• Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Prim

Certina DS Super PH1000M. Podwodne dziedzictwo Certiny w nowym wydaniu


Marka Certina ma bardzo długą i ciekawą historię, także jeśli chodzi o zegarki nurkowe, począwszy od modelu PH200M, pokazanego w 1967 roku, którego reedycję z roku 2018 opisywaliśmy tutaj - Certina DS PH200M Powermatic 80, poprzez pokazany w 1969 roku model Super PH500M, oraz rok później DS-2 Super PH1000M.

Po niedawnym odświeżeniu modeli PH200M i Super PH500M, przyszła pora na Super PH1000M, który właśnie trafia do salonów. Jest to również model wierny oryginałowi z roku 1970.

Podwodne dziedzictwo

Pod koniec lat 60-tych ubiegłego wieku NASA zaczął badać zagadnienia związane z długotrwałą izolacją astronautów i zamknięciem ich w ciasnej przestrzeni. Ponieważ tego rodzaju badania w przestrzeni powietrznej były bardzo kosztowne, a na lądzie bardzo trudno było zasymulować pełną izolację od bodźców zewnętrznych, postanowiono, że badania mogą zostać przeprowadzone na grupie osób zamkniętych w podwodnym laboratorium. NASA wraz z US Navy postanowiła przeprowadzić takie badania, zaś budowę laboratorium powierzono firmie General Electric.

28 stycznia 1969 laboratorium składające się z dwóch stalowych cylindrów o średnicy 3,8 metra i wysokości 5,4 metra, ustawionych pionowo na prostopadłościennej podstawie, umieszczono na głębokości 13 metrów w Great Lameshur Bay na Wyspach Dziewiczych.

15 lutego rozpoczęto 60-dniową misję Tektite I.

Certina DS Super PH1000M

Czterech badaczy: Ed Clifton, Conrad Mahnken, Richard Waller i John VanDerwalker zamieszkało w podwodnej bazie przez okres 60 dni. Taka długość okresu badania wynikała z szacowanej długości trwania misji załogowych, a jednocześnie był to jak dotąd najdłuższy pobyt człowieka pod wodą.

Podczas tej misji badacze mieli na rękach zegarki Certina DS-2 Super PH500.

W 1970 roku rozpoczęto program Tektite II. W ciągu 6 miesięcy przeprowadzono łącznie 11 misji trwających od 2 do 4 tygodni. W misjach wzięło udział łącznie 53 naukowców, w tym jedna załoga składająca się z samych kobiet. Podczas tych badań używano najprawdopodobniej prototypowych egzemplarzy modelu DS-2 PH1000M.

Przy okazji tego testu okazało się, że wskazanie daty jest przydatne również w zegarku nurkowym – wyobraźcie sobie, ze jesteście zamknięci pod wodą przez 60 dni – czy nie chcielibyście wiedzieć, za ile dni będziecie mogli wyjść?

Zegarek „daily”

Nowa Certina DS Super PH1000M istotnie przypomina swojego protoplastę z roku 1970, pozostając wierna tradycji w kwestii designu, zawiera natomiast współczesne rozwiązania techniczne.

Certina DS Super PH1000M

Certina DS Super PH1000M

Zacznijmy od tego, że jest to bardzo zgrabny nurek, ponieważ mimo wodoszczelności aż do 1000 metrów udało się zachować niewielkie rozmiary koperty zegarka: średnica to bardzo rozsądne 42 mm, a grubość zaledwie 14,15 mm. Od ucha do ucha najnowsza Certina mierzy zaś 43,5 mm, dzięki czemu nadaje się nie tylko do nurkowania, ale również jako zegarek „daily” - jak mawia młodzież.

Zgrabna, beczułkowata koperta ze zintegrowanymi uszami nadaje DS Super PH1000M wyglądu w stylu retro, a jednocześnie jest bardzo praktyczna, ponieważ nic nie wystaje i nie zawadza. Nawet koronka została umieszczona nisko w profilu koperty i częściowo schowana w jej obrysie.

Jak w pierwowzorze z 1970 roku

Obrotowy pierścień nurkowy wokół tarczy został zaprojektowany w sposób bez wątpienia przemyślany, ponieważ ma bardzo solidne ząbkowanie, dzięki czemu nawet mokry nie będzie się ślizgał podczas obracania. Jednocześnie jego średnicę dobrano w taki sposób, że jest delikatnie schowany za rantem koperty, co zapobiegnie przypadkowemu obróceniu.

Na obwodzie aluminiowego pierścienia została naniesiona skala minutowa służąca do odliczania czasu zanurzenia, a sam pierścień oczywiście obraca się tylko w jedną stronę. Czarny insert z białymi indeksami wygląda klasycznie i – jak na zegarek typu diver – elegancko. Indeks na godzinie 12. w formie skierowanego wierzchołkiem w dół trójkąta jest wypełniony solidną ilością substancji SuperLumiNova.

Certina DS Super PH1000M

Certina DS Super PH1000M

Certina DS Super PH1000M

Czarna tarcza wersji standardowej jest podporządkowana celowi, w jakim został stworzony ten zegarek - jest ekstremalnie czytelna, zarówno w dzień jak i w nocy. Malowane białe indeksy minutowe z każdą piątą minutą zmieniają barwę na intensywny pomarańcz, wyjątkiem jest jedynie pozycja na godzinie 3., zajęta przez okienko datownika obramowane na biało. Dokładnie tak, jak w pierwowzorze z 1970 roku.

Nakładane, masywne indeksy godzinowe, prostokątne na godzinach 6.,9. i 12., oraz kwadratowe na wszystkich pozostałych, są wręcz „napakowane” substancją świecącą SuperLumiNova, dzięki czemu dają gwarancję uniknięcia jakichkolwiek błędów w odczycie godziny czy też czasu nurkowania.

Również wskazówki są odzwierciedleniem pierwotnego przeznaczenia DS Super PH1000M, każda z nich ma inny kształt, nie dopuszczający jakiejkolwiek pomyłki: biała, godzinowa typu „sword”, minutowa typu „pencil” w kolorze jaskrawo pomarańczowym i sekundowa, z charakterystycznym prostokątnym znacznikiem w 2/3 długości. Oczywiście wszystkie wskazówki są wypełnione masą luminescencyjną SuperLumiNova. Na tarczy znajdziemy też namalowane logo producenta, informację o rodzaju zastosowanego mechanizmu i nazwę modelu. Od góry kopertę zamyka płaskie szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną, zlicowane z powierzchnią obrotowej lunety.

Czytelność wskazań zegarka dzięki opisanym powyżej rozwiązaniom, zarówno w świetle dziennym jak i po zapadnięciu zmroku jest po prostu wzorowa.

System Double Security

Od spodu zegarek zamknięty jest zakręcanym, pełnym stalowym deklem z wizerunkiem żółwia, będącego znakiem firmowym systemu DS Certiny. Od spodu możemy też zobaczyć automatyczny zawór helowy, zlokalizowany po przeciwnej stronie niż koronka.

Certina DS Super PH1000M

Certina DS Super PH1000M

Certina DS Super PH1000M

Litery DS w nazwie modelu pochodzą oczywiście od nazwy opracowanego przez markę Certina w 1959 roku autorskiego systemu Double Security, który oczywiście ewoluował na przestrzeni lat, ale jego podstawowe założenia pozostały takie same.

System DS Certiny stanowi kompleksowe zabezpieczenie mechanizmu zegarka i składa się z następujących elementów: szafirowe, odporne na zarysowania szkło, dwie uszczelki koronki zamiast zwykle stosowanej jednej, specjalna, zapewniająca większą szczelność uszczelka dekla koperty i grubszy, sztywniejszy dekiel dający większą sztywność koperty po jego zakręceniu i dodatkowa uszczelka typu o-ring na wałku naciągowym, która uszczelnia kopertę wtedy, gdy koronka jest odkręcona. Wszystkie te elementy zostały zaznaczone kolorem zielonym na poglądowym rysunku przedstawiającym przekrój zegarka z systemem Double Security.

Certina system DS

Serce maratończyka

W zegarku zastosowano najpopularniejszy obecnie w grupie Swatch mechanizm z naciągiem automatycznym Powermatic 80, charakteryzujący się m.in. bardziej odporną na działanie pól magnetycznych sprężyną balansu wykonaną z materiału Nivachron™.

Mechanizm ten jest dostępny wyłącznie w zegarkach marek z grupy Swatch i występuje w kilku odmianach. W nowej Certinie DS Super PH1000M zastosowano wersję 80.611 (ETA C07.611), która pracuje z częstotliwością 21 600 wahnięć balansu na godzinę i jest łożyskowany na 23 kamieniach. Dzięki zastosowaniu mniejszej średnicy rdzenia bębna sprężyny głównej udało się osiągnąć bardzo długi czas chodu, po pełnym nakręceniu rezerwa chodu wynosi 80 godzin (stąd 80 w nazwie mechanizmu). W porównaniu ze stosowanymi wcześniej w grupie mechanizmami na bazie ETA 2824-2 zmieniono również system regulacji, której w Powermaticu dokonuje się za pomocą dwóch śrub na kole balansowym.

Certina DS Super PH1000M - 1000 metrów, 1000 sztuk

Certina DS Super PH1000M to bardzo udana reedycja, niemal w 100% wierna pierwowzorowi, a do tego nie jest to jedynie zegarek dla fanów nurkowania (pomimo ekstremalnego wręcz poziomu wodoszczelności – 100 atmosfer). Doskonale sprawdzi się jako zegarek na co dzień, zwłaszcza, że da się go schować pod mankietem koszuli, więc nawet do garnituru nie będzie wyglądał niestosownie.

Oprócz „zwykłej”, standardowej wersji tego modelu z czarną tarczą, Certina oferuje również edycję limitowaną do 1000 sztuk – to wariant z tarczą w kolorze pomarańczowym. Niezależnie od koloru tarczy zegarek wyposażony jest w kauczukowy pasek z klasyczną stalową sprzączką.

Certina DS Super PH1000M

Certina DS Super PH1000M

Sugerowana cena zegarka Certina DS Super PH1000M w wersji limitowanej to 4 990 złotych, zaś wersja nielimitowanej jest w cenie 4 740 złotych, co daje 4,74 złotego za każdy metr wodoszczelności. Więc, mówiąc z lekkim przymrużeniem oka -   jest to chyba najniższa cena za metr na rynku w chwili pisania tego artykułu.

Przyznam, że mam duży sentyment do tej szwajcarskiej marki, zawsze podobało mi się wzornictwo zegarków Certina i miałem już kilka modeli tego producenta, w tym PH200M i DS Podium Chrono Robert Kubica. Gdybym dziś miał wybrać sportowy zegarek mechaniczny za rozsądne pieniądze, to ten model PH1000M byłby jednym z moich faworytów.

A ponieważ Gwiazdka za pasem, mam nadzieję, że Święty Mikołaj również regularnie czytuje artykuły na stronie Zegarki i Pasja.

Szukasz informacji o nowościach marki Certina i recenzji zegarków? Sprawdź nasze pozostałe publikacje - zegarki Certina.


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Frederique Constant 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Rado Centrix Open Heart L Automatic...
Rado Centrix Open Heart L Automatic...
14.11.2023
Zegarki opowiadające historię. Vach...
Zegarki opowiadające historię. Vach...
16.11.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco