Zegarki do nurkowania są jednymi z najbardziej popularnych, odzwierciedlając pewien kanon wzorniczy i funkcjonalny. Prezentowane poniżej modele (za wyjątkiem jednego o czym za chwilę) mają za sobą długą historię i przez wiele lat i wiele edycji doczekały się wersji z dodatkowymi komplikacjami konstrukcji (nawet z tourbillonami!), wykonanych z metali szlachetnych itp.
Prezentuję jednak współczesne modele podstawowe, od ich prekursorów wszystko się zaczęło…
Officine Panerai - Luminor
Panerai… Historia z gatunku tych, które należałoby wymyślić gdyby nie to, że są prawdziwe.
Założona w 1860 roku we Florencji marka, specjalizująca się w produkcji urządzeń pomiarowych oraz zegarków dla włoskiej marynarki wojennej, w szczególności jej jednostek płetwonurków.
Przy okazji – to było tych kilkudziesięciu, no, może stu kilkudziesięciu Włochów, którzy mieli ochotę walczyć z Aliantami w czasie drugiej wojny światowej, co więcej odnosili spore sukcesy.
Marka przejęta w 1997 roku przez koncern Richemont, który zafascynowany historią, postanowił ogłosić ją światu.
W rezultacie, wielu yuppies z sektora finansowego, nosząc Paneraia pod prysznicem, czują się niemal jak włoscy nurkowie z sił specjalnych…
„Nurek” nieco nietypowy, bez kanonicznego w tego typu zegarkach obrotowego pierścienia, jednak jak najbardziej spełniający swoją funkcję. Jego cechą charakterystyczną, występującą w modelu Luminor jest dźwigienka dociskająca koronkę i poprawiająca wodoszczelność.
Panerai ma to do siebie, że nie pozostawia ludzi obojętnymi.
Albo się akceptuje surową prostotę, albo uznaje zegarek za nudnawy i bez wyrazu.
Tych pierwszych, jak się wydaje, jest zdecydowanie więcej.
Blancpain Fifty Fathoms
Kolejny zegarek z historią wynoszącą kilkadziesiąt lat.
Pierwsze modele powstały w 1953 roku i w przeciwieństwie wielu późniejszych konstrukcji - sprawdzających się najlepiej w czasie zakrapianych imprez - były to zegarki wykorzystywane przez francuską marynarkę wojenną i powstały na jej zlecenie.
Zegarek jest elegancki, powiedziałbym wręcz arystokratyczny.
Kojarzy się z Lazurowym Wybrzeżem i wodą w tym niepowtarzalnym kolorze, spotykanym tylko tam.
W podstawowej wersji prosty i czytelny, z wypukłym pierścieniem i sportowym paskiem.
Rolex - Submariner
Archetyp.
Symbol zegarka do nurkowania, z charakterystycznym obrotowym pierścieniem, lupą powiększającą dni tygodnia (to akurat mniej przydatna funkcja pod wodą), wyraźnymi indeksami i charakterystycznymi wskazówkami.
Klasyczny, doskonale zrównoważony, elegancki.
Wraz z liberalizacją męskiej mody dobrze czujący się w towarzystwie koszuli i garnituru.
Jednocześnie, zegarek jest bardzo wygodny i doskonale leży na ręku. Rolex, w odróżnieniu od wielu innych firm nie poszedł na skróty i nie stwierdził, że „rozmiar ma znaczenie” produkując coraz większe zegarki. Przy średnicy koperty wynoszącej 40 mm pozostał kompaktowy i wygodny.
Kopiowany tysiące razy, ale wciąż pozostający wzorem.
Niezmienny.
Produkowany przez najsilniejszą (marketingowo) markę zegarkową świata, którą się za swój styl kocha lub nienawidzi. Nosząc Rolexa Submarinera niczego więcej nie musimy udowadniać, choć nikt nam nie uwierzy, że lubimy dyskretną elegancję.
Omega - Planet Ocean
- To Rolex?
- Nie, Omega.
Tak odpowiedział niejaki James Bond w filmie Casino Royale na pytanie jaki nosi zegarek.
A pomyśleć, że w latach sześćdziesiątych James nosił Rolexy…
Omega - największy chyba konkurent Rolexa, atrakcyjny dla wszystkich tych, którzy cenią wszystko to co daje „starszy brat” ale jednocześnie chcą uniknąć jego ostentacji.
Równie rozpoznawalna i klasyczna, z pierścieniem wykonanym w technologii „liquid metal” i wychwytem współosiowym (co-axial) opracowanym przez słynnego George Danielsa. Istniejąca w wielu wersjach kolorystycznych, chyba nawet bardziej zróżnicowana niż jej alter ego i mająca do siebie większy dystans.
Zawór helowy umieszczony „prawie” na godzinie 10 (również utrudnienie na dla wielu firm namiętnie fałszujących ten model i oferujących go w „wersji” z zaworem dokładnie na 10) dodaje niepowtarzalności.
Ulysse Nardin - Marine
Firma mająca w swoim logo kotwicę powinna mieć ciekawy zegarek do nurkowania.
Trochę niepokorny, wyróżniający się „miękkim” obrotowym pierścieniem.
Na jego tarczy więcej „się dzieje”, uroku dodaje rezerwa chodu i mały sekundnik.
Charakterystyczna „zmarszczona” powierzchnia tarczy i pierścienia kojarzy się nieodmiennie z falami.
Zegarek, pełen fal, z małym szkłem powiększającym nad okienkiem z datownikiem wygląda jak wyciągnięty z wody. Najlepiej pasuje do niego gumowy pasek z charakterystycznymi metalowymi wstawkami.
MB&F - HL7 Aquapod
OK - „kultowość" tego modelu może być kwestionowana (choć niesłusznie!), ponieważ miał swoją premierę na targach SIHH w 2017 roku, a więc jego historię trudno nazwać długą.
Firma MB&F (skrót od Maximilian Busser & Friends) kojarzy się z niczym nie ograniczoną wyobraźnią tworząc dzieła sztuki zegarmistrzowskiej (bez ironii i cudzysłowu) takie jak omawiany model, wiele przed nim i mam nadzieję, wiele w przyszłości.
To fascynująca wariacja na temat zegarka do nurkowania, klasycznego konceptu, który doczekał się zaskakującej interpretacji. Wodoszczelność wynosząca 50 metrów, powoduje, że jest to raczej „nurek basenowy”, ale jestem ostatnim, komu to przeszkadza.
Zegarek jest również duuuuży – ma 53,8 mm średnicy i 21,3 mm wysokości.
Niemniej efekt „wow” wynagradza wszystkie ograniczenia.
Za wyjątkiem jednego – nie jest to propozycja dla mniej zamożnych – cena, jak we wszystkich zegarkach MB&F jest wysoka i wynosi w tym przypadku 98 000 CHF za wersję tytanową i 118 000 CHF za wersję w czerwonym złocie.
Niemniej, gdybym miał go porównać z klasycznymi zegarkami z „niesamowitym” tourbillonem widocznym jedynie od strony dekla, niekiedy sporo droższymi – nawet ta cena wydaje mi się bardziej uzasadniona.
Autor: Marcin Lewandowski
16:56 23.01.2017Wiedza
5 kultowych modeli zegarków do nurkowania (ok, niech będzie 6!)
Powrót do kategorii

REKLAMA

Eterna – najwyższa jakość produkcji zegarków
Tylko połączenie fachowej wiedzy, umiejętności tworzenia oraz zawodowego kunsztu – niezwykłych zdolności nabytych przez zespoły zegarmistrzów i rzemieślników wyszkolonych ...

Zegarki garniturowe - klasyczne, proste i eleganckie. Czy mniej znaczy więcej? Część 2
W pierwszej części publikacji poświęconej zegarkom garniturowym postawiliśmy przewrotne pytanie: czy klasyczne, proste i eleganckie zegarki, zwane w uproszczeniu garnitur ...

Alpina 1883 Geneve – historia marki
Informacje o marce Alpina oraz jej czasomierzach publikowane były na łamach naszego portalu już wielokrotnie. Wśród wielu czasomierzy jakie prezentowaliśmy na przestrzeni ...

Eberhard & Co. Scientigraf - powrót jednego z antymagnetycznych pionierów
Jako, że zegarki to przedmioty użytkowe, wykorzystywane przez nas każdego dnia w przeróżnych warunkach, to czyha na nie szereg zagrożeń. Te najczęściej występujące, takie ...

„Swiss Made” – hasło magiczne, wiedza tajemna, czy przypadkowy zbieg okoliczności?
Napis „Swiss Made” na tarczy zegarka – wskazanie Szwajcarii jako kraju pochodzenia tych wyrobów, jest znakiem prawnie chronionym, a jego używanie podlega szczegółowym reg ...

Tissot T-Race Cycling Giro d'Italia 2022 Special Edition. Pierwszy z wielkiej trójki!
Marka Tissot od wielu już lat jest silnie związana ze światem sportu i chronometrażem sportowym. Szczególna więź łączy tę szwajcarską markę z kolarstwem. Dlatego dziś pre ...

Certina DS-8 Chronograph Moon Phase – uniwersalny, precyzyjny, atrakcyjny
Szwajcarska marka Certina w 2021 roku nie próżnuje. Niemal każdego miesiąca premierę mają nowe modele zegarków. Tym razem zapoznamy się z najnowszą odsłoną DS-8. Jest to ...

EPOS Originale 3500 SK LE – uzewnętrznione piękno mikromechaniki
Zegarki uznawane dziś za najbardziej „ikoniczne” z reguły mają klasyczny wygląd, a mimo tego, że są to modele mechaniczne, z reguły - przynajmniej od frontu, skrywają swo ...

Diamond League w Chorzowie z chronometrażem Omega – relacja i zdjęcia
Człowiek jest istotą, której przyjemność sprawia rywalizacja. Rywalizacja sportowa towarzyszy nam od zarania dziejów. Zapewne na początku była to spontaniczna rywalizacja ...

Zegarek dla najsłynniejszego łowcy nagród w Galaktyce. Kross Studio Boba Fett Collector Set
Przy okazji premiery nowego filmu o Batmanie opisywaliśmy w marcu zegarek manufaktury Kross Studios przygotowany specjalnie na tę okazję - Kross Studio Batman Tourbillon. ...

Nowe zegarki MeisterSinger Neo 36 i Neo 40 z tarczami w kolorze zielonym
Odczyt czasu za pomocą pojedynczej wskazówki ma długą historię; do XVIII wieku był to najbardziej popularny sposób prezentacji czasu, także w przestrzeni publicznej, a wi ...

Seiko Automatic Chronograph 7016-5001 Monaco z funkcją flyback
Moja fascynacja zegarkami mechanicznymi trwa już nieprzerwanie od kilkunastu lat, a jednym z jej widocznych przejawów jest miłość do zegarków vintage. Kolekcjonowanie sta ...