• Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki G-SHOCK

Zegarki opowiadające historię. Vacheron Constantin Métiers d’Art Tribute to Explorer Naturalists


Vacheron Constantin jest jedną z tych manufaktur zegarmistrzowskich, która sukcesywnie prezentuje nowe czasomierze, inspirując się zarówno światem sztuki wraz z jej najważniejszymi dziełami, jak również wydarzeniami z historii. Pisaliśmy niedawno chociażby o partnerstwie Vacheron Constantin oraz The Met. Na tym jednak pomysłowość projektantów tej prestiżowej marki się nie kończy. Z okazji “Shanghai Watch Wonders 2023” firma pokazała nowy rozdział w swojej kolekcji Métiers d’Art. Najnowsza odsłona najwyższego kunsztu przybyłego wprost z pracowni zegarmistrzowskich VC odnosi się do wielkich odkryć dokonanych przez przyrodników, którzy zapisali się na kartach historii ludzkości.

Zaprezentowana seria zegarków koncentruje się na naukowych odkryciach wspomnianych wcześniej badaczy przyrody, oraz ich wyprawach po niezbadanych wodach oceanów.

Zegarki opowiadające historię

Fascynująca podróż, w jaką zabierają nas twórcy prezentowanych zegarków, jest połączeniem nauki ze swoimi odkryciami oraz sztuki na najwyższym poziomie. Zestaw czterech wersji zegarków wchodzących w skład nowej kolekcji od Vacheron Constantin jest limitowany do 10 egzemplarzy dla każdego wariantu.

Vacheron Constantin Métiers d’Art Tribute to Explorer Naturalists

Vacheron Constantin Métiers d’Art Tribute to Explorer Naturalists

Niezależnie od motywu znajdującego się na cyferblacie, każdy z czasomierzy otrzymał kopertę o średnicy 41 mm, zaś pokaz umiejętności grawerów i mistrzów emalierstwa na tarczach ilustruje oddzielny etap niezwykłej podróży pełnej niesamowitych odkryć.

Genewska manufaktura rozpoczęła tą ekscytującą zegarkową “podróż” od Wysp Zielonego Przylądka do Przylądka Dobrej Nadziei, przez Cieśninę Magellana do Tierra del Fuego (Ziemi Ognistej). Co do samego pomysłu na tak nietypowy projekt linii zegarków, szwajcarzy chcieli oddać hołd dla dzielnych botaników, którzy podczas wyprawy odbywającej się w latach 1831- 1836 roku w niezwykle bogaty sposób dokumentowali wszystko to, z czym mieli okazję się zmierzyć. Niespotykany, bajeczny ogród tropikalnej roślinności o błyszczących liściach i kolorowych kwiatach zaskoczył ich tak samo jak wielobarwne rajskie ptaki i wielkie motyle.

Oczywiście fascynacja napotkanymi tam dzikimi zwierzętami w połączeniu ze smakiem nieznanych owoców były głównymi elementem tej długiej podróży. Odkrycia te dały początek niezliczonym obrazom i ilustracją, które zainspirowały markę VC do stworzenia dzieł pod postacią linii modelowej o nazwie “Métiers d’Art Tribute to Explorer Naturalists”.

Wejdźmy zatem na pokład statku i wspólnie wyruszmy w podróż pełną wrażeń.

Unikalna konstrukcja zegarków

Dzięki oryginalnej konstrukcji, możliwe było zastosowanie nietypowego mechanizmu wskazującego czas. Tym samym stopień skomplikowania i złożoności mechanizmu w prezentowanym modelu stoi na tak wysokim poziomie, jak sam wygląd tych niecodziennych czasomierzy, co jest jedną z wizytówek tej luksusowej marki.

Vacheron Constantin Métiers d’Art Tribute to Explorer Naturalists

Vacheron Constantin Métiers d’Art Tribute to Explorer Naturalists

Koło godzinowe zostało ukryte w lewej części tarczy, i ma trzy ramiona z cyframi, te zaś odpowiadają za wskazanie aktualnego czasu. Brzmi to dosyć prosto, jednak to bardzo złożone i niezwykle pomysłowe rozwiązanie.

Umieszczenie specjalnego mechanicznego modułu regulacyjnego pozwala uzyskać efekt “wędrującego” wskazania godziny po cyferblacie - od góry do dołu. Tor minutowy, nad którym unosi się cyfra pokazująca godzinę, jest zakrzywiony, ma wygląd łuku i jest nieruchomy. Tym sposobem cyfry odpowiadające za wskazanie godziny przesuwają się po artystycznie ozdobionej tarczy. To właśnie położenie danej cyfry godzinowej na skali minutowej wskazuje godziny i minuty równocześnie.

Mechanizm widziany przez dekiel ma tradycyjny dla marki wygląd, który dopełnia wahnik wykonany z 22-karatowego złota, ozdobiony ręcznie wykonaną Różą Wiatrów.

Vacheron Constantin Métiers d’Art Tribute to Explorer Naturalists

Vacheron Constantin Métiers d’Art Tribute to Explorer Naturalists

Dolna część jest taka sama dla wszystkich czterech zegarków w całej limitowanej gamie.

Manufakturowy mechanizm

Zamknięte w kopercie o średnicy 41 mm mechaniczne “serce” zegarka to manufakturowy mechanizm wyposażony w automatyczny naciąg sprężyny, noszący nazwę “Calibre 1120AT/1”. Pracujący z częstotliwością 19 800 wahnięć balansu na godzinę werk (2,75 Hz) zapewnia maksymalny czas pracy przy pełnym naciągu sprężyny na poziomie 40 godzin, a łożyskowany jest na 36 kamieniach.

Wysokość mechanizmu wynosi 5,45 mm, co korzystnie wpływa na smukłość obudowy każdego z zegarków, nadając złotej kopercie o grubości 11,68 mm opływową i elegancką sylwetkę. Mechanizm ten bazuje na ultra-cienkim werku “JLC920”, również zawierającym wspomniany wcześniej ruchomy moduł służący za przeniesienie napędu do “wędrujących” znaczników godzinowych nad tarczą zegarka wzdłuż toru minutowego.

Vacheron Constantin Métiers d’Art Tribute to Explorer Naturalists

Vacheron Constantin Métiers d’Art Tribute to Explorer Naturalists

Naturalnie mechanizm ten został opatrzony symbolem gwarantującym najwyższą jakość wykonania i wykończenia, jakim jest Pieczęć Genewska.

Podróż w czasie - Terre de Feu i Przylądek Dobrej Nadziei

Występujące w czterech wariantach zegarkowe dzieło sztuki nawiązuje do charakterystycznych elementów wypraw.

Pierwszym modelem jest zegarek poświęcony historycznym odkryciu przez podróżników archipelagu “Terre de Feu” (Ziemia Ognista) ref: 7500U/000G-B993. Na najbardziej wysuniętym na południe wybrzeżu Ameryki Pd. przyrodnicy znajdujący się na statku HMS Beagle odkryli zdumiewający świat zwierząt i roślin.

Dlatego rzemieślnicy z VC postanowili zainspirować się wieloma epokowymi rycinami tak, aby stworzone przez nich dzieło całkowicie oddawało hołd tamtemu wydarzeniu.

Vacheron Constantin Métiers d’Art Tribute to Explorer Naturalists

Vacheron Constantin Métiers d’Art Tribute to Explorer Naturalists

Zegarek w tej wersji otrzymał kopertę o średnicy 41 mm, wykonaną z białego złota. Na cyferblacie króluje fauna i flora przedstawiona w niezwykle pieczołowity sposób.

Na pierwszym planie widać wielkiego motyla z rozłożonymi skrzydłami wykonanego w 3D, oraz dwa ptaki siedzące na gałęzi, a w tle umieszczona została bujna roślinność. Po prawej stronie widać ówczesną mapę Ziemi Ognistej oraz nawiązującą do żeglugi różę wiatrów.

Ta limitowana do 10 sztuk edycja połączona jest z zielonym paskiem wykonanym ze skóry aligatora Mississippiensis i zabezpieczona klamrą z białego złota.

Kolejną odsłoną linii modelowej jest projekt nawiązujący do odkrycia “Przylądka Dobrej Nadziei“ (Cap de Bonne-Espérance) ref: 7500U/000R-B994).

W tym przypadku po prawej stronie widzimy powracający do Europy statek Beagle, opływający afrykańskie wybrzeże od strony Przylądka Dobrej Nadziei.

Vacheron Constantin Métiers d’Art Tribute to Explorer Naturalists

Vacheron Constantin Métiers d’Art Tribute to Explorer Naturalists

Vacheron Constantin Métiers d’Art Tribute to Explorer Naturalists

Vacheron Constantin Métiers d’Art Tribute to Explorer Naturalists

Ta historyczna trasa była używana przez ówczesnych nawigatorów od końca XV wieku.

Tę słynną drogę morską możemy oglądać na miniaturowej mapce, a także przyjrzeć się drobiazgowo wykonanemu wizerunkowi statku widocznemu od jego rufy.

W głównej części tarczy pokaz umiejętności mistrzów emalierstwa spotyka się ze sztuką grawerów wspólnie pracujących przy ozdabianiu tarczy tego wyjątkowego zegarka, co jest wspólne dla całej nowej kolekcji Vacheron Constantin Métiers d’Art Tribute to Explorer Naturalists. Popis umiejętności rzemieślników w pełni ukazuje krajobraz przywodzący na myśl rajski ogród w taki sam sposób, w jaki ujrzeli go odkrywcy, którzy przybyli po raz pierwszy na Przylądek Dobrej Nadziei.

Vacheron Constantin Métiers d’Art Tribute to Explorer Naturalists

Vacheron Constantin Métiers d’Art Tribute to Explorer Naturalists

Widoczne na tarczy szczegóły, takie jak m.in. delikatne upierzenie ptaków siedzących pośród gęstych liści jest ciekawie dopasowane do sylwetki iguany, leniwie się wylegującej.

Scena ta jest tak realistyczna, że na myśl przychodzi pewien zatrzymany kadr filmu przyrodniczego, jaki zapewne oglądaliśmy jak byliśmy dziećmi. Koperta (jak we wszystkich 4 wariantach) ma 41 mm średnicy, a wykonana jest z różowego złota. Ta opcja zestawiona jest z zielonym paskiem ze skóry aligatora i klamrą wykonana z różowego złota.

Wyspy Zielonego Przylądka i Cieśnina Magellana

Kolejne dwie wersje odwołują się do samej sylwetki statku HMS Beagle płynącego po nieznanych wodach. Te dwa pozostałe warianty odnoszą się do odkrycia: Wysp Zielonego Przylądka i Cieśniny Magellana (Cap-Vert ref.7500U/000G-B991, oraz Détroit de Magellan ref.7500U/000R-B992).

Odkrycie Cieśniny Magellana (w 1520 roku) było przełomowym odkryciem w historii. Po wielu tygodniach spędzonych na pełnym morzu, statek Beagle przekroczył Cieśninę Magellana, która została odkryta 300 lat wcześniej przez podróżnika którego nosi nazwę.

Vacheron Constantin Métiers d’Art Tribute to Explorer Naturalists

Vacheron Constantin Métiers d’Art Tribute to Explorer Naturalists

Chociaż region ten jest położony w odległej części świata, odkrywcom zależało na poznaniu tego miejsca. Obfita roślinność z liśćmi palm i paprociami zostały opracowane i następnie precyzyjnie odtworzone przez artystów emalierstwa Vacheron Constantin.

Aby uzyskać odpowiedni efekt, wymagało to wielokrotnego wypalenia w specjalnie skonstruowanym piecu tak, żeby odcienie kolorów były odpowiednio dopasowane do barwy różowego złota, z którego wykonano kopertę zegarka.

Główna część tarczy to w całości grawer wyryty w białym złocie, ukazujący sylwetkę statku płynącego na niebieskim morzu. Zachowany realizm sprawia wrażenie jakbyśmy naprawdę obserwowali popychany wiatrem okręt na otwartych wodach.

Ostatnia opcja czasomierza to “wyprawa” na Wyspy Zielonego Przylądka.

Pokazana przez VC wersja zegarka jest zamknięta w obudowie wykonanej z białego złota.

Vacheron Constantin Métiers d’Art Tribute to Explorer Naturalists

Vacheron Constantin Métiers d’Art Tribute to Explorer Naturalists

Motyw na tarczy również oddaje ducha odkrywców na pokładzie, wśród których był słynny Karol Darwin. Ukazana sylwetka statku przedstawia go od strony rufy.

Ilość najdrobniejszych detali jest zdumiewająca, a są one także dziełem grawera pracującego na białym złocie. Przeciwna strona tarczy przedstawia tropikalną roślinność, wybuchająca swoją bujnością, lekko schowana pod baldachimem liści.

Vacheron Constantin Métiers d’Art Tribute to Explorer Naturalists

Ta wersja jest w mojej ocenie chyba najbardziej urzekająca, jeśli brać pod uwagę bogatą paletę barw oraz pojedynczy moment uchwycony przez artystów na tarczy zegarka.

Vacheron Constantin Métiers d’Art Tribute to Explorer Naturalists - dostępność i cena

Manufakturowa praca, wyrafinowane wykończenie i mechanizmy na najwyższym poziomie, są elementami charakterystycznymi dla marki Vacheron Constantin. Firma mająca w swoim logo Krzyż Maltański niezwykle łączy delikatność sztuki, a płótnem są tarcze ich zegarków.

Wyszukane wskazanie czasu i skomplikowana mikromechanika prezentują w tym wydaniu drogę, jaką podąża manufaktura od wielu lat.

Vacheron Constantin Métiers d’Art Tribute to Explorer Naturalists

Vacheron Constantin Métiers d’Art Tribute to Explorer Naturalists

Jako ciekawostkę na zakończenie warto wspomnieć, aby efekt obrazu naniesionego techniką emaliowania został ukończony potrzeba aż czterech dni pracy.

Cena oczywiście jest adekwatna do wysokiego poziomu zegarków i wynosi 203.000 EUR, czyli ok. 930 000 złotych za egzemplarz. Oprócz ceny, która w oczywisty sposób mocno zawęża krąg potencjalnych nabywców, należy pamiętać, że te nietypowe zegarki nie są przeznaczone dla każdego, lecz dla osób nie bojących się odkrywać i przekraczać kolejnych granic, tak jak odkrywcy zapuszczający się w dalekie rejony na mapie świata.


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Greenlogic 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Certina DS Super PH1000M. Podwodne ...
Certina DS Super PH1000M. Podwodne ...
15.11.2023
Epos Sportive 3504 COSC Limited Edi...
Epos Sportive 3504 COSC Limited Edi...
17.11.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco