Irlandia to kraj, który kojarzy mi się z Guinessem, Świętym Patrykiem, The O'Reillys and the Paddyhats, Tullamore Dew i koniczyną. Ta zielona wyspa, na której żyje około pięciu milionów Irlandczyków, raczej nie miała dla mnie zegarkowych konotacji, przynajmniej nie na tyle silnych, żeby bardziej się tym zainteresować. Aż do teraz. Tak przy okazji – w Stanach Zjednoczonych mieszka około 30 milionów ludzi mających irlandzkie korzenie, 6 razy tyle, co na wyspie.
Cork jest drugim największym miastem Irlandii, leżące u ujścia rzeki Lee do Morza Celtyckiego, lokalizacja ta sprawia, że powstał tam duży port morski. Wspominam o tym nie bez kozery, co stanie się jasne w dalszej części artykułu. Martin Design Watches Studio zostało założone w 2017 roku, a jego siedziba znajduje się nieopodal irlandzkiego miasta Cork. Twórcą tego brandu jest Martin Iglody, projektant pochodzący ze słowackich Koszyc, człowiek z pasją do zegarków, który stawia na oryginalny design, dbałość o szczegóły i nie boi się eksperymentować z kolorami.
Morska gwiazda
Przyjrzyjmy się oryginalnym projektom zegarków MD Watches, z których pierwszy – Windstar, inspirowany jest morzem, żeglarstwem i astronomią.
Model ten łączy motyw kompasowej róży wiatrów oraz astrolabium, czyli dwóch przyrządów używanych w nawigacji morskiej. Masywna, stalowa koperta również nawiązuje do morskich motywów, przypominając bulaj, czyli okrągłe okno w burcie statku, z koliście szczotkowanym pierścieniem lunety, na którym zaznaczono kierunki kardynalne (północ i południe literami w formie okuć, zaś wschód i zachód strzałkami).
Krótkie, mocno zakrzywione w dół ucha obejmują czarny pasek ze skóry, z czerwonym przeszyciem. Na tarczy nie znajdziemy tradycyjnych indeksów, zamiast tego mamy dwa koncentryczne pierścienie: zewnętrzny - płaski, ze skalą minutową, oraz wewnętrzny – wypukły, z naniesionymi rzymskimi cyframi godzin. Szkieletowane wskazówki również nawiązują do stylistyki okrętowych kompasów, podobnie, jak umieszczony na godzinie 6. mały sekundnik w formie róży wiatrów.
Klasycznie umieszczona koronka również została ozdobiona grawerowaną różą wiatrów na czole, a osadzono ją w zagłębieniu koperty z dwoma belkami – kolejny smaczek stylistyczny tego marynistycznego modelu. W pierścieniu lunety osadzone jest szkło szafirowe, a wskazówki i indeksy wypełnione są substancją fluorescencyjną SuperLumiNova.
Zegarek MD Watches Windstar ma mechanizm Seagull TY2706 z naciągiem automatycznym i 40-godzinną rezerwą chodu, przy częstotliwości pracy wynoszącej 21 600 wahnięć balansu na godzinę.
Koperta o średnicy 44 mm i 13 mm grubości czynią z niego solidny zegarek mechaniczny, idealny dla entuzjastów żeglarstwa i marynistycznego stylu. Zakręcany, stalowy dekiel ozdobiony różą wiatrów zapewnia zegarkowi 100 metrów wodoszczelności.
Navigare necesse est
Pozostając w kręgu marynistycznych inspiracji, stojących niewątpliwie za wyborem lokalizacji firmy, płyniemy w stronę kolejnego ciekawego zegarka, czyli SS Navigatora. Pełna nazwa tego modelu brzmi "Seven Seas Navigator" (Nawigator Siedmiu Mórz), ale skrócona nazwa to kolejna morska konotacja – SS oznacza bowiem statek parowy (Steam Ship).
Zapraszam zatem na pokład SS Navigator.
Zegarek ma stalową, okrągłą kopertę o średnicy 43 mm, z częściowo wydrążonymi uszami i niezwykłym akcentem w postaci koronki wykonanej ze szkła szafirowego.
Tarcza może występować w dwóch kolorach – granacie, ze wzorem mapy morskiej, lub o wzorze teakowego drewna, z którego wykonuje się pokłady jachtów. Nakładane indeksy sprawiają wrażenie przykręconych do „pokładu” tarczy, główne wskazówki są częściowo szkieletowane, mały sekundnik na pozycji godziny 9. ma wskazówkę w formie igły kompasowej. Datownik w formie subtarczy został umieszczony na godzinie 3., ma z kolei wskazówkę ozdobioną małą kotwicą. Indeksy i wskazówki zostały pokryte masą SuperLumiNova dla zapewnienia możliwości odczytu wskazań w ciemności.
Do kompletu mamy pasek wykonany z cielęcej lub krokodylej skóry.
Za przeszklonym, zakręcanym deklem osadzono mechanizm Sellita SW 295-1 z naciągiem automatycznym, którego balans oscyluje z częstotliwością 28 800 wahnięć na godzinę. Konstrukcja ta jest łożyskowana na 31 rubinowych kamieniach, a w pełni nakręcony będzie działał nieprzerwanie przez 38 godzin.
Wersja z tourbillonem
Model Navigator występuje również w drugiej, bardziej ekskluzywnej wersji, z komplikacjami konstrukcji mechanizmu w formie tourbillonu i wskazania rezerwy chodu. Klatka tourbillonu umieszczona jest w wycięciu tarczy nad godziną 6., zaś wskaźnik rezerwy chodu poniżej godziny 12.
Tutaj z kolei producent zastosował mechanizm Peacock SL 5215 nakręcany przy ruchach ręki, z 40-godzinną rezerwą chodu, 33 kamieniami łożyskującymi i nieco wolniejszym rytmie pracy, bo balans oscyluje z częstotliwością 21 600 wahnięć na godzinę.
Celtyckie tradycje
Kolejny zegarek Martin Design to model Celtic Legacy, inspirowany celtyckimi motywami. Jego trójwymiarowy, warstwowy cyferblat ozdobiony jest wyciętym wzorem węzła celtyckiego. Ten węzeł to niekończące się pętle, przenikające się i symbolizujące wieczność, nieskończoność trwania. Atrakcyjnego, może nawet nieco mistycznego designu dopełnia koronka ze stali i szafirowego szkła, wykonana w formie kabestanu (bębna do nawijania liny).
Krótkie ucha obudowy są szkieletowane i rozstawione na 20 milimetrów, jest to szerokość równa połowie średnicy koperty, której całkowita długość od ucha do ucha wynosi 46 milimetrów. Wykonana ze stali tarcza, której powierzchnia jest szczotkowana, może występować w jednym z pięciu kolorów: czarnym, brązowym, miedzianym, zielonym lub purpurowym. Wszystkie wskazówki ozdobione są również motywem celtyckiego węzła, delikatne indeksy godzinowe są nakładane, zaś skala minutowa wykonana jest w formie malowanych na zewnętrznym pierścieniu kropek - miedzianych na pozycjach odpowiadających wielokrotnościom piątki i białych na pozostałych.
Od góry kopertę zamyka obustronnie wypukłe szkło szafirowe, zaś od dołu przeszklony, zakręcany dekiel zapewniający 50 metrów wodoszczelności.
W tym przypadku mamy do czynienia ze sprawdzonym mechanizmem od japońskiej marki Seiko, to kaliber NH72A w ciemnostalowym kolorze, z wahnikiem ozdobionym pasami genewskimi. Mechanizmu nikomu przedstawiać nie trzeba, więc tylko z kronikarskiego obowiązku wspomnę, że jest to konstrukcja z naciągiem automatycznym, łożyskowana na 24 kamieniach, pracująca z częstotliwością 3Hz i oferująca 41 godzin rezerwy mocy.
Warto dodać, że model SS Navigator zdobył brązową nagrodę A’Design Award 2021, zaś Celtic Legacy srebrną rok później.
Supernatural
Najnowsza, aktualnie dostępna kolekcja zegarków MD Watches nosi nazwę Supernatural i czerpie inspirację z ducha starożytnych celtyckich bóstw. Zegarki mają nową konstrukcję koperty i asymetryczną tarczę, oraz bardzo designerskie skórzane paski z wytłoczonym pismem Ogham.
W ramach tej serii mamy szeroki wybór kolorów cyferblatu.
Tekstura srebrnej tarczy doskonale wzmacnia odbite światło, niczym gwiazdy na niebie - to wizja pierwszego z projektów Caturix. Kolejne wzory tarcz również nawiązują do celtyckiej symboliki - w przypadku bóstwa Alaunus mamy tarczę w kolorze magenty, dla Ogmios - niebieską, a dla modelu Tonaros - łososiową. Wreszcie, dodając prawdziwe poczucie duchowej równowagi z celtyckiego symbolu, mamy bardzo unikalny i wielobarwny wzór graficzny Triskel (mój faworyt).
Jedną z ważniejszych cech serii jest oczywiście układ elementów tarczy – po raz pierwszy w zegarkach MD zastosowano bowiem wskazania typu regulator, z centralną wskazówką minutową, subtarczą godzin po lewej i małą tarczą sekundnika po prawej stronie dużego cyferblatu. Wszystkie wskazania wzajemnie na siebie zachodzą i przenikają się, pozostając jednocześnie bardzo czytelnymi.
Skala minutowa umieszczona jest na obwodzie głównej tarczy w formie „torów kolejowych”, z naniesionymi oznaczeniami liczbowymi co 5 minut. Wszystkie wskazówki są w tym samym kolorze – niebieskim lub srebrnym, w zależności od kolorystyki tarczy.
Warto zwrócić uwagę, że wskazania godzin realizowane są w układzie 24-godzinnym, dzięki czemu mamy świadomości pory doby, bez konieczności… wyglądania przez okno.
9 wersji i tabliczka
W sumie dostępnych jest 9 wersji kolorystycznych tego modelu: Caturix, Triskel, taranis, Tonaros, Trinity, Ogmios, Alaunus, Conand i Nodens, oraz 5 wersji pasków i bransoleta mesh, zatem jak widać, możliwości personalizacji zegarka są bogate.
Wykonana ze stali koperta, której powierzchnie są satynowane i polerowane, ma 40 mm średnicy oraz 12 mm grubości. Od góry zamknięta jest obustronnie wypukłym, szafirowym szkłem a od dołu wkręcanym deklem z przeszkleniem ukazującym mechanizm, którego wahnik jest w kolorze niebieskim.
Zastosowany tu mechanizm to Miyota 82S7 z naciągiem automatycznym (jasne, skoro jest wahnik), łożyskowana na 21 kamieniach i „bijąca” w rytmie 21 600 wahnięć balansu na godzinę.
Na tarczy każdego zegarka znajduje się „przynitowana” do cyferblatu tabliczka z nazwą wersji. Koronka została umieszczona bardzo nietypowo – na wysokości godziny 2. (według tradycyjnego układu wskazań). U góry cyferblatu znajdziemy jeszcze logo MD Watches Studio.
Zegarki Supernatural można już zamawiać na stronie producenta, ich cena detaliczna to około 1 600 złotych, zaś dostawa przewidziana jest na ostatni tydzień kwietnia 2025. Po okresie przedsprzedaży cena ma wzrosnąć do 459 EUR.
Connemara
Najnowszy projekt irlandzkiej marki to model o nazwie Connemara.
Zegarek mechaniczny o bardzo ciekawym designie i atrakcyjnych wizualnie rozwiązaniach technicznych. Nazwa – Connemara, pochodzi od regionu w hrabstwie Galway na zachodnim, atlantyckim wybrzeżu Irlandii.
Pierwsze, co rzuca się w oczy, gdy spojrzymy na ten model, to oczywiście dwa koła balansowe mechanizmu, którego dostawcą jest PTS Resources Ltd.
Mechanizm to kaliber S05B z naciągiem automatycznym i zdublowanym układem balansu, łożyskowany na 26 kamieniach. Konstrukcja ta pracuje z częstością 21 600 wahnięć balansu na godzinę, ale dwa koła balansowe i wychwyty zużywają więcej energii, więc rezerwa chodu to skromne 32 godziny, jeśli jednak odkładamy zegarek tylko na noc, jest to aż nadto.
Ciekawy zabieg stylistyczny
Wspomniany układ mechaniczny widać przez wycięcie w cyferblacie po lewej stronie, po prawej zaś znajduje się mała tarcza główna zegarka, ze wskazaniem godzin i minut z arabskimi cyframi oraz szkieletowanymi wskazówkami typu lancet.
Pomiędzy godzinami 8. i 10. w tarczę godzinową została wkomponowana tarczka małego sekundnika, częściowo wysunięta w kierunku otwartej części cyferblatu – ciekawy zabieg stylistyczny polega z kolei na przecięciu koła sekund linią skali minutowej z tarczy głównej.
Większa część tarczy jest szczotkowana poziomo, ale znajdziemy tam też koliste satynowanie wokół ziarnistej tarczy godzin i minut. Bardzo oryginalna jest również stalowa, polerowana i satynowana koperta o średnicy 40 mm z nieco opadającymi w dół, dość masywnymi uchami, oraz koronką umieszczoną we wgłębieniu koperty, pomiędzy dolną parą uch.
Szkło szafirowe zostało pokryte powłokami minimalizującymi refleksy światła, dekiel zamykający kopertę od spodu również został wyposażony w szkło szafirowe pozwalające na obserwację mechanizmu.
Do zegarka producent przewidział tekstylny pasek z klasyczną, stalową sprzączką.
Dostępne będą najprawdopodobniej trzy kolory tarczy – grafitowa, srebrna i niebieska, a zegarek niebawem ma być dostępny w ramach kampanii na Kickstarterze w dość atrakcyjnej cenie 289 Euro.
Dopracowane, nietuzinkowe zegarki z Irlandii
Widać, że marka MD Watches Studio mocno stawia na dopracowane projekty i unikatowy design swoich zegarków, nie chce być po prostu kolejnym microbrandem produkującym „zwykłe” zegarki z wykorzystaniem popularnych mechanizmów. Stawiają na klienta, który chce się wyróżnić i mieć poczucie posiadania czegoś nietuzinkowego i oryginalnego, w dodatku za bardzo racjonalną cenę.
Do listy moich skojarzeń związanych z Zieloną Wyspą dopisuję zatem również zegarki, i czekam na majowy AuroChronos, żeby móc je zobaczyć na żywo. Bilety na festiwal można już kupić tu: Bilety AuroChronos 2025.
Zegarki MD Watches będzie można zobaczyć podczas „AuroChrono Festival 2025”, podobnie jak interesujące modele firmy Crafter Blue, o której pisaliśmy tu: Crafter Blue. Osobliwe, mocarne zegarki z Hongkongu.
19:15 30.03.2025Zegarki
MD Watches. Dopracowane, nietuzinkowe zegarki z Irlandii (AuroChronos 2025)
Tagi:

