane przez największych, najbardziej cenionych tuzów zegarmistrzostwa.
W tej dziedzinie, marka Grand Seiko ma niewielką konkurencję.
Nielimitowany 62GS z różowego złota
Tym razem z przyjemnością prezentuję tegoroczną nowość Grand Seiko, którą widzieliśmy na Watches & Wonders 2025 w Genewie. To pierwsza reinterpretacja modelu 62GS z kopertą o średnicy 38 mm, która wykonana jest z 18-karatowego różowego złota, a zegarek ten to standardowy, nielimitowany model dostępny w kolekcji Heritage.
Wcześniejsze modele z tej serii były nieco większe, bo średnica koperty wynosiła 40 mm.
Zegarek prezentowany dziś jest wyraźnie mniejszy, co jest na pewno ukłonem wobec osób mających szczuplejsze nadgarstki, ale tak naprawdę jest to też wpisanie się w aktualnie obowiązujące, najbardziej modne trendy branżowe, dotyczące wielkości zegarków.
Model ten to Grand Seiko Heritage Collection SBGH368. Zgodnie z mottem firmy: „Wierni naturze czasu”, ta nowa kompozycja ma naturalną i oczywiście w pełni zgodną z japońskim podejściem inspirację. Jej kwiecisty opis, który będę przybliżał, jest także iście japoński. Tym razem tarcza jest inspirowana delikatnością kwiatu wiśni.
Ulotny, ale piękny moment
Zegarek 62GS, będący ikoną projektową dla tej japońskiej manufaktury, doczekał się wielu reinterpretacji od momentu premiery w 1967 roku. Grand Seiko niedawno rozszerzyło gamę modeli o mniejsze średnice, marka wprowadziła też zegarki o średnicy 38 mm wykonane z tytanu. Teraz przyszła kolej na surowiec może mniej nowoczesny, mniej techniczny, ale za to zdecydowanie bardziej szlachetny, czyli właśnie złoto w wersji różowej.
Miedziano-różowa tarcza nawiązuje swoją tonacją bardzo mocno do różowo-złotej koperty i jest lekko strukturalna. Odniesienie do kwiatu wiśni polega na tym, że jej wygląd przypomina zjawisko znane jako „Sakura-Kakushi” widywane w regionie Tohoku w północno-wschodniej Japonii. To fascynujące zjawisko występuje późną wiosną, gdy na kwitnące drzewa wiśniowe spada śnieg – to ulotny, ale piękny moment.
Wyjaśnione mamy, jak to zazwyczaj bywa w przypadku marek japońskich, w bardzo poetycki, wysublimowany sposób. Tarcza - jej kolor i wzór - ma wyrażać wygląd kwiatów wiśni ukrytych pod cienką warstwą śniegu w chwili, kiedy wiosna nadchodzi. Oczywiście jest to także powiązane z pięknymi okolicami, bliskimi firmie.
Wspomniany wyżej region obejmuje również prefekturę Iwate, czyli także siedzibę Grand Seiko Studio Shizukuishi. Oszałamiająca tarcza uwiecznia wczesne, ulotne dni wiosny i zmienia swój wygląd w zależności od kąta padania i gry promieni światła.
Sprawia, że pozornie przypadkowy, trywialny akt sprawdzania czasu staje się urzekającym wydarzeniem dla oczu. I mimo górnolotnych zwrotów, jakich używa firma do opisywania tych zdarzeń, to jest właśnie to, co z jednej strony jest nieuchwytne, a z drugiej jest elementem oczekiwanym od Grand Seiko, powodującym, że firma ta ma tak duże grono miłośników.
Wspomnianą strukturę tarczy trudno opisać. Na pewno jest niepowtarzalna, a jej barwa doskonale komponuje się z całością wizerunku tego modelu. Na pierścieniu umieszczonym na krawędzi nadrukowano delikatną podziałkę minutową. Na samej powierzchni tarczy widzimy nakładane indeksy godzinowe w postaci wielopłaszczyznowych sztabek. Jestem pewien, że oglądając je w powiększeniu będziemy mogli uznać każdy z indeksów za malutkie dzieło sztuki. Tradycyjnie, ten na godzinie 12. jest podwójny. Na godzinie 3. zamiast indeksu mamy okienko datownika, otoczone dopasowaną wizualnie ramką, a pod godziną 12. widzimy nakładane logo marki. Pod nim nadrukowano pełną nazwę firmy, a po przeciwnej stronie, pod osią wskazówek, jest informacja o sposobie naciągu sprężyny i częstotliwości pracy mechanizmu.
Centralnie umieszczone wskazówki mają kształt w stylu dauphine, oraz – co charakterystyczne dla „GS” - niesamowicie wysoki poziom wykończenia powierzchni.
Mechanizm Grand Seiko Hi-Beat 36000 kaliber 9S85
Grand Seiko Heritage Collection SBGH368 wyposażono w mechanizm Hi-Beat 36000 kaliber 9S85. Ten mechanizm to zegarkowe serce z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej o wysokiej częstotliwości pracy. Został opracowany poprzez ponowne przemyślenie komponentów, które stanowią podstawę precyzji wskazań zegarka, zapewniając odpowiedni poziom momentu obrotowego, niezbędny do utrzymania wysokiej szybkości oscylacji, oferując przy tym rezerwę chodu wynoszącą około 55 godzin po pełnym nakręceniu.
Wyzwanie, jakim jest stworzenie mechanizmu o wysokiej częstotliwości pracy, jest jednym z tych, które tylko nieliczne firmy zegarmistrzowskie decydują się podjąć.
Dzięki wyższej częstotliwości oscylacji wynoszącej dziesięć wahnięć na sekundę możliwe jest osiągnięcie większej dokładności, ale ta zwiększona precyzja ma swoją cenę, ponieważ trzeba wykorzystać większą ilość energii nagromadzonej w bębnie sprężyny, co z kolei może prowadzić do osiągania mniejszej rezerwy chodu. To także może mieć wpływ na trwałość, żywotność mechanizmu.
Mechanizm Grand Seiko 9S85 spełnia te oczekiwania w zakresie dokładności zapewniając precyzję na poziomie od +5 do -3 sekund dziennie, zachowując jednocześnie całkiem przyzwoitą i przecież nadal ponadstandardową rezerwę chodu wynoszącą 55 godzin. Trwałość potwierdza natomiast wypracowana już opinia, z której słynie każdy zegarek Grand Seiko. Mechanizm kaliber 9S85 jest wynikiem wielu lat rozwoju i postępów zarówno w projektowaniu i produkcji komponentów, jak i w samych materiałach.
Grand Seiko Heritage Collection SBGH368 – dostępność i cena
Zegarek otrzymujemy na pasku wykonanym ze skóry krokodyla w kolorze brązowym, którego zapięcie także wykonane jest z 18-karatowego różowego złota. Całość waży 98 gramów.
Ten model „GS” oferuje klasę wodoszczelności na poziomie 100 metrów, więc całkiem sporo.
Zegarek jest dostępny od kwietnia 2025 roku w butikach Grand Seiko i w sklepach, u wybranych partnerów detalicznych na całym świecie, także w Polsce. Cena Grand Seiko Heritage Collection SBGH368 to 143 300 złotych.
Sprawdź też nasze pozostałe publikacje dotyczącej nowości tej marki - zegarki Grand Seiko.
10:20 09.04.2025Zegarki
Grand Seiko Heritage Collection SBGH368. Pierwszy nielimitowany 62GS z różowego złota
Tagi:

Zegary roczne – wykład klasy światowej!!!
Zajęcia w ramach Warsztatów zegarmistrzowskich Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków nabierają niezwykłej fachowości i cały czas podnoszą swój merytoryczny poziom. Nie ma w ...

CERTINA (Kurth Freres SA) – historia marki
Początki marki CERTINA sięgają XIX wieku, kiedy to w 1888 roku bracia Adolf i Alfred Kurth założyli przedsiębiorstwo Kurth Freres SA w szwajcarskiej miejscowości Grenchen ...

Zakazane i wątpliwe zwroty w nomenklaturze zegarkowej
W branżowych, zawodowych opracowaniach pojawiają się sformułowania, które z punktu widzenia, czy to logiki, czy też zawodowego profesjonalizmu są niepoprawne. Warto je po ...

Propozycje zegarków dla pokolenia X. „Zegarki przez pokolenia”
Za nami druga ankieta w ramach wspólnej kampanii Zegarki i Pasja x Czasoholicy „Zegarki przez pokolenia”, która wystartowała pod koniec maja 2024. Tym razem wybieraliśmy ...

Frederique Constant Classics Elegance Luna. Więcej, niż tylko dodatek do stroju
Zegarki od zawsze pełniły funkcję nie tylko praktyczną, ale również symboliczną. Są osobistą manifestacją stylu, prestiżu i osobowości, a także precyzyjnym urządzeniem, k ...

Forma i funkcja. Herbelin Newport Heritage Chronographe Bi-compax
Gdy na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego wieku pojawiały się pierwsze mechaniczne zegarki ze stoperem, czyli chronografy, rzeczywiście służyły one użytkownikom do pomiaru ...

Rolex podnosi ceny zegarków w 2025. Które modele zdrożeją i dlaczego?
Jednym z najgorętszych zegarkowych newsów na początku 2025 roku jest informacja o podwyżkach cen zegarków marki Rolex. Jak powszechnie wiadomo, jedna z najlepiej rozpozna ...

Ball Engineer II Moon Phase Chronometer. Fazy Księżyca na obu półkulach
Ball to marka zegarmistrzowska działająca w Szwajcarii, ale pochodząca ze Stanów Zjednoczonych Ameryki. Pisaliśmy o jej historii jak i tragicznym wypadku kolejowym, który ...

Video recenzja: Atlantic Worldmaster World Cup Krzysztof Hołowczyc Limited Edition. W drogę z „Hołkiem”
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji zegarka Worldmaster World Cup Krzysztof Hołowczyc Limited Edition marki Atlantic. Nasz redakcyjny kolega Marcin prezentował ten mo ...

Zegarki Błonie Zodiak Mechaniczny z tarczami w kolorach białym i granatowym
Współczesna marka Błonie, reaktywowana na bazie Zakładów Mechaniczno-Precyzyjnych Mera Błonie, prężnie działa już 11 lat. Nowe Błonie, powstanie tej firmy, to była w moje ...

Swatch Speedmaster MoonSwatch 1965. Hołd dla zegarka zakwalifikowanego do lotów kosmicznych
W 1965 roku Omega Speedmaster, jako jedyny zegarek przeszedł testy amerykańskiej agencji kosmicznej NASA. Skoro chodzi o podróż kosmiczną, to te testy zegarków musiały by ...

Roamer Helios Power. Chronograf z tytanu, zasilany energią światła!
Roamer to szwajcarska marka, która relatywnie często gości na łamach naszego portalu, ponieważ oferuje ciekawe, atrakcyjne pod względem wyglądu i funkcji dodatkowych, a t ...