• Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Vostok Europe

35-lecie francuskiej ikony. Historia i ewolucja modelu Herbelin Newport


Francuskie zegarki są bez wątpienia relatywnie egzotycznym tematem w naszym kraju. Nigdy nie miały w Polsce mocnej pozycji, a nawet w rodzimej Francji, w ostatnich 30 latach, straciły sporą część rynku. To się jednak zmienia, bo nad Sekwaną ma miejsce renesans lokalnego przemysłu zegarmistrzowskiego. Powstają nowe marki, z popiołów powstają te dawne, a najbardziej znaczące, stale działające od lat, rozwijają się w nieoczekiwanym wręcz tempie.

Obok marek takich jak LIP oraz Yema rozwija się również Michel Herbelin, współcześnie częściej zapisywana po prostu jako Herbelin. We Francji, to marka o wizerunku premium, która cieszy się uznaniem. Czemu zawdzięcza swój sukces?

Impeccable - nieskazitelny

Historia marki Herbelin zaczyna się w 1947, we francuskim Charquemont, położonym w graniczącym ze Szwajcarią regionie Franche-Comte.

Co ciekawe, pierwszy zegarek konstrukcji 26-letniego Michela nie nosił jeszcze na tarczy jego nazwiska. Pierwotną nazwą handlową było IMPEC, od słowa "impeccable", które w języku francuskim oznacza nieskazitelny, bez zarzutu. Jego plan stworzenia zegarków o takim charakterze odniósł sukces, w efekcie czego, w 1965 roku, dokonano rebrandingu na, znane do dziś, Michel Herbelin.

Nowym otwarciem dla marki z Charquemont był rok 1988 i wprowadzenie na rynek serii Newport, będącej owocem szczególnego zainteresowania rodziny Herbelin żeglarstwem. To flagowa seria, która trwale wpłynęła na wizerunek marki i jej język stylistyczny, obecny dziś choćby w modelach z linii Cap Camarat.

Historia i ewolucja modelu Michel Herbelin Newport
Zdjęcie: pierwszy Newport z 1988 roku

Nazwa Newport wywodzi się od amerykańskiego miasta w stanie Rhode Island, które od lat gości prestiżowe America's Cup. Sukces tej serii zdefiniował przede wszystkim unikalny, łatwo rozpoznawalny projekt z centralnym, charakterystycznym, bo podwójnym mostkiem mocującym pasek. Główna część pozostaje przy tym konsekwentnie okrągła, zwieńczana najczęściej stałą lunetą z grawerowaną nazwą serii na godzinie szóstej.

Każdy z Newportów, niezależnie od wersji, od diverów po chronografy, jest zawsze ponadprzeciętnie elegancki i daje pewien powiew francuskiego splendoru, którego próżno szukać u większości konkurentów. To wielki walor tej serii.

Gotowe na podbój rynku

Pierwsze modele już w latach 80. były gotowe na podbój rynku.

Ustępowały najnowszym konstrukcjom materiałami i rozmiarami, które zmieniały się wraz z trendami w zegarmistrzostwie, dlatego dziś próżno szukać 34mm koperty w męskim modelu, do tego wykonanej ze złoconego mosiądzu i zamkniętej od frontu mineralnym szkłem. Miały jednak najsolidniejszy fundament sukcesu każdego zegarka w postaci bardzo udanego rysunku i świetnej otoczki tematycznej, która pozwalała budować dookoła marketing marki. Reszta, w postaci uznanych szwajcarskich mechanizmów ETA oraz Sellita z automatycznym naciągiem, szkieł szafirowych, kopert ze stali nierdzewnej, tytanu, złota, a nawet kutego włókna węglowego, przyszła w kolejnych lata, stając się dziś standardem dla wielu modeli.

Zmiany i dalsza eksploracja nowych możliwości

Większe zmiany w tej i wielu innych kwestiach pojawiły się w latach 2000.

Wówczas, na rynek wprowadzono damskie, kwarcowe modele Newport Royale. Rozszerzono wtedy istotnie koncept pierwszych Newportów, niejako eliminując lub zmniejszając widoczność cech kanonicznych tej serii. Lunety wysadzano często kamieniami, wprowadzono również dodatkową opcję materiałową w postaci 18-karatowego złota i zrezygnowano z charakterystycznych, centralnych garbów mocujących pasek do koperty.

Historia i ewolucja modelu Michel Herbelin Newport
Zdjęcie: 1) pierwszy Newport z 1988, 2) Newport Royale, 3) Newport J-Class, 4) Neport quartz chronograph, 5) Newport Trophy Grand Sport

To samo dotyczyło Newporta J-Class, luksusowej serii z tradycyjną kopertą, dostępnej w całym spektrum modeli - od modeli z trzema wskazówkami po chronografy z uznanymi szwajcarskimi mechanizmami, wzbogacanymi m.in. o wskaźnik rezerwy chodu, funkcję flyback czy komplikację konstrukcji mechanizmu Big Date.

Jak nazwa wskazuje, zegarki Newport J-Class nawiązywały do jachtów klasy J, wytwarzanych w niewielkich liczba w latach 20. i 30. XX wieku, uznawanych przez wielu za najpiękniejsze w historii, za sprawą unikalnych proporcji podyktowanych ściśle określonymi regułami.