Zegarmistrzowska Aleja Zasłużonych
Święto Wszystkich Świętych. Święto zmarłych. Czy taka okazja powinna być impulsem do przygotowania materiałów na zegarkowy portal? Jako redakcja branżowego medium nie chc ...

Polska drugą Szwajcarią? Profesor Brzostek o zegarkach z Błonia
W numerze 3/2024 kwartalnika: „Spotkania z zabytkami” znalazł się artykuł profesora Błażeja Brzostka1 specjalizującego się w historii Polski lat 1955 – 1970 , o zegarkach ...

Codziennie w rytm Marszu Mokotowa. Zegar na Gołębniku
Tak warszawiacy, jak i odwiedzający stołeczne miasto goście mknący wzdłuż ulicy Puławskiej, niestety zwykle nie zauważają zegara, który od początku roku 1969 zdobi ścianę ...

Video recenzja: Ball Engineer III Outlier Limited Edition
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji zegarka Engineer III Outlier Limited Edition marki Ball. Nasz redakcyjny kolega Adrian prezentował ten model niedawno w formie kla ...

GPHG 2024 - prezentujemy wybrane, nagrodzone zegarki. Oscary branży zegarmistrzowskiej rozdane!
Le Grand Prix d'Horlogerie de Genève, czyli w skrócie GPHG, już za nami. W 2024 roku nagrodzeni producenci wyjątkowych zegarków mieli okazję do zaprezentowania swoich pop ...

King Seiko kiedyś i dziś. Powrót po latach i zegarki z tej kolekcji w Polsce!
King Seiko to kolekcja tego japońskiego producenta, która funkcjonowała 50-60 lat temu, ciesząc się ówcześnie bardzo dużym powodzeniem. Pierwsze King Seiko pojawiło się w ...

Fiyta Smoky Gray Vintage. Nowe zegarki utrzymane w stylistyce retro
O marce Fiyta jeszcze klika lat temu napisalibyśmy jako o nowym, dosyć egzotycznym producencie zegarków z Chin. Obecnie takie stwierdzenie nie do końca przedstawiałoby mi ...

Davosa Argonautic Antarctica Limited. Hołd dla antarktycznych pionierów z Polski
Niemal 50 lat temu Polacy po raz pierwszy samodzielnie wyruszyli na Antarktydę. Wyprawa była ogromnym przedsięwzięciem logistycznym i symbolicznym świadectwem aspiracji n ...

Urwerk UR-101 T-Rex. Awangardowy zegarek „opakowany” w pancerz z brązu
Urwerk, czyli szwajcarska manufaktura znana ze swojego śmiałego stylu projektowania zegarków, stale eksperymentuje z nowymi możliwościami prezentowania czasu. Marka w naj ...

TimesMaster Quantum X . Rewolucyjny zegarek z funkcją przewidywania przyszłości
Warszawa, 31 marca 2025 roku – W sali konferencyjnej na szczycie warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki, pod roziskrzonym wiosennym niebem, firma TimesMaster, niekwestionow ...

MD Watches. Dopracowane, nietuzinkowe zegarki z Irlandii (AuroChronos 2025)
Irlandia to kraj, który kojarzy mi się z Guinessem, Świętym Patrykiem, The O'Reillys and the Paddyhats, Tullamore Dew i koniczyną. Ta zielona wyspa, na której żyje około ...

Przegląd kilku męskich zegarków Herbelin, dostępnych w Polsce (Inhorgenta 2025)
Firma zegarmistrzowska Herbelin to producent, który ma naprawdę bardzo mocną pozycję we Francji. Jej popularność w tym kraju wynika nie tylko z tego, że jest to marka fra ...
0 Komentarzy
Średnia 5.00