Zegarki do nurkowania są jednymi z najbardziej popularnych, odzwierciedlając pewien kanon wzorniczy i funkcjonalny. Prezentowane poniżej modele (za wyjątkiem jednego o czym za chwilę) mają za sobą długą historię i przez wiele lat i wiele edycji doczekały się wersji z dodatkowymi komplikacjami konstrukcji (nawet z tourbillonami!), wykonanych z metali szlachetnych itp.
Prezentuję jednak współczesne modele podstawowe, od ich prekursorów wszystko się zaczęło…
Officine Panerai - Luminor
Panerai… Historia z gatunku tych, które należałoby wymyślić gdyby nie to, że są prawdziwe.
Założona w 1860 roku we Florencji marka, specjalizująca się w produkcji urządzeń pomiarowych oraz zegarków dla włoskiej marynarki wojennej, w szczególności jej jednostek płetwonurków.
Przy okazji – to było tych kilkudziesięciu, no, może stu kilkudziesięciu Włochów, którzy mieli ochotę walczyć z Aliantami w czasie drugiej wojny światowej, co więcej odnosili spore sukcesy.
Marka przejęta w 1997 roku przez koncern Richemont, który zafascynowany historią, postanowił ogłosić ją światu.
W rezultacie, wielu yuppies z sektora finansowego, nosząc Paneraia pod prysznicem, czują się niemal jak włoscy nurkowie z sił specjalnych…
„Nurek” nieco nietypowy, bez kanonicznego w tego typu zegarkach obrotowego pierścienia, jednak jak najbardziej spełniający swoją funkcję. Jego cechą charakterystyczną, występującą w modelu Luminor jest dźwigienka dociskająca koronkę i poprawiająca wodoszczelność.
Panerai ma to do siebie, że nie pozostawia ludzi obojętnymi.
Albo się akceptuje surową prostotę, albo uznaje zegarek za nudnawy i bez wyrazu.
Tych pierwszych, jak się wydaje, jest zdecydowanie więcej.
Blancpain Fifty Fathoms
Kolejny zegarek z historią wynoszącą kilkadziesiąt lat.
Pierwsze modele powstały w 1953 roku i w przeciwieństwie wielu późniejszych konstrukcji - sprawdzających się najlepiej w czasie zakrapianych imprez - były to zegarki wykorzystywane przez francuską marynarkę wojenną i powstały na jej zlecenie.
Zegarek jest elegancki, powiedziałbym wręcz arystokratyczny.
Kojarzy się z Lazurowym Wybrzeżem i wodą w tym niepowtarzalnym kolorze, spotykanym tylko tam.
W podstawowej wersji prosty i czytelny, z wypukłym pierścieniem i sportowym paskiem.
Rolex - Submariner
Archetyp.
Symbol zegarka do nurkowania, z charakterystycznym obrotowym pierścieniem, lupą powiększającą dni tygodnia (to akurat mniej przydatna funkcja pod wodą), wyraźnymi indeksami i charakterystycznymi wskazówkami.
Klasyczny, doskonale zrównoważony, elegancki.
Wraz z liberalizacją męskiej mody dobrze czujący się w towarzystwie koszuli i garnituru.
Jednocześnie, zegarek jest bardzo wygodny i doskonale leży na ręku. Rolex, w odróżnieniu od wielu innych firm nie poszedł na skróty i nie stwierdził, że „rozmiar ma znaczenie” produkując coraz większe zegarki. Przy średnicy koperty wynoszącej 40 mm pozostał kompaktowy i wygodny.
Kopiowany tysiące razy, ale wciąż pozostający wzorem.
Niezmienny.
Produkowany przez najsilniejszą (marketingowo) markę zegarkową świata, którą się za swój styl kocha lub nienawidzi. Nosząc Rolexa Submarinera niczego więcej nie musimy udowadniać, choć nikt nam nie uwierzy, że lubimy dyskretną elegancję.
Omega - Planet Ocean
- To Rolex?
- Nie, Omega.
Tak odpowiedział niejaki James Bond w filmie Casino Royale na pytanie jaki nosi zegarek.
A pomyśleć, że w latach sześćdziesiątych James nosił Rolexy…
Omega - największy chyba konkurent Rolexa, atrakcyjny dla wszystkich tych, którzy cenią wszystko to co daje „starszy brat” ale jednocześnie chcą uniknąć jego ostentacji.
Równie rozpoznawalna i klasyczna, z pierścieniem wykonanym w technologii „liquid metal” i wychwytem współosiowym (co-axial) opracowanym przez słynnego George Danielsa. Istniejąca w wielu wersjach kolorystycznych, chyba nawet bardziej zróżnicowana niż jej alter ego i mająca do siebie większy dystans.
Zawór helowy umieszczony „prawie” na godzinie 10 (również utrudnienie na dla wielu firm namiętnie fałszujących ten model i oferujących go w „wersji” z zaworem dokładnie na 10) dodaje niepowtarzalności.
Ulysse Nardin - Marine
Firma mająca w swoim logo kotwicę powinna mieć ciekawy zegarek do nurkowania.
Trochę niepokorny, wyróżniający się „miękkim” obrotowym pierścieniem.
Na jego tarczy więcej „się dzieje”, uroku dodaje rezerwa chodu i mały sekundnik.
Charakterystyczna „zmarszczona” powierzchnia tarczy i pierścienia kojarzy się nieodmiennie z falami.
Zegarek, pełen fal, z małym szkłem powiększającym nad okienkiem z datownikiem wygląda jak wyciągnięty z wody. Najlepiej pasuje do niego gumowy pasek z charakterystycznymi metalowymi wstawkami.
MB&F - HL7 Aquapod
OK - „kultowość" tego modelu może być kwestionowana (choć niesłusznie!), ponieważ miał swoją premierę na targach SIHH w 2017 roku, a więc jego historię trudno nazwać długą.
Firma MB&F (skrót od Maximilian Busser & Friends) kojarzy się z niczym nie ograniczoną wyobraźnią tworząc dzieła sztuki zegarmistrzowskiej (bez ironii i cudzysłowu) takie jak omawiany model, wiele przed nim i mam nadzieję, wiele w przyszłości.
To fascynująca wariacja na temat zegarka do nurkowania, klasycznego konceptu, który doczekał się zaskakującej interpretacji. Wodoszczelność wynosząca 50 metrów, powoduje, że jest to raczej „nurek basenowy”, ale jestem ostatnim, komu to przeszkadza.
Zegarek jest również duuuuży – ma 53,8 mm średnicy i 21,3 mm wysokości.
Niemniej efekt „wow” wynagradza wszystkie ograniczenia.
Za wyjątkiem jednego – nie jest to propozycja dla mniej zamożnych – cena, jak we wszystkich zegarkach MB&F jest wysoka i wynosi w tym przypadku 98 000 CHF za wersję tytanową i 118 000 CHF za wersję w czerwonym złocie.
Niemniej, gdybym miał go porównać z klasycznymi zegarkami z „niesamowitym” tourbillonem widocznym jedynie od strony dekla, niekiedy sporo droższymi – nawet ta cena wydaje mi się bardziej uzasadniona.
Autor: Marcin Lewandowski
15:56 23.01.2017Wiedza
5 kultowych modeli zegarków do nurkowania (ok, niech będzie 6!)
![Certina - Premium](/resizer/img/1300/0/0/?src=https://zegarkiipasja.pl/images/banery_prawa/Certina/11-2024-CERTNA-1300-900.webp)
REKLAMA
![Historia marki LONGINES - Compagnie des Montres Longines, Francillon S.A.](/resizer/img/355/200/0/?src=https://zegarkiipasja.pl/images/001_2016/wiedza/983-longines-historia-marki/1.webp)
Historia marki LONGINES - Compagnie des Montres Longines, Francillon S.A.
W ramach dotychczas dostępnych publikacji prezentujących historie marek zegarkowych przedstawiliśmy już informacje dotyczące wielu manufaktur, odkryć i postaci związanych ...
![Mondaine Stop2Go, a zegar dworcowy...](/resizer/img/355/200/0/?src=https://zegarkiipasja.pl/images/thumbnails/image746.webp)
Mondaine Stop2Go, a zegar dworcowy...
Stylistyka zegarów dworcowych szwajcarskich kolei znana jest nie tylko zegarkomaniakom i znawcom wzornictwa przemysłowego. Nie tak dawno temu, dzięki zgłoszonemu naruszen ...
![Balticus – nowa marka na polskim rynku zegarkowym !](/resizer/img/355/200/0/?src=https://zegarkiipasja.pl/images/thumbnails/image1168.webp)
Balticus – nowa marka na polskim rynku zegarkowym !
Marka Balticus zrodziła sie z hobby, pasji i chęci stworzenia Polskiego brandu zegarkowego, który będzie oferował czasomierze wyposażone w jak najlepsze mechanizmy z auto ...
![Oris Hölstein Edition 2024. Urodzinowa edycja przypadająca na 120-lecie marki](/resizer/img/355/200/0/?src=https://zegarkiipasja.pl/images/001-Zegarki/zegarki-2024/934-oris/Oris-Holstein-Edition-2024-zegarkiipasjapl-1.webp)
Oris Hölstein Edition 2024. Urodzinowa edycja przypadająca na 120-lecie marki
Marka Oris co roku swoich fanów i miłośników raczy specjalnymi edycjami zegarków. Hölstein Edition to ukłon wobec swojej własnej historii, czyli tak jakby hołd kierowany ...
