• Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Atlantic

Rado Centrix Open Heart L Automatic. Serce na dłoni


Dziwnym trafem znacznie rzadziej przychodzi nam opisywać zegarki dla pań niż modele męskie, mimo, że kobiety również noszą zegarki i rynek jest potencjalnie równie duży, ponieważ płeć piękna stanowi 49,6% populacji świata. Przyczyny upatrywałbym w tym, że panie znacznie rzadziej interesują się „technikaliami”, a zegarek jest dla nich bardziej elementem stylu czy mody i ma pasować do stroju. Ile razy słyszeliście jak kobiety rozmawiają o mechanizmach, rezerwach chodu czy klasie wodoszczelności?

Poza tym skrajni tradycjonaliści uważają, że jedyna dopuszczalna męska biżuteria to obrączka i zegarek, więc nawet jeśli rozszerzymy nieco ten skromny zakres, to i tak na tym polu kobiety zostawiają nas daleko w tyle, nosząc zwykle znacząco więcej biżuterii. W przypadku kobiet bardzo często zegarek jest tylko jednym z wielu dodatków do stroju.

Ale to nie oznacza, że mniej ważnym.

Niezależnie od słuszności naszych dywagacji, większość dużych i znanych producentów zegarków ma w ofercie zegarki damskie (lub unisex), choć półka z damskimi modelami bywa znacząco krótsza. Jednym z producentów, który zawsze „puszczał oko” do kobiet jest niewątpliwie Rado, którego to zegarki – nawet te męskie – są często bardziej „biżuteryjne”.

W sierpniu 2023 roku producent z Lengnau pokazał kolejną odsłonę dedykowanego paniom zegarka z linii Centrix – Automatic Open Heart. Poznajmy go bliżej.

Centrix Automatic Open Heart Lady

Przyznam, że niewiele zegarków mechanicznych typu „open heart” mi się podoba, a to dlatego, że w mojej opinii nie jest łatwo zaprojektować dobrze prezentujący się zegarek z otworem w tarczy. Jeśli nie byłoby przezroczystego dekla, takie „okienko” w tarczy dawałoby jedyną możliwość podglądu pracującego mechanizmu, więc stanowiłoby swojego rodzaju wrota do mechanicznego serca zegarka, częściej jednak jest to po prostu element dekoracyjny.

Jednak marka Rado potraktowała temat z właściwą dla siebie elegancją i finezją.

Rado Centrix Open Heart L Automatic

Rado Centrix Open Heart L Automatic

Rado Centrix Open Heart L Automatic

W tarczę Centrixa wkomponowało bowiem dwa okienka, oba umieszczone w górnej części cyferblatu. Wraz z bardzo ciekawą kombinacją kolorystyczną, oraz zastosowanymi materiałami, całość wizerunku nowego modelu w mojej ocenie wygląda po prostu świetnie. Wow!

Ponieważ model Centrix Automatic Open Heart L występuje w czterech wersjach kolorystycznych, zacznę od cech, które są wspólne dla wszystkich odmian, a potem opowiem o różnicach.

Spójność kontrastów

Gdyby nawet usunąć logo producenta, już na pierwszy rzut oka widać, że Centrix Open Heart to Rado.

I to bez dwóch zdań.

Jednolite, lekko wypukłe szkło szafirowe delikatnie zaoblone na brzegach zostało dwustronnie pokryte warstwą przeciwodblaskową, a przy krawędzi zostało dodatkowo metalizowane. Do koperty mocowane jest za pomocą kleju, właśnie w miejscach przykrytych przez metalizację, dzięki temu zabiegowi pozbyto się ramki i szkło przykrywa całą kopertę, optycznie powiększając tarczę i nadając całemu projektowi lekkości.

Okrągła koperta z bardzo krótkimi uszami została wykonana ze stali, a jej wysokość wraz z przykrywającym ją szkłem wynosi 11,3 mm.

Rado Centrix Open Heart L Automatic

Rado Centrix Open Heart L Automatic

Rado Centrix Open Heart L Automatic

W najbardziej stonowanej, srebrno czarnej wersji koperta zegarka jest srebrna, a jedynym wystającym poza obrys szkła jej elementem jest sygnowana na czole koronka z logo Rado.

Od spodu koperta zamknięta jest stalowym, wciskanym deklem z szafirowym szkłem, przez które widać mechanizm Rado R734 z antymagnetyczną sprężyną włosową Nivachrom, zapewniający 80 godzin rezerwy chodu. Ten pracujący z częstotliwością 3Hz i łożyskowany na 25 kamieniach mechanizm przed opuszczeniem fabryki jest testowany w 5 pozycjach, dla zapewnienia jak najwyższej precyzji chodu. Wahnik, który również możemy oglądać przez przeszklony dekiel, został wykonany w kształcie kotwicy i ozdobiony pasami genewskimi.

Oprócz kotwicy, oczywiście jednym z najbardziej charakterystycznych dla Rado elementów jest materiał stosowany do wykonania elementów zegarków, czyli ceramika, a w przypadku Centrixa Open Heart została ona użyta w konstrukcji bransolety.

Bransoleta stanowi kontrastowe zestawienie szerszych, stalowych ogniw w kształcie litery H oraz węższych, wykonanych z czarnej ceramiki. Całość idealnie komponuje się z czarną obwódką szkła i sprawia bardzo dobre wrażenie. Motylkowe zapięcie bransolety wykonane jest ze stali.

Rado Centrix Open Heart L Automatic

Rado Centrix Open Heart L Automatic

Operacja na otwartym sercu

Gradientowa tarcza zegarka w kolorach przechodzących płynnie od srebrnego do czarnego została podzielona na dwie sekcje, z których górna ma nieco ponad 180-stopniowy wycinek koła odkrywający pracujące koło balansowe. Dolna, główna sekcja zorganizowana jest wokół osi smukłych, srebrnych, rodowanych wskazówek, do której „przyklejone” jest drugie okienko w tarczy, przez które możemy podziwiać pracujące koło wychwytu.

W dolnej części tarczy znajduje się centralnie namalowany napis: RADO AUTOMATIC, a nad nim rodowana, obracająca się kotwica.

Tarcza nie ma żadnych innych elementów. W mojej opinii jest bardzo „czysta” i czytelna, niemal ascetyczna, pomimo dwóch wycięć. Wokół niej naniesiona został podziałka minutowa, a markery odpowiadające wielokrotnościom 5 są delikatnie szersze od pozostałych.

Rado Centrix Open Heart L Automatic

Rado Centrix Open Heart L Automatic

Rado Centrix Open Heart L Automatic

Gdybym ktoś poprosił mnie, o określenie jednym słowem prezentowanego zegarka Rado Centrix Automatic Open Heart, odpowiedziałbym: elegancki.

Tak pięknie różne

Najbliższa kolorystycznie opisanej powyżej wersji jest odmiana z niebieską gradientową tarczą, gdzie tarcza przechodząca płynnie od niebieskiego do czarnego jest jedyną różnicą.

Pozostałe dwa warianty, to zegarki ze złotymi kopertami, z których pierwsza, to wpisująca się w obecny trend wersja z kopertą i wskazówkami w kolorze żółtego złota oraz tarczą w odcieniach zieleni. W tym wariancie koperta i stalowe elementy bransolety pokryte są powłoką PVD w tonacji żółtego złota, również kotwica i pozostałe elementy na tarczy mają tą barwę. Sama zaś tarcza gradientowo przechodzi od zielonego do czarnego w miarę oddalania się od jej centrum.

Rado Centrix Open Heart L Automatic

Rado Centrix Open Heart L Automatic

Rado Centrix Open Heart L Automatic

Najbardziej odmienna od pozostałych jest wariacja z kopertą w kolorze różowego złota.

W tym wariancie wszystkie elementy na tarczy są właśnie w tym kolorze, ale sama tarcza – mimo, że jak pozostałe – jest gradientowa, to nie dochodzi jak pozostałe do czerni, ale jest brązowa, jaśniejsza w centrum, ciemniejsza przy krawędziach. Obwódka szkła, która w pozostałych trzech odmianach jest czarna, tutaj jest w kolorze różowego złota, tak samo jak stalowe ogniwa bransolety. Ceramiczne ogniwa zostały zaś wykonane w kolorze brązowym, który jednocześnie kontrastuje jak i idealnie komponuje się z różowym złotem.

Kupić czy nie kupić?

Rado Centrix Automatic Open Heart L jest wodoszczelny do 50 metrów, co - biorąc pod uwagę jego przeznaczenie - jest wartością optymalną. Średnica koperty to 39,5mm, zaś dzięki zastosowaniu skróconych uszu jego całkowita długość „od ucha do ucha” to zaledwie 43,1 mm.

Szwajcarska marka Rado „idzie” tutaj zgodnie z obecnym trendem – męskie zegarki maleją, a damskie rosną, ale w tym przypadku rozmiar jest nieco maskowany szkłem zasłaniającym kopertę.

Rado Centrix Open Heart L Automatic

Rado Centrix Open Heart L Automatic

Przyznam, że nie będąc fanem „otwartych serc” uważam, że Rado zrobiło naprawdę kawał dobrej roboty, bo zegarek jest piękny i elegancki. Gdybym miał wybrać zegarek na prezent dla żony…

Sugerowane ceny zegarków w Polsce to 12 300 PLN za wersję srebrną i 13 200 za wersje „w złocie”.

Szukasz informacji o nowościach marki Rado i recenzji zegarków? Sprawdź nasze pozostałe publikacje - zegarki Rado.


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Frederique Constant 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Nowe „piloty” Junghans - Meister Pi...
Nowe „piloty” Junghans - Meister Pi...
13.11.2023
Certina DS Super PH1000M. Podwodne ...
Certina DS Super PH1000M. Podwodne ...
15.11.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco