Doskonale pamiętam moment, w którym miałem dla Was przyjemność przedstawienia kolekcji Tissot PR. Przypominam sobie, że napisałem wtedy pewne stwierdzenie, określające niezwykle dynamiczne tempo w prezentowaniu kolejnych nowości w ramach tej serii przez tę bardzo dobrą, szwajcarską firmę. Po tym czasie z całą pewnością mogę stwierdzić, iż w kontekście pomysłów na to, jak może być skonstruowany „fajny zegarek”, marka Tissot jest obecnie w absolutnej czołówce w branży.
Przyjrzyjmy się nowościom od tego producenta, które obejmują: zegarki będące klasycznymi modelami “trójwskazówkowymi”, a także zegarki z funkcją stopera w dwóch odsłonach, z mechanizmem kwarcowym oraz z mechanizmem z automatycznym naciągiem sprężyny.
Regularny cykl premier
Marka wywodząca się z Le Locle w ostatnim czasie skupiła się bardziej na modelu PR 516 Chronograph Mechanical, o którym pisaliśmy, zaprezentowanym jakiś czas temu w wersji z manualnym naciągiem sprężyny.
Warto wspomnieć, że premiera tego modelu spotkała się z bardzo pozytywną reakcją zegarkowej społeczności na całym świecie. Dlatego Tissot zdecydował się na rozszerzanie linii modelowej wykorzystując doskonale znane, klasyczne DNA serii PR, ale w nowej formie. Dopełnieniem aspektów wizualnych jest mechanizm z automatycznym naciągiem sprężyny i doskonałą rezerwą chodu, co zawdzięczamy mechanizmowi Powermatic 80.
Rodzina zegarków Tissot PR516, a dokładniej jej wyrazisty charakter oraz wytrzymałość, nie uległy diametralnej zmianie, a raczej cechy te ewoluowały na przestrzeni lat. Najnowsze modele, których korzenie sięgają roku 1965, odwołują się do swoich początków, zaś “Particulièrement Robuste” (PR) oznaczające “wyjątkowo wytrzymały” są nadal aktualne.
Nowe spojrzenie na klasykę
Zaprojektowany przez Luciena Gurtnera w 1965 roku pierwszy model z serii PR516, z charakterystyczną “dziurkowaną” bransoletą, rzucał wówczas nowe spojrzenie na sportowe zegarki. Ten charakterystyczny styl sprzed kilku dekad został ponownie zaprezentowany w kilku nowych odsłonach.
Pierwszą z nich jest wariant z cyferblatem w kolorze czarnym i stalową bransoletą, czyli Tissot PR516 Powermatic 80 o nr ref: T149.407.11.051.00, będący chyba najbardziej klasyczną odmianą tego modelu, w sam raz dla osób ceniących tradycyjny styl.
Kolejna opcja, to ten sam model, ale z tarczą w kolorze niebieskim oraz z perforowanym paskiem w tej samej barwie, z kontrastującym, czerwonym sekundnikiem, który mocno wyróżnia się na tle tarczy. Ta wersja PRX 516 ma nr ref: T149.407.16.041.00.
Dostępny jest także zegarek z czarną tarczą i brązowym, perforowanym paskiem, który jest ukłonem dla fanów klasyki, zaś model ze stalową bransoletą pokrytą na jej środkowej części powłoką PVD i jasną tarczą świetnie wpasowuje się w ponadczasowy styl tej kolekcji.
Model PR516 ma kopertę o lekko zwężających się bokach. Średnica obudowy to 38 mm, a jej wysokość to 11,18 mm. Wykonano ją ze stal 316L. W każdym wariancie kolorystycznym Tissot zastosował szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną. Szafir jest materiałem odpornym na zarysowania, co w zegarku o sportowym charakterze jest bardzo istotne.
Powierzchnia obudowy w każdym z zegarków z serii PR516 w wariancie trójwskazówkowym została wykończona szczotkowaniem, zestawionym z delikatnie polerowanymi krawędziami. Poziom wodoszczelności wynoszący 100 m w tym przypadku jest odpowiednią wartością, pozwalającą na użytkowanie zegarka podczas różnych aktywności sportowych.
Cyferblaty w zegarkach trójwskazówkowych prezentują się atrakcyjnie, a czytelność wskazań stoi na wzorowym poziomie. Uwagę zwracają charakterystyczne, prostokątne ramiona wskazówek, które są stylizowane na te, pochodzące z pierwowzoru z 1965 roku, czyli od modelu wprost z połowy lat 60. XX wieku.
Znaczniki godzinowe w każdym z zegarków z tej serii zostały pokryte substancją świecącą SuperLumiNova. Na tarczy widoczne są także okienko datownika, który został umieszczony w tradycyjnym miejscu, czyli w pobliżu godziny 3., oraz logo producenta, widniejące w górnej części cyferblatu. Wracając na moment jeszcze do samych wskazówek, to drobnym detalem, jednak fajnie wyglądającym, jest sekundnik, który oprócz swojej zróżnicowanej kolorystyki dla każdej z wersji został pozbawiony przeciwwagi.
Mechaniczne serce PR516
Za precyzyjny pomiar czasu w czterech wersjach modelu PR516 odpowiedzialny jest mechanizm Powermatic 80 z automatycznym naciągiem sprężyny, będący ewolucją znanej i sprawdzonej jednostki - ETA 2824. Następca ma mocno wydłużoną rezerwę chodu, wynoszącą aż 80 godzin. Mechanizm o średnicy 25,6 mm pracuje z częstotliwością 3 Hz i wyposażony jest w sprężynę balansową Nivachron. W każdym z zegarków możemy obserwować jego pracę, dzięki zastosowaniu przez producenta transparentnego dekla.
Niezależnie od tego, na jaki wariant PR516 się zdecydujemy, do dyspozycji mamy system szybkiej zmiany pasków, pozwalający błyskawicznie i łatwo zmienić wygląd zegarka.
Ceny Tissot PR516 Powermatic 80 kształtują się na poziomie 3 100 PLN za wersję na pasku, 3 400 PLN za wariant na stalowej bransolecie i 3 700 PLN za wersję na dwukolorowej bransolecie pokrytej powłoką PVD.
Warianty Tissot PR516 ze stoperem
Marka Tissot nie zapomniała o miłośnikach zegarków z funkcją stopera i przygotowała dwa zegarki PR516 Chronograph z mechanizmami kwarcowymi, oraz jeden wyposażony w legendarny werk “Valjoux”.
Niezależnie na jaki wariant chronografu Tissot patrzymy, każda z trzech nowości prezentuje się wyraziście, zaś liczne detale wprowadzają dużą dozę sportowej dynamiki.
Model kwarcowy występuje w dwóch wariantach. Pierwszym z nich jest zegarek z elementami pokrytymi w całości powłoką PVD w kolorze różowego złota, drugi to wariant będący kombinacją stalowej barwy z powłoką PVD znajdującą się w detalach i środkowym rzędzie bransolety. Niezależnie od opcji, każdy z nich otrzymał ten sam rozmiar koperty wynoszący 40 mm. Warianty kwarcowe mają taki sam kształt obudowy, którą od góry wieńczy szkło szafirowe.
Po odwróceniu zegarka na drugą stronę zobaczymy bogato zdobiony dekiel, z charakterystycznym logo kolekcji PR516 przedstawiającym sportową kierownicę klasycznej wyścigówki wkomponowaną między dwie laurowe gałązki.
Ceny modeli zasilanych baterią kształtują się na poziomie 2 600 PLN za opcję stalowo - pozłacaną i 2 800 PLN za wariant w całości pokryty powłoką PVD w barwie różowego złota.
Ostatni czasomierz z całej plejady nowości PR516 jest ukłonem dla fanów ceniących tradycyjne zegarmistrzostwo.
Tissot PR516 Automatic Chronograph (nr ref: T149.462.11.011.00) to model z funkcją stopera, który również wyraźnie odwołuje się do sportowych tradycji tej szwajcarskiej marki, ze szczególnym uwzględnieniem właśnie jej historycznych modeli ze stoperem.
Średnica koperty tego zegarka z racji zastosowanego mechanizmu jest nieco większa od jego kwarcowych odpowiedników, gdyż wynosi 41 mm. Klasycznie wyglądająca obudowa ma szczotkowane powierzchnie. Na zewnętrznej stronie koperty widzimy dwa przyciski służące do obsługi stopera, a pomiędzy nimi znajduje się karbowana koronka.
W najnowszym wydaniu chronografu cyferblat ma jasny kolor, z dobrze odznaczającymi się subtarczami i torem minutowym w kolorze niebieskim. Ten sam kolor znajdziemy na lunecie, na której naniesiono podziałkę skali tachometru. Producent zadbał o czytelność wskazań nawet w warunkach niezbyt dobrego oświetlenia, dlatego każdy z indeksów oraz wskazówki zostały pokryte masą świecącą SuperLumiNova, co podnosi komfort użytkowania.
Ważący równe 172 gramy zegarek otrzymał transparentny dekiel, przez który możemy obserwować pracujące elementy jego mechanizmu.
A jest to konstrukcja o oznaczeniu Valjoux A05.231, będąca ulepszoną wersją Valjoux 7753, a to oznacza maksymalny czas pracy oszacowany do 68 godzin. Mechanizm pracuje z częstotliwością 28 800 wahnięć balansu na godzinę i ma sprężynę balansową wykonaną z antymagnetycznego stopu Nivachron. Ten zegarek jest standardowo dostarczany na stalowej bransolecie, a cena jaką określił producent oscyluje w okolicy 9 500 PLN.
Zegarki Tissot PR516 w najnowszych odsłonach - podsumowanie
Trzeba przyznać, że cała nowo zaprezentowana kolekcja zegarków PR516 od Tissot jest bardzo udana. Widzimy tu doskonały przykład połączenia prostoty i nienagannej stylistyki, a to wszystko przepełnione jest sportowym DNA wprost sprzed kilku dekad.
Każdy z wariantów, niezależnie na jaki się zdecydujecie, będzie prezentował dobry poziom wykonania i jakość swiss made, do której Tissot zdążył już nas przyzwyczaić.
Szukasz informacji o nowościach marki Tissot? Sprawdź nasze pozostałe publikacje - zegarki Tissot.
11:45 24.02.2025Zegarki
Zegarki Tissot PR516 w najnowszych odsłonach. Styl vintage i retro akcenty
Tagi:
zegarki kwarcowezegarek mechanicznyzegarek męski na paskuzegarki sportowezegarek na prezentzegarki szwajcarskiezegarki młodzieżowezegarek męski na bransoleciezegarki automatycznezłoty zegarekzegarki męskie klasycznechronografsrebrny zegarekzegarek wodoszczelny

REKLAMA

Zegarki w grupach producenckich – czyli która marka zegarkowa do kogo należy?
Od zegarkowego kryzysu lat siedemdziesiątych można mówić o grupowaniu się producentów zegarków w większe jednostki organizacyjne, ale w ostatnich latach zjawisko to wyraź ...

STEINHART Timepieces – historia marki
Marka Steinhart Timepieces powstała w 2004 roku w Niemczech, w miejscowości Augsburg. Relatywnie młoda firma, szczególnie w świecie tradycyjnego zegarmistrzostwa, jest wł ...

Codziennie w rytm Marszu Mokotowa. Zegar na Gołębniku
Tak warszawiacy, jak i odwiedzający stołeczne miasto goście mknący wzdłuż ulicy Puławskiej, niestety zwykle nie zauważają zegara, który od początku roku 1969 zdobi ścianę ...

Omega Speedmaster Pilot. Sky is not the limit!
Firmy zwykle strzegą jak oka w głowie informacji dotyczących swoich nowych produktów, nie chcąc przedwcześnie ujawnić ich w obawie przed działaniami konkurencji. Nowe mod ...

Trzy legendy i dwa zegarki. TAG Heuer Carrera Chronosprint x Porsche Rallye
Każda legenda ma swoją historię, a gdy trzy takie opowieści splatają się w jedną, powstaje coś wyjątkowego. Rajd Monte Carlo, Porsche 911 i TAG Heuer Carrera – trzy ikony ...

Video recenzja: Aviator Swiss Made Airacobra GMT
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji zegarka Airacobra GMT marki Aviator Swiss Made. Nasz redakcyjny kolega Marcin prezentował ten model niedawno w formie klasycznej r ...

Ball The Normandy Series. Zegarki z okazji 80. rocznicy bitwy o Normandię
Lądowanie w Normandii to moment, w którym rozpoczęto realizację decyzji o otwarciu drugiego frontu podczas II Wojny Światowej. Stał się on czynnikiem zgubnym dla okupując ...

Timex Giorgio Galli S2Ti Swiss Made. Limitowana edycja, jako ostatni rozdział serii S
Giorgio Galli to wybitna postać, z imponującą karierą w świecie zegarków trwającą ponad 30 lat. Jego wiedza i pasja do zegarmistrzostwa skłoniły go do współpracy z renomo ...

G-SHOCK I XOHYPNOTIZE. Siła kobiet - prawdziwa moc tkwi w autentyczności
Chyba nie przesadzę, jeśli napiszę, że w kolekcji zegarków G-SHOCK modele z serii nazwanej przez fanów Octagon, lub też Casioak, to modele już niemal kultowe. A to dlateg ...

Nowości Seiko Prospex i King Seiko na 2025 rok. Przegląd premierowych zegarków!
Niedawno, 5 marca 2025 roku, na konferencji prasowej, w której braliśmy udział, marka Seiko pokazała nowości na ten rok. Ostatnio w Seiko sporo się dzieje i nie są to tyl ...

Epos 3439 BM V-Style. Nietypowa tarcza i astronomiczna konwencja (zdjęcia live)
Firma Epos to niezależna marka, która oferuje zegarki mechaniczne w klasycznym stylu, w rozsądnej cenie. Ten szwajcarski producent stara się zaoferować w swoich modelach ...

Grand Seiko Heritage 62GS sekki Rikka i Shūbun ze stali Ever-Brilliant (SBGH351 i SBGH353)
Grand Seiko to marka mająca od lat bardzo duże grono zwolenników, choć znajdą się także w zegarkowym światku jej kontestatorzy. Zwolennicy wychwalają wyśrubowane standard ...