![Arnold & Son Longitude Titanium. Marynistyczny styl, choć nieco pod prąd](/resizer/img/355/200/0/?src=https://zegarkiipasja.pl/images/001-Zegarki/zegarki-2024/991-arnold-son/Arnold-and-Son-Longitude-Titanium-zegarkiipasjapl-1.webp)
Arnold & Son Longitude Titanium. Marynistyczny styl, choć nieco pod prąd
Jaki jest najsilniejszy trend zegarkowy ostatniego czasu? Niebieska bądź zielona tarcza? Reedycje? To wszystko są nośne tematy, ale prawdziwą popularność zbiera moda na s ...
![Recenzja: Atlantic Worldmaster Regulator Automatic (3 wersje kolorystyczne)](/resizer/img/355/200/0/?src=https://zegarkiipasja.pl/images/001-Zegarki/zegarki-2024/980-atlantic/Recenzja-Atlantic-Worldmaster-Regulator-Automatic-zegarkiipasjapl-1.webp)
Recenzja: Atlantic Worldmaster Regulator Automatic (3 wersje kolorystyczne)
Znów mamy okazję recenzować nowość marki Atlantic, i – znów - nie będzie tutaj jakiegoś wielkiego zaskoczenia, ponieważ trafił do nas model Worldmaster, czyli klasyka w p ...
![Zaktualizowana i rozszerzona biografia Waltera Lange: "When Time Came Home"](/resizer/img/355/200/0/?src=https://zegarkiipasja.pl/images/001_2016/wiedza/932-walter-lange/Biografia-Waltera-Lange-When-Time-Came-Home-zegarkiipasjapl-1.webp)
Zaktualizowana i rozszerzona biografia Waltera Lange: "When Time Came Home"
29 lipca 2024 r. Walter Lange skończyłby 100 lat. Zakładając ponownie firmę Lange Uhren GmbH 7 grudnia 1990 roku, nie tylko przywrócił bogatą rodzinną tradycję zegarmistr ...
![Felieton: Czy noszenie Rolexa to… faux-pas?](/resizer/img/355/200/0/?src=https://zegarkiipasja.pl/images/001_2016/ciekawostki/867-rolex/Czy-noszenie-Rolexa-to-faux-pas-1.webp)
Felieton: Czy noszenie Rolexa to… faux-pas?
„Mam wrażenie, że Rolex w ostatnich latach to faux-pas”. Takie słowa przeczytałem pod jednym z moich postów o zegarkach na LinkedIn. I muszę przyznać, że dały mi one do m ...
![Zegarki Berneron Mirage Sienna – definicja śmiałości!](/resizer/img/355/200/0/?src=https://zegarkiipasja.pl/images/001_2016/ciekawostki/859-berneron/Zegarki-Berneron-Mirage-Sienna-1.webp)
Zegarki Berneron Mirage Sienna – definicja śmiałości!
Historia marki, design oraz zdobycie przez model Berneron Mirage Sienna nagrody Prix de l'Audace na Grand Prix d’Horlogerie de Genève 2024 - wszystkie te wydarzenia i cec ...
![Aerowatch 1942 Chrono. Duży chronograf typu „pilot” w czarnej tonacji](/resizer/img/355/200/0/?src=https://zegarkiipasja.pl/images/001-Zegarki/zegarki-2024/786-aerowatch/Aerowatch-1942-Chrono-1.webp)
Aerowatch 1942 Chrono. Duży chronograf typu „pilot” w czarnej tonacji
Aerowatch jest szwajcarską marką już dość dobrze znaną w naszym kraju. Sama firma została założona 21 stycznia 1910 roku pod nazwą „Montres Aero”. Jej ogromnym sukcesem, ...
![Hanhart Chronographs – poznaj tę niemiecką markę i jej zegarki (AuroChronos 2025)](/resizer/img/355/200/0/?src=https://zegarkiipasja.pl/images/001-Zegarki/zegarki-2024/787-hanhart/Hanhart-Chronographs-poznaj-marke-i-jej-zegarki-1.webp)
Hanhart Chronographs – poznaj tę niemiecką markę i jej zegarki (AuroChronos 2025)
Nie jest tajemnicą, że wszyscy zegarkomaniacy z niecierpliwością oczekiwali powrotu festiwalu, który w poprzednich latach cieszył się w Polsce dużą popularnością. Międzyn ...
![Perrelet Turbine Ice Blue Carbon i Titanium. Turbiny w “lodowatych” kolorach](/resizer/img/355/200/0/?src=https://zegarkiipasja.pl/images/001-Zegarki/zegarki-2024/788-perrelet/Perrelet-Turbine-Carbon-i-Titanium-Ice-Blue-1.webp)
Perrelet Turbine Ice Blue Carbon i Titanium. Turbiny w “lodowatych” kolorach
Innowacja, konsekwencja w kreowaniu nowych modeli zegarków i precyzja - to zaledwie kilka określeń oddających wypracowaną przez lata renomę marki Perrelet. Oczywiście nal ...