W 2004 roku firma Frederique Constant dołączyła do elitarnego grona tych producentów zegarków, którzy mogą pochwalić się mechanizmami produkowanymi we własnym zakresie. Kiedyś opisywałem tego szwajcarskiego producenta jako tę firmę, która bez żadnych kompleksów, łokciami rozpycha się pośród renomowanych tuzów zegarkowych z historią sięgającą wieków. Ale tak naprawdę czas mija nieubłaganie i dziś śmiało można powiedzieć, że Frederique Constant, mimo krótszej historii, jest ważnym, stabilnym graczem i elementem zegarkowego rynku oraz zegarkowej historii. Współtworzy ją, a nawet wnosi wiele do rozwoju branży. Firma ta pokazała, iż można oferować własne mechanizmy z różnego rodzaju komplikacji konstrukcji, włącznie z tymi nazywanymi wielkimi, oferując zegarki „Swiss Made” w cenach znacznie niższych, niż miało to miejsce dotychczas.
Jak zostać aniołem?
Wiemy też, że ta relatywnie młoda, szwajcarska marka oferuje głównie zegarki, które są eleganckie, a w przypadku modelu prezentowanego dziś ponadczasowość, klasyka i wyrafinowanie stoją na pierwszym miejscu. Ale najważniejszym elementem, który wyróżnia prezentowany zegarek to fakt, że powstał we współpracy z Watch Angels.
A czym jest Watch Angels?
W skrócie - to platforma, która skraca dystans między niezależnymi producentami a miłośnikami zegarków. To też swego rodzaju platforma crownfoundingowa. Zegarkowi entuzjaści mogą brać udział w tworzeniu i projektowaniu zegarków, mieć z tego różnego rodzaju korzyści. I tym razem we współpracy właśnie z Frederique Constant powstał zegarek, który może spodobać się niemal każdemu. Klasykę i elegancję połączono z nieco sportowym stylem, tworząc zegarek mechaniczny bardzo uniwersalny wizualnie. Reprezentuje on to, co w zegarmistrzowskie cenimy najbardziej.
A niejako wisienką na torcie jest fakt, ze to limitowana edycja.
Droga w dobrym kierunku
Zgodnie z panującym w branży trendem, który można krótko podsumować, że mniej znaczy więcej, zegarek Frederique Constant Watch Angels Worldtimer Manufacture Limited Edition nie jest przerośnięty. Średnica jego koperty to 40 mm (dokładnie 40,5 mm), a grubość jest na poziomie 13,4 mm. W ramach kolekcji Frederique Constant zegarek ten uzupełnia bardzo udaną linię Worldtimer, która do tej pory charakteryzowała się kopertami o średnicy 42 mm.
Stalowa koperta jest wykonana z dużym pietyzmem. Co oznacza, że właściciel zegarka będzie mógł cieszyć się naprawdę wysoką jakością wykonania. Klasyczny, okrągły kształt do tego łagodnie wyprowadzone ucha zwężające się ku końcom oraz ergonomiczne ukształtowanie to droga w dobrym kierunku. Obróbka w postaci szczotkowania powierzchni oraz ich polerowania na fazowanych krawędziach robią bardzo dobre wrażenie, a przy okazji potwierdzają tę tezę związaną z wysoką jakością wykonania.
Dekiel to stalowy pierścień, na którym wygrawerowano podstawowe informacje o tym modelu wraz z numerem w limitowanej do 718 sztuk serii. Najważniejsze jest jednak przeszklenie, pozwalające w całej okazałości eksponować mechanizm FC718. To przeszklenie szkłem szafirowym, przez które widać pięknie wykończone, bijące zegarkowe serce. Mechanizm łożyskowany na 26 kamieniach ma 38 godzin rezerwy chodu i całkiem atrakcyjnie wygląda.
To zasługa wyraźnego perłowania płyty głównej, okrężnie ułożonych pasów genewskich, wyrazistych niebieskich śrubek i pozłacanego, ażurowanego wahnika, co w sumie daje obraz mechanizmu nowoczesnego, ale zdobionego, wykończonego z użyciem tradycyjnych technik stosowanych od lat w zegarmistrzostwie. Mechanizm składa się ze 139 komponentów.
Takim bardzo fajnym, drobnym detalem jest także logo Watch Angels, które zostało wygrawerowane części na spodzie jednego z uch.
Zegarek bardzo praktyczny
Ciekawostką jest konstrukcja umożliwiająca dokonanie wszelkich ustawień za pomocą prostej, ale doskonale pasującej do stylu koronki umieszczonej na godzinie 3. Gdy jest ona w pozycji wciśniętej możemy dokręcić mechanizm, po odciągnięciu do pozycji pierwszej, kręcąc w górę - ustawimy datę, a w dół - godziny drugiego czasu. W pozycji trzeciej ustawimy czas główny. Tu warto wspomnieć, że czołową część koronki. Zdobi wygrawerowane logo marki.
Watch Angels X Frederique Constant WorldTimer to zegarek bardzo praktyczny ze względu na komplikację konstrukcji mechanizmu w jaką został wyposażony, czyli wskazanie czasu światowego. Co ważne, mechanizm kaliber FC 718 to konstrukcja „in-house”.
Wszystkie funkcje, jak wspomniałem wyżej, obsługiwane są przez koronkę, co jest na pewno atutem. Nie ma dodatkowych przycisków, co wpływa doskonale na maksymalne uproszczenie koperty zegarka i jego obsługi. Dodatkowe uproszczenie formy wobec modelu seryjnego dokonano usuwając datownik, co powoduje, że zegarek zyskał na harmonii wyglądu.
My jednak nie musimy opisywać zegarków w sposób skrócony. Więc przejdźmy do szczegółów.
Strefy, symbole lub nazwy miast
Piękną niebieską tarczę otacza zaokrąglona luneta o średniej szerokości, której powierzchnię wykończono poprzez polerowanie, przez co przyciąga ona wzrok i podkreśla tą zegarową twarz.
Pod lekko wypukłym szkłem szafirowym z nałożoną powłoką antyrefleksyjną znajduje się na krawędzi ukośny pierścień, na którym widoczne są pełne nazwy miast. Reprezentują one poszczególne 24 strefy czasowe. Strefa GMT została podkreślona czerwonym kolorem.
Strefy i symbole lub nazwy miast to charakterystyczna cecha zegarków typu Worldtimer. Obszar, w którym nadrukowano nazwy każdego z miast jest wyraźnie wydzielony zagłębionymi liniami. Całość to niebieskie, matowe tło i nadruki. Bardzo precyzyjne wykonane białym lakierem. Bliżej środka widać odrobinkę jaśniejszy, również niebieski pierścień ze skalą dwudziestoczterogodzinną. Strefy dnia i nocy są na niej oddzielone trójwymiarowymi wyrazistymi punktami. To polerowane fragmenty kuli. W części, w której rozpoczyna się noc umieszczono srebrzystą półkulę. Tam, gdzie mamy do czynienia z początkiem dnia kolor półkuli jest złocisty. Jest to oczywistym odniesieniem do Księżyca i do Słońca. Za tym pierścieniem mamy niejako główną powierzchnię tarczy, czyli to miejsce, na którym naniesiono podziałkę minutową i na którym są nakładane wielopłaszczyznowe indeksy godzinowe.
Mają one bardzo zróżnicowany kształt i podkreślają klasyczną stylistykę zegarka. Do tego dobrano wskazówki pokazujące podstawowy czas - godzinową, minutową oraz sekundową. Ta część tarczy jest oczywiście również niebieska, a jej powierzchnię przyozdobiono szlifem słonecznym, który szczególnie w przypadku niebieskiego koloru prezentuje się doskonale.
Wskazówki mają piękny kształt, przypominający stylizowane miecze, a sekundnik jest prosty i delikatny. Są one polerowane ręcznie. Wskazówki i indeksy są także rodowane.
Pod godziną 12., która jest wyróżniona podwójnym indeksem, nadrukowano nazwę firmy. Kiedy przyjrzymy się tarczy w powiększeniu okaże się, że poza szlifem słonecznym zobaczymy tam również zatopione w niej, drobne, lśniące elementy. Takie drobinki, przypominającymi te w lakierze metallic czy w awenturynie. Biorąc pod uwagę, że ten zegarek to worldtimer z niebieską tarczą, te drobinki mi na myśl przywodzą oczywiście gwiaździste niebo. Dodatkowo jeszcze tarcza została podzielona na 4 sektory, przez 2 krzyżujące się centralnie białe linie.
Całość, to bardzo udana, klasyczna kompozycja, która może podobać się każdemu. Kooperację z Watch Angels uznać za udaną, a zegarek ma szereg cech z powodu których zegarmistrzostwo jest tak fascynujące.
Frederique Constant Watch Angels Worldtimer Manufacture Limited Edition – dostępność i cena
Zegarek Frederique Constant Watch Angels Worldtimer Manufacture Limited Edition otrzymujemy na czarnym pasku wykonanym ze skóry naturalnej, z bardzo atrakcyjną strukturą na górnej powierzchni. Zapięcie to składana klamra.
Cena każdego egzemplarza tego modelu limitowanego do 718 sztuk to około 19 500 złotych. Tak zwane okienko sprzedażowe, umożliwiające składanie zamówienia na ten zegarek, otwarte zostało 13 lutego 2025, a zamówienia składać można przez miesiąc, do dnia 13 marca 2025.
Szukasz informacji o nowościach marki Frederique Constant? Sprawdź nasze pozostałe publikacje - zegarki Frederique Constant.
12:05 17.02.2025Zegarki
Anielski zegarek. Frederique Constant Watch Angels Worldtimer Manufacture Limited Edition
Tagi:

Komplikacje konstrukcji modułu napędu zegarka – część 1
Zadania stawiane modułowi napędu, jego wczesne zmiany konstrukcyjne i przyjęte jako bazowe rozwiązanie, są opisane we wprowadzeniu do niniejszych rozważań – „Epizod 5 – N ...

Wars w kopercie trzyczęściowej. Nietypowy zegarek z Błonia. Katalog egzemplarzy
W pokazywanych przez kolekcjonerów zbiorach zegarków vintage z Błonia, obok choć jednego modelu Wars w kopercie wodoszczelnej, nie może zabraknąć modelu Wars w kopercie t ...

Delbana – historia marki
Zegarki marki Delbana cieszą się w Polsce niesłabnącym zainteresowaniem. Genezy ich popularności należałoby dopatrywać się w naszej powojennej, „konsumenckiej” historii. ...

IWC Schaffhausen Ingenieur Automatic 40 z niebieską tarczą
Marka IWC poszerzyła pod koniec 2024 roku swoją kolekcję Ingenieur o nowy wariant (nr ref. W328907) z niebieskim cyferblatem i naniesionym nań wzorem szachownicy. Seria p ...

Victorinox I.N.O.X. Automatic i Small Quartz. Mniejsze koperty, ta sama wytrzymałość
Każda firma, także produkująca zegarki, jest w pewnym stopniu zmuszona do tego, aby chociaż starać się nadążać za modowymi trendami, a w każdej branży - w zegarmistrzowsk ...

Brytyjski raper Central Cee został europejskim ambasadorem marki G-SHOCK
G-SHOCK ogłasza, że pochodzący z zachodniego Londynu, uznany przez krytyków brytyjski raper królujący na światowych listach przebojów - Central Cee - został nowym ambasad ...

Louis Moinet Black Moon z meteorytami Gadamis 005 i Dhofar 457
Louis Moinet był zegarmistrzem i wynalazcą pierwszego w świecie chronografu. Dziś jego nazwiskiem sygnowana jest manufaktura, której przewodzi Jean-Marie Schaller. Jej na ...

Ankieta nr 1 - Baby Boomers. „Zegarki przez pokolenia”
Ankieta nr 1 - Baby Boomers W 2024 roku nasz portal Zegarki i Pasja obchodzi 10-lecie. Przez tę dekadę funkcjonowania dookoła nas wydarzyło się bardzo wiele - szybki rozw ...

Pasja: Formuła 1, królowa motorsportu. Poradnik dla początkujących!
Królowa motorsportu, najbardziej prestiżowe zawody tego typu, pole zmagań najszybszych pojazdów i najzdolniejszych kierowców… tak powie jedna ze stron, w głównej mierze n ...

MeisterSinger Kaenos i Alain Silberstein Kaenos Editions. Czas na nowy, świeży początek
Każdy nowy rozdział zaczyna się od zmiany. MeisterSinger - marka znana z przywrócenia pierwotnej idei odmierzania czasu - otwiera kolejny etap swojej historii. Linia Kaen ...

Zapowiedź książki: „CZAS pod czerwoną gwiazdą”. Historia zegarmistrzostwa w Związku Radzieckim
Już w maju 2025 roku na rynku powinna pojawić się książka „CZAS pod czerwoną gwiazdą”, która jest doskonałym przedstawieniem historii i pozycji zegarmistrzostwa w Związku ...

Urwerk UR-101 T-Rex. Awangardowy zegarek „opakowany” w pancerz z brązu
Urwerk, czyli szwajcarska manufaktura znana ze swojego śmiałego stylu projektowania zegarków, stale eksperymentuje z nowymi możliwościami prezentowania czasu. Marka w naj ...
1 Komentarz
Średnia 5.00
Maciej Kopyto