Wiele firm zegarmistrzowskich szczyci się zaopatrywaniem np. floty w chronometry morskie, lotnictwo w zegarki dla pilotów, czy agencje kosmiczne w zegarki, które trafiły w przestworza.
Nie inaczej, choć odrobinę nietypowo i ciekawie wgląda to w przypadku niemieckiego cenionego producenta zegarów i zegarków, firmy Junghans.
Zegar do sterowca i zegarki dla pilotów
Od samego początku lotnictwa silnikowego we wczesnych latach XX wieku firma Junghans produkowała mechaniczne czasomierze, które były używane nie tylko w samolotach, ale i w sterowcach, mierząc czas podróży i służąc jako narzędzia nawigacyjne. Zachowany, oryginalny zegar do sterowca z tej epoki jest prawdopodobnie najstarszym świadectwem wykorzystania zegarów Junghans w aeronautyce.
Został on użyty w kokpicie Zeppelina L55, który w 1917 roku wzniósł się na wysokość powyżej 7600 metrów, uciekając przed brytyjskimi samolotami zwiadowczymi, a przy okazji ustanawiając nowy rekord wysokości.
W latach 30. XX wieku, w czasach świetności sterowców, marka Junghans zaprezentowała specjalny system zegarów dla tych statków powietrznych. Dzięki elektronicznemu sprzężeniu tylko jeden zegar główny w kabinie pilota musiał zostać przestawiony, a wtedy wszystkie zegary dodatkowe w kajutach i jadalni synchronizowały się automatycznie.
W latach 50. XX wieku siły powietrzne niemieckich sił zbrojnych potrzebowały zegarka dla pilotów. Firma Junghans otrzymała zamówienie na zegarek ze stoperem dla pilotów Bundeswehry. Czasomierz ten był wyposażony w legendarny już mechanizm „in-house” Junghans J88 ze stoperem z kołem kolumnowym, opracowany w Schrambergu i przetestowany pod kątem odporności na działanie sił odśrodkowych.
Obecnie vintage chronografy Junghans z mechanizmem J88 są poszukiwane przez kolekcjonerów, a te podane fakty historyczne są istotne, gdyż współcześnie zegarki dla pilotów miały i mają ważne miejsce w ofercie niemieckiej marki.
Powstał też wysoce funkcjonalny zegarek sterowany radiowo, Junghans Aviator, wyjątkowo dokładna i wytrzymała seria Aerious Chronoscope z zastrzeżonym mechanizmem, czy też inspirowany historią modelu Junghans Meister Pilot.
I to właśnie nowe modele Meister pilot zaprezentujemy.
Trzy nowe „piloty” marki Junghans
Trzy nowe modele Meister Pilot Chronoscope i Meister Pilot Automatic to zegarki, za pomocą których firma Junghans niejako spogląda wstecz na stulecie entuzjazmu dla lotnictwa, czasu jego niesamowitego rozwoju.
Ich wzornictwo nawiązujące do wspomnianego zegarka dla pilotów z lat 50. XX wieku łączy się z nowoczesnym parametrami technicznymi i ciekawą kolorystyką.
Nowe zegarki dla pilotów to także dowód na to, że w firmie Junghans wciąż żywa jest fascynacja lotnictwem. Na start w przyszłość ten niemiecki producent prezentuje dwa warianty Meister Pilot Chronoscope i jeden Meister Pilot Automatic.
To początek emocjonalnej podróży w czasie po długiej historii tego przedsiębiorstwa od początków lotnictwa silnikowego po teraźniejszość przez legendarny model z lat 50., stworzony dla ówczesnego lotnictwa wojskowego Niemiec (warto zapoznać się z dziejami marki, opisujemy je tu: historia Junghans).
Nowe modele Meister Pilot, które bazują na legendarnym pierwowzorze, inspirują autentycznym, nowoczesnym wyglądem, ale nie wpisującym się w najczęściej używany kanon zegarków typu pilot. A to może być dla wielu plus.
Zobaczmy krótkie wideo prezentujące nowości Junghans:
Czytelność, nawet w niekorzystnych warunkach
Ich retro wygląd i charakter podkreślają wypukłość tarczy i szkła.
Charakterystyczne, fluorescencyjne indeksy w postaci cyfr arabskich i wskazówki wyraźnie kontrastują z tarczą i kopertą zegarka, tym samym gwarantując optymalną czytelność, która jest cechą konieczną w tego typu modelach.
Masa luminescencyjna na indeksach minutowych, godzinowych i na wskazówkach zapewnia tę czytelność nawet w niekorzystnych warunkach oświetleniowych. Instrumentalny charakter czasomierzy podkreślają kolorowe zakończenia ramion wskazówek sekundowej i na małych tarczach w wersji Junghans Meister Pilot Chronoscope, oraz sekundnika i dni parzystych w okienku datownika na godzinie 12. w wersji Meister Pilot Automatic.
Ciekawie prezentuje się także sztuczny horyzont, zaznaczony czerwonymi akcentami na indeksach wzdłuż ich osi, od godziny trzeciej do dziewiątej. Delikatny, ale miły dla oka detal.
Za sprawą dwunastu wklęsłych wcięć luneta obracana w dwóch kierunkach umożliwia jej precyzyjną regulację, nawet w rękawiczkach. To ona odpowiada za wizualny odbiór zegarków z tej serii, oraz za charakterystyczny wygląd modeli Meister Pilot. Podkreśleniem wieloletniej tradycji niemieckiej marki jest zamieszczone na tarczy historyczne logo Junghans.
Koperta pokryta powłoką DLC w czarnym kolorze jest wodoszczelna do 100m.
Tarczę chroni szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną nałożoną po obu jego stronach. Lotniczy charakter zegarków podkreśla nitowany pasek dobrany kolorystycznie tak, by harmonizować się jak najlepiej z tarczą. Ma on zapięcie także pokryte czarną połoką DLC, tak jak koperta.
Dwie wersje Meister Pilot Chronoscope, oraz Meister Pilot Automatic
Podobnie, jak wspominany już kilkukrotnie, historyczny mechaniczny chronograf przeznaczony dla pilotów niemieckich sił zbrojnych, także nowy Meister Pilot Chronoscope pozwala niezawodnie określić czas trwania lotu dzięki funkcji stopera.
Trzysta egzemplarzy limitowanego modelu Meister Pilot Chronoscope Navy Blue w kolorze granatowym, z ręcznie wykonanym grawerunkiem Nose Art na deklu przypomina o legendarnym North American Curtiss P-40 z historii Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Druga wersja tego zegarka, Meister Pilot Chronoscope Desert z tarczą w kolorze piaskowym i z brązowo-czarną kopertą, symbolizuje ducha przygody.
Trzecia nowość 2023 to zegarek mniej skomplikowany technicznie, ale przez to wcale nie mniej ciekawy - to Meister Pilot Automatic.
Ten model również oferuje bardzo dobrą czytelność wskazań, połączoną tu z charakterystycznym wdziękiem wskaźników stosowanych w kokpicie samolotów. Stylizowany grawerunek na deklu przedstawiający samolot może się podobać zarówno fanom zegarków typu „pilot”, jak i lotnictwa.
Oczywiście także ten model ma kopertę pokrytą powłoką DLC w czarnym kolorze.
Stalowa koperta zegarków ze stoperem ma 43,3 mm średnicy oraz 14,4 mm grubości. Model Meister Pilot Automatic z małym sekundnikiem i datownikiem ma również 43,3 mm średnicy, ale grubość to jedynie 12,5 mm. Dekiel w każdej z wersji jest przykręcany 7 śrubkami.
Mechanicznym sercem Meister Pilot Chronoscope, czyli zegarów ze stoperem, jest mechanizm J 880.4, a Meister Pilot Automatic, a więc model bez stopera, to J 880.1.6. Oba mechanizmy mają automatyczny naciąg, a ich rezerwa chodu sięga 38 godzin.
Junghans Meister Pilot Chronoscope i Meister Pilot Automatic – dostępność i cena
Każdy z prezentowanych modeli marki Junghans to zegarek mechaniczny, który doskonale sprawdzi się na co dzień, można je dopasować do niemal każdej stylizacji.
Wprawdzie średnica kopert nowości linii Meister Pilot jest dość duża, ale konstrukcja tych kopert powoduje, iż zegarek na nadgarstku sprawia wrażenie bardzo płaskiego. A wąskie i zagięte w dół uszy obudowy pozwolą dopasować się mu do większości nadgarstków.
Cena Junghans Meister Pilot Chronoscope ze stoperem to 12 430 złotych.
Model Meister Pilot Automatic bez stopera wyceniono na 9 550 złotych.
Zegarki są już dostępne w Polsce.
Szukasz informacji o nowościach marki Junghans i recenzji zegarków? Sprawdź nasze pozostałe publikacje - zegarki Junghans.