2007 rok to kolejne rozszerzenie serii Newport i dalsza eksploracja nowych możliwości w zakresie designu, który pierwsze, niezwykle udane pod tym względem, modele uczyniły trudnym do zmiany. Wprowadzono wówczas na rynek modele Trophy Grand Sport, które wzbogaciły markę Herbelin o typowo sportowe modele z wyraźną nutą luksusu.

Historia i ewolucja modelu Michel Herbelin Newport
Zdjęcie: reklama Newport Trophy Grand Sport

Masywne, mocne koperty z ciekawym projektem obrotowych lunet wzbogacano o bransolety, które niejako wciąż eksponowały charakterystyczne dla Newportów środkowe partie.

Nierzadko, Herbeliny tej serii posiadały kontrastowe, czarne, złote bądź niebieskie wykończenie środka bransolety, zależnie od wykończenia lunety i tarczy.

Zegarek hybrydowy i dopisek Heritage

Baselworld w 2017 roku przyniósł kolejne, w postaci modelu Newport Connect. To hybrydowy zegarek, o tradycyjnym, analogowym wyglądzie, z zintegrowanymi funkcjami smart. To zresztą, jak twierdzi Herbelin, kamień milowy i pierwszy smartwatch produkowany we Francji.

Rok później, świętowano 30-lecie Newporta, przedstawiając jego nową generację.

Historia i ewolucja modelu Michel Herbelin Newport

Wróciły charakterystyczne uszy i lunety, oraz okrągłe koperty. Na stałe zostały one jednak wzbogacone, słusznie zresztą, o warianty z chronografem oraz divery - jak się okazało, ten design wyjątkowo dobrze przyjmuje tego typu rozszerzenia segmentowe.

Jednocześnie, ta przebojowa seria została wzbogacona o elementy, które dały jej drugą młodość - to m.in. przeprojektowane indeksy, stylizowane na kadłuby, nowe kolory oraz wykończenia tarcz. Nowocześnie zaprojektowane faktury tarcz i ciemne kolory mają, według twórców, dodać nieco futurystycznego charakteru.

W 2020 roku, marka Herbelin postanowiła sięgnąć po inspirację do własnego archiwum, nazywając nowe modele dopiskiem Heritage.

Historia i ewolucja modelu Michel Herbelin Newport
Zdjęcie: 6) Newport Connect, 7 i 8) Newport Automatic i Automatic Chronograph, 9 i 10) Newport Héritage

Czerpiąc z dorobku powstałego w owocnym dla całego przemysłu czasie lat 70., marka z Charquemont dokonała połączenia najnowszej stylistyki serii Newport z elementami obecnymi w ich dawnych, sportowych modelach.

Efektem jest całkowicie nowy diver z obrotową, wzbogaconą o ceramikę, lunetą, dużymi, tarczą z efektem degradé i prostokątnymi, nakładanymi indeksami.

Historia i ewolucja modelu Michel Herbelin Newport
Zdjęcie: 11) Newport Slim, 12) Newport 75th anniversary, 13) Newport Régate Carbone, 14) Newport Carbone Titane

Powstały też zupełnie nowe warianty kolorystyczne, również z krzyżem dzielącym tarcze na cztery strefy. Część serii Heritage wyróżnia się kontrastowymi, czerwonymi dyskiem dni miesiąca. To element, który wyraźnie podbija retro charakter tych modeli, tak bowiem niegdyś dzielono optycznie kalendarze zegarków, m.in. dla poprawy czytelności.

Jeden z filarów marki Herbelin

Dziś, Herbelin zdaje się mieć wiele powodów do zadowolenia.

Zaledwie kilka lat temu zyskali Polskę, dzięki oficjalnej dystrybucji, jako kolejny perspektywiczny rynek zbytu, a marka już zaczyna cieszyć się niezłą rozpoznawalnością i stale rosnącą popularnością. Miarą tego sukcesu może być choćby liczba sieci w naszym kraju, które zdecydowały się wprowadzić markę Herbelin do swojej oferty. To najbardziej liczące się sieci sprzedaży stacjonarnej i duże podmioty działające przede wszystkim na rynku e-commerce.

Historia i ewolucja modelu Michel Herbelin Newport

Historia i ewolucja modelu Michel Herbelin Newport

Obchodzący w 2023 roku 35-lecie model Newport z pewnością jest jednym z filarów budujących zainteresowanie tą marką. Patrząc na jakość wykonania, mnogość wariantów i przemyślane projekty, można być wręcz pewnym dalszych sukcesów w całej Europie.

Polecamy zapoznać się z opisywanym przez nas sportowym modelem z materiałów high-tech: Herbelin Newport Carbon Titanium, oraz z naszą recenzją zegarka Herbelin Newport Automatique.

Szukasz informacji o nowościach marki Herbelin i recenzji zegarków? Sprawdź nasze pozostałe publikacje - zegarki Herbelin.


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Sector 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Nowy Citizen Attesa Power of Neptun...
Nowy Citizen Attesa Power of Neptun...
27.12.2023
Motoryzacyjne trio. Breitling Top T...
Motoryzacyjne trio. Breitling Top T...
02.01.2024

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco